· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > Alimentatia la 1 an si nu numai - ce mananca azi puiutii? 2
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Alimentatia la 1 an si nu numai - ce mananca azi puiutii? 2     
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani
alaptat, purtat, rasfatat

17.06.2008 11:51     citat 

Lulu eu fac ficatzelul de pui la cuptor. Se arunca ficatzelul in tava, se curata ce legume aveti prin casa, se taie inbucatzi si se arunca langa ficatei.Se presara condiment de la Sanovita, putin usturoi (verde daca se mai gaseste pe piatza!), ulei de masline si apa.Se introduce la cuptor pana se rumeneste.
Bun, bunutz!
Am auzit ca unele mame il fierb in lapte, ceea ce e gresit (am scris mai sus faza cu Fe).
La fel si cu spanacul.........nu se adauga lactate in el.

Creier nu i-as da la varsta ei.Carnea de porc se da dupa 3 ani, cu moderatie.

rox

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 13 ani, 4 luni

17.06.2008 1:49     citat 

----------
roxanamirela a scris:

Creier nu i-as da la varsta ei.Carnea de porc se da dupa 3 ani, cu moderatie.

rox
----------

ms, rox
asa stiam si eu de carnea de porc; ma gandeam ca poate creierul e altfel

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 1 luna

26.06.2008 12:52     citat 

mie nu-mi place creierul. nu-i suport nici mirosul. are proprietati, ceva minunat?

sus

Denunta
dyenuta

Copii
alissa: 13 ani, 2 luni

26.06.2008 2:18     citat 

toata lumea a dat carne de porc dupa 3 ani???? confuz
mie mi se pare tare mult pana atunci.... ochi peste cap

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 1 luna

26.06.2008 4:39     citat 

si care ar fi interesul carnii de porc inainte de trei ani?
eu una nu-i dau si nu o sa-i dau
am de unde alege deocamdata, intre pui, curcan, vita....si peste, poti sa variezi inca multa vreme meiul unui copil
cu atit mai mult cu cit inainte de trei ani, cantitatea de carne pe zi e aproape infima

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 15 ani, 11 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 11 ani

26.06.2008 4:42     citat 

la carnea de porc eu nu-i vad rostul nici dupa 3 ani...carne de porc, carnati , mici...nu- i dau niciodata...f rar la gratar pe undeva sa vada si sa ceara si atunci mai mananaca dar max un mic

sus

Denunta
dyenuta

Copii
alissa: 13 ani, 2 luni

26.06.2008 6:01     citat 

si atunci chiftelutele de ex cum le faceti????
din carne de pui????dati-mi si mie niste retete....
ca m-am saturat sa tot fac acelasi morcov, mazare, conopida in fiecare zi!!!
acum am incercat ciorba de perisoare....din carne de pui!!!!
ce pot sa-i mai dau???
ca si asa nu mananca prea mult!!!!mai ales pe caldurile astea.... trist
ma refer la mancarea de la pranz!!!

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 8 luni
Zuza: 11 ani, 3 luni

26.06.2008 6:33     citat 

Dyenuta uite aici s-a discutat despre chiftelute
http://www.parinti.com/modules.php?name...18&start=0

si pe paginile mai vechi la acest topic mai gasesti retete de papici.
Oricum e normal cnd e foarte cald sa nu prea pape, important e sa bea destula apa.

sus

Denunta
biancaiulia

Copii
erik: 14 ani, 2 luni

27.06.2008 8:43     citat 

dyenuta, uite aici am dat eu niste retete, si teodora a dat niste linkuri cu retete super apetisante (daca stii franceza, daca nu stii, vezi cam ce iti face cu ochiul si cere traducerea); mai sunt si idei fara retete...
http://www.parinti.com/Mancarica_pentru...29341.html
referitor la chiftelute, eu le fac din carne de vita si ca sa nu fie tari si inecacioase, pun si orez fiert separat in ele. nu foarte mult, sa devina chiftelute se orez, ci potrivit, ca sa le faca fragede si gustoase.
nici noi nu mancam carnita de porc si va mai trece muuuuuult pana sa papam. la noi nu e o problema, pentru ca nici mami si tati nu prea consuma, decat rar, la un gratar... asa ca ne e usor sa nu introducem in alimentatia lui bebe. nici carnati, mici sau altele... de altfel nu i-am dat nici un mezel macar...

revenind la topic:
azi papam:
- dimi la trezire lapte;
- pe la 11: fructe (caise, cirese, nectarnine, banane; asta avem in casa, sa vedem ce o prefera)
- la pranz: copanel de pui cu cartofi cu verdeturi la cuptor; salata de fasole verde cu usturoi
- gustare: fructe sau iaurt sau lapte (depinde ce va dori)
- cina: nu stim inca; probabil niste orez cu legume (de fapt mai mult legume cu orez), dar nu sunt inca hotarata asa ca mai vedem

intre : sucuri multe si apa multa

sus

Denunta
karina18

Copii
maria diana: 14 ani, 3 luni

12.08.2008 7:33     citat 

fetelor, vroiam sa va intreb, voi ati inceput sa le dati copiilor si altceva in afara de laptee la prima masa? meniul nostru e tot ca atunci cand eram bebelus, adica:
- 7-8- 200 lapte
- 10- fructe (in parc)
-13- ciorbita
-17- peste/gratar/ fructe/budinca / orez integral cu legume/ficatei
- 21- 200 lapte
Ma gandesc ca poate ar trebui sa manance mai mult dimineata si seara, adica micul dejun si cina la noi nu prea exista. ce parere aveti? sarut

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 1 luna

12.08.2008 8:10     citat 

pai eu as considera cina ce ii dai tu la ora 17 (ca doar n-o fi tot prinz) trag cu ochiul
cit despre micul dejun, cred ca depinde de copil
al meu de exemplu are zile cind prefera un biberon de lapte, altele in care e doar un iaurt, la care mai adauga eventual un biscuite/ un colt de piine sau briosa/ biscottes, eventual (in zile tare bune foarte fericit ) citeva linguri de fructe

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 1 luna

12.08.2008 9:00     citat 

karina la noi prima masa, in jur de 7-8 dimineata, in functie de cum se trezeste, e un biberon de lapte. ultima masa, cea de la ora 22 e tot lapte, dar cu cereale.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

12.08.2008 9:21     citat 

azi papam: (aproximativ, orele sunt cam aceleasi in fiecare zi)
- la 8 dim 250 ml lapte cu cereale
- la 10 iaurt+branza de vaci+fruct
- la 12 supa de gaina cu galuste din gris si morcov sau ardei umpluti (pregatiti cu carne de vita) si cel mai probabil dupa ce mananca primul fel va gusta si din al doilea fiindca e pofticioasa)
-la 14 250 ml lapte (= somn de amiaza)
- la 16.30 primeste fructe
- la 18 un iaurt, plus ca mai rontaie cate o rotocoala de grau/orez expandat
-la 20 masa de seara, ori mancare rece (paine+branza/unt/gem, si rosii), ori papanasi, mamaliguta, paste (de obicei ne hotaram atunci inainte exact ce vrem sa mancam )
-la 21.30 iar o portie de lapte cu cereale

cam asta e meniul zilnic, aproximativ...la pranz mai fac piure de cartofi, pilaf de orez in care pun si: morcov, ardei, usturoi, rosie, dovlecel,carne de pui; ne place f mult sa gatim peste la abur, si punem ceva legume si zarzavaturi in vasul cu apa, ii da un gust minunat; ciorbita de vacuta cu multe legume;
cand mergem la plimbare mereu iau cu mine o banana, un kiwi, un fruct pe care le papa cu placere

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani
alaptat, purtat, rasfatat

12.08.2008 12:08     citat 

Karina18 potiincerca si altceva dimineatza pe langa lapte: cascaval/branza/masline cu unt si paine, omleta facuta pe teflon cu salata de cruditati (rosii, castravete, ardei gras).
Iar seara ceva usor: lapte cu cereale, orez cu lapte , legume fierte/la abur/la cuptor, budinci de tot felul, cartofi fierti cu branza si altele.
Acum vezi cum prefera si ea.

Kurai ce bine mananca cea mica.D. nici acum nu mananca atatea. Copii nu sunt la fel, fiecare cu ritmul , cu vointa, cu preferintzele lui (stiu asta, dar doar observ).
De ex., ea vad ca papa din 2 in doua ore, la masa de dim. mananca si iaurt si branza si fructe. surprins E o mancacioasa!

rox

sus

Denunta
octa2007

12.08.2008 12:33     citat 

fetelor la mine masa baietelului meu este identica cu cea a KARINEI 18
dar identica. noi avem 1 an si o luna aproape.
acum ne dau dintisori, maselute si mincam mai putin si nu mai e dispus sa incerce multe feluri de mincare mai ales ca sunt caldurile astea si nici mie nu mi mai vine sa dau drumul la cuptor.! va dati seama ce incingatoare mi se face in casa.

noi avem 5 mese pe zi , 11 kg, si alaptez dar avem si 2 mese de lapte praf.
Kurai sincer mi se pare ca aveti multe mese pe zi! stomacelul cand se mai odihneste ! e bine ca maninca ! dar pe afara mai ai timp de iesit ? ca daca numar mesele cred ca stai numai in bucatarie!! esti o mama eroina!!! mai poti si pe caldurile astea?
spune mi si mie cum ii dai griul ; orezul expandat?

spre ex. poti sa impreuni mesele de la ora 18 cu cea de la ora 20 si o dai la ora 19. !!!
de fapt nu te supara , nu stiu cat are BB tau!!! a fost doar o sugestie pina la urma fiecare face cum doreste!

si noi am avut 11 mese !!! dar incepand cu 10- 11 luni le am redus pina am ajuns la 5 ! dar fff greu i le am scos!!!! cand era timpul de masa il duceam pe balcon sa se uite la masini!!! asa mi am petrecut eu luna mai si jumatate din iunie!!! greu dar am reusit avea 12 kg, si nu mai puteam eu cu el!!!

pa ! si bb mincaciosi!!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: