· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Meniuri anti-balonare la bebe de 7 luni cu probleme
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Meniuri anti-balonare la bebe de 7 luni cu probleme     
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 4 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 5 luni
am nascut deja!

26.11.2007 8:33     citat 

a, am uitat, i-am dat si eu Karolinei lapte fara lactoza (nan) cand a avut diaree si a fost internata. Cica s-ar da numai in caz de "urgenta", cand bb are diaree, pentru ca solicita mai putin intestinele. Deci se da numai la recomandarea medicului. Daca bb are alergie la proteinele din laptele de vaca sau intoleranta la lactoza se dau formule pe baza de soia sau eventual hipoalergenice (care sunt partial delactozate).

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 13 ani, 3 luni

26.11.2007 2:09     citat 

Ceaiul de chimion e pentru balonare, iar cel de musetel pentru constipatie. Noi am avut succes cu acestea. Daca varsta bebelusului permite si daca tu esti de acord, incearca iaurturile cu pre bio si cerealele cu prune de la Nestle care sunt exact pentru copiii cu probleme de acest gen (cerealele acestea nu au orez ci ovaz).

sus

Denunta
desiree

Copii
Mario David: 12 ani, 7 luni

26.11.2007 3:34     citat 

La noi Biotics baby si-a facut efectul f repede si bine...dintre toate remediile impotriva constipatiei doar bioticsul a dat rezultate... nu am incercat nimic "medicamentos" doar Lass Baby, un sirop din plante si am incercat sa testez fiecare aliment ...asa am constatat ca banana il constipa, morcovul fiert si cerealele cu orez...deci alimente despre care se stie ca au ca efect constipatia asa ca le-am eliminat..dar degeaba...efectul a fost de scurta durata si constipatia a revenit.In urma ultimului control ni s-a recomandat dulcopic dar inca nu i l-am administrat pt ca de 2 zile si-a revenit sper de data asta sa fie definitiv

sus

Denunta
deliabeatrice

26.11.2007 8:19     citat 

Hai sa incerc sa le iau pe rand.
1. Orezul - imi doresc foarte tare sa scap de el, dar in conditiile in care incercam sa evitam glutenul, iar cartoful si porumbul baloneaza, este singura sursa de glucide disponibila si chiar nu vreau sa trec un copil subponderal pe o dieta asemanatoare cu Atkins-ul, adica fara carbohidrati deloc.
2. Laptele fara lactoza este Humana SL. Evitam lactoza si glutenul nu pt ca suspectam o intoleranta veritabila (Doamne fereste!), pt ca nu a avut niciodata simptomele clasice, ci pt a solicita cat mai putin intestinele si a usura digestia.
3. Toata gama de analize copro, uro si de sange i-au iesit normale. Eozinofilele sunt aproape de limita inferioara, iar testele Elisa, pt giardia, sunt negative.
4. Am citit si eu schema aceea cu disocierea alimentelor pe net, de acolo mi-a venit ideea sa nu-i mai dau lapte cu cereale si a functionat. Nici un medic din cati am consultat (adica vreo 20, toata crema Bucurestilor) nu m-a luat in serios ca laptele cu cereale baloneaza!!!!
5. Debridat am incercat de mai multe ori, degeaba. Sabsimplex-ul este apa de ploaie pt el, ii dau, de cand avea o luna, Espumisan, care are tot simeticona, dar intr-o doza mult mai mare. Iar cure de Biotics am tot facut, cu rezultate variabile.
5. Partea foarte nasoala e ca el nu accepta ceaiuri deloc - nici musetel, nici nimic. Nici macar in somn nu le vrea. Asa ca nu pot sa ma bazez pe ele ca solutie. In schimb, uneori mai bea suc de pere de la Hipp, care e bun pt constipatie.
5. Cerealele cu ovaz si prune de la Nestle nu inseamna ca totusi combin fructe cu cereale si risc sa se baloneze? Ca le-as incerca, dar am aceasta retinere.
6. Tot nu stiu cu ce as putea combina, de pilda, branza sau cerealele, ca sa aiba si el niste mese mai bogate in principii nutritive si mai variate.

sus

Denunta
papusa1

26.11.2007 11:49     citat 

Deliabeatrice, daca nu vrei sa renunti la orez, incearca macar sa-i dai o zi da, una ba, sau diminueaza mult cantitatile. De asemenea, ofera-i-l intotdeauna in combinatii cu legume/zarzavaturi cunoscute pentru efectul lor laxativ (dovlecei, spanac, etc etc). Personal, consider ca ar fi bine sa i-l scoti insa de tot, macar pentru a verifica un eventual efect benefic. Subponderabilitatea nu este intotdeauna un factor direct legat de nutritie, mai sunt si alti posibili factori responsabili. Pentru alcatuirea unui meniu mai caloric, incearca si da-i pui (in curand si peste) la fiecare pranz si cina, macar de 3-4 ori/saptamana, iar in piureurile de legume si in supa adauga mai mult ulei (extravirgin, presat la rece) de foarte buna calitate. Cerealele, cum ti-au spus deja cateva mamici, le poti adauga linistita in piureul de legume sau sa ingrosi supa cu ele, desi, ma repet, personal as renunta o vreme la ele. Cu ovazul ai grija, pentru ca -asa cum trebuie sa eviti deocamdata glutenul, si ovazul e de evitat. Branza i-o poti adauga in piureurile de legume, atunci cand nu-i dai carne. Multa sanatate.

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

27.11.2007 11:51     citat 

delia, cica exista "ecoflorina" tot flora intestinala, e mai bun ca biotics-ul
of, grea situatie, sper sa se rezolve
eu am o prietena rezident pediatru, este foarte desteapta, daca vrei sa va vada si ea da-mi un mp (este la institutul de ocrotire al mamei si copilului)
pup

sus

Denunta
deliabeatrice

27.11.2007 8:01     citat 

M-am mai gandit la cateva posibile combinatii si vroiam sa va intreb:
- unt de la ce varsta se poate da? astia prin strainatate il dau de la 6-7 luni si as vrea sa ii pun un pic in mult-iubitele lui cereale, singura mancare pe care pare sa o manance fara noduri... Eventual si cu galbenus de ou din cand in cand.
- voi ce stiti despre avocado? am inteles ca e considerat mai degraba fruct decat leguma, dar se practica combinatia de branza cu avocado si ma intrebam daca o fermenta foarte tare.
- mie mi-a spus multa lume ca dovlecelul produce gaze. Nu stiu ce sa zic, i-as da cu branzica si chiar mi se pare o combinatie gustoasa, dar am retineri.
Carne de pui ii pun zilnic in supa, cele 50 de grame permise, nu pot sa-i dau mai mult. O sa ii alternez in curand cu carne de vita si galbenus.
Multumesc mult pentru propunerea cu doctorita, o sa tin minte, dar nu ma simt in stare sa mai merg la alt doctor acum. Noi am inceput de la 4 saptamani cu plimbatul prin doctori si in 99% din cazuri ma duceam bou si plecam vaca.
Cu refluxul si vomitatul, pana la urma am aflat de pe net de niste medicamente pe care le-am adus din Belgia, i-am calculat singura dozajul si am reusit sa tin copilul pe linia de plutire cu ele. Vomita zilnic, dar nu atat de rau cat sa nu creasca. A crescut perfect normal pana la 5 luni, cand mi l-au dat peste cap punandu-ma sa-i dau cereale in lapte, apoi mar cu banana si cu cereale... si de-atunci am inceput circul cu balonarile si refuzul de a manca...
Intelegeti deci ca increderea mea in medici este... hai sa zic limitata, ca sa nu ma apuc sa vorbesc urat pe aici...

sus

Denunta
rene

Copii
Serban: 13 ani, 10 luni

27.11.2007 8:14     citat 

Desi a avut probleme cu gazele, dovlecelul nu i-a facut rau. Da-i putin la inceput si vezi cum se comporta.

sus

Denunta
deliabeatrice

27.11.2007 8:23     citat 

Hai ca am gasit unii care comercializeaza paste fainoase fara gluten. O sa incerc sa folosesc paste in loc de orez.
Pana la urma, combinatia de fainos+branza sau unt oare provoaca gaze? Sau fainos+carne?
Si referitor la dovlecel, trebuie sa-i scot semintele sau nu?

sus

Denunta
papusa1

27.11.2007 8:30     citat 

1. Avocado cu branzica, nu stiu ce sa spun... De obicei, eu il dau cu smantana sau iaurt, prima combinatie fiind cea "clasica". Desi noi il privim ca pe o leguma, tehnic vorbind este fruct, intr-adevar. Insa exotic, personal, la un bebe cu problemele de care spui, ca si la orice alt bebe, nu l-as oferi decat dupa varsta de un an (risc de alergii).
2. Pastele fara gluten, de regula, din cate stiu eu, sunt facute tot din orez.
3. Alege dovlecei tineri carora nu e nevoie sa le scoti semintele, la ceilalti mai "batrani" ar fi nevoie (depinde si de preferinta lui bebe la consistenta mancarurilor).
4. Teoretic, eu stiam ca e de evitat combinatia fainoase + carne.
5. In final, cred ca trebuie sa te "aventurezi", cu prudenta, ce-i drept, in cautarea si incercarea unor combinatii care par sa convina bebelusului tau, fiecare copil fiind unic.

sus

Denunta
deliabeatrice

27.11.2007 9:48     citat 

Dupa entuziasmul initial, mi-am dat seama ca oricum nu am cum sa folosesc pastele fara gluten, pentru ca nici combinatia cu supa si carne, nici cea cu branza nu sunt sigure anti-balonare.
Probabil ca il baloneaza si orezul combinat cu carnea din supa si cel combinat cu branza, deci va trebui sa le elimin.
Smantana de la ce varsta i-ai dat si cu cata grasime?
Oooof. Bebelusul meu are lungimea peste media varstei, iar greutatea sub. Arata exact ca taticul lui, inalt si subtirel, fara pernute de grasime, fara cutele alea adorabile. Si cand ii alcatuiesc meniurile astea disociate, pe care le-as putea folosi si eu in cura de slabire, am un sentiment tare neplacut... Stiu, stiu, trebuie sa fie sanatos, nu gras, hrana asta este bogata in nutrienti si sanatoasa... Dar tot imi este greu sa ma obisnuiesc cu gandul.

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

28.11.2007 8:26     citat 

delia, un lapte hipoalergen ai incercat? (humana de ex.)
si sa-i dai la fiecare masa necombinat, ex: dimineata lapte, la 10 cereale fara lapte doar cu apa (vezi ca exista la milupa cereale bio), sau suc de legume, apoi supa, apoi fructe, si seara lapte, sau ceva de genul?
parerea mea sa continui cu debridatul si sabsimplexul, poate il ajuta sa se simta mai bine
si incearca si ecoflorina, juma de flacon 5 zile
sanatate!

sus

Denunta
deliabeatrice

29.11.2007 4:49     citat 

Complet disociat ii dau, lapte, apoi cereale cu apa, apoi supa de legume cu carne, apoi teoretic branza cu legume, apoi iarasi lapte chior.
Doar ca din toate, singurele din care mananca o portie intreaga la fiecare masa sunt cerealele. In rest, sunt lupte si razboaie si adesea nu reusesc sa-i dau mai mult de 50 de grame...

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

29.11.2007 7:42     citat 

poate daca te-ai relaxa tu si ai raspunde in orice moment nevoilor lui...
e greu, da incearca
nu vreau sa zic cumva ca n-ai fi o mama buna, dar ia in calcul si factorul psihologic

sus

Denunta
deliabeatrice

29.11.2007 10:14     citat 

Eu sunt convinsa de importanta factorului psihologic (de fapt, fara sa profesez ca atare, eu am terminat psihologia...).
Problema este ca s-au adunat extrem de multe si imi este foarte greu sa mai abordez problema relaxat. Timp de 3 luni, copilul meu incepea sa tipe de durere dupa 3 guri de lapte si vomita in medie de trei ori pe zi, imediat dupa masa, la jumatate de ora sau la 4 ore dupa... Nu stiam niciodata daca isi va tine mancarea in burtica sau nu, nu plecam nicaieri cu el niciodata si nu plecam nicaieri nici singura, pentru ca nu stiam daca va vomita si va trebui hranit din nou intr-o ora.
Trebuia tinut la 45 de grade ca sa vomite mai putin si nu am mai putut sa-i dau sa suga, asa ca timp de doua luni jumate m-am muls de cate 6 ori pe zi si i-am dat laptele meu cu biberonul.
Din cauza durerilor, de pe la 2 luni a acceptat biberonul numai in somn - il adormeam, ii bagam biberonul in gura si uneori era nevoie sa i-l bag de cate 10-15 ori pana manca macar jumate din lapte. Mesele dureaza cate o ora. Stateam nemiscata, tinandu-mi rasuflarea, stia toata lumea ca nu trebuie sa existe nici un zgomot cat incerc sa-i dau sa manance.
Dupa fiecare masa trebuia sa ramana la 45-60 de grade timp de o ora, il tineam in brate si el adormea, asa ca s-a obisnuit asa si nu doarme decat in brate, leganat... ziua si o buna parte din noapte.
Singura mea consolare a fost ca, in ciuda tuturor problemelor, eforturile mele i-au asigurat o crestere in greutate normala.
Sa-l vad acum, cand nu mai vomita, ca de 2 luni nu mi-a luat nimic in greutate... nu poate sa inteleaga nimeni ce simt. Stiu ca insistentele de a-l face sa manance asigura mai degraba un efect contrar, dar fiecare lingurita refuzata ma doare la fel cum ma durea fiecare repriza de voma, ba chiar mai rau, pentru ca atunci macar crestea, ceea ce acum nu face.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: