· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de toamna 2006 - cap. 102
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de toamna 2006 - cap. 102     
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 14 ani, 3 luni
Matei: 11 ani, 10 luni

16.11.2007 4:42   Bebelusi de toamna 2006 - cap. 102  citat 

------------------------ sarut ---------------------------Copilutzi de 1 anishor + 2 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

01.09 - Ana Iarina (adnas), 3,400 kg, 56 cm, 6 dintishori, poze
02.09 Ioan Alexandru (ursulina), 7 dintishori + 1 masea
03.09 - Rebecca Andreea (ZCLR), 8 dintishori
08.09 - Estefania (nerea), 4 dintishori
10.09 - Rares - Matei (danny_ro), 4 dintishori, poze
10.09 - Alexandru Florin (liabalmez), 6 dintishori

------------------------ sarut ---------------------------Copilutzi de 1 anishor + 1 lunitza ----------------------------- sarut ---------------------------

17.09 - Ruxandra (sophia3), 6 dintishori
21.09 - Eric Joel (bdelmari), 5 dintishori
26.09 - Federica (ANA_B), 8 dintishori
27.09 - Stefania (margot), 5 dintishori
29.09 Eduard Cristian (bblusa), 6 dintishori
29.09 - Anna (ralus), 8 dintishori+1 maselutza
03.10 - Stefan (Lili_R), 2 dintishori, poze
04.10 - Liana Maria (alexasicoe), 5 dintishori
06.10 - David Petru (iubu77),2 dintishori+1 maselutza
10.10 - Alexandra (Ruxi_Mici), 5 dintishori
12.10 - Alexia Sophia (Carlex), 1 dintishor, poze
15.10 Alexandru Ionut (hermine), 8 dintishori+4 maselutze
16.10 Elouan (Teodora29), 8 dintishori

------------------------ sarut ---------------------------Copilutzi de 1 anishor ----------------------------- sarut ---------------------------

18.10 Isabella (anima_dia), 8 dintishori+2 maselutze
19.10 - Darius (adelapatricia), 3 dintishori
19.10 - Tudor Stefan (KiKilinis), 6 dintishori
19.10 - Boris (bavi), 4 dintishori
20.10 Vlad - Alexandru (sburac), ? dintishori
21.10 - David (paganika), 7 dintishori, poze
22.10 - Andrei Mattia (Amani), 4 dintishori
26.10 - Calin (franceska1), 1 dintishor, poze
28.10 Teresa Natalia (kimm), 2 dintishori
30.10 Eduard Andrei (Dana_Lutic&Vlad_Lutic), 6 dintishori, poze
30.10 Iustin Andrei (andreea29), 6 dintishori
02.11 Mario (Dia27), 8 dintishori+2 maselutze
02.11 Arianna (irinuta78), 2 dintishori
04.11 Matteo (micky_creanga), 7 dintishori
05.11 Maia Gabriela (Awa), 4 dintishori
06.11 Bendis (gazzella), 7 dintishori, povestea nasterii lui Bendis
08.11 Andrei Darie (roxanamirela), 6 dintishori, poze, povestea nasterii
12.11 - Andrei Stefan (ancastefan), 2 dintishori, poze
16.11 - Sonia Stefania (soniastefania), 6 dintishori

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 11 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

20.11 - Tudor (viuta),8 dintishori , poze

Avem 16 fetite si 23 baietei ... sa ne creasca mari, sanatosi, voiosi, voinici !!!

Nota:
- Daca doriti sa atasati o poza mesajului, accesati site-ul www.holdthatpic.com, uploadati poza dorita, apoi copiati textul rezultat la Bbcode (aflat in casuta de sub mijlocul pozei) in fereastra de raspuns alaturi de mesaj. ATENTIE: marimea pozei sa nu afecteze fereastra astfel incat sa faca necesara utilizarea barei de scroll orizontal. Pentru a verifica atasarea corecta a pozei apasati butonul Vizualizare si daca este ok, apasati butonul Trimite. Succes.

Capitolul 101

sus

Denunta
irinuta78

Copii
ARIANNA: 14 ani, 2 luni

16.11.2007 5:11     citat 

Ruxi mutumim pentru listuta sarut sarut
Acuma va rog sa ma lamuriti si pe mine cum sunt cartofii astia dulci,io n am auzit niciodata de ei trist

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

16.11.2007 5:17     citat 

Ruxi multumim pt. listutza si schimbari!
Lili cam asa ii pregatesc si eu lui Darie cu mici diferentze.
Intreb si eu: nu e prea devreme pentru cascaval?

Franceska eu spanacul il fac asa: calesc in ulei de masline ceapa, data pe razatoare, adaug spanacul putzin oparit in apa fierbinte si taiat foarte fin, adaug apa sau supa de pui, las sa fiarba, la sfarsit adaug putzin usturoi si mai las sa fiarba un pic.
Inca mai gasesti in piatza spanac verde.Eu mi-am pus si la congelator.
Darie nu e incantat de spanac.Eu il mananc cu f mare placere.El seamana cu tati.
Supa de rosii:calesc in ulei de masline ceapa si ardeiul, dau rosiile pe razatoarea fina dupa ce le-am curatzat de coaja (apas cu cutzitul pe ele f tare si apoi se curata coaja f repede sau le bag in apa fierbinte), adaug apa, se fierbe.La sfarsit adaug verdeatza (patrunjel).
[b]Dana drum bun!
Bavi[/b] sa ne spui ce ai facut!
Iri se numesc yam si daca te duci la subiectul postat de Lili vei vedea cum arata.A postat Christa.
uite:
http://zimmerpflanzerl.de/wp-content/my...fel-01.jpg
sau

http://en.wikipedia.org/wiki/Sweet_potato

rox

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

16.11.2007 5:28     citat 

Ce mancaruri complicate gatiti voi! rad
Alex a mancat la cina legume (morcov, pastarnac, conopida) si peste, facute la steamer si apoi mancate cu manuta stanga.

sus

Denunta
irinuta78

Copii

16.11.2007 5:30     citat 

Rox mersi mult sarut O sa intreb daca este asa ceva pe aici da zau ca nu am vazut niciodata jenat
Mai fetelor acuma cateva min. am primit de la o vecina o plasa mare plina de lamai,portocale si mandarine de la ea din gradina.Am gustat din fiecare si va rog sa ma credeti ca nu au nici ,macar pe departe gustul celor de la piata,sunt foarte dulci,nu au coaja groasa si in plus au un miros foarte puternic si foarte placut.Oare ce fac aia de la piata cu ele de sunt asa de diferite?Poate cresc in sere,cine stie trist trist

sus

Denunta
irinuta78

Copii

16.11.2007 5:41     citat 

Alexutz ce bine papi tu acolo sarut ce pernite frumoase ai la manutze sarut da de ce nu este omuletul cu pupici sa o pupacesc un pic pe madam cocotzila? sarut sarut
Cine a folosit nidoflor pt fundic rosu?Pot sa o fac pe pitica ca are tot rosu jos plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist e prima data de cand s a nascut si nu stiu ce sa ii fac plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

16.11.2007 5:44     citat 

Irinutza ... nu stiu nimic de nidoflor. Poate ajuta fetele. Sa scapati repede de funduletul rosu. sarut

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 14 ani, 3 luni

16.11.2007 5:47     citat 

----------
roxanamirela a scris:
Ruxi multumim pt. listutza si schimbari!
Lili cam asa ii pregatesc si eu lui Darie cu mici diferentze.
Intreb si eu: nu e prea devreme pentru cascaval?

----------

Am intrebat-o pe dr. pediatra a lui Stefan ce pot sa ii dau sa manance ...... a spus ca din toate in afara de carne de porc , mezeluri de porc , fasole uscata si varza ....
Mi-a spus ca pot deja sa ii dau lapte de vaca , dar inca mai suntem pe lapte praf , cred ca de la anu' vom trece la celalalt .
Oricum nu mananca el mult cascaval ..... o singura data i-am dat zilele trecute , de fapt i l-am ras pe cartoful dulce si l-am bagat la cuptor 2 min .

Ruxi deabia astept sa ajunga si steamerul meu trag cu ochiul deja am in minte o gramada de chestii pe care vreau sa le incerc prostit
Daca il las pe Stefan sa manance singur cu siguranta va ramane flamand , iar mancarea as aduna-o de pe jos , de pe haine , din par ....trist
Alex papa tare frumos sarut

bb yamiii , multumim , multumim sarut

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

16.11.2007 5:48     citat 

Nidoflorul..a fost o discutie mai veche aici......am inteles ca nu e recom. pana la 2 ani.Ne spune Lili.
Incearca bepanthen, crema de galbenele, ulei de migdale presat la rece.
ce a mancat?

rox

sus

Denunta
Lili_R

Copii

16.11.2007 5:52     citat 

Iri .... nidoflorul nu e recomandat copiilor sub 2 ani , dar am citit aici pe forum ca unii medici recomanda si la bb-i mici ...... Se poate sa se fi inrosit de la antibiotic ?!?
Spal-o cat mai des , si daca ai posibilitatea sa o lasi cat mai mult fara scutec . Eu i-am dat cu bepanthen , cu mustela , dar a durat destul de mult pana s-a vindecat trist

sus

Denunta
andreea29

Copii
IUSTIN ANDREI - prima minune
14 ani, 2 luni
HORIA ALEXANDRU - a doua minune
12 ani, 4 luni

16.11.2007 6:01     citat 

Irinanoi am folosit nidoflorul cand am iesit cu Iustin din maternitate de unde luase stafilococul auriu si era plin de basici la gat si la pliuri ....cred ca pt un fundulet rosu este mult prea puternic.....bepanthen-ul si crema de galbenele ar trebui sa ajunga si sa ajute....

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 14 ani, 3 luni
mara: 11 ani, 6 luni

16.11.2007 6:07     citat 

sal'
iri, la noi a mers de fiecare data cu spalat la schimbarea scutecului si pasta petrini alternata cu bepanthen si crema de galbenele zambet
la ce a zis pediatra voastra, lili, eu as adauga drept intterzise ciupercile si orice fel de mezeluri (daca nu le faci in casa din carne de... altceva decat porc)
nici cu ceapa sau orice leguma calita in ulei nu sunt de acord pentru copii, asta daca nu se face cam asa: incalzesti in ulei,fara sa se prajeasca si adaugi apa,sa se inabuse. daca au luat contact cu lapte de vaca (iaurt ) se poate da si cascaval care e putin alergen.
boabele de fasole se pot da decojite. eu fasolea oricum o fierb intai intr-o apa pe care o arunc si asa nu mai produce atatea gaze
ruxi, cam tarziu, dar multumim pentru poza. pupici domnisoarei alexutz si felicitari ca papa asa frumos!
nu stiu cd revin ca ma terorizeaza smecherila! va pup!

sus

Denunta
viuta

Copii
Tudor Andrei: 14 ani, 1 luna

16.11.2007 7:06     citat 

Fetelor, m-au induiosat mult puiutii vostri jenat sarut sarut sarut

Tudor arata cam asa:
o jumatate de ora de viata:

Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/

trei saptamani:

primul Craciun:

primul zambet:

Stiti, mi-a venit sotul acasa jenat ... avand in vedere ca toata saptamana suntem numai eu cu Tudor (si asta va dura 4 luni surprins ) cand vine tati profitam la maxim de timpul petrecut impreuna jenat , asa ca poate in week-end-uri o sa cam trag chiulul... dar recuperez in cursul saptamanii trag cu ochiul

sus

Denunta
viuta

Copii
Tudor Andrei: 14 ani, 1 luna

16.11.2007 7:10     citat 

irinuta, am folosit eu nidoflor dar numai pe perioada scurta, adica maxim 7 zile si numai de 2 ori pe zi, dimineata si seara, medicul m-a asigurat ca e ok si deocamdata e... chestia e ca cu nimic altceva nu i-a trecut, bepanthen folosesc doar cand are o iritatie usoara, ca atunci cand am ajuns si eu cu el la doctor din cauza funduletului super iritat, nu i-a trecut cu bepanthen... dar de atunci m-am prins de-o chestie: nu mai folosesc servetele umede, ci de fiecare data cand ii schimb scutecul il spal cu apa si sapun de bebei si crede-ma, n-am mai avut nicio problema... Sanatate! sarut

sus

Denunta
Lili_R

Copii

16.11.2007 7:40     citat 

Ralus ai dreptate .
Eu decat sa stau sa decojesc fasolea mai bine renunt , are timp sa manance toata viata fasole scot limba , iar despre mezeluri ..... ce sa spun , incercam pe cat posibil sa le evitam , dar cu siguranta va manca la un moment dat .(si noi mancam jenat )
viuta intelegem , intelegem trag cu ochiul prostit sarut Tare scump Tudorelul . Si pe mine m-a apucat melancolia uitandu-ma la pozele fetelor , azi m-am delectat cu amintiri placute ! foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: