· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > Cum trecem de la titi la lapte din biberon
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Cum trecem de la titi la lapte din biberon     
mami_G

26.03.2010 10:36   Cum trecem de la titi la lapte din biberon  citat 

Buna,

Poate reusiti sa ma ajutati si pe mine, va rog mult de tot. Am un baietel minunat de 10 luni, cu care am o singura problema. Noaptea se trezeste de 3-4 ori ca sa suga (inca mai suge la san). Problema este ca nu mai prea am lapte, iar el nu accepta biberonul (bea apa din pahar de la 4 luni) si nici un fel de lapte alternativ. Ce sa fac?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

26.03.2010 11:25     citat 

Ce te face sa crezi ca nu prea mai ai lapte?

sus

Denunta
mami_G

26.03.2010 11:33     citat 

simt ca nu mi se mai umple sanul de lapte mai deloc. Acum catva timp, daca strangeam de san, tasnea lapte prin vreo 5-6 canale. Acum de-abia daca mai tasneste unul. Si apoi este bebe nemultumit. Suge 20-30 secunde dupa care da drumul la san si urla. Si daca fac proba sa strang de san, nu curge nimic, ceea ce ma face sa cred ca il goleste de tot din 6-7 supturi.

sus

Denunta
adnas

Copii
Ana Iarina: 13 ani, 2 luni
Alina Miruna: 10 ani, 6 luni

27.03.2010 2:40     citat 

Si eu am crezut la un moment dat ca incep sa raman fara lapte din cauza ca Miruna statea la san toata noapte. Dar la noi era de fapt o eruptie dentara iar la san isi gasea alinarea. Nu am incercat sa vad daca vine lapte dar dupa cca 2 saptamani cand a inceput sa suga noaptea mai rar ( adica de 3-4 ori pe noapte de la ora 22-6 dim. ) am fost la un pas de mastita...

sus

Denunta
Nandia

am nascut deja!

29.03.2010 7:54     citat 

mami_G
Am inteles ca daca vrei sa intarci copilul si el nu vrea, cea mai buna metoda ar fi sa il duci cateva zile (2-3) la parinti sau la cineva apropiat, pana uita de san. Daca nu te vede nu o sa aiba de ales si va lua biberonul. Asa am auzit ca se face, eu nu am incercat pentru ca suntem mai mici. Fiica-mea are 5 luni dar nu se mai trezeste noaptea sa manance. Inainte o auzeam cand se foia si incepea sa scanceasca si ii dadeam san. Manca prin somn. Daca i-as fi bagat o tetina de biberon nu cred ca ar fi deranjat-o vreun pic. Dealtfel am si incercat cand era somnoroasa si a mancat si la san si la biberon.

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 11 ani, 10 luni
Ariana-Ioana: 7 ani, 11 luni

29.03.2010 8:47   Re: Cum trecem de la titi la lapte din biberon  citat 

----------
mami_G a scris:
Buna,

Poate reusiti sa ma ajutati si pe mine, va rog mult de tot. Am un baietel minunat de 10 luni, cu care am o singura problema. Noaptea se trezeste de 3-4 ori ca sa suga (inca mai suge la san). Problema este ca nu mai prea am lapte, iar el nu accepta biberonul (bea apa din pahar de la 4 luni) si nici un fel de lapte alternativ. Ce sa fac?
----------

Si de ce ar fi un lucru rau ca inca suge? Parerea mea e ca in perioada asta poate sa vrea sa suga mai des si din cauza dintilor, poate are dureri si supltul il calmeaza. Si Cosmin a avut o perioada cand era mai mic, pana in 6 luni , cand se trezea o singura data pe noapte . Si dupa 6 luni, cand au inceput dintii sa apara s-a trezit din ce in ce mai des. La fel zic si eu, sanii moi nu sunt o indicatie ca nu mai ai lapte si suptul de noapte intretine lactatia cel mai bine. Sa nu crezi ca daca ii vei da alt lapre nu se va mai trezi cu siguranta, e posibil sa se trezeasca la fel de des. Multa rabdare, va trece.

sus

Denunta
mirela_ghindescu

Locatie: stra tiglina, nr 12, bl 109, sc 2, ap 19, sector 2 Bucuresti

05.04.2010 5:54     citat 

treptat...neaparat treptat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: