· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de primavara 2007- Cap. 15
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de primavara 2007- Cap. 15     
Cafelutza

Copii
E S: 13 ani, 8 luni
A M: 9 ani, 9 luni

07.12.2007 11:26     citat 

5 martie – Vlad Stefan (pui de claudiadinu) ora 21:15 , 3,200kg, 50 cm, Apgar 8, Baicoi
5 martie – Denis (pui de jenn) 3,500kg, 52cm, Brasov
6 martie - Ana-Maria (pui de pufyka) ora 3:25, 3,600kg, Apgar 9, Botosani
11 martie - Teodor (pui de laura_feelings) ora11, 3,300kg, Vrancea - Poze
16 martie - Mario David (pui de desiree) 2,500kg, Bucuresti
20 martie - Irina-Florentina (pui de vanjelyk) 3,300kg
21 martie – Vladimir (pui de crriss) ora 12:50, 3,400kg, 53cm, Medgidia
24 martie – Andy (pui de maryanda),ora 06:15, 3,500kg, 50cm,Apgar 9, Bacau
26 martie - Maria Desiree Elizabeth(Mariuca) (pui de MaggieB) ora 23:38, 2,760kg, 48cm, Apgar 9-10, Olanda – Poze
26 martie - Mihai Cristian (pui de mimi76) ora 3:10, 4,500kg, 53cm, Apgar 9, Bucuresti
27 martie – Mario Florian (pui de christine27 3,200 kg, 49cm
28 martie - Daria-Nicole (pui de iulianaem) ora 9:00, 3,170kg, 48cm, Apgar 9, Craiova – Poze
28 martie - Calin(pui de lady_D) ora 22:15, 3,200kg, 52cm

4 aprilie – Maria-Anca (pui de Vipera) 3,150kg, 52cm, Apgar 10, Bucuresti
5 aprilie – Teodora Maria (pui de Cruela) 3,800kg, 57cm, Apgar 10, Cluj Napoca
10 aprilie – Alexandra Georgiana (pui de roxy_pisoiu) ora 11:05, 4,000kg, 51cm, Bucuresti
12 aprilie – Gabriela (pui de Hellene73) ora 9:45, 3,520kg,51cm, Apgar 10, Suceava – Poze
15 aprilie – Raul (pui de bebiku) 4,000kg, 52cm, Apgar 4, Botosani
22 aprilie – Adnan (pui de Shadia) 3,400kg, 54cm, Cluj – Poze

5 mai – Denis Florin (pui de cristinarotar) ora 10:50, 3,600kg, 55cm, Apgar 8,9, Sibiu
7 mai – Eduard-Stefan (pui de Cafelutza) ora 19:55, 3,600kg, 52cm, Apgar 8, Ploiesti
7 mai – Teodora-Maria (pui de sadicutza) ora 23:10, 3,150kg, 49cm, Apgar 9, Bucuresti – Poze
10mai – Rihanna (pui de business) ora 12:20, 3,100kg, 49cm, Apgar 9, Galati
12 mai – Mihnea Viorel Catalin (pui de Lorri) ora 6:05, 3,700kg, 54cm, Apgar 9, Craiova – Poze
15 mai – Eric-Alexandru (pui de bubulinaRea), 3,300kg, 51 cm, Sibiu
18 mai – Nikolas Levi (pui de mcelle), ora 14:15, 4,500kg, 55cm, Apgar 9,10, Bucuresti – Poze
21 mai – Angel-Gabriel (pui de adutza25), 3,400kg, 53cm, Apgar 9, Teius
28 mai – Ana Stefana (pui de nicolle_77), ora 07:10, 2,850kg, Apgar10/10, Cluj
31mai – Alexia-Elena(pui de miha-alexia), ora 08:35, 3,600kg, 54cm, Apgar 9, Sibiu

Filmuletz cu frumosii nostri bebelusi

Avem 11 fetite si 17 baietei, sa cresca mari si sanatosi!!! Si lista ramane deschisa...

Capitolele anterioare:1 , 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14

Nota:
- Cine doreste sa existe in dreptul lui bebe link cu poze, sa imi aduca la cunostinta adresa;
- Daca doriti sa atasati o poza mesajului, accesati site-ul www.holdthatpic.com, uploadati poza dorita, apoi copiati textul rezultat la Bbcode (aflat in casuta de sub mijlocul pozei) in fereastra de raspuns alaturi de mesaj. Sau puteti accesa www.photobucket.com, sa creati un cont, sa uploadati poza dorita si apoi copiati textul rezultat la IMG Code. ATENTIE: marimea pozei sa nu afecteze fereastra astfel incat sa faca necesara utilizarea barei de scroll orizontal. Pentru a verifica atasarea corecta a pozei apasati butonul Vizualizare si daca este ok, apasati butonul Trimite. Succes.

sus

Denunta
claudiadinu

Copii
Vlad Stefan: 13 ani, 10 luni

07.12.2007 11:50     citat 

Buna ziua, mamici si bebici!
Sa aveti o zi excelenta si un weekend minunat!

Cafelutza, La Multe Lunite si Ani inainte pentru puiutul tau, Edi! Sa creasca mare si voinici si sanatos, in primul rand! Pupici de la Vladutz!

Sanatate multa bebeilor bolnaviori!
Pupici!

sus

Denunta
iulianaem

Copii
Sara: 15 ani, 10 luni
Daria: 13 ani, 9 luni

07.12.2007 12:00     citat 

La multe lunite Edi!!!! sarut sarut sarut

sus

Denunta
Hellene73

Copii
George: 18 ani, 4 luni
Gabriela: 13 ani, 9 luni

07.12.2007 12:13     citat 

Multumim Cafe de capitol sarut nou! Si la multe lunite Edi!!! sarut Sa dea Domnul sa fie un capitol doar cu vesti bune si cu bebei sanatosi in asteptarea Craciunului! sarut
Crriss, stiu ce e cu Ketof-ul ca de la 9 luni am fost nevoita sa ii dau lui George, oricum nu dau medicamente fara acordul medicilor. Nurofenul, sau antitermicele da, am invatat in timp cum sa reactionez, dar antibiotice si tratamente adiacente nu. La 9 luni George a facut bronsita, a luat Ospamox si Ketof doar seara, doza de bebei, tocmai pentru ca se auzea la plamani ceva si trebuia sa prevenin o bronsita asmatiforma. Ce am observat eu, dupa administrare noaptea dormea si respira bine (asta e si unul din efectele imediate), se odihnea, ca a doua zi sa nu fie f obosit si agitat (cum e Gabi azi) si sa nu planga mult. De cate ori plange Gabi incepe tusea, daca tuseste prin somn se trezeste si plange, si tot asa. Nu ii dau fara sa imi dea verde dna. dr., de aia nici nu ma hazardez sa dau sfaturi medicale altora, pentru ca fiecare copil este un caz aparte. Vladi e ok? Bine ca e febra de la ei si nu altceva.
Maggie, am uitat sa iti spun ca ti-am admirat dintoasa la greu! sarut
Gata, am scris cu ea in brate ca e mofturice rau! Pana deseara ne facem bine, asa imi propun! scot limba
Nicolle, strig de aici: sa va faceti bineeee!

sus

Denunta
crriss

Copii
Vladimir: 13 ani, 10 luni
Filip: 11 ani, 1 luna

07.12.2007 12:27     citat 

Of, Hellene, mai bine nu te pricepeai! Sa nu fi trebuit sa te confrunti cu asa ceva.

Vladimir are acum 37,9. oricum, fata de 39, 6-7, e mai bine.

sus

Denunta
nicolle_77

Copii
Ana Stefana: 13 ani, 7 luni

07.12.2007 12:32     citat 

Criss
Uite acum imi pare rau ca nu am avut timp sa scriu povestea nasterii ...si eu din frica sistemului de stat am nascut la privat ...de aceea aparem in listuta Cluj ...problema e la fel si acolo ...prin ce am trecut si acolo ...groaznic ..si am mai si platit 1000 de Euro .
am sa incerc sa fac un rezumat
saptamana 38 de sarcina, sambata ....ma duc cu bagajele ...simteam ca nasc ( premonitie ) ...Dr-ul nici macar controlul uterului nu l-a facut si m-a trimis acasa ..." mai ai cel punit doua saptamani "
duminica nopatea ma apuca contractiile fara sa cada dopul sau sa se rupa apa ...in 3 ore am nascut ,fara sa fiu cat de cat monitorizata ...daca Stefana nu " sarea " din mine era poate grav caci avea cordonul in jurul gatului ...slava Domnului ca seamana cu tasu parasutista
conditiile de igiena ...mai mult decat precare desi din exterior daca te uitai parea totul asa de frumos ....am stat cele 3 zile cu cerceaful pe care l-am murdarit de sange ...doar ca atunci nu imi pasa atata timp cat fata era bine ,toaleta mica de abia te invarteai cu un dus pt minioni ,vata clasica inlocuita din economie cu carpe folosite la infinite de catre paciente si spalate ( nu dezinfectate )
Doctorul nici macar o zi nu a vanit in vizita ...singurul care isi facea treaba era neonatologul profesor universitar ...un om de laudat .
Asistentele dragute...aici au punctat dar tot au scapat una care le-a facut de ras pe toate ...pe aia era sa o bat ,de impins am impins-o dar mi-a creat si ea mie depresia de dupa nastere ...( langa mine cezariana si efectiv a pocnit punga de pipi ,balta sub copilasi si ea nici macar nu se ridica de pe scaun desi i-am spus )
a doua seara in spital ... era o nastere prematura si o tipa internata pt supraveghere banuita cu dezlipire de placenta ( 36 saptamani) ...se naste prematurul... se sufoca ...era negru si noi toate speriate ( caci salonul nostru era si al asistentelor ) ...ne-am strans puiutii in brate si ne rugam sa traiasca bebeul ...la cateva ore zarva mare ...murise in burtica bb tipei care trebuia ...doar trebuia sa fie supravegheata caci nu a fost ...s-a dezlipit placenta ,ei nu au vazut si a murit ...ca si cum nu ar fi fost deajuns il aduce pe prunc mort in salon in fata noastra si facea lectie de anatomie pe el ...am busit toate in plans isteric dar nici macar nu s-au sinchisit de noi ...va dati seama ce a fost in sufletul nostru
si ca si capac eu m-am rupt rau cand a parasutat Stefana ...nu m-au cusut calumea iar acum ...cand voi avea timp va trebui sa ma operez din nou .
Ei fetelor in cine sa ai incredere ??? Sistemul privat ??? Oare nu sunt si ei proveniti din acelasi sistem ???

sus

Denunta
nicolle_77

Copii

07.12.2007 12:34     citat 

multumim fetelor de incurajari ...o scoatem cumva la capat

sus

Denunta
Cafelutza

Copii
E S: 13 ani, 8 luni
A M: 9 ani, 9 luni

07.12.2007 12:51     citat 

Multumim din suflet pentru urari! sarut sarut
Maggie si eu am admirat-o pe Mariuca in pozele noi! In ultima ce freza are! O dulceta de fetita cu ochi superbi!
Nicolle, m-ai lasat fara cuvinte! E de groaza ce este prin toate spitalele din tara asta a noastra! Din cate citesc de la tine pot sa spun ca la Maternitatea din Ploiesti e ceva mai bine...sau poate am avut eu putin noroc?!
Te astept cu vesti bune despre Stefana! De-abia le astept de fapt!!!
Crriss, ma bucur ca nu mai are temp asa de mare Vladimir.
Insanatosire grabnica bebeilor bolnavi!

sus

Denunta
crriss

Copii
Vladimir: 13 ani, 10 luni
Filip: 11 ani, 1 luna

07.12.2007 12:56     citat 

Ah, Nicolle, imi pare rau ca ai trecut prin asat. Fir'ar sa fie. E tare nedrept
.
Cand si daca veti avea timp(si credeti ca-i cazul sa povestesc aici) va spun si povestea nasterii lui Vladimir. Veti ramane uimite, ca poate exista si asa ceva. Dati cautare maternitatea Madgidia si daca veti gasi ceva in neregula povestit, sa-mi ziceti. Eu voi naste acolo si urmatorul copil, fie de va trebui sa vin de la capatul lumii(nu e cazul, dar zic asa).

Chiar as vrea sa povestesc, nu am povestit nimanui pana acum(ma rog, cunoscutilor numai )

A fost totusi un epison tragico-comic(putea sa fie tragic) - mi-au schimbat bebelusul!!!!!! Da, nu e telenovela.

sus

Denunta
Hellene73

Copii
George: 18 ani, 4 luni
Gabriela: 13 ani, 9 luni

07.12.2007 12:58     citat 

Nicolle, banuiesc unde ai nascut, am auzit de la prietenele mele de acolo de modul de abordare al medicului "sef". Pot sa spun ca eu sunt o norocoasa, ca am scapat si foarte ieftin si am avut parte de un tratament profi! Desi am nascut aici, la stat, desi la privat la noi e 22 mil, insa medicul meu a fost "cheia si lacatul" cum se spune sa ajung aproape de termen cu bine si sa am asa bucurii in casa. Stii, chiar peste tot sunt persoane si persoane, insa la privat sa ai parte de asemenea experieta si sa mai dai si bani ca sa ai amintiri inspaimantatoare... Daca nu eram tratata corect prima data, poate nu aveam curaj sa mai nasc odata si sa trec printr-o sarcina si mai riscanta. Cat am stat la mentinere cu gabi eram satula de cat de monitorizata eram, si noaptea venea pe intuneric asistenta sa imi ia tensiunea si nu ma brusca, plus ca nu am dat un leu, o cafea, nimic! Eram o gasca de gravide cu probleme, la una nu s-a strigat, medicii se purtau in functie de a cui eram, dar al meu venea mereu sa ma vada, suna sa intrebe, adica ce sa mai spun. Conditii ca la stat, cu tratamentele de acasa, seringile totul, dar macar m-am simtit om. Dupa cezariene am avut parte la fel de asistente super, fara sa le dau bani ca nu aveam la mine, le-am dat dupa ce mi-am revenit, dar au avut grija si mereu ma ajutau. Singurii care s-au purtat aiurea ( si credeau ca eu nu aud ca tocmai ce ma scoteau din sala de operatie) erau brancardierii si infirmierele de la sala. Vorbeau urat: "ia uite si la asta ce grasa e" (deh, la cate tratamente facusem eram umflata ca... si am ramas din pacate asa). Stiu doar ca m-ma fortat sa vorbesc si le-am zis: "am facut si balet candva, si am fost slaba" au tacut instantaneu, m-au trantit pe pat si su fugit de acolo. Fetele de acolo radeau de le dureau operatiile, a doua zi ne distram ce ametita am fost si ce am putut spune! De la asistentele de pe neonato am invatat multe, m-au ajutat sa imi amintecs multe chestii, ce sa fac in caz de ceva, dar si sefa le tine bine sub observatie! Am vazut si cazuri nasoale, si 2 moase care se purtau oribil si am vorbit cu mamele care au ajuns pe mana lor.
Ce putem noi face?! Sa spunem tuturor experientele noastre, cele vazute de noi, macar sa stie lumea sa se fereasca!
Eu am fugit de privat pt. ca nici nu ma acceptau, aici nu se primesc sarcini cu risc, nu au garzi de medici, astia vin, opereaza si pleaca. Pentru un asternut (care in spital a fost fff curat) sau o baie la camera nu am considerat ca se merita sa risc!
Hai ca m-am lungit, dar e bine de schimbat impresiile macar sa le punem in garda pe fetele care mai citesc forumurile!
Vreau sa spun ca ce am reusit sa citesc de cativa ani incoace pe forumurile de mamici, m-au determinat sa ma feresc de a da spaga inainte, plus ca am invatat sa aleg medicii. Si am curajul sa ma iau de o asistenta ciudata sau infirmiera, pana la urma urmei e platita dela buget, din banii nostri.
Va pup, a adormit gaza si pazesc sa nu tuseasca!

sus

Denunta
bebiku

Copii
Raul - minunea noastra poznasa: 13 ani, 9 luni

07.12.2007 1:12     citat 

Buna tuturor!!!
C atot veni vb de ”povestea nasterii” sa va spun si eu cum au stat lucrurile.
Eram in sapt 41 si bb nu mai vroia sa iasa, asa ca dr a zis sa merg sa ma interneze sa-mi provoace nasterea, ceea ce a si facut.La 1 amiaza m-am internat si la 6 seara au inceput contractiile...usoare pot spune pana la 8 iar de la 8 seara pana la 2 si jumatate am crezut ca mor acolo...aveam contractii la cel mult 3 min. 6 ore jumatate m-am chinuit si am trecut prin niste dureri cum nu credea ca pot exista si ma rugam sa-mi faca cezariana. Dr de garda nu avrut , a zis ca sa dau proba de travaliu...asa cu toate ca dr i-s zis ca bb nu coboara si nu pot naste normal. Abia la 2 jumatate s-a hotarat sa-mi faca cezariana, asta dupa ce a venit si s-a uitat la mine cu o tigara intr-o mana si cu una se uita ce dilatatie am. Imi zicea ca daca sunt cuminte si nu mai tip imi face cezariana daca nu... plang sau sunt foarte trist / In fine...am nascut pe bb cu apgar 4 ca nu respira...i s-a facut masaj cardiac si a stat la reanimare pana a doua zi...
Nu prea im i place sa vb despre modul in care am nascut dar zic totusi ca sa vada si altii cum merge treaba trist
Multumesc lui Dumnezeu ca baietelul meu e bine acum e sanatos si frumos sarut ...in rest ..ce sa zic...Oricum dr cu care am nascut a fost super...chiar nu am ce sa-i reprosez sarut
Asta a fost povestea mea foarte fericit

sus

Denunta
nicolle_77

Copii

07.12.2007 1:14     citat 

Chiar nu ma feresc sa spun spitalul ...este vorba de HIPOCRATE si DR este NANU ...si ar mai fi multe de spus ...mancare proasta ...infirmiera care jenat mi-a vrut chiloteii pe care eu i-am aruncat ...etc ...
atunci in sambata aceea deja vorbisem cu cineva sa nasc aici in Oradea caci ma enervase la culme atitudinea lui ...dar eram progamata marti la control ...nu a fost sa fie nu am mai avut timp ...ulterior am aflat ca eu eram deja dilatata in sambata aceea dar am strigat la caini ...
A fost o treaba tare " ciudata " cu sarcina mea ...mama a murit in urma cu 7 ani in 28 Mai ....desi eu trebuia sa nasc in 15 iunie de la inceputul sarcinii am zis ca nasc in 28 mai si ca voi naste spontan ...toata lumea a zis ca sunt nebuna ...dar a fost adevarat , cam deobicei cand e vb de ceva drag le simt ...si acum cu o seara inainte de orice simptom al Stefanei am spus ca intr-o doara fara sa gandesc ...raceste fata .... rad rad rad al meu ma face vrajitoare
Criss ...te asteptam cu povestioara
Hellene multa sanatate si voua si tuturor bbylor ...

sus

Denunta
nicolle_77

Copii

07.12.2007 1:17     citat 

bebiku ...offf bine ca a scapat raul si e sanatos acum ....Da aceasta este realittate cruda din Romania ...cu tot raul fetelor avem o mare putere pe care nu ne-o poate lua nimeni ...o alta educatie la copii nostri exclamatie ...ei sunt cei care vor schimba ceva
Maggi ai o fetita superba ..e tare dragalasa ...pupam ochisorii aceia superbi

Si ca sa intregim tablul ...acum ii curge rau ochisorul drept si s-a inrosit ...stie cineva daca se pun ceva picaturi ????Noi abia la 7 ne intalnim cu DR-ita din spital ...

sus

Denunta
bebiku

Copii
Raul - minunea noastra poznasa: 13 ani, 9 luni

07.12.2007 1:30     citat 

aaa...uitam ...singurul ucu care ma amuza cand ma gandesc la acea zi este ca atunci cand saraca de mine urlam de mi se rupeau corzile vocale, o fata care staea langa patul meu si avea contractiile alea scurte si la intervale mari de timp:D a inceput saracuta sa citeasca o carticica de rugaciuni si-mi amintesc cum se uita la mine speriata si iar mai citea o rugaciune rad
Nicolle imi pare rau sa aud asta...lasa ca o sa fie bine si o sa-i treaca nenorocita asta de raceala sarut .Pupaceste-o din partea mea si a lui Raul cool trag cu ochiul

sus

Denunta
miha-alexia

Copii
alexia elena: 13 ani, 7 luni

07.12.2007 2:00     citat 

La multe lunite Eduard si multa sanatate tie si mamei tale sarut

Nicolici tare ma intristat ce am citit, eu m-am crezut cea mai nenorocita cu cea mai grea nastere (a durat 15 min foarte fericit ), dar sarcina suprapurtata la 42 sapt, insa durerea mea a inceput dupa nastere cand nu a fost aspirat bine lichidul amniotic inghitit de alexia si au duso la incubator, ei acum incep problemele ca ne-au tinut internate 2 sapt pentru nimic, cica a facut un fel de aprindere la plamani avem in familie un medic de specialitate asa ca a venit sa se intereseze rad rad rad nu exista nimic la plamani mi-a zis stai linistita astia vor bani, ca exista discutii intre ei cica ginecologul si moasele iau tot iar la ei nu mai pica nimic, na daca nu so putut cu plamani las ca au gasit trei gaurele in inima plang sau sunt foarte trist am aflat ulterior ca toti copilasii au dupa nastere asa ceva la unii se inchid imediat dupa nastere la altii nu... in fine nu mai lungesc povestea am fost la inimioara la control la 3 lunite la clinica particulara si dr nu a vazut absolut nimic in neregula, dar am facut imediat dupa nastere o gramada de antibiotice ca doar a avut un fel de aprindere plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
NESIMTITI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Crriss asteptam si povestea ta

multa sanatate bbilor bolnaviori

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: