· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile verii 2006 cap. 8
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile verii 2006 cap. 8     
Gareth

17.11.2007 9:01   Minunile verii 2006 cap. 8  citat 

----------
Christa a scris:
MINUNILE VERII 2006

IUNIE
1 iunie 2006 Bianca (bi-bi), 3400 g, 60 cm
2 iunie 2006 Robert (Dalinuta), 3580 g, 52 cm
6 iunie 2006 Andra Monica (danyandra), 3400 g, 50 cm
6 iunie 2006 Alexandru Nicola (ramonar), 3360 g, 52 cm
12 iunie 2006 Vlad Alexandru (raloo), 3400 g, 51 cm
13 iunie 2006 Anna Maria (ana2006), 2700 g, 49 cm
13 iunie 2006 Teodosie (dosi), 3100 g, 49 cm
16 iunie 2006 Anastasia (AnaAnk), 3300 g, 52 cm
22 iunie 2006 Tudor (delfinasha), 2650 g, 49 cm
26 iunie 2006 Alex (ildikodrujit), 1700 g, 41 cm
26 iunie 2006 Eszter (tike), 3300 g, 50 cm
27 iunie 2006 Maia (Uricios), 3510 g, 51 cm
28 iunie 2006 Miriam Luana (diodora), 3900 g, 58 cm
29 iunie 2006 Rares-Paul (corinaelena)
30 iunie 2006 Alexandru Matei (pui1), 2770 g, 49 cm

IULIE
1 iulie 2006 Andrei (megy), 3220 g, 51 cm
7 iulie 2006 Laura-Ioana (olitakisska), 2900 g, 51 cm
9 iulie 2006 Mihai (rapunzel), 3700 g, 52 cm
10 iulie 2006 Alessia-Maria (rucsa), 3400 g, 52 cm
10 iulie 2006 Andrei (acinom), 4300 g, 55 cm
11 iulie 2006 Oana (bebutzica), 3400 g, 52 cm
12 iulie 2006 Denissa Gabriela (alinutza_s), 3500 g, 53 cm
13 iulie 2006 Mona Julia (Christa), 4010 g, 55 cm
14 iulie 2006 Andreea Stefania (misi-mica), 3330 g, 52 cm
20 iulie 2006 George (monika_gi), 3100 g, 48 cm
21 iulie 2006 Anamaria Madalina (nyky), 3380 g, 52 cm
22 iulie 2006 Alexei (anatati), 3650 g, 52,5 cm
25 iulie 2006 Robert Mihai (lillyvds), 3550 g, 53 cm
28 iulie 2006 Ioana-Delia (elisse), 2750g, 49 cm
28 iulie 2006 Theodora-Gabriela (georgeta_nanu), 4100g, 54 cm
30 iulie 2006 Victor (ana_maria), 3160 g, 51 cm

AUGUST
1 august 2006 Matei Serban (mihamatei), 3200 g, 55 cm
1 august 2006 Parascheva-Ioana (tic_tic), 1500 g, 40 cm
2 august 2006 Mario (RamonaBucurescu), 3240 g, 50 cm
2 august 2006 Mara-Antonia (a_di), 3850 g, 51 cm
2 august 2006 Octavian-Ioan (danika), 3900 g, 53 cm
3 august 2006 Robert (margeo), 3200 g, 49 cm
4 august 2006 Timeea Elena (Ramoon), 3600 g, 51 cm
7 august 2006 Raul-Andrei (onix30), 3300 g, 53 cm
8 august 2006 Stefania (bubu_stefi), 2100 g, 41 cm
10 august 2006 Matei Mihai (mella77), 4050 g, 55 cm
12 august 2006 Razvan (bihoreanca), 3470 g, 52 cm
12 august 2006 Nina Samira (ingrid76), 3580 g, 53 cm
13 august 2006 Daria (fericita), 2230 g, 47 cm
13 august 2006 Patrick-Andrei (malina85), 3600 g, 51 cm
15 august 2006 Stefania Estera (VasiJoy), 3030 g, 53 cm
15 august 2006 Ema Maria (gaguta), 2630 g, 48 cm
16 august 2006 Alexutu (val12mad), 3700 g, 52 cm
17 august 2006 Alexandra Maria (criscros), 3540 g, 50 cm
17 august 2006 Eva Maria (MOA), 3000 g, 48 cm
17 august 2006 Cristian Lucas (cristianana), 4200 g, 60 cm
18 august 2006 Sergiu Daniel (holili4), 2700 g, 50 cm
19 august 2006 Andrei-Cristian (karin), 3350 g, 52 cm
20 august 2006 Teodora-Maria (adelia), 3750 g, 62 cm
24 august 2006 David Alexandru (dicioanacris), 3700 g, 56 cm
26 august 2006 Antonio-Lucian (roxana_s), 3400 g, 52 cm
26 august 2006 Antonia Nicole (Anto), 3100 g, 53 cm
28 august 2006 Cezara (ttcrissy), 3350 g, 50 cm
28 august 2006 Oana Maria (Brillianceme), 3000 g, 51 cm si Alexandru Octavian, 3300 g, 51 cm
28 august 2006 Alesia (bebe_alesia), 3600 g, 55 cm
29 august 2006 David George (rolendana), 3500 g, 50 cm
30 august 2006 Iais Simon (bumburel), 4100 g, 55 cm
30 august 2006 Timotei (AlinaChiriluta), 2400 g, 48 cm
30 august 2006 David (mamim), 3350 g, 51 cm

Episodul precedent
----------

Ultima modificare efectuata de catre Gareth la 19.11.2007 4:31, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
georgeta_nanu

Copii
Theodora-Gabriela - un copil foarte activ
14 ani, 5 luni

17.11.2007 9:09     citat 

christa uite o poza recenta de-a Theodorei.daca vrei o poti pune in colaj in locul celei vechi

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 4 luni
Teodora Maria: 14 ani, 4 luni

17.11.2007 9:10     citat 

Bumburel, din ce aveam eu salvat si gasit cu o cautare google mai demult:

It's baffling that some health professionals still believe that there is no benefit from breastmilk to babies after they are six months old. Long-term breastfeeding and natural weaning (letting your child decide when to wean) is by far the healthiest thing you can do. Immune protection continues to improve throughout the duration of breastfeeding (Hanson 1998). The longer you breastfeed, the stronger your child's immune system becomes.

Sursa:
http://www.hpakids.org/holistic-health/...Breastmilk

Din pacate chiar nu am timp sa caut mai multe... insa mai citisem si in alte locuri ca anticorpii exista si-si fac datoria. Si e f probabail ca Teodora sa fi facut forme mai nasoale daca nu as fi continuat alaptarea... nu garantez, insa tind sa cred.

Pana una alta ma distrez in gandul meu cand imi spune lumea ca vaaaai... cum de inca alaptez , ca laptele meu "e apa" si pe de alta parte sa am grija ce mananc, ca altfel ma demineralizez. Deci ori e apa ori ma demineralizez ... sau cum? nervos

Merg sa mai programez un pic... am culcat-o pe Teuta cu temperatura 38. NU i-am dat nimic antitermic, doar Nux Vomica. Sa vedem ce va fi la noapte. ochi peste cap

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

17.11.2007 9:16     citat 

georgeta, sorry, dar eu nu ma mai ocup de lista. zambet

sus

Denunta
georgeta_nanu

Copii
Theodora-Gabriela - un copil foarte activ
14 ani, 5 luni

17.11.2007 9:42     citat 

----------
Christa a scris:
georgeta, sorry, dar eu nu ma mai ocup de lista. zambet
----------
trist ok.poate vede cine se ocupa
Gareth,vezi nu-i asa foarte fericit

sus

Denunta
Christa

Copii

17.11.2007 10:02     citat 

Gareth e moderator si doar incepe episodul nou. Nu cred ca se apuca de refacut colaje, dar cine stie. foarte fericit

sus

Denunta
megy

Copii
ANDREI - minunea din vietile noast
14 ani, 6 luni

17.11.2007 11:08     citat 

Ca veni vorba de alaptare stiti ce mi-a spus dr care l-a operat pe andrei cand a auzit ca inca mai alaptez? A spus ca nu isi mai are rostul, e un moft.
Apoi dupa operatie a venit sa imi spuna ca andrei nu e vitaminizat.......... ca are si ceva dermatita pe fata, sa las alaptatul si sa trec pe mancare. Cica e dr conf, cel mai renumit din clinica
In fine, i-am spus ca o sa il intarc atunci cand voi crede EU de cuviinta.
Si ca am adus vorba de operatie, m-ati intrebat ce a fost horror si va spun doar cateva pe scurt.
Am ajuns luni dimineata, ne-a vazut, a spus ce e de facut, mi-a spus sa nu il alaptez si sa nu ii dau nimic sa pape sau sa bea dupa ora 3 noaptea si a doua zi (marti) la ora 8 sa ma prezint la clinica la blocul operator. Zis si facut, numai ca la ora 9, dupa ce ii facuse ceva teste de xilina si i-au luat temp spune ca ii pare tare rau dar are cateva urgente de cataracta si sa venim maine la 7.30 ca se rezolva. Intre timp andrei tipa dupa tzitzi, apa si papa plang sau sunt foarte trist
Urmatoarea zi, miercuri, ne prezentam la clinica la 7.30. Dr intarzie ca are nu stiu ce rapoarte nervos , ne anunta, isi cere scuze bla bla bla. Ne baga in salon, ii face lui andrei o injectie care sa il blegeasca (sa poata sa ii puna fluturas si sa ii faca anestezia). Andrei reactioneaza groaznic la inj. Isi da capul pe spate, se uita pierdut la mine si rade ca un copil bolnav mintal. Chem dr care imi spune ca e normal................asta a durat cam 5 minute in care am zis ca imi crapa inima in mine de durere, apoi incepe si urla :titi si apa. Intre timp apare o alta urgenta si imi spune ca nu dureaza mult.....Andrei a plans non-stop pana la ora 10 cand a adormit plangand, pe la 10.25 vine si mi-l ia sa il anestezieze. Bineinteles ca se trezeste si iara urlete, de data asta MAMA. Am crezut ca imi pierd mintile. Intre timp sotul da tel peste tel, vorbeste cu dir etc etc. Apoi dupa 1/2 ora mi-l aduce adormit. Imi spune despre operatie etc etc. La nici 5 minute dupa ce l-au adus Andrei incepe sa scoata limba si sa faca spume la gura.Urlu dupa anestezist sa vina si imi spune ca"e normal" Asta insemna ca vrea sa se trezeasca si nu putea din cauza anesteziei. II spun ca daca pleaca de acolo nu stiu ce ii fac si ramane cu noi. Scotea niste sunete groaznice, am crezut ca innebunesc. Dupa o ora deschide ochii (unul era bandajat), se uita la fel de pierdut, isi da ochii peste cap, iar fug dupa nemernic , care intre timp plecase iara si iar imi spune ca e normal. Pana la urma incet incet se trezeste, nu ma recunostea, era ca un copil bolnav. Mi s-a rupt sufletul in mine de atata durere, credeam ca am innebunit. Nu puteam sa imi vad copilul intr-un asa hal. Incet incet si-a revenit, iar pana seara a inceput sa vorbeasca cu noi. Am ramas internati, facuse si febra mare, iar dimineata (joi) i-a dat bandajul jos si am plecat, vineri dupa-masa am ajuns acasa. Au fost siu altele, acu le zic maruntisuri, dar nu erau, in fine imi cer scuze ca m-am lungit atata.

sus

Denunta
Christa

Copii

17.11.2007 11:11     citat 

Of Doamne, saracutul de el. trist

sus

Denunta
delfinasha

Copii
Tudor Mircea: 14 ani, 6 luni
Kristine Elena: 10 ani, 9 luni

18.11.2007 1:29     citat 

megy, te cred k a fost horror..important e ca a trecut si ca e bine.. va doresc sa fie bine si cu celalalt ochi!
sa stii ca nu sunt contra alaptarii, nu condamn mamicile care alapteaza, din partea mea fiecare isi alapteaza copilul cat crede de cuviinta, (eu l-am alaptat 11 luni) si poate sa o faca si pana la 4 ani, dar dupa 1 an si eu consider ca alaptatul este un moft.. chiar nu mai vad ce ia din laptele matern la varsta la care o au copii nostri acum. a, doar anticorpii, dar dupa cate vad sunt unii copii alaptati care racesc poate mai rau decat un copil haranit cu lapte praf. si nu vreau sa intru in dizgratiile nimanui, scot limba dar asta e parerea mea!
wasabi, mai tii minte cand ziceai "iarr pe forum? " prostit rad acum, te vad si pe tine pe forum.. sarut sarut sarut
sa pun si eu o poza cu noi doi, si peste 2 saptamani punem una si cu tati, ca o sa fie acasa, oricum el este in inimioarele noastre si in poza asta

sus

Denunta
Christa

Copii

18.11.2007 10:13     citat 

----------
delfinasha a scris:
dupa 1 an si eu consider ca alaptatul este un moft.. chiar nu mai vad ce ia din laptele matern la varsta la care o au copii nostri acum.
----------

Ce te face sa crezi ca laptele de vaca ar fi mai bun decat cel matern? Vezi ce-a scris si adelia mai sus cu demineralizatul ... Cat despre

----------
delfinasha a scris:
doar anticorpii, dar dupa cate vad sunt unii copii alaptati care racesc poate mai rau decat un copil haranit cu lapte praf.
----------

nu poate fi vorba decat de Mona si Teodora. OK, si pentru aia am un raspuns, poate chiar doua. scot limba
1. Mona si Diana (Diana care sta nas in nas cu Teodora cand vine acasa, probabil) au intrat in colectivitate, si vezi pe la subiectele cu copii mai mari ce s-a intamplat cu copiii (nealaptati) cand au intrat in colectivitate si multa vreme dupa aceea.
2. Nu stiu cum ar fi evoluat racelile Monei (si diareea lui Mihai, care a refuzat mancarea pe timpul diareei) daca nu ar fi fost alaptata, si avand in vedere si punctul 1 consider ca inca am scapat "ieftin" pana acum.

Asa ca ... megy, intarca-l cand crezi TU de cuviinta. trag cu ochiul

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 14 ani, 7 luni
Julia: 11 ani, 4 luni

18.11.2007 10:32     citat 

Doamne, megy, prin ce ati trecut trist trist Comportamentul marelui conferentiar si al celorlalti medici cu care ai avut de aface este execrabil.... eu inteleg ca personalul medical trebuie sa se detaseze, sa nu se implice emotional - ok, dar nici sa ajungi in extrema ailalta in care nu-ti mai pasa, la ce draq mai esti medic? iar daca ar fi fost profesionisti ti-ar fi spus din start care sunt pasii si cum va reactiona probabil copilul la diverse medicamente, nu sa-ti inghete sangele in vine vazandu-i reactia si ei sa zica, "a, e normal, am uitat sa va zic" prostit nervos nervos nervos
multa sanatate de acum si sa nu mai aveti nevoie sa va intalniti cu ei vreodata zambet

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 14 ani, 7 luni
Julia: 11 ani, 4 luni

18.11.2007 10:37     citat 

Vlad a dormit din nou foarte bine, si eu asemenea (si taf'su trag cu ochiul ) si ne-am trezit la 10 fara un sfert surprins nici macar nu mai imi amintesc cand am mai dormit atata legat prostit
cat despre exilarea lui tati, momentan n-avem solutie, caci nu avem decat doua camere - era grozav daca Vlad avea camera lui, dar cu putin noroc, poate la vara o sa avem si noi casuta noastra zambet

sus

Denunta
alinutza_s

18.11.2007 12:19     citat 

Buna ziua!! zambet

Megy ma bucur tare mult ca a trecut totul cu bine si Andrei si-a revenit bine dupa operatie. sarut Cat despre ceea ce s-a intamplat trist nervos , groaznic de medicii care fac asa ceva.

Lilly si eu cumparase Priorix-ul (il aveam in frigider) intrebasem din cauza ca observase-i ceva febra la Robert si banuiai ca-i de la vaccin.
Noi l-am amanat cam o luna ca a avut cativa mucisori, dar am reusit sa-l facem ieri si e bine. Sa ne spui cum e cu scaunul.Sanatate multa sarut

Vasijoy concediu placut in continuare

Christa sanatate multa

Tic tic trensmite-i gagutei multa sanatate si ca asteptam sa vedem bebelina sarut

Anto sanatate multa si sa ne tii cu noutati sarut . M-ati speriat tare cu laringita asta trist . Merg mai in urma ca "cineva" daduse un link despre. Merg sa citesc.

Nyky lasa ca o sa-ti faca capul calendar cand ti-o zice in cuvinte ce vrea. Denissa repeta si repeta pana mergi sa iei ce vrea. prostit

Aci ai o familie perfecta. sarut . Deja va incuscriti? scot limba .

Onix te rgo eu frumos sa trimiti si la noi ceva zapada zambet

Rosalina si voi cu febra? Multa sanatate sarut

Karin , karin vazusem apropoul cu lista, dar m-am luat cu altele si am uitat jenat . Acu nu stiu ce sa zic. Ma mai gandesc nite. Sunt tare concentrata in a trimite dverse pachete cu hainute si alte cele pentru copii mai nevoiasi. Christa tu chiar te-ai suparat asa tare?

Georgeta ce bine aratati. CUm ai facut colajul acela? Foarte frumos. Theo e o scumpa foc. sarut

Bumburel muuuuuuuuulta sanatate sarut sarut Dar ce faci? Deja il trimiti la oaste? cool

Adelia ce ma bucur ca ai intrat si ai povestit de voi. Sper sa nu mai aveti febra prea mare sarut sarut

Delfinasha sunteti tare frumosi sarut

Apropos de copii alaptati si anticorpi, eu am alaptat numai pana la 10 luni. Denissa a intrat si intra in contact cu multi copii si adulti, chiar unii raciti (si noi am fost de vreo 2 ori, eu si Paul) si pana acum a fost racita de 3 ori, forma usoara numia cu mucisori si o data a avut acea infectie urata in gat (dar asta nu a avut treaba cu raceala - e un microb pe care trebuie sa-l depistam luind analiza exact de la locul cu pricina, cand o sa mai apara vreo bubita de aceea).

Acu sa va pove prin ce am trecut vineri seara plang sau sunt foarte trist . La 7.30 copilul a adormit, eu am plecat la stomatolog, Paul a ramas acasa. Cand ma intorc il vad cu Denissa in brate si imi povesteste cu el era in balcon la sufragerie nervos , usa de la dormitor inchisa si cand a intrat a auzit-o pe Denissa tipand. Era la usa de la dormitor confuz . CUm a ajuns acolo din patut nu ne explicam nici acum. Am aprins becul, am pipait, nici o urma, nici un coltisor rosu (cum ca s-ar fi lovit). Dar speriata era. Pana la urma a adormit pe patul nostru si apoi am transferat-o in patut. Noaptea s-a trezit si a vrut la mine in pat, dar am lasat-o putin ca s-a foit tot patul. Abia asta noapte i-a mai trecut sperietura si a vrut inapoi in patut. Am dat salteaua jos de tot ca sa nu mai faca alpinism.

Raloo asta da boierie zambet . Azi a reusit Denissa sa doarma pana la 8. Era deja lumina, ma uitam buimaca prin camera si nu-mi venea sa cred prostit
Noi l-am "exilat" pe Paul de vreo 5 luni. Asta din cauza sforaitului. Acum face un tratament ca vrea inapoi cool scot limba

Acum sa va arat cu a papat Denissa la restaurant aripioare la gratar.

Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/

Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/

Ei .... v-ati mai inveselit? foarte fericit

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

18.11.2007 12:41     citat 

Buna ziua, buna ziua! Primiti si chiulangii? jenat
A adormit flacaul si am aminat orice alta treaba, ca sa nu fac galagie (eu de colo scot limba ) dar voiam sa spun si citeva vorbe, pina nu o sa ma uitati de tot. V-am mai citit din zi in zi, dar nu am reusit sa scriu.
Am inceput munca vineri, deocamdata de proba, dar dupa cita treaba am, numai proba nu se poate numi; insa sunt multumita, imi dau seama ca imi lipsea mult serviciul, asa ca nu ma pling.
Vineri a fost o zi mai lejera (asa, ca prima zi) dar de miine... poate saptamina viitoare vin aici sa ma pling ca nu mai pot, dupa ce tot eu spuneam ca vreau la serviciu. prostit
alinutza_s, si eu l-am gasit odata pe Mihai pe jos, era mai mic (8-9 luni), habar nu am nici acum cum a iesit din patut, alta data l-am cules din patul Andreei, care este destul de inalt; bine ca de fiecare data s-a terminat fara cucuie prea mari. Si felicitari pentru fata mincacioasa!
adelia, sanatate la motzate sarut
megy, imi pare rau pentru ce ati patit trist aveti grija ce faceti de acum incolo, poate nu mai aveti nevoie de operatii.
Revin ca ma vrea celalalt copil.
Sanatate la toti bolnaviorii si spor la treaba!
Pupam! sarut

sus

Denunta
wasabi

Copii
Tudor Mircea: 14 ani, 6 luni
Kristine Elena: 10 ani, 9 luni

18.11.2007 12:43     citat 

----------
Christa a scris:

Ce te face sa crezi ca laptele de vaca ar fi mai bun decat cel matern? Vezi ce-a scris si adelia mai sus cu demineralizatul ... Cat despre

----------

Acuma, nu ca tin partea vacii (ca drept sa spui Tudor mananca lapte praf) da' vacile adevarate de tara, cel putin in Romanica, nu mananca toate porcariile pe care le mancam noi rad .Nu mananca nici cu usturoi nici cu piper sau alte chestii care se simt in laptele matern. Totusi nici eu nu consider ca laptele de vaca e mai bun decat cel matern. Si pana la urma cum zice toata lumea fiecare mamica isi intarca bebelu cand considera cool .

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: