· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > sunt racita. cum ma feresc de copil?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor sunt racita. cum ma feresc de copil?     
peach81

Copii
gigi

29.10.2007 4:29   sunt racita. cum ma feresc de copil?  citat 

am reusit sa racesc de doua ori intr-o luna. Prima data fata a luat de la mine. ce sa fac? nu am cu cine sa o las. incerc sa imi pun masca dar urla de numai poate. ma sterg cu spirt. si ma spal des pa maini ce sa mai fac? Va multumesc

sus

Denunta
adialex

Copii
Alexia Maria: 15 ani, 5 luni

29.10.2007 4:47     citat 

nu prea ai ce sa faci! este posibil sa nu se molipseasca de la tine; si eu am fost racita de 2 ori si alex s-a ales doar cu putini mucisori cam 2 zile, in timp ce eu zaceam de nu mai puteam;
asa ca, nu te stresa , daca e sa-i dai, ii dai oricum; poti sa-i dai oscilo preventiv, si cam atat!
sanatate multa!

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 27 ani, 10 luni
Federica: 14 ani, 8 luni

29.10.2007 6:24     citat 

Nu respira pe ea, si spala-te pe miini foarte des.Daca poti evita sa dormi cu ea intr-o camera si da-i portocale, mandarine, banane adica sucuri sau /si fructe proaspete multe (daca ii plac)... si ceva pentru intarirea imunitatii ( asta poti sa iei si tu).
Multa sanatate zambet

sus

Denunta
irra

Copii
Fetita: 15 ani, 2 luni
Fetita: 12 ani, 4 luni
Fetita: 10 ani, 3 luni
Fetita : 4 ani, 8 luni

29.10.2007 7:01     citat 

Exact ce-a spus Ana_B, altceva nu stiu ce-ai putea face. E posibil ca sistemul ei imunitar s-o ajute si sa nu ia raceala de data asta. Daca insa o ia, nu te invinovati... n-ai ce face. Sanatate!

sus

Denunta
ddadriana

29.10.2007 8:42     citat 

In plus de ce au spus fetele as mai adauga, sa aerisesti des camerele. Astfel nu dai sanse sa se inumteasca microbii tai; dai suc de fructe, care intareste imunitatea.

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 17 ani, 2 luni
Horea: 15 ani, 4 luni

30.10.2007 8:19     citat 

Poti sa cumperi din farmacie masca de hirtie si sa o folosesti cind ii ai in preajma.

sus

Denunta
laura_feelings

Copii
Cristian: 11 ani, 2 luni
Teodor: 14 ani, 3 luni

30.10.2007 10:33     citat 

Eu am venit racita din spital imediat ce l-am nascut pe Teo si foloseam masca pentru a nu respira direct spre el . Am luat vitamina C si oscilococcilum si beam multe ceaiuri cu lamaie, numai ca astea creeaza pofta de mancare atat tie cat si copilului daca alaptezi .

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

30.10.2007 10:40     citat 

Raceala se transpime pe cale aeriana, prin respiratie, vorbit, tuse, stranut, in ordinea asta; poti sa aerisesti ca sa reduci concentratia germenilor din aer, sa incerci sa stai cit mai putin cu fata in aceeasi camera (ceea ce e imposibil daca spui ca sunteti mai mult singure trist ) sau macar sa nu stai in imediata ei apropiere, sa eviti sa o tii mult in brate, sa-i respiri in fata si sa o saruti. Poti purta si masca, daca accepta ea sa te vada asa.
Este aproape imposibil sa nu ii transmiti macar unele dintre virozele tale, insa da-i vitamina C sau mai bine multe sucuri de fructe, tine-o mult la aer curat (face bine, contrar parerii majoritatii) si hraneste-o bine. Poti incerca si remedii pentru cresterea imunitatii, nu ii fac rau.
Sanatate.

sus

Denunta
simonabarbu2001

Copii
andreas: 14 ani, 11 luni

30.10.2007 6:08     citat 

mi s-a intamplat si mie ... dar nu stiu cine de la cine a luat raceala ... eu de la baietelul meu ( 1 an si 4 luni) sau el de la mine !!! nu am facut nimic deosebit ... nu m-am ferit sa intru in contact cu el ....doar am asteptat sa ne treaca ( faceam si haz de necaz spunand ''suntem amandoi 2 mucilici -- de la mucisori )... si in 2 zile eram amandoi din nou sanatosi !!! bineinteles si mult aer curat si multe lichide

sus

Denunta
peach81

Copii
gigi

30.10.2007 6:58     citat 

deja a inceput sa stranute plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist se pare ca nu am ce sa fac. imi e teama ca din cauza polipilor la ea raceala dureaza cam 2-3 saptamani. va multumesc din suflet. sunteti foarte dragute. ma invinovatesc ca am racit dar nu am ce sa fac, nu am vrut eu sa racesc. ce pot sa mai fac? plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 17 ani, 3 luni
Natalia: 15 ani, 1 luna

30.10.2007 7:18     citat 

Si eu eram la fel de speriata ca tine, dar acum zau daca nu ma bucur cand iau cate o viroza, ca iai fac imunitate.
Daca are polipi, de ce nu o operezi?

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 14 ani
MAIA ESZTER: 12 ani, 1 luna
am nascut deja!

30.10.2007 7:24     citat 

da-i oscillococcinum in apa, imediat ce te racesti tu.

sus

Denunta
peach81

Copii
gigi

30.10.2007 8:45     citat 

pai as opera-o dar in acest moment nu prea vreau. Astept pana la primavara, pana vine timpul cald. Cica asa am nascut-o . o sa o oerez la anul. mi-a fost frica , mi s-a parut mult prea mica. Va multumesc inca o data. va tin la curent. spar sa ma ajute Dumnezeu sa nu ia de la mine

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 17 ani, 3 luni
Natalia: 15 ani, 1 luna

30.10.2007 8:49     citat 

Nu stiu de unde esti, ca nu vad in profil, dar sa stii ca opereaza la Bucuresti si mai micuti.

sus

Denunta
peach81

Copii
gigi

30.10.2007 9:00     citat 

stiuuuuuuuuuuuuu. dar nu am vrut, asta e alta problema, nu ma asteptam sa faca atat de urat la orice mica raceala. Am refuzat operatia. Poate si pt ca am scarba de spitale.... as vrea sa o operez la un spital privat, dar costa de rupe.. dupa bugetul nostru. spun ca am scarba de spitale nu pt ca doctorii nu ar fi competenti ci pt ca e mizerie, am stat cate 8-10 intr-un salon cu 2 paturi pt mamici. nici nu se spala pe jos, sar asta e o alta problema.
am fost la doi doctori, unul de la budimex, mi-a spus ca intr-adevar are polipi( mosteneste constructia nasului de la tatal ei) si trebiue operata, celalat insa mi-a zis`sa mai astept si normal ca am ales ce mi-a convenit. voi vedea pana la anul, oricum am in plan operatia. iti multumesc

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: