· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > Alimentatia la 1 an si nu numai - ce mananca azi puiutii? 2
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Alimentatia la 1 an si nu numai - ce mananca azi puiutii? 2     
roxmaryn

19.03.2008 9:23     citat 

Ehh asta-i chiar super. Eu cred foarte tare in beneficiile usturoiului. Ma si trag la origini dintr-o zona unde cu asta se ocupa localnicii, cultivarea lui. Sunt curioasa insa cum i-ar place unui copil asa mic usturoiul confuz Stiu caRoberta spre exemplu e innebunita dupa spanac facut cu mult usturoi. Sa vedem Lucuta daca o sa pape la fel scot limba

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

20.03.2008 8:34     citat 

----------
nemora a scris:
rox, eu ii fac pestele cu mamaliga
----------

De mamaliga nu e mare amator zambet
Dar voi incerca si asa, la care ii voi adauga usturoi.
Pai bine , Nemora, i-ai dat Almette cu sare si nu i-ai dat "sanatatea curata"=usturoiul? rad

rox

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 7 luni
MAIA ESZTER: 11 ani, 8 luni
am nascut deja!

20.03.2008 9:35     citat 

i-am dat si lapte de la ma-sa cu sare foarte fericit
poate citesti si tu compozitia laptelui matern, sa vezi ce de NaCl are, ai fi surprinsa
daca sugea in loc de almette, tot acolo era

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

20.03.2008 10:30     citat 

----------
nemora a scris:

poate citesti si tu compozitia laptelui matern
----------

nu ti-ai gasit persoana care NU a facut-o!
Na in laptele matern este de 15mg pe cand in cel de vaca este de 55 mg, la 100ml.
Deci nu era tot acolo.

rox

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

20.03.2008 4:46     citat 

ba era, daca faceam branza rad

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

20.03.2008 6:11     citat 

rad rad rad rad

oare se poate face?

rox

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

20.03.2008 6:16     citat 

cu calciu lactic, da rad

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

20.03.2008 8:43     citat 

rad rad rad rad
hai ca mi-ai placut!

rox

sus

Denunta
admin

13.06.2008 12:33     citat 

----------
dyenuta a scris:
deschid acest subiect poate ne mai inspiram una de la cealalta cu papa. Asa putem afla retete noi...gusturi noi
de ex pana la ora asta fetita mea a papat laptele de dimineata 270 ml asta pe la 7, iar pe la 10:30 a papat branzica cu banana, dupa care a mai baut inca o tura de lapte. la amiaz i-am pregatit piure de conopida cu morcovi si pui....spre seara nu stiu...
voi ce le dati de mancare azi???
cat le dati? cum le diversificati mesele in fiecare zi???
hai ca poate mai invatam ceva....ca eu sigur am de invatat multe... scot limba
astept pareri...
pupici la mamici....si la bebei.... trag cu ochiul foarte fericit
----------

----------
mami_rares a scris:
Cred ca toate avem de invatat zambet
Am incercat sa ii diversific pe cat posibil mesele de la o zi la alta, pastrand totusi o oarecare rutina. De ex: piticu' meu se trezeste p la 7.30-8 si dupa ce inspecteaza camera bine sa vada daca sunt toate la locul lor bea 210 ml lapte (asta pe la 8-8.30, pana atunci are treaba scot limba ).
La pranz (12-12.30) mananca mancarica gatita si un fruct (sau mai multe in caz de cirese). Pana acum vreo luna ii gateam zilnic ( si altceva in fiacare zi prostit , o zi carnita de pui cu legume, a doua zi vita cu legume, o zi legume doar, o zi ficatel de pui cu orez si legume, o zi mamaligutza cu branzica si outz, o zi peste - salaul e cel preferat de piciul meu....), acum ii gatesc pentru 2-3 zile si impart in caserole la frigider. Adevarul e ca improvizez mai tot timpul im privinta meniului de pranz cu ceea ce am la dispozitie dintr ce e permis la varsta lui. Variatiile sunt multe:
- supica de pasare cu dovlecei si spanac
- ardei sau dovlecei umpluti cu piept de pui, orez si legume (lafel ca cei ptr noi, numai ca legumele le-am ras foarte fin)
- ghiveci de legume cu carnita de vitel (pasata scot limba )
- fripturica la cuptor (pui sau vitel, cu cartofiori si morcov)
Cum spuneam, improvizez si eu. Mai inregistrez si prin parc cate o idee...
La ora 16 mananca iaurt, banana, mar cu biscuite (separat, el musca biscuite, mami da mar cu lingurita trag cu ochiul ), apoi iesim la aer, unde i se face un pic foame pe la 18 si papa o gustare.
La ora 19.30-20 210 ml laptic (dupa plimbare e mare pofta)
La ora 22, dupa baitza, 270 ml de lapte cu cereale si la nani pana dim foarte fericit .
----------

in caz ca nu se trezeste noaptea, o face dim la 5:30, cand papa 210 ml
in jur de 8 iar vreo 150 -180 ml
pe la 11 fructe date la mixer, un pic mai mari: banana, mar, cirese, capsuni, pepene galben, piersica in diverse combinatii; uneori pun si suc de morcov- mai rar sare masa asta si doarme
pe la pranz papa ce papam si noi: bors sau supa cu carne de pui sau de vita, fara sare sau condimente artificiale; pilaf, sarmalute cu foi de vie, ghiveci de legume, pui grill facut la aburi la cuptor cu mamaliguta; branza cu mamaliguta si kefir sau ficatei; vita cu spagheti de porumb si ros de rosii cu oregano...
in fct de cat a mancat in prima parte a zilei, spre seara mai papa niste kefir cu sau fara 2 masuri de cereale; azi de ex i-am dat kefir cu banana, e super bun, am furat si eu un pic jenat foarte fericit
seara pe la 8 210 lapte cu 3 max 4 masuri cereale
daca nu se culca pana la 9, ne apuxca ora 12, cand posibil mai rade 100 ml lapte da nu se mai trezeste pana dimineata
si intre toate astea muuulta apa, cam 150 ml pe zi, dupa masa de pranz un pahar de 70 ml , apoi printre reprize, excluzand masa de fructe dupa care nu bea deloc apa, bea din biberon , noaptea la fel

maine as incerca o musaca: fierb bine carnea de vita, o dau la mixer; fierb cartofi; fac separat un sos de rosii decojite si fara samburi, cu verdeata, ceapa verde , ierburi aromatice, putin usturoi taiat bucatele si fierb tot sousul acesta ; cartofii ii fac pireu cu laptic, pun u n strat intr-un vas termorezistent, apoi carne, apoi sos si tot asa, deasupra las strat de sos
fac pentru toata casa, poimaine fac bors de perisoare de vita sau supa cu galuste; i-am dat sa guste tarta facuta din oua intregi si se pare ca nici la albus nu e alergica; va sfatuiesc sa asteptati pana la un an cu albusul, mai ales daca aveti cazuri in familie de alergii alimentare; acelasi sfat si cu capsunile, bananele foarte fericit

cu ce merge brocolli? ceva retete ???
----------

lulualexandra a scris:

----------

pana sa ma prind ca ii face rau, ii pregateam brocoli drept garnitura la peste. sau faceam un amestec brocoli, conopida. le caleam si le lasam mai mult al-dente sa pape el cu manuta.
----------

----------
lulualexandra a scris:
----------
bblusa a scris:
----------
lulualexandra a scris:

----------

pana sa ma prind ca ii face rau, ii pregateam brocoli drept garnitura la peste. sau faceam un amestec brocoli, conopida. le caleam si le lasam mai mult al-dente sa pape el cu manuta.
----------

merci, altfel decat calite? ca nu vreau sa ii dau nimic calit inca.
cum ii e rau? la ce sa ma astept? foarte fericit
----------

Pai noi papam asa:dimineata tzitzca cand se trezeste,adica pe la 6,apoi la 8 ii fac cereale papa max.150ml,pe la 12 papam pireu de legume cu carnita,ii fac la aburi si pun tot felul de legume,permise,si apoi ii fac borcanase si le congelam,+un iaurtel si acuma am inceput sa-i dau si supica,asa doar zeama cu taietei,oricum papa putin de zeama dar ii placel!inainte de nani mai papa laptic vreo 150ml;la ora 16 de obicei fructe pasate jumate simple si jumate cu biscuiti\mai nou am descoperit fulgii de ovaz-scrie pe ei-hafer flocken-si facem asa:in mod normal se fierb in lapte de vaca dar pt k noi bem praf ,firbe mami apa cu fulgii si apoi adaugam lapticul praf si rad un mar +un pic de sirop de zahar,pt k altfel nu are nici un gust,si ne plac tare mult.Apoi la 19 mai papam iaurt, cereale sau lapte cu biscuiti si dupa baita mai papam tzitzica si gata maine o luam de la capat! foarte fericit
----------

----------
alu a scris:
si noi papam broccoli si nu am patit nimic,lui Naomi chiar ii place,eu il fac la aburi dar merge si fiert,il combin ori cu alte legume si carnita,pasat,ori il dau asa un pic zdrobit si papa ea cu manuta,asa i-a placut cel mai mult!
----------

----------
mamaTianei a scris:
brocolli poti sa-l faci la abur si sa adaugi un pic de usturoi si branzica de care papa bebe, sau poti sa-i faci cu galbenus de ou fiert piure, ca garnitura la carnita sau chiar fara carnita merge. Tianei i-am dat o sg. data facut piure cu galbenus de ou si i-a placut mult. eventual poti sa pui si un pic de ulei de masline, da gust bun.
----------

----------
bblusa a scris:
----------
lulualexandra a scris:
----------
bblusa a scris:
----------
lulualexandra a scris:

----------

----------

merci, altfel decat calite? ca nu vreau sa ii dau nimic calit inca.
cum ii e rau? la ce sa ma astept? foarte fericit
----------

ii provoca gaze.
poti la fel de bine sa-l fierbi.
----------

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 3 luni

13.06.2008 1:06     citat 

admin, daca le spui ca mai exista un asemenea subiect, cica vor info noi. ochi peste cap
deci, azi avem ciorbita de vacuta cu bors, fasole verde cu pui, snitele de pui, seara de regula cascaval, sau apetito cu marar, dar de cele mai multe ori doar rosie si castravete. ia o bucata din farfurie, mai da un sut in minge, se intoarce, mai ia iar. dimineata invariabil fructe.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

13.06.2008 1:14     citat 

Multumim, Admin!

Azi:
- lapte cu paine facuta in casa si cascaval
-cirese, capsuni, suc de fructe Hipp
-ciorba de vaca, carne de vaca cu legume
-vafe de grau sau orez
-iaurt
-branza Fagaras
-as vrea sa-i fac inghetata, sa vad cum fac. zambet
-alaptat la cerere

rox

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 3 luni

13.06.2008 1:20     citat 

rox, sunt retetele de inghetata din iaurt. mie mi-e frica de gat, ca altfel i-as face si eu.

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

13.06.2008 1:22     citat 

ieri a mancat asa:
-iaurt si o coaja de paine neagra+un mar si o capsuna, ultimele trei servite singura;
-supa de pui cu legume;
-gris cu lapte amestecat cu branza fagaras.
Plus tzitzi cat a putut.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

13.06.2008 1:22     citat 

Vreau sa-i fac inghetata cremoasa.
El oricum e obisnuit cu rece, pt. ca isi ia suc sau lapte din frigider, nu i le incalzesc.

rox

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

13.06.2008 1:25     citat 

Rox, fa suc de fructe, ia un batz din ala lung de gratar, pune sucul intr-o forma mai lunguiata (ex pahar de sampanie) si infige batzul, bagi la conge, si iaca inghe

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: