· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > sunt racita. cum ma feresc de copil?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor sunt racita. cum ma feresc de copil?     
anamaria01

28.12.2011 10:42     citat 

Eu credeam ca daca alaptezi, copilul cam ia ce are mama, cu sau fara masca...si ia inainte sa apara simptomele la mama, deci, dupa ce-ti curge nasul degeaba te mai feresti....o fi sau n-o fi asa?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 11 luni

28.12.2011 7:30     citat 

----------
anamaria01 a scris:
Eu credeam ca daca alaptezi, copilul cam ia ce are mama, cu sau fara masca...si ia inainte sa apara simptomele la mama, deci, dupa ce-ti curge nasul degeaba te mai feresti....o fi sau n-o fi asa?
----------

N-o fi, pentru daca alaptezi, copilul in primul rand ia anticorpii. trag cu ochiul De aceea tocmai ca de multe ori nu ia raceala, fiind deja protejat prin anticorpii mamei. zambet

sus

Denunta
anamaria01

28.12.2011 8:38     citat 

Pai da, anticorpii ii ia, dar astia se formeaza dupa ce mama intra in contact cu virusii...Sotul se distreaza ca noi doua suntem bolnave la fel (de cand e mai mare, cand era mai mica se intampla des eu sa fiu si ea nu), pana si tranzitul intestinal seamana foarte bine, desi acum suge putin si mancam diferit rad

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 10 luni
cea mica: 10 ani, 2 luni

28.12.2011 9:43     citat 

----------
citat:
Eu credeam ca daca alaptezi, copilul cam ia ce are mama, cu sau fara masca..
----------
eu nu am mai auzit de asa ceva.
masca nu am purtat niciodata si nici nu avem probleme.
chiar de curand de vreo sapt jumate am fost racita cobza.
si nu s-a intamplat absolut nimic desi am dormit bot in bot cu fii-mea cea mica nu a luat de la mine raceala. zambet

sus

Denunta
anamaria01

28.12.2011 10:27     citat 

Of, probabil m-am exprimat cam aiurea...n-am vrut sa spun decat ca e cam inutil sa ne protejam cu masti si alte cele, deoarece contactul dintre mama si copil e foarte apropiat si, daca e sa se transmita virusii, asta se intampla inainte de aparitia simptomelor. Iar prin lapte, mama de multe ori transmite anticorpii pe care si i-a format, fapt care face ca micutul oricum sa nu mai faca boala...in fine sunt cam incurcata in ce scriu...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 11 luni

28.12.2011 10:30     citat 

----------
anamaria01 a scris:
n-am vrut sa spun decat ca e cam inutil sa ne protejam cu masti si alte cele
----------

Cu asta-s intru totul de acord. rad

sus

Denunta
cristina41975

Copii
Didi: 14 ani, 7 luni
Andu: 12 ani, 6 luni

29.12.2011 3:41     citat 

Parerea mea este ca nu toate sfaturile date de medici sunt chiar de ignorat. Eu nu pun la colt nici mamicile care folosesc masti cand sunt racite nici pe cele care le ignora ... Sa va explic de ce: se spune prin diverse studii ca virusii care produc raceala/gripa se transmit in principal prin secretiile eliminate de adult cand tuseste ori stranuta ori isi sufla nasul ... medicii recomanda folosirea mastilor, spalatul foarte des pe maini in aceste perioade pentru evitarea unor complicatii. Noi incepem sa producem anticorpi imediat, anticorpi care instantaneu ajung in lapte si ajuta bebele, de asta in multe cazuri copii fac forme usoare sau deloc daca sunt alaptati ... insa expusi in continuare la uratii de virusi si avand un organism care acum se dezvolta si invata sa se apere pot ajunge la complicatii... complicatii care inseamna uneori tratament medicamentos care pe urma le poate afecta ficatul, stomacul, etc... Este urat sa-ti vezi copilul cum se sufoca cu mucisori si nu stie sa-si sufle nasucul si nici nu sta sa-i aspiri si plange si nu se odihneste. Insa pentru evitarea unei situatii de acest gen (sa trebuiasca sa dam tratament unui bebe mic si asta la ore fixe indiferent daca exact atunci a adormit sau este calm si se joaca) se recomanda sa evitam expunerea prelungita la acesti virusi ... si asta inseamna masca, spalat pe maini cat mai des posibil, sa nu punem servetelul cu care noi ne-am sters la nas pe langa bebe ... sunt masuri de protectie ... le putem folosi sau ignora ...
Eu nu am folosit masca in perioada de raceala decat cand a inceput ficamea sa isi manifeste astmul ... pe la 8 luni, atunci tusea prelungita insemna alte crize mult mai urate si asa am acceptat acele masti urate cand alaptam si baie ii facea altcineva si altele care insemnau sa o ajut pe ea. Unui copil care nu are si alte probleme ii face bine sa mai faca cunostinta cu unele probleme minore de sanatate, care in fond ii intaresc organismul ... dar cand exista si riscul altor probleme ... mai bine suflu si in iaurt decat sa ajung in spital.

sus

Denunta
Cristina_Angela

12.04.2012 3:38   Re: sunt racita. cum ma feresc de copil?  citat 

----------
peach81 a scris:
am reusit sa racesc de doua ori intr-o luna. Prima data fata a luat de la mine. ce sa fac? nu am cu cine sa o las. incerc sa imi pun masca dar urla de numai poate. ma sterg cu spirt. si ma spal des pa maini ce sa mai fac? Va multumesc
----------

Igiena stricta, te speli pe maini, dezinfectezi clantele la usi si tot ce intra in contact cu bebe, aerisesti de 2-3 pe zi sa nu se inmulteasca microbii, porti masca la gura. Pentru bebe mult suc de fructe sa-i cresti imunitatea.

sus

Denunta
vyronis

05.05.2021 9:21     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: