· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > the terrible twos
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor the terrible twos     
peach81

Copii
gigi

17.11.2007 11:10     citat 

si a mea se trezeste tot asa de des.. poate chiar mai des. si cica vrea desene animate.. sau povesti .. e tare nasol. eu mai dorm ziua cu ea dar restul lumii din casa care merge la serviciu....

sus

Denunta
Raissa

Copii
Raissa: 15 ani, 6 luni

17.11.2007 10:36     citat 

Salut.Am gasit chiar subiectul care ma interesa si pentru care am intrat pe forum.Si eu am probleme mari cu fetita mea, ma aduce la disperare, nu asculta deloc si numai tipete si urlete si lovituri cu capul de podea toata ziua.nici nu vrea sa auda ca nu e voie undeva, sau ca nu fac ce vrea ea....si sunt foarte ingrijorata, se loveste foarte tare cu capul de podea si de pereti....si nu stiu cum sa procedez sa inteleaga.Nu o intereseaza deloc jucariile, i-am cumparat multe si frumoase , nici nu se uita la ele decat daca incep eu sa ma joc cu ele, altfel e complet indiferenta.Vrea numai la noi in brate, si daca m-as lua dupa ea nu as mai face nimic....din ce am vazut aici ar trebui sa aplic niste pedepse...problema e ca am mai incercat cu inchisul in camera, dar se loveste cu capul de usa...altceva ca sa incerc?cu jucariile nu o pot santaja, ca nu o intereseaza....nu situ ce sa mai fac, mai ales ca si relatia dintre mine si sotul meu s-a racit din cauza asta, pentru ca el ii face toate mofturile si simt ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda in ce priveste educatia ei...Daca aveti sfaturi, le primesc cu cea mai mare placere.Multumesc.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

17.11.2007 11:11     citat 

Pana nu lamuresti treaba cu sotul, degeaba incerci.
Eu m-as preface c-o ignor cand se da cu capul (in limita bunului simt, pui mana cand is colturi, e pericol samd).
Apoi i-as zice ca poate folosi camapeaua, o perna...etc sa se dea cu capul.
NU ramane NU, adica fii consecventa.
Bafta. Fetita ta nu-i rea sau needucata.

sus

Denunta
ancutzica

Copii
junior: 18 ani, 10 luni
praslea: 15 ani, 2 luni

19.11.2007 8:17     citat 

Raissa eu nu as inchide un copil asa de mic in camera singur drept pedeapsa, mie una mi s-ar parea ca in momentul ala se simte parasit
pedeapsa care o aplic eu e izolarea la un colt, de fiecare data acelasi si eu in raza lui vizuala, asa fac eu.....fiecare face cum vrea .....am scris mai sus cum fac eu, il iau pe sus si mergem la colt unde ma aplec la nivelul lui si ii spun ca m-am suparat pentru ca a dat cu mana in farfuria cu supa si a stropit toata masa si pe toti care erau la masa surprins (asta a fost azi la amiaza ) si ne-am murdarit toti hainele, a stat aproximativ 1 minut dupa care l-am luat
cu sotul e intr-adevar o problema .............. ideea e ca sotii nu trebuie sa se contrazica in prezenta copilului in legatura cu pedepsele aplicate
deci trebuie lucrat la educarea sotului foarte fericit
nu inteleg ce nu asculta copila confuz daca ii oferi explicatia pentru care nu e voie un lucru poate ar pricepe mai bine decat "nu e voie" foarte fericit

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani, 2 luni
Zuza: 11 ani, 10 luni

19.11.2007 10:28     citat 

Ancu la noi nu functioneaza asta cu lasatul in colt aproape, nu sta locului. Il duc in cealalta camera, ii explic de ce si cum si acolo sta cateva min( mai nou ii ascund telecomanda de la tv-ul din camera respectiva- ca mnealui se lungea frumos in pat si butona sa-si caute reclame surprins ) dupa care vine, il iau in brate, ne iubim si-i mai spun o data de ce am facut asta.
Nu stiu daca e bine, dar macar asta functioneaza, ca oricum mare lucru nu pot face cu teroristul berbecut ochi peste cap

sus

Denunta
Raissa

Copii
Raissa: 15 ani, 6 luni

20.11.2007 4:43     citat 

Buna.Nici la Raissa nu merge asta cu coltul...cum sa ii spun unui copil de 2 ani sa stea la colt, cand ea nu sta locului cateva secunde, e f. energica.Asa cand o inchid in camera, e cumva fortata de imprejurari sa stea acolo, desi nu merge nici asta la varsta ei,pentru ca o face si mai nervoasa.Cred ca asa sunt ei acum, foarte agitati si nervosi, au multe de descoperit, de invatat, prea multe necunoscute, si asta ii enerveaza.Cel mai bine cred ca merge vorba buna si mult calm....si ma straduiesc sa-mi pastrez calmul, desi e fff greu cateodata.Multumesc pentru sfaturi.

sus

Denunta
Alina29

Copii
Antonia Benan: 15 ani, 7 luni

28.11.2007 9:16     citat 

Eu cred c-o sac ajung intr-o buna zi la casa de nebuni. Ieri mi-am pierdut pur si simplu rabdarea cu fetita mea. Nu mai am nervi. Am tipat la ea (eu de obicei incerc sa nu tip) si chiar am lovit-o pentru prima oara dupa ce m-a lovit si ea pe mine. Nu va spun cat de rau imi pare. Si nu vreau sa se mai repete. Oricum n-am rezolvat nimic. Nu vrea sa o imbrac, umbla dezbracata goala toata ziua, ii promit ca mergem afara cu bicicleta si... nimic. Ii spun ca mergem sa le dam papa la cainii din fata blocului si refuza. Intr-o seara au ramas flamanzi saracii ca n-am reusit s-o imbrac si sa ies afara cu ea.

Pana la urma numai cu vorba buna se poate. Dar abia astept sa trecem de acesti terrible twos ca eu nu mai pot.

Alina

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 15 ani, 5 luni

11.04.2008 11:39     citat 

poate vrea cineva sa mai vorbim pe aceasta tema, deoarece....simt ca nu mai pot

sa va povestesc despre aseara, ca exemplu
am ajuns acasa la 7, fata dormea, noi vroiam sa mergem la cumparaturi, ca frigiderul era de-o nuditate demna de ore mici din noapte...zis si facut, spun la bona ca vreau sa mergem, ea baga capul la fata, fata deschide ochii, ii scot hainele de strada, ma duc la buda, bona a imbracat-o, hai sa ne incaltam...nu, ca ea vrea sa manince...maninci in masina, zic, ti-a laut mami iaurtul...nu, ca ea vrea acum...i-a explicat bona ca nu se poate, pentru ca ne asteapta tati jos la masina si ca se supara pe noi daca intirziem...a acceptat, ca doar nu vrem sa-l suparam pe tati, dar incaltarile trebuie alese de ea...ok, numai iesi din casa in liniste, zic
am iesit din casa, am urcat in masina, am mincat iaurtul cu cereale, am ajuns la magazin...nu, ca ea vrea in cos, nu pe cos...nu se poate, numai dupa ce intram, ca nu ne lasa sa intram cu tine berleuzind prin cos...a acceptat...am gasit unul cu masinuta, mergea foarte prost, avea un echilibru precar, dar fata era fericita in masinuta...deoarece simteam ca lesin de foame, am luat niste cartofi pentru mie si aripioare pt taxo...vrea carnica...uite....aaaaaaaaaaaa, figeeeeee...ok, da-i cu dumincatul, eu am plecat printre rinduri sa adun totusi cumparaturile, taxo cu fundul in sus in mijloc de magazin, dumicatea aripioarele si sufla de zor...pina la urma, am cedat cu cosul, am luat unul normal, am pus copila cu aripioara in mina pe el, fericita precum attila the hun de halca ei, adica putem sa muscam pina la urma, ca , in mod total surpinzator, nu ne cad dintii...toate bune, parea ca s-a linistit, am platit, am rezolvat, sa ne urcam in masina...ea, ca vrea la taxo in brate (el avind carnet, eu nu)...i-am explicat ca nu se poate , ca se loveste, ca face buba, ca tati nu poate sa conduca daca ea sta la el in poala, etc. ....s-a uitat la mine si s-a asezat mai bine...am lasat-o inca o secunda, ca taxo era deja cu mina pe portiera...i-a explicat ca nu poate, ca n-are loc sa conduca...asa ca zina zorilor s-a dat mai pe frina de mina, intr-o buca, sa-i faca omului loc...a urcat, a luat-o pe sus si mi-a indesat-o printre scaune....din acel moment a inceput cosmarul: a sarit la bataie, cu avalansa de palme peste fata, de parca isi facea incalzirea la bazin (stiti miscarea? morisca cu miinile..)...a fost secunda in care mi s-a rupt filmul, si am inceput sa urlu si eu la ea...am realizat la un moment dat ce fac, am luat-o pe sus, ea a continuat sa se lupte cu mine, dusmanul de clasa care trebuie stirpit...acum era pe baza de suturi, coate in gura, palme peste cap..degeaba am incercat s-o imobilizez, sa-i explic pe ton egal sa se linisteasca, gata, uite camionu', uite busu', ia te uita ce catel frumos, ragnea din tot plaminul, se zbatea, ma lovea in nestire cu picioarele, i-am scapat si eu 2 palme la fund spre rusinea mea...la un moment dat, taxo a tras pe dreapta, eu am coborit, m-am invirtit printr-o parcare citeva minute, m-am urcat la loc, ea era fericita la taxo in brate, mie imi pleznea ceafa de la tensiune, a inceput criza, cu amorteala in mina stinga si tot tacimul...ea, senina, ii spune lu' taxo: ute, suparat mami...suparat, mami...i s-a explicat ca eram suparata ca n-a fost cuminte, a fost de acord, a concluzionat ca "tia suparat mami"
cind am ajuns acasa m-a luat cu "ubec mami", "mami pup", strins in brate, pupat pe obraz, umeri, picioare etc.
eu inteleg ca si-a cerut iertare, ca a realizat ca a gresit, ca eu mi-am iesit din minti in cel mai mare fel, dar....nu-mi permit o criza de inima pe saptamina, o criza de astm la 2 saptamini tot de nervi...incep sa cedez din toate baierele si nu mai stiu ce sa-i fac

culmea este ca daca stie ca taxo nu-i acasa de loc, si ca nici nu vine in ziua aia, e mielusel, ma asculta, ne plimbam de mina prin casa, face absolut tot ce-i cer, e totul perfect...sau aproape, ca mai are cite o scapare, dar ii trece repede, ca stie ca mie nu-mi trece supararea in secunda 2, cum face cu taxo
daca e si el de fata si eu ii spun nu, atunci se duce la el, ca poate il prosteste...sau pur si simplu se pune pe urlat ca sa vina taxo sa-i termine de ridicat ciorapeii pe care i-a cerut, pe care i-am ales impreuna, dar pe care nu i-am putut ridica decit pina peste genunchi eu

ajutati-ma cu un sfat, va rog, ca simt ca atacul este aproape...mai ales ca la mine in familie asta e virsta infarctului miocardic, ceea ce ma sperie infernal de tare

va multumesc

sus

Denunta
zuzalina

Copii

11.04.2008 12:08     citat 

am uitat sa spun ca-si varsa frustrarile si pe bietul pisoi, care-si ia palme pentru simplul fapt ca sta pe canapea cind ea e cu capsa pusa
aseara, de exemplu, ca sa "racoreasca", a luat animalul de coada si l-a tirnuit prin casa, pina s-a intervenit in favoarea sarmanului, care indura cu stoicism, ca nu-si pune mintea cu ea...

sus

Denunta
ddadriana

11.04.2008 12:35     citat 

Copila pur si simplu va provoaca si va incearca, iar voi sinteti obligati sa i aratati clar regulile, atiat. Daca NU inseamna la voi ca dupa ceva istericale se transforma in DA, de la celalant, copila va va juca dupa poftele ei. Voi aia mari trebuie sa va intelegeti, si sa nu va bagati unul peste altul, ca nu e sanatos. Copila e isteata foc, deci trebe vorbit cu tata sa se tina de niste reguli.

sus

Denunta
zuzalina

Copii

11.04.2008 1:08     citat 

sunt intru totul de acord cu tine...numai ca eu nu ma pot lupta la nesfirsit cu amindoi, din care unul urla de e la limita pleureziei, iar alalalt spune ca el mai are putin timp de petrecut cu ea si nu-l lasa inima s-o refuze (intre noi fiind o diferenta de 22 de ani, motiv pentru care el este o combinatie total nesanatoasa de tata si apucaturi de bunic)...iar eu simt cum o iau din loc, incet si sigur...in ultima vreme a inceput si el sa impuna niste limite minime (resp. NU faci pipi pe tine la 2 secunde dupa ce te scoli de pe oala, stringi jucariile dupa ce te-ai plictisit de ele, nu aduci si altele etc.), pe care ea le respecta sau, dupa caz,se duce singura la colt, unde sta senina, cu o jucarie in mina, pina la jumatate de ora sau si mai mult, dupa cit are chef...si mai vine si pisica, si-ncing o joaca la locul de pedeapsa de nu s-a vazut, cu hohote de ris si tot tacimul, dar nu depaseste patratica de gresie alocata pedepsei...

trebuie lucrat la el, asa-i? trist

sus

Denunta
Violletta

Copii
Sofia Clara: 14 ani, 8 luni

11.04.2008 1:24     citat 

Am observat si eu la Sofia, mai ales in week end cand stau cu ea de dimineata pana seara tendinta de a deveni 'tero' zambet
Si asta se intampla mai ales cand eram nevoita sa o tin in casa sau sa incerc sa fac altceva decat sa ma joc cu ea.
Ca sa evit astfel de momente "de criza" am petrecut mai mult timp cu ea la locuri de distractie pt copii, in parcuri, altfel,daca stateam cu ea prea mult in casa ma incerca pe mine "criza".
Bineinteles ca si in aceste locuri tre' sa fiu cu ochi'n 4 la Sofia dar pentru ea este o placere si in plus o aduc acasa si extenuata gata de nani.

sus

Denunta
ddadriana

11.04.2008 1:50     citat 

zuzalina, daca zice el da cind zici tu nu, nu are decit sa mearga la tascs-o, sa-i faca sa-i deie, tu ramii la nul tau. Si nu are cecit sa se descurce el cu ea. I-o nu mas baga si nu ma-s supara.

sus

Denunta
zuzalina

Copii

11.04.2008 2:06     citat 

ddadriana...saru'mina de sfaturi sarut ...doar ca in masina, in poala soferului nu trebuie sa stea nimeni si nimic plang sau sunt foarte trist...pusca mea, cind m-a intrebat taxo daca nu-l facem pe al doilea am urlat 3 zile pe motive gen "chiar nu-ti ajunge asta?!" prostit
sofia...ehe, cu parcul e alta panarama...ca trebuie cheltuiti toti banii din portofel pe toate panaramele care se misca (se pare ca nu ne mai ajunge batrinul topogan), am ajuns la faza penibila sa mi-o dea tanti gratis, numai sa se calmeze fiara care mai vroia si a 10-a oara in buburuze....

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 8 luni

11.04.2008 2:12     citat 

deja, in masina, nu folosesti scaun de masina pentru copil? culm sa ajunga sa stea in brate?

apoi....cred ca deja ar trebui sa lucrezi la relatia cu sotul (cam prost exprimat jenat )
adica....desi aveti amindoi maniere diferite de a va ocupa de micuta, liniile generale trebuie sa fie aceleasi, educatia, atitudinile voastre sa convearga spre acelsi punct
sa nu mai existe puncte in care mama zice da, tatal nu si invers
(discutati, discutati, puneti toate amanuntele pe tapet, pina gasiti o cale de mijloc)

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: