· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > Alimentatia la 1 an si nu numai - ce mananca azi puiutii? 2
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Alimentatia la 1 an si nu numai - ce mananca azi puiutii? 2     
emapatrichi

Copii
Eliza: 14 ani, 7 luni

19.11.2007 1:52     citat 

----------
cristicros a scris:
Emapatrichi , branza La Dorna este din aceea gen perle de branza cu smantana sau au si branza simpla?
----------

LaDorna tartinabila; scrie pe ea Produs BIO, de-aceea am si cumparat-o. O servesc cu miez de rosie si mananca super bine.

Eu pasez mazarea la mixer. Nu toate boabele se inmoaie la fiert si prefer sa nu se inece; e timp si pentru boabe, pe la 2-3 ani.

Meniul de azi:
-7- lapte
-10 -branza tartinabila LaDorna bio + rosie + paine
-12,30 - supa de vitel de lapte cu fidea, legume si paine + lapte pt nani
-16 - peste fiert in lapte si piure de legume
-18 - para
-20- fidea cu branza de vaci

Vreau sa intreb daca mamicile care au copii de aceeasi varsta mai servesc bebelusilor lor cereale. Noi inca le folosim si simple si cu iaurt sau fructe. Elizei ii plac. Sunt bune, nu-i asa, la orice varsta? Folosim pe cele dupa 8 luni si pe cele de la Nestle pentru dupa 1 an.

sus

Denunta
Dana34

Copii
David: 15 ani, 4 luni

19.11.2007 2:03     citat 

Fetelor, ajutati-ma va rog, cu un sfat. Baietelulu meu 2 ani si 2 luni, nu mai vrea sa manince fructe! E un super maincacios, pina acum savura fructele, iar acum le refuza sistematc!
De la portocale si kiwi face dearee, si restul fructelor nu le mai doreste! De unde o sa-si ia vitaminele necesare, mai ales acum in pragul iernii? si mai ales vitamina c, in ce alte alimente o gasesc?
E prima data cind am probleme legate de alimentatia lui... oare o fi doar o faza? va trece? V-ati confruntat cu asa ceva?

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

19.11.2007 2:07     citat 

10- ananas, 1 mar
13- supa de pui, orez cu legume si carne de pui
18-para
20 -iaurt cu 7cereale de la Milupa, piure de legume

san la cerere

Ema eu zic ca cerealele merg la orice varsta.Iar cu boabele............cred ca e in functie de copil.Al meu le mananca fara sa se inece.La fel si cu fructele intregi.

rox

sus

Denunta
gina_pirvan

Copii
Calin Alexandru: 15 ani, 2 luni

19.11.2007 2:13     citat 

Dana34...da-i fructele sub forma de suc...mandarina,portocala,mar,para....si amestecate...poate asa ii place...il diluezi cu putina apa plata si pui putina miere de albine...al meu haleste cate o sticluta odata trag cu ochiul

sus

Denunta
Dana34

Copii
David: 15 ani, 4 luni

19.11.2007 2:19     citat 

Multumesc, Gina. Sa sti ca o sa incerc. zambet

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 3 luni

19.11.2007 2:44     citat 

tudorel esti maestru! sarut si edy la fel papa mazarea. aveam si noi poze pe undeva. dar chiar cu fundul in farfurie nu s-a asezat. rad el a rasturnat+o cand a vazut ca nu mai are.
kiki am incercat untul de care spui si nu i+a placut. mie da. foarte fericit
mai incercam, daca nu vrea il pap eu ca+i buuun. scot limba

sus

Denunta
bblusa

Copii

19.11.2007 2:56     citat 

rox cum ii dai supa lui darie? la lingurita? edy nu vrea nici un fel de zeama. totul trebuie sa fie tare. il mai pacalesc punand putina zeama si apoi paine neagra ca s+o absoarba. dar si asa strange din buze si scoate zeama afara.
cat despre fructe nu va spun ce chin. suc nici atat nu vrea. ca lichid vrea doar apa plata. ieri dimineata statea cu gura deschisa sa+i stoarca ta-su felia de porto in gura. prostit i+am facut repede suc din porto, dar ce credeti ca l+a vrut? mai bun era cum ii dadea ta+su. ochi peste cap
azi a avut in meniu
la 8 - lapte
la 10 - un mar
la 12 - branzica cu smantana
la 14 mancare de morcov cu peste la cuptor facut in staniol
la 16 un iaurt
cand ajung eu la 18 cereale ( a inceput din nou sa le pape) cu lapte din biberon
apoi numai lapte cat are el chef si cand are el chef. plus noaptea iarasi 3 biberoane a cate 130 ml lapte pana dimineata.
de cand sta cu bunica, cu mine nu papa decat lapte. imi da peste lingurita, o arunca, ma loveste. nu vrea nimic, orice i+as da. si imi pare rau pentru ca asa ar manca si el ceva mai consistent seara si poate s-ar odihni mai bine noaptea. trist

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

19.11.2007 3:10     citat 

Bb, supa o papa din linguritza (tinuta de mine rad ). Sucuri de fructe nu accepta nici el, dar mananca fructe asa ca nu ma ingrijorez.Ca lichide bea apa plata si lapte din sani.

rox

sus

Denunta
bblusa

Copii

19.11.2007 3:30     citat 

----------
roxanamirela a scris:
Bb, supa o papa din linguritza (tinuta de mine rad ).
rox
----------

pai altfel ai zugravi in fiecare zi! rad

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 14 ani, 3 luni

19.11.2007 3:34     citat 

bb e mortal Edy rad rad rad rad nu i-ai facut o poza ?!?
Nici Stefan nu manca lichide din lingurita , dupa 1 an am incercat iar , i-am facut supa cu galuste , am pasat cu furculita galusca , am pus si zeama si asa a papat . A dat o gramada pe el , dar a fost inceputul ! trag cu ochiul
Cerealele la inceput au fost un esec la noi , nu le-a vrut din biberon niciodata , chiar vroiam sa le arunc , dar apoi mi-a dat prin cap sa incerc sa ii pun in iaurt (eu asa mananc cerealele) si vad ca ii plac . Dimineata mancam iaurt cu cereale zambet

sus

Denunta
bblusa

Copii

19.11.2007 3:51     citat 

din pacate nu, ca eu eram plecata si mi+a povestit sotul care a fost dadaca pentru o ora si era foarte mandru ca s+au inteles amandoi. e prima oara cand plec si+l las in casa numai cu el. jenat
eu am o mare nelamurire cu cerealele in altceva decat lapte. adica nu stiu daca se dizolva. dar o sa+i pun si eu in iaurt. i+am luat acum de la milupa, dar cu lapte.

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 14 ani, 3 luni

19.11.2007 3:54     citat 

Tot de la milupa folosim si noi , dar fara lapte !

sus

Denunta
bblusa

Copii

19.11.2007 4:01     citat 

am vrut, dar nu aveau in carrefour. mai cautam, dar sper sa termin cutia asta ca am mai aruncat vreo doua.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

19.11.2007 5:09     citat 

bblusa poti comanda de pe net.
iti trimit pe mess adresa.

rox

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 3 luni
MICA: 9 ani, 11 luni

19.11.2007 9:34     citat 

cristicros, eu am pus in tigaia inalta de teflon un pic de ulei de masline, am adaugat ceapa taiata pe care am tinut-o vreo 2 minute, am pus carnea fiarta inainte, apoi am adaugat o conserva de rosii in bulion. cand a inceput sa fiarba am adaugat apa fiarta si am pus un kg de mazare congelata de la dujardin. mancarea o facusem pt noi, nu special pt tudor. i-am dat de incercare sa vad daca ii place. a mancat si astazi din ea. zambet
cat despre inecatul cu bobitzele... nu stiu ce sa zic. eu nu l-am menajat pe tudor de cand i-au dat dintzii. nu i-am mai pasat absolut nimic de atunci, de la 7 luni jumatate. la inceput s-a inecat de vreo 2 ori cu morcov crud si o data cu mar, dar doar atat. nu s-a mai intamplat sa se inece decat cu apa, pt ca bea ca haplea din canutza cu pai.

----------
bblusa a scris:
dar si asa strange din buze si scoate zeama afara.
----------

cred ca e super tare faza. zambet zambet zambet
nici tudor nu le are cu supele. la el functioneaza mult poftele. trebuie sa mananci cu pofta langa el si invariabil intinde mana si chiar mananca. cat a fost tati in convalescenta acasa a mers. acum insa, din cauza faptului ca n-avem masa in bucatarie e f complicat. trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: