· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Ajutoare > Condamnare pe viata
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Condamnare pe viata     
Onush

21.11.2007 11:07   Condamnare pe viata  citat 

Pentru cei ce nu au vazut ieri stirile ...

http://www.realitatea.net/115462_Nascut...ilor-.html
http://www.freenews.ro/_public/ro/stire...ompetentei
http://www.romanialibera.ro/a111895/nas...icale.html

sus

Denunta
RELA

Copii
VLAD CRISTIAN: 16 ani, 6 luni

21.11.2007 11:18     citat 

Cumplit. Dar ce sanctiune... o luna fara garzi....cinic. Sigur vor scapa nepedepsiti, sau vor sanctiona daor asistenta. Si acel copil nevinovat va suferii toata viata. Bine ca in ultima clipa am ales sa nu nasc acolo.

sus

Denunta
Onush

21.11.2007 11:23     citat 

De cateva luni incerc sa scriu in forum despre cazul lor.
Sincer nu am indraznit sa ii intreb pana ieri daca am acordul lor sa va scriu despre situatia lor dar stirile aparute ieri mi-au dat ghes.
jenat

sus

Denunta
capricoarna

Copii
LUCA-VLAD: 17 ani, 3 luni

21.11.2007 11:25     citat 

Este inadmisibil ce se intampla in spitalele noastre.
No coment!

sus

Denunta
RELA

Copii

21.11.2007 12:05     citat 

Onush nu stiu daca am inteles bine, dar era vorba si despre o operatie si de o suma de 50000euro. Exista un cont sau cum pot dona bani pentru sebastian? Chiar as vrea sa-i ajut chiar daca nu pot contribui cu f. mult.

sus

Denunta
anema

Copii
Alessia-Maria: 14 ani, 10 luni
David Gabriel: 11 ani, 8 luni

21.11.2007 12:28     citat 

Si eu am nascut tot acolo. Pot sa spun ca "experienta" mamei este aproape similara cu a mea, diferenta majora este ca micuta mea s-a nascut sanatoasa! M-au lasat 8 ore in sala de travaliu fara sa treaca nimeni pe la mine sa ma intrebe cum ma simt. Cand i-am spus asistentei ca am contractii la 4 minute a spus ca se schimba tura si ca ma va controla asistenta care va intra dimineata si ea il va suna pe doctor daca va fi cazul. Asistenta 2 a venit peste 45 de minute iar doctorul dupa vre-o ora cand deja aveam dilatatie 8-9 si nu mai puteau sa-mi faca epidurala...Apoi m-au dus in sala de nasteri unde am ramas singura...Mi-au pus o perfuzie si au plecat...Cand a intrat o asistenta i-am spus ca eu cred ca iese copilul pentru ca simt nevoia sa imping...S-a uitat si a vazut capul copilului si a inceput sa tipe la mine ca disperata sa nu mai imping ca trebuie sa-l caute pe doctor. In 3 minute am nascut dar, daca nu intra din "greseala" prin sala de nasteri sa caute ceva cred ca ajungeam sa nasc singura...
Cata incredere mai poti sa ai intr-un doctor?

sus

Denunta
RELA

Copii

21.11.2007 12:32     citat 

Anema la ce dr. ai fost din municipal?

sus

Denunta
Anaina

21.11.2007 12:33     citat 

Eu am nascut chiar cu doctorul Radoi si este un doctor de nota 10. Si nu sunt singura care a nascut cu el. Si sora mea si inca 2 prietene au nascut cu el si a fost totul ok. Dar asistentele (nu toate) sunt sub orice critica si nu vor sa anunte doctorul cand trebuie sa nasti. "Lasati ca stim noi mai bine cand o sa nasteti". Pana nu le-am facut in toate felurile nu
l-au chemat pe doctor. Nu stiu exact care este adevarul si este foarte trist ca acel copil este condamnat pe viata din cauza unei neglijente, indiferent a cui a fost vina.

Exista o procedura la CAS prin care se deconteaza 70% din valoarea interventiei chirurgicale efectuate orice tara din UE, in cazul in care la noi in tara nu exista posibilitati. Aceasta prevedere a intrat in vigoare odata cu intrarea in UE.
Nu stiu in ce masura ajuta acest lucru, dar va trimit detallile mai jos. Sunt foarte multe persoane care nu stiu despre aceasta procedura si in acelasi timp foarte multi copii care ar putea beneficia de tratament si operatii in alta tara.

DACA VA INTERESEAZA SI SPER CA DA, CELEBRUL FORMULAR E112 DE CARE AM FOST PRIVATI.
Statul român e complicele bolilor de care nu putem scãpa în þarã. Autoritãþile þin în mâini un formular, intitulat ironic E-112, adicã o ºansã care ar putea sã-i scape pe suferinzi. Formularul ar putea sã-i trimitã urgent ºi ieftin la tratament în strãinãtate. Însã nu se întâmplã aºa, pentru cã statul român se poartã ca ºi cum formularul E-112 nici n-ar exista. Doar niºte funcþionari ºtiu de ea. ªi nu spun. Nici mãcar medicii nu ºtiu de salvatorul formular.

Cei care au noroc aflã de el de la strãini. Aºa a putut ºi Daniela Paºcovici sã-ºi salveze copilul, care în România era deja mort. A aflat din Franþa de formularul E-112 ºi statul n-a mai avut ce face. A scos banii. Plãteºte parþial tratamentul pentru copil în strãinãtate. Dacã nu ar fi avut acest formular, femeia ar fi trebuit sã plãteascã 53.000 de euro pe lunã.

Informaþia înseamnã putere, se spune. În România, informaþia înseamnã viaþã, crede Mihaela Rãdulescu.

Statisticile aratã cã în România sunt 350.000 de oameni bolnavi de cancer. 4.400 sunt copii, prea mici sã aibã buletin. Sunt 350.000 de români care nu ºtiu cã au o ºansã sã scape. Milioane de români suferã de alte boli grave ºi ele, tratabile în strãinãtate cu bani de la stat.

STATUL ÞINE ASCUNS UN FORMULAR CARE SALVEAZÃ VIEÞI http://vs04.netstairs.ro/antena3tv/webr...deoid=8558

ªansa de a te trata în strãinãtate pe baza asigurãrii medicale aproape gratis: top-secret!

Atât ministerul Sãnãtãþii, cât ºi Casele de Asigurãri de Sãnãtate nu au mediatizat o informaþie vitalã pentru mulþi bolnavi din România: o prevedere europeanã permite tratamentul la clinici din strãinãtate, pe baza asigurãrii pe care o avem în þarã.Nu mai este o noutate pentru nimeni cã sistemul sanitar românesc nu dispune de aparaturã performantã sau de diferite tratamente pentru bolnavi. Mulþi s-au trezit în faþa unor medici care ridicã din umeri ºi le spun cã singura lor ºansã este X sau Y þarã, care ar avea, atât aparatura necesarã, cât ºi tratamentul necesar vindecãrii. Mulþi dintre ei s-au vãzut de cele mai multe ori în imposibilitatea de a mai avea o ºansã la viaþã sau de a fi nevoiþi sã scoatã mulþi bani pentru a ajunge în clinicile din strãinãtate (asta în cazul norocoºilor care ºi-au permis). Numai cã din momentul în care ºi noi ne-am integrat în UE, a apãrut ºi miraculosul formular E 112. Acesta acordã dreptul la tratament într-un alt stat membru atunci când nu existã servicii echivalente în þara de reºedinþã a pacientului. Formularul-minune existã la Casa de Asigurãri de Sãnãtate care, însoþit de analize ºi o adresã de la medicul curant prin care se specificã cã tratamentul nu poate fi fãcut în România, beneficiazã de 70 la sutã reducere la tratamente ºi operaþii în strãinãtate (conform informaþiilor obþinute din surse). Condiþia de bazã este sã fii asigurat. Prevederea e veche de zeci de ani în Uniune, iar România beneficiazã de ea din ianuarie, o datã cu integrarea. De ce pânã acum nu a vorbit niciun responsabil din Ministerul Sãnãtãþii, condus de contabilul Nicolãescu despre acest lucru? Poate cã multe vieþi ar fi fost salvate dacã mãcar o frazã ar fi fost rostitã.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 15 ani, 7 luni
MICA: 11 ani, 3 luni

21.11.2007 12:35     citat 

scrie itr-unul dintre articole: Sebastian poate fi tratat in Germania, insa tratamentul costa 50.000 de euro. Cei care il pot ajuta se pot folosi de contul in lei:
RO 53 RNCB 0245036622920001, BCR Sucursala Sector 3, deschis pe numele Ionut Nansi Lungu.

e de-a dreptul revoltator!!!

sus

Denunta
RELA

Copii

21.11.2007 12:39     citat 

nu doar asistentele sunt sub orice critica. Si o parte din medici. In cazul meu a fost dr. cristina vasiliu. De la inceput si pana la finalul colaborarii a fost superficiala si a pus capac cu recomandarea de intrerupere de sarcina in 6 luni jum. pentru ca fatul nu e viabil, s-a oprit in evolutie. Acum are 2 ani si e perfect sanatos. II multumesc lui dumnezeu in fiecare zi ca am avut 5 min. de inspiratie si am fugit din spital (la propriu in camasa de noapte si papuci desi era sf lui septem si cam frig).

sus

Denunta
NicoletaBotez

Copii
Andreea-Maria: 17 ani, 3 luni
Daniel-Gabriel: 14 ani, 3 luni
Catalin-Mihai: 14 ani, 3 luni

21.11.2007 12:40     citat 

Este ingrozitor ce se intampla....Partea cea mai proasta e faptul ca bietul Sebastian va fi condamnat pe viata, in timp ce medicii isi vad de treaba lor in continuare...Pacat ca se ajunge la asemenea situatii....

Multa sanatate micutului si putere de a merge mai departe parintilor...Asa ceva chiar nu tb. lasat nepedepsit....

sus

Denunta
RELA

Copii

21.11.2007 12:41     citat 

multumesc kikilinis. Eu sunt la servici si rabla de calculator a deschis doar unul din link-uri si ala cu erori. Azi trec pe la banca.

sus

Denunta
Onush

21.11.2007 1:27     citat 

Nesansa a facut ca la o saptamana inainte de nastere la controlul echo sa nu se vada nici o circulara de cordon, poate daca s-ar fi vazut i s-ar fi acordat o alta atentie pe perioada travaliului.

Cat despre domnul dr Radoi, nu va suparati pe mine dar cum e posibil sa fii in garda si sa nu te deranjezi sa vezi ca ai o gravida care naste... cum e posibil sa afli la raportul de garda de dimineata ca a nascut cineva in garda ta si ca au fost probleme.

Dar poate ma insel eu... oare confuz

sus

Denunta
Onush

21.11.2007 1:32     citat 

----------
RELA a scris:
Onush nu stiu daca am inteles bine, dar era vorba si despre o operatie si de o suma de 50000euro.
----------

E vorba de un tratament de recuperare care sa il ajute sa inghita macar.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 19 ani, 11 luni

21.11.2007 1:37     citat 

Si credeti ca acei medici vor pati ceva??? Va spun eu: NU!
Au fost atat de multe cazuri, s-au intamplat atatea si nimeni din cei responsabili nu a patit nimic.

Si eu am nascut in Municipal, insa eu am numai cuvinte de lauda. Si stiu ca marele merit este si al doctoritei cu care am nascut, o femeie extraordinara, care s-a ocupat de tot ce trebuie ca sa ne fie bine, mie si copilului, din prima clipa de la internare.
Probabil, depinde enorn si de medicul care are grija de tine...

Contul pentru bebe Sebastian este metionat la sfarsitul unuia din articolele/ link-urile date de Onush (intreba cineva mai sus, de cont). Sa speram ca poate va mai avea o sansa la o viata normala....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: