· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > De ce un forum despre alaptare?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor De ce un forum despre alaptare?     
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 2 luni
Paul: 7 ani, 1 luna

19.11.2009 11:32     citat 

Eu consider ca secretul alaptarii este unul simplu: sa vrei, sa iti doresti mai mult decat orice sa alaptezi bebelusul. Daca vrei asta te si documentezi (inainte de nastere, nu dupa ce se "duce" laptele...), si nici nu te pierzi cu firea cand te lovesti de obstacole...
Eu am nascut prin cezariana, si simt si in ziua de azi ca am pierdut ceva din toata experienta numita maternitate. In schimb, mi-am spus ca alaptarea o sa compenseze ce am pierdut. Si am avut dreptate.
Recunosc ca la un moment dat iti trebuie si putin noroc. Norocul meu s-a numit nasha mea care a venit in vizita la matern. si careia i-am spus ca mi s-au umplut sanii cu lapte, dar ca cel mic nu prea poate inca sa suga...Erau si sfarcul si aureola atat de tari si laptele nu-si dadea drumul. Ea mi-a spus sa imi masez sanii, un lucru atat de simplu si atat de eficient... Intreaga prima luna mi-am masat sanii inainte de suptul lui si totul a fost super.
Multa succes tuturor!

sus

Denunta
nikos_82

13.03.2010 10:02     citat 

Buna, fetelor. Va rog sa ma ajutati cu un sfat...am nascut acum 4 saptamani un baietel si am reusit sa il alaptez 1 saptamna jumate; apoi am avut o problema de sanatate si a trebuit sa intrerup alaptarea, dar m-am muls in continuare; insa cantitatea de lapte a scazut semnificativ. Apoi nu am mai reusit sa strang mare lucru din sani si am renuntat. Acum, revenindu-mi cu sanatatea, m-am muls de curiozitate ieri si am vazut ca am reusit sa mai strang ceva de pe canale, dar nu foarte mult. As pune baiatul din nou la san, dar as vrea sa stiu daca laptele asta o mai fi bun, proaspat, sau e doar ce a mai ramas pe acolo. Daca incep alaptarea, oare imi poate creste cantitatea de lapte? Persoanele carora le-am cerut sfatul, mi-au zis sa nu mai incerc sa alaptez, pentru ca laptele ramas e infectat si i-as face rau copilului.

Imi doresc din suflet sa revin la alaptare, dar nu stiu ce sa fac; ce parere aveti?
Va pup!

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

13.03.2010 12:00     citat 

Niko, laptele matern se formeaza cand copilul este pus la san. Hormonul prolactina se activeaza numai prin supt din mamelon si induce lactatia.
Laptele tau este proaspat oricum, dar daca ai luat medicamente care nu sunt compatibile cu alaptarea atunci tre' sa mulgi acel lapte si iti poti pune copilul la san.
Interesant este daca bebelusul tau mai accepta sanul, aici este partea dificila.
Vezi si raspunsurile de aici:
http://www.parinti.com/ceedefacutptasti...36968.html

rox

sus

Denunta
nikos_82

13.03.2010 12:38     citat 

----------
roxanamirela a scris:
Niko, laptele matern se formeaza cand copilul este pus la san. Hormonul prolactina se activeaza numai prin supt din mamelon si induce lactatia.
Laptele tau este proaspat oricum, dar daca ai luat medicamente care nu sunt compatibile cu alaptarea atunci tre' sa mulgi acel lapte si iti poti pune copilul la san.
Interesant este daca bebelusul tau mai accepta sanul, aici este partea dificila.
Vezi si raspunsurile de aici:
http://www.parinti.com/ceedefacutptasti...36968.html

rox
----------

De doua zile tot ma mulg, dar nu am avut curaj sa pun bebelul la san, caci toti imi repeta, inclusiv mama, ca laptele nemuls de atata timp, e statut, deci stricat si ii fac rau copilului. Eu nu strang mult acum, dar ma gandesc ca daca tot o sa il pun la san, o sa reusesc; imi doresc f mult si trag speranta sa renuntam la biberon si sa ma bucur din nou de alaptat.

Curiozitatea mea e legata si de aparitia acestui lapte pe care eu il crezusem pierdut; deci lactatia nu se pierde asa usor.

Cand se trezeste, o sa incerc sa vedem daca reusim.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

13.03.2010 12:54     citat 

Nu, e un mit ca laptele statut in sani e vechi samd. De fapt, e o ineptie!

Tu incearca sa pui copilul la san sau mulge-te in continuare pana apuca el iar sanul si dai lapte muls!

Succes!

rox

sus

Denunta
elizamam

Copii
Eliza: 13 ani, 7 luni
Stefan: 11 ani, 10 luni

13.03.2010 1:06     citat 

nicos_82, daca vrei tu sa alaptezi poti! Au alaptat mame adoptive copii adoptati, deci clar poti si tu.
Ai nevoie doar de incredere in tine si copilul tau, de deoparte factorii frenatori. ZI-le ce sti, zi-le ca ai dreptul ca esti mama, zi-le ca si ele au facut erori, ai si tu la "ale tale" daca ele cred asa tare ca "gresesti". Singurele persoane relevante aici sunteti tu si puiul tau. Ai incredere si in el, poarta-l mult lipit de tine, de corpul tau, piele pe piele daca vrei si poti, fi-i disponibila, apropie-i sanul cu un strop de lapte pe el si el stie ce-i bun si unde gaseste. Ai rabdare si incredere.
Stefan, la 2 ani si 3 luni a fost privat in doua randuri de ma-sa si acum urmeaza al treilea. Dar dupa, in primul caz dupa 2 zile, a doua oara dupa 3 zile iarasi a gasit lapte bun si proaspat, l-a stimulat cu spor si a supt. Plec in calatoriile astea cu drag, cu sotul si cu un prieten, in Austria la un control, copii raman cu drag cu bunicile, acum tocmai au plecat cu ai mei la Tg Mures si tot nu se intarca. Mama e mama, deja e independent de mine dupa cum se vede, dar cand ma are tot ma foloseste cum crede de cuviinta. Si le spun tuturor (ca si acum se gasesc comentatori) ca e relatia noastra si se deruleaza dupa dorinta noastra a amandurora.
Pup si >foarte fericit<

sus

Denunta
nikos_82

13.03.2010 2:17     citat 

Deci...ora care tocmai a trecut a fost de cosmar. S-a trezit si l-am pus la san; bineinteles ca nici nu a vrut sa il vada. Mi-am pus un mamelon de silicon ( bine ca nu le-am aruncat ) peste care am pus putin infacol si asa l-am pacalit sa ia sfarcul in gurita. A supt vreo 3 min, dupa care s-a enervat vazand ca nu vine nimic am avut scandal; eu tot am mai incercat sa il fac sa il ia, dar nici vorba. Pana la urma, i-am dat biberonul si asa am cedat. Nu-i nimic, la urmatoarea masa incercam iar

sus

Denunta
nikos_82

13.03.2010 2:20     citat 

----------
roxanamirela a scris:
Nu, e un mit ca laptele statut in sani e vechi samd. De fapt, e o ineptie!

Tu incearca sa pui copilul la san sau mulge-te in continuare pana apuca el iar sanul si dai lapte muls!

Succes!

rox
----------

cand ma mulg, strang foarte putin, maxim 10 ml, deci tot cu luatul sfarcului in gura o sa ramanem. Nu ma las, trebuie sa reusesc; daca Dumnezeu mi-a dat sansa asta, trebuie sa profitam de ea.

Bine ca m-ati linistit in privinta "vechimii" laptelui; era cat pe ce sa renunt; pana si maica-mea mi-a zis ca e lapte statut, vechi si plini de germeni si ca nu ii fac decat rau copilului, dar eu in adancul sufletului simteam ca nu e asa; chiar daca nu l-am muls de o saptamana, l-am muls acum si mi-am curatat canalele, deci....

Va iubesc, fetelor

sus

Denunta
nikos_82

13.03.2010 2:23     citat 

----------
elizamam a scris:
nicos_82, daca vrei tu sa alaptezi poti! Au alaptat mame adoptive copii adoptati, deci clar poti si tu.
Ai nevoie doar de incredere in tine si copilul tau, de deoparte factorii frenatori. ZI-le ce sti, zi-le ca ai dreptul ca esti mama, zi-le ca si ele au facut erori, ai si tu la "ale tale" daca ele cred asa tare ca "gresesti". Singurele persoane relevante aici sunteti tu si puiul tau. Ai incredere si in el, poarta-l mult lipit de tine, de corpul tau, piele pe piele daca vrei si poti, fi-i disponibila, apropie-i sanul cu un strop de lapte pe el si el stie ce-i bun si unde gaseste. Ai rabdare si incredere.
Stefan, la 2 ani si 3 luni a fost privat in doua randuri de ma-sa si acum urmeaza al treilea. Dar dupa, in primul caz dupa 2 zile, a doua oara dupa 3 zile iarasi a gasit lapte bun si proaspat, l-a stimulat cu spor si a supt. Plec in calatoriile astea cu drag, cu sotul si cu un prieten, in Austria la un control, copii raman cu drag cu bunicile, acum tocmai au plecat cu ai mei la Tg Mures si tot nu se intarca. Mama e mama, deja e independent de mine dupa cum se vede, dar cand ma are tot ma foloseste cum crede de cuviinta. Si le spun tuturor (ca si acum se gasesc comentatori) ca e relatia noastra si se deruleaza dupa dorinta noastra a amandurora.
Pup si >foarte fericit<
----------

Deci si la voi, lactatia a intarziat un pic pe canal; deci m-am linistit; acum urmeaza sa ne chinuim un pic, dar trebuie sa reusim!

De comentatori si eu sunt SATULA; faza cu a iti impuia capul sa nu iti iei puiul in brate e cea mai deprimanta; deja ajunsesem la depresie....si multe altele

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

13.03.2010 3:56     citat 

Nikos, daca nu vrea sa ia sanul nu il forta pentru ca poate prinde aversiune fata de el si atunci........adio!
Incearca sa stai cu el pe tine, cand crezi tu ca iti arata ca ii este foame, stai cu sanii goi si incearca sa vezi ce face el: daca mai are acel reflex de cautare al sanului.
Faceti baie impreuna.Creati o legatura numai a voastra.
Nu va iesi din prima, dupa multe incercari si zbateri, dar merita.

rox

sus

Denunta
nikos_82

13.03.2010 10:04     citat 

----------
roxanamirela a scris:
Nikos, daca nu vrea sa ia sanul nu il forta pentru ca poate prinde aversiune fata de el si atunci........adio!
Incearca sa stai cu el pe tine, cand crezi tu ca iti arata ca ii este foame, stai cu sanii goi si incearca sa vezi ce face el: daca mai are acel reflex de cautare al sanului.
Faceti baie impreuna.Creati o legatura numai a voastra.
Nu va iesi din prima, dupa multe incercari si zbateri, dar merita.

rox
----------

Am incercat azi toata ziua; macar am reusit sa il fac sa traga din ambii sani, si asta parca e bine, ultimele dati chiar a fost fara nervi. Problema e ca nu prea am lapte, deci trebuie sa imi restimulez lactatia; si nu pot sa nu ii dau supliment; deci muncim incet-incet.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

14.03.2010 9:13     citat 

Vad ca ai mai deschis un subiect pe aceeasi tema. trist

Pana se reinstaleaza lactatia si tu o stimulezi prin muls, iar copilul prin supt - asta nu se intampla intr-o zi, dureaza - ii dai in paralel si supliment dar NU cu biberonul.
Ti-am dat un link in care gaseai un alt link care te ducea la variante de revenire la san in care nu se foloseste biberonul.

rox

sus

Denunta
nikos_82

14.03.2010 10:56     citat 

----------
roxanamirela a scris:

Pana se reinstaleaza lactatia si tu o stimulezi prin muls, iar copilul prin supt - asta nu se intampla intr-o zi, dureaza - ii dai in paralel si supliment dar NU cu biberonul.
Ti-am dat un link in care gaseai un alt link care te ducea la variante de revenire la san in care nu se foloseste biberonul.

rox
----------

Am deschis subiectul din greseala; nu stiam unde anume trebuie deschis; daca exista un moderaor care il poate schimba ar fi ok.

sus

Denunta
nikos_82

14.03.2010 11:16     citat 

----------
roxanamirela a scris:

rox
----------

Am stat azi-noapte si am citit tot ce mi-ai trimis tu, plus inca alte site-uri din strainatate; ma gandeam sa imi iau un SNS ca sa pacalesc bebelul, ce parere ai? Mi se pare calea cea mai usoara de a incerca sa il intorc la san.
Maine mergem si la pediatru, o sa ii cer ajutorul si tot maine voi lua legatura cu un consilier in alaptare, sper sa imi iasa. Multumesc mult si va tin la curent.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

14.03.2010 3:32     citat 

Nikos din ce oras esti?

SNS-ul il poti "confectiona" si singura. Tot pe blogul meu gasesti cum.
Un consilier in alaptare te-ar ajuta f mult, sa fie prezent in timp ce alaptezi.

Mult succes!

rox

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: