· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Etapele dezvoltarii > Bebe prea mare??!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Bebe prea mare??!     
Garfielda

Copii
Tudor: 16 ani, 4 luni

31.10.2005 9:16   Bebe prea mare??!  citat 

Stiu ca fiecare copil are ritmul lui de crestere dar ritmul in care creste baiatul meu imi suscita cel putin o mirare (daca nu o usoara ingrijorare). Tudor are 5 luni si 3 saptamani, 73 cm si 10 kg si a avut 50 cm si 3,6 kg la nastere. Nu e totusi cam mult? E adevarat ca pe graficele de crestere a fost tot timpul pe la 97-99% dar daca o tine in ritmul asta .... surprins . Deja e o problema ca a depasit greutatea pentru balansoarul lui (care trebuia sa il tina pana la un an), suportul de baie (care se presupunea ca e pana la 8 luni) etc. Mai are cineva asa un piticot, pardon maxicot trag cu ochiul ?

sus

Denunta
iulianaem

Copii
Sara: 16 ani, 5 luni
Daria: 14 ani, 5 luni

31.10.2005 9:29     citat 

Noi avem la 7 luni- aproape 10 kg!! Sara in primele luni a crescut mult acum a intrat in randul lumii!!! Daca ii dai numai san nu-i problema, oricum incearca sa eviti cerealele!! De acum inainte nu o sa mai ia atat de mult in greutate max 600gr pe luna!! Pupici sarut sarut sarut

sus

Denunta
capricoarna

Copii
LUCA-VLAD: 16 ani, 6 luni

31.10.2005 10:20     citat 

Baietelul meu are 8 luni si cantareste 9.600.
Nu-mi mai aduc aminte exact cat avea la cinci luni dar cred ca in jur de 7,500.
Iar ritmul de crestere de acum in colo este mai lent.
Pentru eliminarea temerilor iti recomand sa consulti pediatrul.
Nu si-a dat cu parerea pana acum?

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 16 ani, 8 luni
David: 7 ani, 9 luni

31.10.2005 11:37   Re: Bebe prea mare??!  citat 

----------
Garfielda a scris:
Stiu ca fiecare copil are ritmul lui de crestere dar ritmul in care creste baiatul meu imi suscita cel putin o mirare (daca nu o usoara ingrijorare). Tudor are 5 luni si 3 saptamani, 73 cm si 10 kg si a avut 50 cm si 3,6 kg la nastere. Nu e totusi cam mult? E adevarat ca pe graficele de crestere a fost tot timpul pe la 97-99% dar daca o tine in ritmul asta .... surprins .
----------

Are greutatea unui copil de un an. Nu vreau sa te ingrijorez pentru ca, asa cum spui si tu, fiecare copil are propriul lui ritm de crestere, dar ar trebui sa te sfatuiesti cu pediatrul in privinta alimentatiei lui Tudor.

sus

Denunta
gabitza27

Copii
stefan eduard: 16 ani, 6 luni
alexandrina
am nascut deja!

31.10.2005 11:50   Re: Bebe prea mare??!  citat 

----------
Garfielda a scris:
Stiu ca fiecare copil are ritmul lui de crestere dar ritmul in care creste baiatul meu imi suscita cel putin o mirare (daca nu o usoara ingrijorare). Tudor are 5 luni si 3 saptamani, 73 cm si 10 kg si a avut 50 cm si 3,6 kg la nastere. Nu e totusi cam mult? E adevarat ca pe graficele de crestere a fost tot timpul pe la 97-99% dar daca o tine in ritmul asta .... surprins . Deja e o problema ca a depasit greutatea pentru balansoarul lui (care trebuia sa il tina pana la un an), suportul de baie (care se presupunea ca e pana la 8 luni) etc. Mai are cineva asa un piticot, pardon maxicot trag cu ochiul ?
----------

Mie mi se pare ca e bine proportionat 10 kg la 73 cm e ok...A crescut ca din apa....si al meu a crescut foarte repede, i-am facut analize si e ok. Are acum 9,6 kg , dar la 4 luni avea 8 kg... Ai grija la Ca si Vigantol, sa nu-i lipseasca!

sus

Denunta
Onush

31.10.2005 11:59   Re: Bebe prea mare??!  citat 

----------
gabitza27 a scris:
Ai grija la Ca si Vigantol, sa nu-i lipseasca!
----------

Asta e treaba doctorului sa decida ce are nevoie. Calciu in exces poate fi mai periculos decat lipsa lui.
Copii mei nu au primit nici un supliment de Ca ... doar Vigantol ... desi si Tudor e un pici mare ... la 1 an are 80 de cm si peste 13 kg.

sus

Denunta
patrib

Copii
alexandru mihai: 16 ani, 5 luni

31.10.2005 12:45     citat 

bebe meu are 6 luni si 2 saptamani si are 73 cm si 9.300 kg. S-a nascut cu 52 cm si 3.890 kg. La 5 luni jumatate avea 72 cm si 9 kg . Pediatra a spus ca este ok pt ca este lung (si eu si sotul suntem inalti). In ultima luna nu a mai luat asa in greutate si am inteles ca de acum incolo tot mai putin o sa ia.

sus

Denunta
Garfielda

Copii
Tudor: 16 ani, 4 luni

31.10.2005 6:16     citat 

----------
capricoarna a scris:
Pentru eliminarea temerilor iti recomand sa consulti pediatrul.
Nu si-a dat cu parerea pana acum?
----------

Ba si-a dat cu parerea, a zis ca e OK dar experienta voastra poate fi de multe ori pusa in balanta cu parerea unui singur medic.

sus

Denunta
gabitza27

Copii
stefan eduard: 16 ani, 6 luni
alexandrina
am nascut deja!

01.11.2005 9:21   Re: Bebe prea mare??!  citat 

----------
Onush a scris:
----------
gabitza27 a scris:
Ai grija la Ca si Vigantol, sa nu-i lipseasca!
----------

Asta e treaba doctorului sa decida ce are nevoie. Calciu in exces poate fi mai periculos decat lipsa lui.
Copii mei nu au primit nici un supliment de Ca ... doar Vigantol ... desi si Tudor e un pici mare ... la 1 an are 80 de cm si peste 13 kg.
----------

Cred ca ai inteles greshit. Nu i-am spus fetei sa-i dea cele doua produse, ci sa aiba grija sa nu-i lipseasca! Eu am facut analize copilului meu, cum am scris shi in mesaj, iar cele Ca prezinta carentze de cele mai multe ori. Vigantolul e obligatoriu, oricum, pt fiecare copil! prostit

sus

Denunta
SSimona

Copii
MAYA: 16 ani, 7 luni
ALBERT: 12 ani, 2 luni

01.11.2005 10:22     citat 

Si eu zic ca proportiile sunt ok ( Maya are acum 76 cm si cca 10,5 kg ).

Dar pe la 6 luni, Maya avea cam 70 cm.........

sus

Denunta
bluepearl

Copii
David Gabriel: 27 ani, 6 luni
Tudor Cristian: 16 ani, 3 luni

02.11.2005 8:29     citat 

Si Tudor al meu e maxicot scot limba Are 71 de cm si 9.700 kg... nu pot spune ca e gras .... e mai mult masiv , cu oase mari ca si tatal lui . Oricum noua pediatra ne-a spus NU cereale si biscuiti . E asa de pofticios ...e musai sa-i dam sa guste macar un super strop din ce mancam , se uita cu niste ochi .... rad

sus

Denunta
copi

Copii
Patrik-Mihai - este un baiat tare rasfat
16 ani, 7 luni
am nascut deja!

02.11.2005 11:03     citat 

Patrik are 9 luni 74 de cm si 10 kg,si eu am fost ingrijorata pt ca toate persoanele din parc imi spuneau ca este foarte gras,si bineinteles ca m-am dus la pediatru si am intrebat daca totul este ok si mi-a zis ca da sa nu-mi fac probleme.

sus

Denunta
shory

Copii
Eduard Leonard: 16 ani, 9 luni

02.11.2005 3:25     citat 

foarte fericit mami sa-ti traiasca maxicotul si sa va bucurati de el!

sus

Denunta
iubita300

02.11.2005 3:44     citat 

Si al meu este dezvoltat la 7 luni ca un bebe de un an...dar sunt de pricipiul ca daca este vesel si energic nu ai de ce sa ti faci griji. Eu de exemplu mai am 3 frati si o sora care atunci cand era mica arata ca un pepene...de a dreptu' obeza dar sanatoasa, iar cand a crescut spre deosebire de noi care suntem supli ...a ramas inca grasutza (dar asta nu inseamna ca are probleme de sanatate sau ceva anxietatzi...ci din contra este cea mai volubila)

sus

Denunta
iubita300

02.11.2005 3:47     citat 

Garfielda...noua chiar ne a rupt balansoarul pe la 6 luni rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: