· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > De ce un forum despre alaptare?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor De ce un forum despre alaptare?     
nikos_82

16.03.2010 11:19     citat 

Stiu ca nu mai aveti chef de mine, dar ma rog, trebuie sa ma plang si eu pe undeva. Telenovela noastra cu incercarea de a realapta continua. Bineinteles ca nu am parte de sustinatori, pana si sotul si mama incearca sa ma faca sa ma razgandesc, pediatrul baietelului imi spune ca nu e nicio problema daca mergem in continuare pe formula, fiindu-i teama sa nu dau copilul peste cap, care se dezvolta armonios, ia bine in greutate bla bla bla, si ca nu vor aparea probleme majore de sanatate pe viitor daca este hranit cu lapte praf in continuare.

Azi ne-am chinit iar cu sanul; maica-mea ma batea la cap ca ii dau lapte statut, sotul nu mai vorbeste de ieri cu mine; la un moment dat am plecat pe strada si am lasat-o pe mama sa ii indese biberonul in gura. M-am saturat de atata "sustinere"!

sus

Denunta
nikos_82

16.03.2010 11:21     citat 

----------
roxanamirela a scris:
Nikos din ce oras esti?

SNS-ul il poti "confectiona" si singura. Tot pe blogul meu gasesti cum.
Un consilier in alaptare te-ar ajuta f mult, sa fie prezent in timp ce alaptezi.

Mult succes!

rox
----------

Sunt din Bucuresti.

Deja am dat comanda de un SNS, astept sa vina. Nelamurirea mea este cum se curata bine acele furtunase, pot introduce si un pic de apa cu detergent pe ele si apoi sa le clatesc, sau doar sa le clatesc cu apa fierbinte si apoi sa le sterilizez?

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 10 luni
alaptat, purtat, rasfatat

17.03.2010 3:24     citat 

Nikos, nu cu detergent. Doar spalat cat mai bine si apoi sterilizat.

Cat despre sustinerea primita.........imi pare rau!
Ai internet, incearca sa le prezinti avantajele alaptarii, sa le prezinti informatie pertinenta.
Iar despre ce ti-a zis pediatrul.....beneficiile laptelui matern sunt superioare LP, de unde reiese ca nu este pro-alaptare, ar fi trebuit sa-ti dea solutii si sa-ti respecte alegerea.

Daca ai nevoie de incurajare, informatie samd, te rog, nu ezita sa ma contactezi.

zambet

rox

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 11 ani, 10 luni

17.03.2010 11:43     citat 

In legatura cu sustinerea primita... trebuie sa incerci sa ramai pe pozitii si, pe cat se poate, fara scandal.
Aceeasi sustinere am avut-o si eu de la mama mea si de la sotul meu si practic lucrurile nu s-au linistit decat in momentul in care in mod evident copilul a luat bine in greutate cateva luni la rand.
Mama mea nu mi-a iertat incapatanarea de a alapta (in ciuda inceputului mai greoi) decat dupa un an si ceva, cand si-a dat brusc seama ca pana in momentul acela copilul avusese o raceala si o diaree.
Sotul s-a linistit mai repede si mi-a si spus in trecere de cateva ori ca stie el ca e foarte bine pentru copil sa fie alaptat de mama.

Un copil asa de mic starneste pasiuni nebanuite cateodata. Multa lume interpreteaza dorinta mamei de a alapta in ciuda dificultatilor ca pe o obsesie bolnava care face rau copilului. Asa ca ei incearca sa faca ce e mai bine, dupa parerea lor.

Trebuie sa incerci sa ai rabdare si sa te relaxezi. Peste cateva luni o sa fie totul bine.

sus

Denunta
nikos_82

19.03.2010 7:39     citat 

Vreau sa va spun ca am incepu sa imi alaptez copilul; acum sa speram ca voi avea laptic sarut

sus

Denunta
danielle13

Copii
H: 13 ani, 9 luni
R: 12 ani, 3 luni

19.03.2010 8:33     citat 

bravo mami sarut

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 10 luni
alaptat, purtat, rasfatat

20.03.2010 12:50     citat 

Nikos, excelent! sarut

Ma bucur pentru voi!
Mult succes in continuare!

rox

sus

Denunta
admin

23.03.2010 3:38     citat 

http://www.parinti.com/Deceunforumdespr...37070.html

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: