· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ceai la bebe
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Ceai la bebe     
saint

Copii
Anna: 11 ani, 2 luni

15.07.2008 1:30   Ceai la bebe  citat 

Bebe al meu de 1 luna a primti permisiunea de la dr sa bea ceai. chiar mi s-a spus sa o pacalesc cu ceai, ca sa maresc intervalul dintre mese.

voi ce ati facut? cat ceai ii dadeati?

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 9 luni
alaptat, purtat, rasfatat

15.07.2008 1:33     citat 

Un copil alaptat nu are nevoie de alte lichide.
Laptele este la inceput apos si le satisface setea, apoi este mai consistent si le satisface foamea.

Si cum adica a primit permisiunea?
OMS-ul recomanda alaptarea exclusiva pana la 6 luni (adica fara apa, fara ceai, fara siropuri).

Ceaiul este un "hot de fier' (adica impiedica asimilarea Fe in organism).

Uite aici:
http://www.4shared.com/dir/3504628/ca3a...aring.html

am postat un articol de pe site-ul OMS-ului.Il gasesti sub numele de Water_teas si il poti downloada.

rox

Ultima modificare efectuata de catre roxanamirela la 15.07.2008 1:37, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 14 ani, 3 luni
Maria: 10 ani, 10 luni

15.07.2008 1:36     citat 

scrisesem si eu aproximativ acelasi lucru,apoi am sters ,insa ma bucur ca nu am fost singura care am avut tendinta sa dau acest sfat

nici eu nu i-am dat lui Tudor nimic altceva in afara de sin pina pe la 5 luni

mie nu mi se pare o chestie super sa"primeasca permisiunea"sa bea ceai

ce interval este intre mese?de ce ar fi nevoie sa maresti acest interval?

nu critic,doar sunt curioasa,si ma mira un pic pozitia acestui dr

sus

Denunta
biancaiulia

Copii
erik: 12 ani, 11 luni

15.07.2008 1:51   Re: ceai la bebe  citat 

----------
saint a scris:
chiar mi s-a spus sa o pacalesc cu ceai, ca sa maresc intervalul dintre mese.

----------

eu cred ca "pacalesc" este un cuvint cheie in ceea ce ti-a spus doctorul tau... exact asta ai face daca i-ai da ceai ... daca bebelusha ta are nevoie de san, si asa se linisteste, chit ca ii e sete, chit ca ii e foame, de ce ai pacali-o? la varsta asta au nevoie de atat de multe lucruri, si foarte multe dintre ele isi gasesc raspunsul pur si simplu in punerea la san (care ofera lapticul - si pt foame si pt sete, bataile linistitoare ale inimii mamei, caldura mamei, siguranta, etc... )...
eu consider ca pacalitul acesta nu isi are rostul... chiar daca iti cere sanul la o ora, la o jumatate de ora... chiar imi amintesc de o mamica (nu mai retin numele), care spunea pe forum la un moment dat ca primele luni din viata bebeului ei au fost o alaptare continua... vei vedea ca in timp isi va forma singura programul de masa... poate la 2 luni, poate la 5... poate mai tarziu.. dar nu va dura la nesfarsit.
asa ca lasa ceiutul, ca nu aduce nimic bun (daca ar fi atat de bun, de ce oare aproape numai romanii il folosesc la bebelusi? chiar nu s-ar fi prins si alte natii??)... stai aproape de pitica ta, ofera-i sanul oricand e nevoie, bucura-te impreuna cu ea de fiecare apropiere, si vei vedea ce frumoasa e viata sarut

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 2 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 3 luni
am nascut deja!

15.07.2008 2:25     citat 

a cerut bebe ceai si dr.i-a dat voie? rad

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

15.07.2008 2:28     citat 

rad rad rad rad

scot limba

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

15.07.2008 2:51     citat 

Saint, eu nu i-am dat deloc ceai cat timp a fost mic. Are 4 ani acum si maxim de 10 ori in viata lui a baut ceai. Nu mi se pare ca i-ar aduce vreun beneficiu, mai simplu a fost sa-i dau apa cand ii era sete. Dar la o luna, cum ziceau mai sus alte mamici, alaptat fiind, nu are de ce sa-i fie sete.

sus

Denunta
pingy

Copii
Natalia: 11 ani, 7 luni

15.07.2008 3:08     citat 

Saint, si eu am alaptat si i-am dat si ceai. rau nu are ce sa-i faca, eventual sa il baloneze daca numai ce a mancat. daca e un interval mai mare de o ora, doua de la ultimul supt , poti sa-i dai. in primul rand , nu se deshidrateaza, daca e asa cum e acuma, adica cald, si in al doilea rand ii face bine la stomacel, ca un pansament gastric, in cazul in care mai are si colici. eu recomand ceaiul de musetel, dupa ce am incercat baby calm, baby drink etc.. si nu ia facut bine. am baut si eu ceai de fenicul sa vad cum e. accelereaza peristaltismul intestinal, adica face pirtz mai des, dar pana il face e un discomfort. poate alti bebei il tolereaza mai bine. iar chestia cu "pacalitul", sa stii ca tine putin.
va pup si sanatate! sarut

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

15.07.2008 3:24     citat 

----------
pingy a scris:
Saint, si eu am alaptat si i-am dat si ceai. rau nu are ce sa-i faca,
----------

studiile arata ca ii poate face rau (rau care s evede in timp, nu pe moment!).
un motiv l-am scris in primul mesaj.

----------
pingy a scris:
in primul rand , nu se deshidrateaza, daca e asa cum e acuma, adica cald,
----------

un copil alaptat nu are nevoie de alte lichide chiar daca vremea e caniculara.doar daca da semne de deshidratare (buze f uscate, pielea uscata, se face testul "luatul pielii intre degete", fontanela adancita etc. etc).
----------
pingy a scris:
bine la stomacel, ca un pansament gastric, in cazul in care mai are si colici. eu recomand ceaiul de musetel, dupa ce am incercat baby calm, baby drink etc
----------

pansament gastric pentru ce ii trebuie?

ceaiul de musetel (scria Onush aici pe forum la alt subiect - imi permit sa o citez "
----------
Onush a scris:
Atat neonatologul cat si pediatrii mi-au recomandat sa ma feresc de musetel. Nu doar poate provoca probleme gastrice ci si le mascheaza fiind calmant ....desi problema exista este asimptomatica, deci greu de descoperit din timp si tratat.
----------
`-http://www.parinti.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=9705&highlight=ceai") ii poate face mai mult rau, stomacelul lor fiind in plina dezvoltare.
Baby drink-ul (tot pe forum a fost subiect - http://www.parinti.com/modules.php?name...c&start=0) nu e indicat bebeilor din cauza continutului.

rox

Ultima modificare efectuata de catre roxanamirela la 15.07.2008 3:41, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 11 ani, 7 luni
Ariana-Ioana: 7 ani, 8 luni

15.07.2008 3:40     citat 

postarea mea nu face decat sa se alature celor deja spuse foarte bine de fete...eu nu i-am dat deloc ceai si nici apa pana la 6 luni. la 6 luni am zis sa incep sa-i dau apa, ca e cald, suntem in luna iulie...dar in multe zile uit sa-i dau ...sanul este de ajuns si este foarte bine hidratat.
si mie mi s-a dat sfatul sa ii dau ceai intre mese (implicit sa-i dau sa manance o data la 3 ore), dar dupa ce m-am informat si am citit si mai multe discutii pe forum, am decis ca e o "bunatate" de care il pot priva. foarte fericit
ti s-au adus argumente solide, nu invariabilul "nu e bine", acum depinde de tine sa alegi ce e mai bine pentru bebelus.

sus

Denunta
saint

Copii
Anna: 11 ani, 2 luni

15.07.2008 4:19     citat 

crde ca am uitat sa mentionez ca bebe nu mai vrea san. deci ii dau formula si lapte muls.

iar ceaiul este ceai pt colici.

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

15.07.2008 4:44     citat 

tu da-i cat sa ceara numa maine dimineata papa trag cu ochiul

ultimele cercetari arata ca un aport mai mare de lichide decat manifesta organismul prin sete este foarte daunator, afectand digestia, rinichii, etc
recomandarea de a bea minim 2 litri de apa pe zi s-a dovedit o mare prostie
oricum, de cand e lumea lume omul n-a baut apa ca sa aiba ten frumos si matzu detoxifiat, ci doar de sete
tu de unde stii ca bblusului ii este sete?
tu vrei sa-i dai acest minunat ceai din cu totul alte motive decat binele lui, si anume binele tau, actionand egoist
te-ai documentat, te-ai interesat?
vrei sa-i dai ceai sa te mai scuteasca

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 11 ani, 11 luni

15.07.2008 4:46     citat 

Vin sa spun si eu ca ceaiul nu e absolut deloc necesar. Pentru hidratare, daca tot crezi ca trebuie, poti sa-i dai apa.
Si apoi, problema cu bebe care nu mai vrea san - inca este prea mic bebele, si uneori se intampla sa refuze din diverse motive sanul; tu poti insa incerca sa i-l oferi, de cele mai multe ori bebe revine la san. E pacat sa nu profiti. O sa gasesti o multime de informatii pe tema asta, trebuie doar sa vrei si sa cauti.
zambet

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

15.07.2008 4:52     citat 

iar colicile se vindeca cu tzinut in brate si san non-stop
pune copilu la tzatza si schimba doctorul

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 14 ani, 3 luni
Maria: 10 ani, 10 luni

15.07.2008 4:56     citat 

eu nu stiu cum sta treaba cu laptele praf si nevoia de apa,asa ca nu pot sa ma pronunt,o fi,n-o fi nevoie de apa,ceai etc

stiu ca eu am incercat sa-i dau ceai anticolici lui Tudor la inceput si nu am avut deloc succes,am trecut de perioada colicilor cu sab simplex si bonnisan,plus grija din partea mea la alimentatie

in rest....nici acum nu-mi bea ceai,nici macar cind e racit si as dori sa-i dau un ceai de plante mai diluat,asa,ca pt copii,cu miere,lamiie...nu merge,n-am deloc succes,in schimb bea apa,suc de portocale,lapte ,si mi se pare de ajuns!

bine,dar aici nu e vb de copilul meu,care oricum e mare,are 3 ani ,tu asculta parerile mamelor,culege informatiile si fa cum crezi ca e mai bine pt bebele tau,dar tine cont ca nici o mama care a scris aici la acest subiect nu-ti vrea raul si nu a scris nimic cu rautate! zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: