· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Diverse > Divergente lingvistice
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Divergente lingvistice     
Arald

29.06.2007 7:43   Divergente lingvistice  citat 

Deschid acest subiect pentru tine [...]
Multumesc pentru bunavointa ta de a-mi explica "ca unui elev de liceu"; eu am sa incerc sa-ti explic ca unui student, idee valorizand un pic mai mult intelegerea pe care presupun ca o ai, si in acelasi timp am sa solicit, ca la un seminar de facultate, pe mamicile cu studii in domeniu, cel filologic, sa arbitreze in aceasta tema. Precizez: nu caut galceava (asa cum zicea TAO-TAO), doresc doar sa clarific niste chestiuni terminologice.
Pentru celelalte mamici, care nu stiu despre ce este vorba: sageata
1) spuneam ca exista o sinonimie, posibila si argumentabila, intre "masochism" si "victima".
2) [...] sustinea ca nici vorba de asa ceva si imi aducea, ca argument suprem, o definitie din DEX a masochismului. I-am atras atentia ca percepe sensul strict denotativ (am spus mai exact: "E clar ca [....], oala de bucatarie, nu poate fi palarie") si nu si sensurile derivate ale cuvantului.
[...]: sageata
Iti place sa lucrezi cu dictionarele pe masa. Foarte bine!
Sa vedem:
A)English Dictionnary for Advanced Learners (Harper Collins Publishers, University of Birmingham, 2000), pp.951:
masochism:
1) is behaviour in wich someone gets sexual pleasure from their own pain or suffering
ex: The tendency towards maasochism is however always linked with elements of sadism.
2) If you describe someone's behaviour as masochism you mean that they seem to be trying to get into a situation which causes them suffering or great difficulty.
ex: Once you have tasted life in southern California, it takes a peculiar kind of masochism to return to a British winter.
plang sau sunt foarte trist
B) Diccionario de Lengua Espanyola - Avanzado (Impreso en Espanya, Madrid, 2001), pp. 789
masoquismo (s.m.):
1) Tendencia sexual que consiste en obtener disfrute erotico al someterse alguien a los malos tratos o a las humilaciones de otra persona.
2) Complacencia o disfrute con el propio sufrimiento o con lo desagradable. etimol. Por alusion a L. Sacher-Masoch, novelista austriaco.
C)Le petit Larousse, dictionnaire encyclopedique (1993), pp. 537

masochisme (n.m) (de L. von Sacher-Masoch, romancier autrichien)
1) perversion dans laquelle le sujet recherche le plaisir sexuel dans la douleur physique et les humiliations qui lui sont infligees.
2) Comportement d'une personne qui semble rechercher les situations ou elle souffre, se trouve en difficulte etc
prostit
Am luat trei definitii ale aceluasi termen de dragul obiectivitatii. Observati asemanarea dintre sensurile derivate ale acestui termen. [...]
Acum, sa vedem definitia termenului "victima": sageata
A) din acelasi dictionar englez citat mai sus, pp.1741:
victim:
1) a victim is someone who has been hurt or killed.
2) a victim is someone who has suffered as a result of someone else'actio n or beliefs, or as a result of unpleasant circumstances
ex: He was a vctim of racial prejudice...
B) din dictionarul spaniol mentionat mai sus, pp.1244:
victima (s.f.):
1) persona o animal que sufre algun danyo, esp. si es por alguna causa ajena.
ex: En el accidente hubo varias victimas, pero afortunadament todos resultaron heridos leves.
2) persona o animal destinados al sacrificio
Definitia din Larousse, o las deoparte, caci nu poate fi decat asemanatoare. exclamatie
Acum, avand datele acestea pe masa, [...], ca fiecare cuvant este construit din unitati minimale de sens, numite, lingvistic, "sem"; asa incat pentru obtinerea unui sens complet, ca e denotativ sau conotativ, trebuie sa fie cumulate toate aceste unitati minimale de sens. Sinomia incepe sa functioneze in momentul in care, comparand doi termeni, doua cuvinte, exista o identitate majoritara intre unitatile de sens. Ceva ramane pe dinafara, nu se va potrivi niciodata, o mica unitate de sens...rebela, ceea ce constiuie,in cele din urma, imperfectiunea sinonimiei.
Sa iau un exemplu: trag cu ochiul
"masa" si "gheridon"
masa: (unitati de sens, care constituie sensul denotativ) -
1) obiect din lemn, metal, plastic;
2) in general, cu patru picioare;
3) cu o tablie orizontala, de forma rectangulara;
4) destinat uzului curent, casnic;
gheridon:
1) obiect din lemn sau metal;
2) cu un singur picior;
3) tablia este rotunda;
4) destinat uzului curent; dar poate fi si obiect de arta;
idee
Acum sa revenim la "masochism" si "victima". Unitatile minimale ale relatiei de sinonimie dintre cele cuvinte sunt acelea de "suferinta", "pasivitate", "durere suportata".
Astea sunt explicatiile pentru un student.
[...]

sus

Denunta
Kay

29.06.2007 8:53     citat 

----------
citat:
2. Cand scrii un mesaj, te rog foloseste aceleasi reguli de politete pe care le folosesti si cand vorbesti fata in fata cu un om. Insultele si atacurile la persoana nu vor fi tolerate. Este bine sa dezaprobi opinii, idei si fapte, dar intotdeauna cu respect fata de ceilalti. Mintile luminate nu intotdeauna sunt de aceeasi parere si aici este si dezvoltarea. Orice mesaj care ataca demnitatea omeneasca, care contine insulte si/sau atacuri personale sau este rautacios va fi sters.
----------

Acesta este regulamentul forumului.
Mesajul tau de mai sus se incadreaza cel putin in categoria celor rautacioase daca nu la limita atacului la persoana.
Am editat numele membrului mentionat de catre tine si te rog daca vrei, sa reformulezi subiectul astfel incat sa fie o discutie generala si nu despre rafuieli personale. Un subiect astfel reformulat,despre divergente lingvistice, s-ar incadra in forumul ''Cultural''.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: