· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Noi, femeile > Hotarari majore
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Hotarari majore     
lilith1967

30.09.2002 5:09   Hotarari majore  citat 

he,he,he.... v-am facut curioase? Nuuuu.... nu-s pusa pe filozofie... pur si simplu de vineri am luat doua hotarari majore (si am si actionat):
1. sa "zlabesc" - la fund, nu la minte!foarte fericit Si in consecinta, m-am inscris (din nou!) la Weight Watchers.... care m-au usurat.... de 200 CAD trist se vor vedea si rezultatele in curand. Am sa va tin la curent si eventual sa va fac s^ac!scot limba
2. ma las de fumat. De s^ambata n-am mai pus gura pe tigara (nici eu nici barbatu-meu) foarte fericittristfoarte fericittristfoarte fericittrist. Ma simt ca dracu si torn la apa in mine cat cuprinde (asta face bine si la c*r...a de slabire) ca in loc de tigara as rontai ceva, dar nu e cazul ca shi asha sunt cat un cashalot si ar intra in contradictie cu rezolutia nr. 1 - vezi mai sus.foarte fericit

Incurajari shi aplazue c^at cuprinde nu ar strica la moralul meu mototolit la ora actuala. Ah, ce-as fuma o tigara.... piei ispita! scot limba

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

30.09.2002 5:46     citat 

Bravo Lidia!!!!!!
Felicitari!!!!!
Cu tigarile, nu zice inca ca te-ai lasat, nici dupa juma de an nu e bine sa zici, ca tot te mai apuca sa...tragi cate una. Eu, din fercire, am reusit performanta asta acum vreo patru sau chiar cinci ani de zile si sunt tare mandra de mine.scot limba Dar pana sa ma las a durat cam un an in care in fiecare zi imi "amenintam" cunoscutii ca ma las de fumat; ma lasam vreo...saptamana, dupa care o luam de la capat.rad De fapt ajunsesem sa fiu luata in ras de cate ori mai "amenintam" pe cineva cu tentativa mea. Pana la urma am reusit, dar nu cred ca pot exprima in cuvinte cum a fost. De fapt nici acum nu stiu cum am reusit, dar eu sunt de parere ca daca vrei cu adevarat reusesti, doar sa vrei.scot limba
Eu oricum iti fac galerie si sper sa reusesti...rad

sus

Denunta
Cora

30.09.2002 6:40     citat 

BRAVO LIDIA!!!
Deocamdata pt. hotariri....dar sa vedem si rezultatele. Tine-te tare pe pozitie, sintem aici sprijin moral si nu ceda ispitelor.

Rontaie si tu niste guma, dar daca patesti ca mine si ti se face foame dupa aceea....nu-i bine ca dai "in cap" hotaririi nr.1.foarte fericit

Vezi ca se spune ca lasatul de fumat duce la ingrasat trag cu ochiul, asa ca sa te tii "cu dintii" de hotariri.scot limba

Eu iti tin pumnii si astept rezultatele.cool

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 3 luni
Adelina: 11 ani, 1 luna

30.09.2002 9:41     citat 

eu am reusit sa ma las de fumat in perioada sarcinii si cat am alaptat.... cum am "scapat", m-am apucat din nou (spre rusinea mea)... ma tot chinui sa ma las din nou, dar nu mai am motivatia (cel putin momentan)...

sus

Denunta
lilith1967

30.09.2002 9:58     citat 

Multumesc pentru incurajari....
Anne.... la mine singura motvatie sunt.... banii. S-au scumpit tigarile aici ceva de speriat si cum si eu si barbatu-meu suntem fumatori, niste bani frumosi se duc (duceau) pe tigari. Sper sa reusim, oricum....

Cora.... mie mi se face foame daca man^anc mere. Cu guma sunt OK. Oricum, in actiunea mea mareata de a ma lasa de fumat ma ajut si de Nicoderm. Dar... fir-ar sa fie, nu mai area cafeluta acelasi gust fara o tigarica!trist

Mutzu..... n-am zis ca m-am lasat ci ca ma las... chestie de semantica. Sper sa reusim surprins
[Modificat la data: 30/9/2002 lilith1967]

[Modificat la data: 30/9/2002 lilith1967]

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 3 luni
Adelina: 11 ani, 1 luna

30.09.2002 10:07     citat 

Am incercat si eu odata cu Nicorette... depaseam cu mult doza zilnica admisa... si mi se facusera picioarele ca butucii... am avut reactie alergica... sa-mi spui daca reusesti... daca crezi ca te ajuta, e un site romanesc. www.fumat.ro... au un plan de renuntare la fumat... as vrea sa apelez la ala... poate-poate

sus

Denunta
daniluca

01.10.2002 8:54     citat 

Pe 4 octombrie se implinesc 3 luni de cand n-am pus tigara in gura si....da, asa e...te ingrasi.
Din fericire nu am luat decat un Kg pe care il adaug la colectia mea si asa bogata....deci ce mai conteaza.
Nu am folosit Nicorette dar am prieteni care folosesc si functioneaza. Cu conditia sa vrei sa te lasi si chiar sa nu fumezi in acelasi timp....pentru ca dai in intoxicatie tabacica....
Despre ingrasat in schimb stiam ca asa o sa fie din moment ce trebuia sa-mi satisfac cumva poftele ramase asa...ne....
Si cu ce altceva decat cu o bombonica sau papica....trist
Insa stiti ce?
Macar atunci cand fumam si eram suparata napusteam pe un pachet de tigari si ma calmam...acum uneori imi vine sa dau cu capul depereti.
Stiti voi...ce omoara fizicul incanta psihicul...trag cu ochiul

sus

Denunta
lilith1967

01.10.2002 1:52     citat 

Mie-mi spui, Dani de datul cu capul de pereti? n-am decat 3 zile de cand nu am mai fumat si deja sunt Spider....Woman.
Eu folosesc Nicoderm (ca nu exista pericolul sa ma supradozez ca la Nicorette, plus ca nicorette imi dadea arsuri). Si chestia cu ingrashatul cand te lashi de fumat: pentru ca inlocuieshti tigarica cu bombonica.... eu incerc sa o inlocuiesc cu apa.

sus

Denunta
sumisa

Copii
Daria Ioana: 21 ani, 11 luni
Andrei Alexandru: 17 ani, 11 luni
Matia Stefan: 14 ani, 2 luni

01.10.2002 2:09     citat 

UAU CE FEMEIE HOTARATA !!!!
FELICITARI!!!!!!
Cred ca stiu prin ce treci , eu una gravidoasa fiind nu am reusit sa le las de tot tocmai din cauza urcatului pe pereti. Si cu ele reduse ma urc pe pereti dar numai pana la limita pericolului de accidentare.
Felicitari inca o data tine-o tot asa .
Si daca iti vine cumva sa aprinzi vreuna intra repede pe aici.surprins

sus

Denunta
CristinaT

Copii
Ioana Diana: 20 ani, 11 luni

04.10.2002 7:38     citat 

Buna, lilith1967
E foarte bine cum faci tu, dar mie mi se pare mai greu. Eu cand iau "hotariri majore" iau cate una pe rand o rezolv si apoi trec la alta.
Altfel nu cred ca as putea. Felicitari si Bafta!

sus

Denunta
Cora

04.10.2002 8:22     citat 

Mai Lidia, ia zi, cum stai cu fumatul? Rezisti, rezisti?
De a 2-a hotarire nu te intreb ca ea are rezultate mai greu de observat si ia;) timp.

sus

Denunta
lilith1967

04.10.2002 10:59     citat 

De o saptamana n-am pus tigara in gura. Cum am mai spus am momente in care imi vine sa ma catar pe pereti de pofta de o tigara:o.... noroc cu Nicoderm-ul, ca altfel as trisa:D. Dar avand Nicoderm-ul, mi-e frica sa trag macar un fum, sa nu ajung la spital din motiv de intoxicatie cu nicotina.
Partea a doua.... spre usoara mea dezamagire, totul este stationar (adica nici n-am pus nici n-am dat jos). Dar avind in vedere combinatia de "diete"... eu zic ca este bine.scot limba

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 19 ani, 9 luni
Imara Romina Luona: 15 ani, 2 luni
Amylyn: 21 ani

04.10.2002 11:57     citat 

in primul rind te felicit si tinete bine ca mai ai mult pina cind poti spune ca teai lasat de fumat cu siguranta 6 saptamini sa nu tragi tutun in tine dupa cele 6 saptamini vei reusii sa te lasi de tot de ele..........asa stiu eu ..........in ffine o intrebare.......cit de scumpe sint tigarile mai la voi?un pachet de marlboro de exemplu?

sus

Denunta
lilith1967

05.10.2002 2:14     citat 

Pachetul de 25 de tigari este 7-7.8 CAD (1CAD ~ 1.5 USD). Cam scumpe. Oricum, pachetul de Nicoderm pentru o saptamana costa cam cat m-ar costa tigarile.... tot pentru o saptamana:D.... deci mare economie (momentan) nu fac

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 7 luni
Hanna: 16 ani, 3 luni

07.10.2002 2:23     citat 

cum sa nu faci economii??
cu plamanii tai cum ramane?

eu sunt pe cale sa ma reapuc! ai venit la tanc cu subiectul, doara doara tine si la mine trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: