· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > the terrible twos
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor the terrible twos     
peach81

Copii
gigi

14.11.2007 3:01   the terrible twos  citat 

nu ma mai inteleg de nici un fel cu mandra . Nu are nici o problema medicala, nu tu otita, raceala, alte afectiuni ... nu cred ca este vorba nici de plictiseala, nici de prea multa veselie. Pur si simplu nu mai stiu ce sa mai fac.

I se pune pata fara motiv si incepe sa urle, sa arunce cu jucarii, ba mai nou se vede ca toate le face pt ca vrea ea si parca cere sa fie certata ca sa poata urla mai tare . Deci plange si face crize de isterie fara motiv.

m-am tot gandit....ce are? ce sa ii fac? incerc si pana acum am reusit sa nu tip la ea dar nu cred ca mai am mult si ajung la nebuni. nu ii convine nimic, am zis ca e prea plictisita, chemam copii, mergem, in vizita , afara ... degeaba
ce e cu criza asta a copilului de doi ani? exista si asa ceva? am gasit ceva mai vechi pe site dar nu ma multumeste. spuneti-mi cum sa ma comport? o sa ii treaca? la voi cum a fost? Exista si crize la trei, patru, la doi ani si 5 luni de exemplu? criza copilului la doi ani mie una mi se parea o prostie numai ca acum cu fetita mea inclin sa cred ca exista asa ceva!
ce sa fac? va multumesc

sus

Denunta
dana_vlad

Copii
andrei: 25 ani, 1 luna
mara: 16 ani, 3 luni

14.11.2007 3:42     citat 

eu am citit in mama si copilul, cand inca eram insarcinata cu andrei, ca intre 2 si 3 ani copiii sunt f rai si intand nervii parintilor la maxim sa vada pana unde e limita. nici eu n-am crezut pana nu mi-a demonstrat-o andrei si l-a tinut aproape 2 ani, cat sa ma conving ca au avut dreptate. si mara are perioade cand imi vine sa o iau pe dealuri, da noroc ca alterneaza cu perioade mai calme pand am si eu moment de respiro. ceva tot o fi, important e ca stim ca le si trece. si-i apuca mai tarziu pe la 12-14 ani.

sus

Denunta
Ralucica

Copii
Cristian: 15 ani, 4 luni

14.11.2007 5:44     citat 

Peach,

Cristian a avut si el perioada lui de crize, eu pur si simplu nu le-am bagat in seama, am incercat sa raman ferma si calma (desi mi-a fost foarte greu), am parasit camera si atat.

Dupa inca vreo doua incercari de urlete a renuntat.

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 14 ani
MAIA ESZTER: 12 ani, 1 luna
am nascut deja!

14.11.2007 7:01     citat 

peach, eu la 14 ani am fugit de-acasa, asa ca... foarte fericit

sus

Denunta
Cora

14.11.2007 7:36     citat 

piticul nostru are 2 ani si 9 luni, dar e inca in cei terrible twos si abia astept sa schimbe cifra ca nu mai pot... ieri de pilda s-a dat cu fundul de pamint doar pt. ca eu am refuzat sa-i aduc o masinuta si dumnealui, in loc sa faca asta singurel, a preferat sa faca circ, pierzind timp pretios doar pt. a-si demonstra capacitatile maxime de urlat si lacrimi din nimic.
i-am zis ca poate sa tipe pina nu mai poate, face circ degeaba si daca cerea frumos masinuta poate o primea, cum insa din nimic a exagerat mai mult decit e cazul, nu are decit sa se dea cu fundul de pamint... l-am lasat, s-a linistit, l-am luat in brate, sters nasul, lacrimile, explicat ca nu era necesar scandalul si ca data viitoare sa trateze altfel problema, ne-am pupat si si-a vazut de treaba lui.

citeodata cedez nervos si tzip si eu, dar nu fac nimic asa, metoda este nula inca la aceasta virsta... stau cu "coada ochiului" pe el pina-si elibereaza nervii, si imediat il iau in brate si ii explic unde a gresit.
e greu dar nu imposibil si ma impac cu gindul ca nu mai am mult pina trecem si de asta... o prietena ma avertizase ca pe la 4 ani ne vom intelege cu Alex - am crezut ca isi ride de mine, dar a avut dreptate, dupa 3 ani si 5 luni Alex a fost cu totul alt copil si pina la 4 ani aveam cu cine ne intelege mereu, in orice situatie, nu mai trebuia sa stam sa-l pazim non-stop, chiar si la joaca cu alti copii intr-o casa straina. zambet

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 8 luni
MICA: 10 ani, 4 luni

14.11.2007 9:28     citat 

al meu cupil cred ca e un pic precoce la faze din astea. chiar astazi am avut un circ in masina, ceea ce nu s-a intamplat niciodata. in casa mai tipa, mai plange, se tavaleste pe jos, etc dar in masina absolut niciodata n-a facut asa ceva. am incercat cu calm sa-i povestesc, sa-l fac atent la ceva (luminitze, chei, telefon etc), sa-l mangai, sa-l gadil, am si tzipat (asta n-a facut decat sa agraveze situatiunea plang sau sunt foarte trist ). nu, nene! el trebuia sa urle din toti plamanii pana s-a facut fleasca de transpiratie si pana n-a mai avut glas. si culmea e ca n-am intzeles ce putea sa aiba. avea apa, papa in mana, jucarii langa el, nu ar fi trebuit sa-l jeneze nimic, era imbracat/ incaltzat cu lucruri cunoscute.
in fine... rau rau a fost! iar mie imi e din ce in ce mai greu sa fiu calma si cum sa stai calma in situatia in care pustiul itzi urla in urechi de-ti sparge timpanele?

deci.. pe la 3-4 ani se rezolva? rad foarte fericit rad foarte fericit oh, my god!!!!! albesc pana atunci.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 8 luni
Pufarina: 10 ani, 6 luni

14.11.2007 10:05     citat 

si al meu, la doar un an si o luna, are momente (mai ales seara) cand urla tata.... da urla.... te doare creierul.... cam pe la ora mesei de seara asa de preferinta.... mananca el 2 dumicati acolo si pe urma incepe circul.... daca il dai jos de la masa, urla ... il lasi pe scaun urla... ii dai de mancare urla.. ii dai apa urla...
il pun in pat dupa aia, ca zic ca de, e obosit copilu, sa il culc... urlete....

de multe ori il intreb pe barbat.... esti sigur ca e al meu? ai vazut ceva la maternitate dupa ce am nascut, ai stat cu ochii pe el? nu mi l-au schimbat? ca asta nu poate fi al meu foarte fericit
o data fusesera la frizer amandoi si am banuit ca i-a dat altu de acolo... ca copilu meu nu urla asa draga foarte fericit

asa ca eu una imi tot zic ca stai, ca asta e nimica,.... da sa vezi mai pe la 2 ani incolo....

sus

Denunta
ddadriana

14.11.2007 10:28     citat 

furni nu o fi prea obosit, i-mi dau si io cu parerea. A mea la ori ce virsta cind era prea obosita, era in stare sa ne ieie la bataie, pe toti la rind.

sus

Denunta
silviamures

Copii
Patrick Alexandru: 15 ani, 3 luni
Cristian: 11 ani, 2 luni
am nascut deja!

14.11.2007 10:54     citat 

mda si Alex al meu mai are crize de felul asta. Eu incerc sa nu-l bag in seama, dar cateodata ma dor urechile asa urla. Da urla doar asa de plictiseala, dupa care rade confuz surprins , sau stam amandoi pe jos, el vrea o jucarie si mi-o arata tipand sa i-o dau rad rad . Acuma depinde, cateodata i-o dau cateodata nu, cum am si eu chef, da' ii mai zic ca pe mama o dor mainile si picioarele si il rog pe el sa se deplaseze scot limba scot limba . Dar in general pot sa zic ca e cuminte rad rad rad rad , daca nu tipa vreo 2-3 ore ii zic sotului "nu-i asa ce copil cuminte avem" rad rad rad rad

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 14 ani, 5 luni
Marcus: 17 ani, 1 luna

14.11.2007 11:11     citat 

Marcus se apropie vijelios de 4 ani dar inca e in perioada proasta...la el tine de doi ani deja si sa stiti ca m-am obisnuit...nu reactionez intotdeauna asa cum as vrea, uneori cedez si-i fac pe plac, alteroi cad pe panta cealalta...azi de exemplu s-a trezit si nu-i convenea nimic...i-am aprins lumina a cerut s- sting si pe urma iarasi s-o aprind ..pe urma s-a dus sotzul la el si i-a crut sa plecedar cand sa iese din camera a inceput sa urle sa nu plece...cand dadea sotzul sa se intoarca el urla sa plece si tot asa...in fine, dupa ce s-a mai linistit a vrut seminte prajite...le-am udat ,am pus sare si am vrut sa le pun la cuptor dar i s-a aprins beculetzul ca le vrea fara sare...am dat sa le spal dar a sarit ca vrea cu sare...le-am sarat la loc si stiti deja ce a urmat ochi peste cap ...l-am trimis la el in camera sa se linisteasca ne-am iubit si s-a calmat...dar crzele astea ma mananca si ma termina...sper sa nu mai dureze mult ca o sa inceapa si Robin si ce ma fac cu portzie dubla confuz

sus

Denunta
Cora

14.11.2007 11:26     citat 

aia cu tipatul pina la epuizare l-a tinut pe Nick pina pe la 18 luni (cu mina pe inima va spun ca in viata mea nu am auzit copil cu un tipat mai puternic si mai plin de sonor ca la asta mic al meu)... tzipa si acum de iti vine sa zgirii peretii, dar nu o mai face la fel de des caci acum poate si vorbi, pe ton ridicat a se intelege. prostit

alimary, Marcus al tau nu ar trebui sa faca asa de rau la aproape 4 ani, dar el sigur o face ca sa va atraga atentia si sa nu aiba competitie de la cel mic.... trebuie incurajat sa se poarte ca un "frate mai mare", altfel ce exemplu ofera celui mic? trag cu ochiul

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

14.11.2007 11:50     citat 

Aham, la asta am si eu problema. E frustrare. Zana mea face crize melodramatico-neurotico destul de des. Indeajuns sa-l fac pe Mark sa-mi zica de fata cu ea sa nu mai tip.
Eu cant. Cand o iau nebunelile pe donsoara si simt ca-mi pleznesc venele pe frunte, ma iau si cant. Imi cant in cap si la o perioada le zic si cu voce tare. Intre timp ma calmez.
Cu ea...hm...depinde. Daca simt eu ca a apucat-o pentru ca-i nehotarata, ma aplec la nivelul ei si-i zic ce are de facut (ma ucide aia cu 'mumee vreau 'turtle' pune dvd-ul , ii da drumul si incepe sa zbiere in fata teveului ca ea il vrea pe alalaaaaaalt, NUUUUU 'turtle', vrea 'leo the lion kiiiing' si da-i cu fundul de pamant si zbiara si urla. In tot timpul asta dvd-urile stau in fata ei). Deci, inchid teveul si poa sa se uite cand s-o calmat sa-mi poata zice clar pe care-l vrea.
Uneori vrea ea sa-mi povesteasca stiu eu ce, si eu nu inteleg. Si la astea face crize. Am rezolvat-o cand o pun sa-mi cante ce vrea sa zica (o sa ziceti ca-s cu pluta, da am ajuns la punctul la care ii cant ca tre sa mergem sa-si schimbe pampersu, atat e de socata ca ma-sa stie cantece despre cum se pune pampersu, ca STA!!!!). Si face ea acolo, un cantecel, cu 3 furculite care stau in acelasi bol de iaurt, si asa ma prind ca vrea iaurt cu furca, si-i zic ca nu se manca cu furca si iar incep zbieretele...
N-am un panaceu universal, improvizez, da n-o ignor, ca mi se pare mie ca ea saraca chiar se tormenteaza. N-apuc io sa ma las de fumat in veci in ritmu asta.

sus

Denunta
Cora

15.11.2007 6:52     citat 

roxana5... thanks, am ris cu lacrimi si acum o sa adorm zimbind... sper sa ma tina pina la urmatorul "show" al lui fi-miu... ca la faza cu dvd-urile asa facea si inca face si Nick... prostit rad rad

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 14 ani, 5 luni
Marcus: 17 ani, 1 luna

15.11.2007 9:39     citat 

yeppp...si la noi e la fel cu desenele animate...cand ii pun aia vrea aialalta ochi peste cap ...da tot ii bine ca macar acum sunt mai diversificate ca ma saturasem de Nemo...
Cora ai dreptate...cred ca de gelozie face tot circul asta...ma straduiesc sa-l dezvat...dar cum confuz ...cu fundul de pamant nu mai da si daca vreau sa-l cert sau il trimit la el in camera incepe sa urle:"mama, m-am facut cuminte....trebuie sa ma iubesti,da?...ma iubesti????" cam asta-i metoda lui...

sus

Denunta
ancutzica

Copii
junior: 18 ani, 10 luni
praslea: 15 ani, 2 luni

15.11.2007 10:09     citat 

si noi in topul crizelor, e drept ca -s la inceput (1,7 ani) dar mai avem experienta celuilalt foarte fericit 5 ani
problema cu piticul e ca inca nu i-am descalcit complet limbajul si nu putem comunica pe intelesul amandurora.....zic eu
prostit la noi crizele de frustare se rasfrang si asupra celuilalt trist adica il musca si il loveste cu jucarii trist
si mama denaturata care is il aiu pe sus si il duc la un colt unde ii explica ca il doare pe andrei si nu se musca oamenii si il las singur pret de 1 minut timp in care e serios si nu se miscxa de acolo decat cand merg sa il aiu de mana
(wau am spus cuvantul magic nu opilului, rusine mie jenat ) dar cand nu avem alta solutie si cand explicatiile nu dau roade ..... trist )
si cel mai fain e la masa cand vrea sa manance supa singur foarte fericit ca daca incerc sa il ajut ca sa ajunga totusi si in gurita ceva foarte fericit se infurie si arunca lingura trist
rabdarea mea e ok , adica nu imi iau campii... rezist pe baricade si incerc sa previn crizele rumegand nervii mei

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: