· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Diverse > parabenii din cosmetice
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor parabenii din cosmetice     
anykara

Copii
DAVID GABRIEL: 10 ani, 3 luni
SARA LUCIANA: 7 ani, 9 luni

02.11.2007 9:18   parabenii din cosmetice  citat 

in ultima perioada peste tot citesc despre parabeni si sunt cam speriata trist se pare ca acesti parabeni sunt prezenti in aproape toate cosmeticele,iar daca nu sunt parabeni sunt alti compusi toxici care sunt la fel de daunatori sanataii. S-au gasit parabeni in tesuturile tumorale extrase de la pacientele cu cancer la san.Se pare ca aceste substante ajung sa se acumuleze odata cu folosirea intensiva a deodorantelor,in combinatie cu epilarea in axila.Aplicarea pe corp ,in special la subrat si pe sani,a cremelor,gelurilor si lotiunilor care contin parabeni,pare sa predispuna la cancer!Am luat toate produsele pe care le folosesc si am citit ce contin....nu am gasit nimic fara parabeni sau aluminiu plang sau sunt foarte trist mai nou mi-am cumparat un sampon de la Revalid ,ptr ca imi cadea parul si ptr ca nu am citit ce contine , atunci cand l -am cumparat ,acum sunt nevoita sa il arunc .....este pliiiin de parabeni plang sau sunt foarte trist nu stiu ce produse nu contin parabeni confuz am auzit ca Sebamed -roll-on ar fi fara parabeni si aluminiu....o sa caut prin farmacii sa vad daca este adevarat.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 11 ani, 2 luni

02.11.2007 9:32   Re: parabenii din cosmetice  citat 

----------
anykara a scris:
am auzit ca Sebamed -roll-on ar fi fara parabeni si aluminiu....
----------

Asa-i, cel putin Balsam Deo, pe care il folosesc eu.

sus

Denunta
anykara

Copii

02.11.2007 9:44     citat 

esti mutumita de el?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 11 ani, 2 luni

02.11.2007 10:25     citat 

Da, altfel nu-l foloseam. trag cu ochiul A fost testat si cu "f. bine" de catre Ökotest la noi. Si a fost parca singurul care nu continea aluminiu, dar cel putin singurul pe care l-am gasit eu. Insa doar asta, Balsam Deo (asta e fara alcool), de celelalte din gama Sebamed nu stiu, ca alea n-au fost testate.

sus

Denunta
marusca12

Copii
Johann: 11 ani, 6 luni

02.11.2007 3:11     citat 

Eu folosesc doua deo:
1. bicarbonat de sodiu, pulbere, (sunt sigura ca nu am accidente 24 h, chiar daca fac sport)
2. unu plin de tampenii de la YR, care miroase de mor!

Unul pt sanatate si siguranta, altul pt placere.

sus

Denunta
anykara

Copii

05.11.2007 10:19     citat 

am cautat in farmacii roll-on Sebamed ,dar nu am gasit.daca cunoasteti si alte produse fara parabeni sau aluminiu va rog sa imi spuneti si mie,ptr ca sunt putin speriata de cand am aflat ca acesti parabeni ajung si in laptele matern,iar eu alaptez trist

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 15 ani, 3 luni

05.11.2007 11:09     citat 

Anykara, am vazut in farmaciile Centrofarm. Sunt si prin Constanta farmacii Centrofarm?

sus

Denunta
anykara

Copii

05.11.2007 11:51     citat 

In Constanta este o farmacie Centrofarm,la Carrefour.....am sa ma duc acolo sa vad daca gasesc.....am facut prostia de a ma da cu roll-on imediat dupa epilare si simt o mica galma la subrat trist sper sa nu fie ceva grav.....vreau sa evit pe cat posibil,cosmeticele care contin parabeni,mai ales de cand am citit ca sunt foarte periculosi......eu nu inteleg de ce se folosesc daca sunt atat de daunatori sanatatii confuz nu se pot interzice??? trist

sus

Denunta
mella77

Copii
MM: 11 ani, 1 luna
am nascut deja!

05.11.2007 7:21     citat 

----------
anykara a scris:
In Constanta este o farmacie Centrofarm,la Carrefour.....am sa ma duc acolo sa vad daca gasesc.....am facut prostia de a ma da cu roll-on imediat dupa epilare si simt o mica galma la subrat trist sper sa nu fie ceva grav.....vreau sa evit pe cat posibil,cosmeticele care contin parabeni,mai ales de cand am citit ca sunt foarte periculosi......eu nu inteleg de ce se folosesc daca sunt atat de daunatori sanatatii confuz nu se pot interzice??? trist
----------

foarte fericit foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
elisse

Copii
IOANA
AMALIA

05.11.2007 9:05     citat 

http://sebamed.ro/produse_classic.php#12
sper sa nu se considere reclama, desi................. foarte fericit

sus

Denunta
anykara

Copii

05.11.2007 9:11     citat 

Multumesc mult!!! foarte fericit

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 15 ani, 3 luni

06.11.2007 9:47     citat 

Avand in vedere ca nu este un site concurent, nu cred ca este reclama.

Anykara, daca pot, te ajut si eu uitandu-ma pe aici!

sus

Denunta
Amani

Copii
Mihai Alexandru: 12 ani, 5 luni
Andrei Mattia: 10 ani, 11 luni

06.11.2007 2:50     citat 

Eu am luat roll-on Sebamed (cel de care zicea si Christa) de la SensiBlu. Mie mi s-a intamplat o chestie mai ciudata cu el, ca desi nu are alcool si alte minunatii, uneori simteam (la cateva minute dupa aplicare) o senzatie oarecum mentolata, combinata cu o usoara usturime. Si nu era cazul de piele iritata, lezata. Nu stiu de ce. Dar tot am terminat flaconul zambet . Si o sa imi iau altul data viitoare cand ajung prin oras zambet.

Referitor la cosmetice fara parabeni, cei de la Elmiplant au o linie de produse paraben-free, fara coloranti sintetici si hipoalergenice. Se specifica pe spatele ambalajului unde e cazul, ca nu sunt toate asa.

sus

Denunta
crriss

Copii
Vladimir: 10 ani, 6 luni
Filip: 7 ani, 9 luni

08.11.2007 11:06     citat 

Se pare ca deodorantul de la forever living( Aloe ever shields) nu are parabeni, nici aluminiu, dar are propylen glycol, aflat si asta pe lista celor "nefericite". Insa e mai putin periculos.

sus

Denunta
diuna

23.11.2007 8:48     citat 

Seba med e in topul sanatatii la deo.Puteti sa-l folositi linistite.Farmaciile Sensiblu il au si astea sunt cam in toata tara-sigur in toate hipermarketurile Carrefour. Nu sunt f scumpe si se regasesc in categoria dermo-cosmeticelor, medicii dermatologi recomanda ptr afectiuni ale pielii, parului etc.
O alta gama pe care o ador este Aven(nu Avon). Nici o crema, masca,lotiune nu contine paraben.E super ok

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: