· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > Alimentatia la 1 an si nu numai - ce mananca azi puiutii? 2
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Alimentatia la 1 an si nu numai - ce mananca azi puiutii? 2     
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani
alaptat, purtat, rasfatat

12.08.2008 12:42     citat 

----------
octa2007 a scris:
f
spune mi si mie cum ii dai griul ; orezul expandat?

----------

se gasesc rondele la plafar, magazinele naturiste, Cora, CArrefour, Auchan.

Lapte praf de ce ii dai daca alaptezi?

rox

sus

Denunta
octa2007

12.08.2008 1:23     citat 

da multumesc imi aduc aminte ca am vazut !!!
am sa incerc!!! chiar nu am mai auzit!!!
mmultumesc , merg sa i iau sa vedem , cred ca l mai linistesc si la dintisori!!!

de ce ii dau lapte praf ?
pai al meu este un mincacios de lapte!!!!
ii dau dimineata si seara cate 150 ml , simplu, pentru ca:
dimineata nu mai am deloc sunt blana la piept!!!!, iar seara nu i dau ca mi l pastrez pt noaptea!!! imi suge cam 1 - 2 ori pe noapte!!!, eu nu mai sunt la perioada cand imi venea laptele in timp ce suge,.... oricum am slabit fff mult , dr mi a zis ca trebuie sa intrerup si sa merg pe praf ori pe lapte de vaca diluat ,
dar nu vreau. pt ca:
noaptea sunt o DOAMNA,
plinge prin locuri neasteptate .. ii dau sa suga!!!( parc , masina, plimbari)
el este plinut si cel de vaca ... e greu.... nu i bun... pt noi.!!!
iar cu laptele praf noi suntem pe lactovit.. nu umfla, il tolereaza bine, nu i scump, cat voi putea merg asa in paralel.... de fapt suntem in august si vreau sa l scot din iarna care o sa vina, cu alaptatul.

FACE BINE!!! am anticorpi de invidiat, nu racesc asa cu una cu doua, iar gripa o fac odata la 10 ani!!!

pa! sa citim numai de bine!!!

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 5 luni
MAIA ESZTER: 11 ani, 6 luni
am nascut deja!

12.08.2008 2:57     citat 

io cu rondelele alea as sta potolita. eu personal m-am innecat foarte urat cu una, mi-a stat 2 zile prin gat o firimitura, mi-a scos-o doctorul.

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 1 luna

12.08.2008 3:17     citat 

cele din carrefour sunt cam vechi si tari. proaspete am luat de la plafar. edy prefera feliile de cereale in schimb.

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 13 ani, 4 luni

12.08.2008 6:49     citat 

----------
nemora a scris:
io cu rondelele alea as sta potolita. eu personal m-am innecat foarte urat cu una, mi-a stat 2 zile prin gat o firimitura, mi-a scos-o doctorul.
----------

n-ai nimerit tu de care trebuia foarte fericit

sus

Denunta
bebeKoS

Copii
Ana Sofia: 9 ani, 3 luni
Maria Anastasia: 13 ani

13.08.2008 4:48     citat 

cum preparati voi ficatelul?
eu l-am fiert si nu mananca prea mult din el; abia gusta;
acum o saptamana l-am facut la gratar( este acel gratar cu aburi care se pune pe aragaz) si i-a placut mai mult

azi i-am dat la pranz pireu din legumele fierte iar cand s-a trezit putina mamaliguta cu branza si ff putina smantana( azi e prima data si mi-a fost teama sa ii dau mai mult); pe la 10 a gustat ca o vrabiuta dintr-o banana scot limba poate vrea mai tarziu prune prostit
in rest este alaptata la cerere

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

13.08.2008 8:46     citat 

Ficatul de pui il fac la cuptor cu legume: spal ficatzelul, adaug condiment de la Sanovita (natural!), ulei de masline, apoi adaug legumele (morcov, broccoli, ardei gras, rosie etc) date pe razatoare si acopar cu apa, introduc in cuptor.

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 12 ani, 7 luni

13.08.2008 10:01     citat 

Roxana, condimentul asta de la Sanovita de care vb tu (am mai vazut pe undeva scris de tine), de la ce varsta se poate da? De cand incep ei diversificarea sau doar dupa 1 an?

Mersi

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

14.08.2008 11:08     citat 

Manam de fapt sunt legume si verdetzuri uscate, deshidratate si maruntite.DIn pacate, nu mai am ambalajul sa ma uit cam ce ar contine, dar zilele astea trebuie sa mai cumpar si iti spun.
La 4 luni (varsta bebeului tau)nu cred ca se recomanda.

rox

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 1 luna

14.08.2008 12:01     citat 

rox, aseara am facut si eu ficatei, dupa reteta ta. au fost foarte buni, in schimb edy tot nu papa. nu stiu de ce nu-i mai plac. nu i-am schimbat nici macar firma. inainte ii manca goi prin casa si acum baga in gura si apoi scoate afara.
manam dar eu CRED ca nu are nevoie la 4 luni de condimente. acum depinde cat de mult e diversificat. al meu la 4 luni abia incepea cu morcov.

azi avem noutate in meniu: supa de rosii.

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 12 ani, 7 luni

14.08.2008 2:39     citat 

stiu, stiu...eu intrebam ptr momentul cand va manca diversificat, care oricum va fi peste cateva luni. de aceea intrebam daca se dau si sub un an.

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 1 luna

14.08.2008 2:40     citat 

condimente fara adaosuri, adica ierburi aromatice, ii poti adauga in mincare, in cantitati infime, si inainte de un an zambet

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 5 luni
MAIA ESZTER: 11 ani, 6 luni
am nascut deja!

14.08.2008 3:01     citat 

taica-meu face un condiment din chimen, busuioc si menta, cu plante din gradina. de pe la 8 luni i-am pus in supa cam un varf de lingura de amestec. n-o patzit nimica.

ieri Karo a papat asa: supa de carne de miel (slaba, ecologica) cu legume si taietei de casa; o piersica taiata bucatele; o bucata de cascaval si una de paine, mancate cu mana; juma de iaurt (apropo, au lactate bio la real); seara, budinca din faina, lapte si galbenus. si tzatzica.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

14.08.2008 4:32     citat 

octa, roxana:
fetita mea intr-adevar mananca bine dar nu e grasuta, are undeva intre 9-10 kg (nu stiu exact).nu stau eu chiar toata ziua la bucatarie si sincer nu imi e greu sa pisez niste fructe sau sa ii fac un castronel de supa/piure de legume pt ea...daca fac supa de vita/ pui sau piure, fac pt toata familia si de acolo papa si ea (gatesc in asa fel incat sa fie ok si pt ea, si atunci nu trebuie sa gatesc in fiecare zi separat pt ea).de iesit iesim in fiecare zi cateva ore, cateodata in 2 reprize. recunosc ca ii dau sa pape in parc, uneori cate o banana, uneori ii cumpar atunci iaurt si ii dau, sau rondele de cereale. e vorba de gustari intre mesele principale..daca vreau sa stau cu ea 3-4 ore afara, trebuie sa ii dau sa pape ceva in timpul asta, fiindca i se face foame. e o fetita foarte activa si energica si probabil si din cauza asta are pofta de mancare.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

12.09.2008 12:58     citat 

Manam se cheama Amestec de legume uscate de la sanovita si contine: legume uscate - ceapa, morcov, pastarnac, patrunjel-radacina si frunze, praz, fulgi de rosii, telina; condiment- sofran; nu contine sare si potentiatori de aroma.

rox

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: