· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > marsupiu ? DA sau NU
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor marsupiu ? DA sau NU     
Manu

Copii
Ilinca Maria: 18 ani, 1 luna

07.02.2004 6:48     citat 

----------
citat:
n-am inteles ultima parte, daca maxi cosi original se potriveste la toate carucioarele, cum de nu e valabila si reciproca? doamna zizee, nu stiati ca daca a=b atunci si b=a?
----------

Pana la urma te-a pierdut zizee! scot limba

Ea nu se referea la maxi-cosi original ci la cosuletele care se numesc generic asa (cum spunem adidasi la toti pantofii sport).

Si ca sa raspund si eu la intrebarea initiala - vad ca noi am batut recordul! rad
L-am folosit de cand avea Ilinca 2 saptamani - al nostru era de la Bay Björn si era valabil pentru copii de la 53 cm - iar Ilinca a avut la nastere 52 cm si a luat 6 cm in prima luna!
A fost perfect - ma simtem super cu ea atarnata de mine si cred ca si ei ii placea ca dormea asa de senina!
Si tot asa am adormit-o pana pe la vreo 7 luni cand o chinuiau dintisorii, desi ne rupea deja spatele!

Asa ca folositi linistite - si mama s-a uitat cam urat la mine cand am asteptat-o cu Ilinca "atarnata" cum zicea ea la aerport! Dupa ce a incercat insa si ea - nu mai avea loc de ea cand ieseam la plimbare! rad

sus

Denunta
daniluca

07.02.2004 10:19     citat 

Sigur ca il folosesti altfel pana la 6-7 luni nu ai maini... foarte fericit
L-am folosit de la o luna (cand Alexa avea 53 cm) pana la 6-7 luni cand ma cocosa...
Asa aveam si eu viata si ea se distra pe cinste....ce legatura are cu coloana, Denise? Parca stabilisem ca bebele nu-si strica coloana cu una cu doua si daca o pozitie e incomoda bebe tipa si spune....
Oricum, si spatele si capul lui bebe sunt sprijinite de pieptul mamei...
Si ca sa va scutesc de intrebare peste cateva luni, DA, am folosit rucsacul de spate..cred ca cel mai bine va arat cum e:

http://store.babycenter.com/product/gea...packs/2219

Asta-i ceva mai scump si mai performant, al meu e mai simplu, nu se face si carucior...insa fetelor..e bun pana la 3 ani si daca va place muntele sau sa va plimbati asta va usureaza viata..e bun pentru cand faceti cumparaturi,si e bun mai ales pentru mamici cand il cara taticul... scot limba

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 7 luni
Hanna: 16 ani, 2 luni

09.02.2004 11:30     citat 

si noi am folosit cu succes!
am avut de la Storchenmuhle unul, in care puteai sa-l pui pe copil sau cu fata la tine (pana la circa 3 luni sau pana cand nu-si tinea capul - nu mi-a prea placut) sau pe spate, cu burta pe spatele tau, ca in rucsac. asa mi-a fost f. usor sa gatesc, nu mi-a fost frica de uleiul incins.

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 19 ani, 9 luni
Imara Romina Luona: 15 ani, 2 luni
Amylyn: 21 ani

10.02.2004 11:45     citat 

pt. maudi : uite aici si vezi cum arata cosul ala zambet http://www.maxi-cosi.nl/

e si in alte limbi scris

pt. cine intreba ce are de aface cu coloana sau cam asa ceva ....................am spus ca nu as fii folosit la o virsta asa de frageda ..........pe de alta parte : de ce s-a mai iau marsupiu de ala pe cind aveam maxi -cosi care aveam si un suport la el si doar facea click cu roti si foarte simplu si cind mergeam in oras aveam carut ,nu lua loc mult si nu ma mai chinuiam s-a il scot iara si s-a il pun in scaunel de masina .

am spus : am preferat maxi-cosi si voi prefera in continuare.
care sint cauzele pt. bebei mici care stau foarte mult timp intr-un marsupiu sau in maxi-cosi deasemeni sint aproape egale.

s-a mai discutat despre asa ceva pe undeva si nu prea mai imi vine s-a mai dau toate detaliile.
sorry

sus

Denunta
daniluca

10.02.2004 12:52     citat 

Denise, problema e ca in State aceste maxi-cosi sunt obligatorii si doar pana la 20 pounds....dupa tot la carut normal apelezi...
Pentru cine nu stie aici suportul se numeste ceva de genul snap-n-go...
Si apoi eu nu am folosit marsupiu doar afara ci si in casa....Alexa avea perioade cand numai in brate vroia si o puneam in ala....
Fiecare face cum crede, eu doar spun ce am facut.... sarut

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 17 ani, 5 luni

10.02.2004 2:30   front/back-carrier  citat 

marsupiul este o super inventie...eu l-am folosit f devreme(3 saptamani)...afara sunt diverse tipuri de carrier/asa se cheama pe alte meleaguri.acum tocmai astept sa-mi trimita cineva din state un back-carrier - adica un marsupiu pe spate ca sa zic asa(copilul sta spate in spate cu tine).tipul asta de marsupiu poate duce copilul pana la 12 kg, pe cand celalalt pana la 9 kg, in general...adica mami se transforma in hamal, caci poate cara mai mult cu spatele:)
...cica e mai indicat sa folosesti marsupiul(indiferent de care) caci copilul e aproape de corpul tau, simte mai multa caldura si se simte mai ocrotit!

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

04.03.2004 5:51     citat 

dar o bucata de material (gen Dydymos) a folosit cineva? pareri?

sus

Denunta
adyna

Copii
Luka Yashima: 18 ani, 8 luni
am nascut deja!

10.03.2004 4:27     citat 

Si noi am inceput destul de devreme (zic eu, vazand raspunsurile mamicilor) de la 2-3 saptamani.
Am folosit un HAM (4 steps) care il puteai folosi sa stea bebelul intins pana la 3 luni, sa i se sustina capul pana la 6 luni, stilul clasic (care l-am vazut mai des in Romania) si versiunea "cu fatza la LUME"!
"Cu fatza la lume" i-a placut cel mai mult, asa ca l-am folosit de pe la 5-6 luni pana pe la 1 an jumate.....
Bucata de material am incercat sa o folosesc prin casa, dar din pacate, nu m-am priceput sa il asez bine si am renuntat....
Stiu ca i-a placut tare mult lui Luka sa fie plimbat in el, si acum il cauta, mi-l aduce si ma ia de mana sa mergem afara!!

sus

Denunta
Roxana_G

Copii
Alexandra Maria: 16 ani, 11 luni
Andrei Serban: 13 ani, 4 luni
am nascut deja!

13.03.2004 12:33     citat 

Am citit argumentele voastre pro marsupiu si tare m-ar tenta sa folosesc si eu (Alex are o luna si o saptamana) cat de curand, pentru ca nu vrea decat sa stea in brate pe umarul meu si deja sunt cocosata.

Am inteles ca alegerea marsupiului trebuie sa tina cont de varsta si greutate. Totusi, indiferent daca spatele copiluilui este drept, nu exista nici un risc legat de faptul ca se sprijina pe fundulet?

sus

Denunta
Onush

13.03.2004 2:54     citat 

Roxana, cand ai sa il pui in marsupiu ai sa vezi ca de fapt se sprijina ori pe pieptul tau ori pe spatarul tare a marsupiului nu in fundulet. scot limba

sus

Denunta
Mirupati

13.03.2004 4:47     citat 

Salutare!

Eu am baietei gemeni si i-am purtat in marsupiu din nastere - se simteau mai bine la pieptul meu decit in carucior. Adormeau imediat si cineva mi-a spus ca se simt ca la tine in burta cind te plimbi cu ei, se simt in siguranta. Exista marsupii care te lasa sa-i porti cu fata spre tine, sau cu fata in afara ... Dar au crescut repede si de pe la 5 luni nu i-am mai putut cara in marsupiu ...

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

14.03.2004 11:53     citat 

m-am intalnit azi la locul de joaca cu o mamica, veche cunostinta si-si purta al 2-lea prunc in bucata de material. se jura pe ea.
dar mai zicea ca-ti trebuie si putin exercitiu, primul copil nu l-a purtat pe spate decat de cateva ori ca micuta tot aluneca.

sus

Denunta
lilith1967

15.03.2004 12:49     citat 

Pe carrier-ul care-l am eu scrie: de la 3.6 kg... deci nu-i o chestie de varsta ci de greutate, ca aceste marsupii sunt facute pentru o anumita marime. L-am pus de cateva ori pe Thomas in marsupiu, urla de zici ca nu-i adevarat cand il bag acolo, dar pe urma doarme ca puiul. Chestia e ca nu vad cum o sa mai aiba loc in el peste vreo luna ca deja e cam fix.
Pe aici e la mare moda o chestie care se cheama sling (cred ca-i vorba de bucata aia de material de care zicea mamaluieric). Iaca niste link-uri sa vedeti despre ce e vorba:

http://www3.telus.net/comishin/NurturedCub/Index.htm

http://www.mayawrap.com/

http://www.ida.net/users/stace/sling.html (aici iti arata cum sa-ti faci tu unul....)

http://www.newnativebaby.com/

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 17 ani, 5 luni

15.03.2004 8:25     citat 

primul meu marsupiu a fost de la chicco si scria ca tre' folosit de la 2 luni pana la 9 kg si putea fi purtat numai in fata.
acum am primit unul din usa - snugli- si poate fi purtat si in fata si in spate de la 3,2kg pana la 12 kg(sa pot numai s-o car atat) ...uitati cum arata
http://www.snugli.com/pr/sc/prsc_frontback.phtml...e f fain, e facut zdravan(mult mai bine decat ala de la chicco care era din romania) si are curele/centura care imparte mai bine greutatea. sunt f incantata de el si mandra la fel! foarte fericit

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

16.03.2004 4:55     citat 

asa ceva am avut si eu, nightwish. chiar e fain! sa zicem ca nu l-am pus cu fata in fata, nu-mi placea cum statea, cumva capul nu era pozitionat bine.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: