· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > Tatici care iubesc
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  »
subiect nou  raspunde
autor Tatici care iubesc     
Catalin1

Copii
Roberta: 21 ani, 3 luni

02.10.2002 12:17   Tatici care iubesc  citat 

Doamnelor,
voi puteti crede ca exista si tatici care iubesc? si copii si sotiile lor?

sus

Denunta
lilith1967

02.10.2002 1:59     citat 

Bine ai venit!
Bineinteles ca exista tatici care iubes si copii si sotiile LOR (nu pe ale altora:D). Ca se presupune ca o familie normala asa ar trebui sa fie. Intrebare de baraj mi ar fi fost daca ai fi spus: credeti ca exista tatici care nu-si iubesc copii si/sau sotiile? Si da, exista si d-astia, dar sper ca marea majoritate sunt cei din prima categorie.

sus

Denunta
Catalin1

Copii

02.10.2002 2:22     citat 

Dar credeti ca in cazul unui divort cateodata copilului iar fi mai bine langa tata?

sus

Denunta
lilith1967

02.10.2002 2:54     citat 

Depinde de o gramade de lucruri. Nu se poate da un raspuns la o astfel de intrebare atat timp cat nu cunosti situatia REALA. Am prieteni care au divostat, sora-mea a divortat, matusa-mea a divortat si stiu ca intotdeauna adevarul se afla unde la mijloc (trebuie sa faci colaj intre variantele celor 2 soti pentru a vede adevarul acolo).
Daca mama e o descreierata, se drogheaza,este alcoolica, are probleme psihice, maltrateaza copilul (asta inseamna ca-l bate fara motiv, urla la el fara motiv si alte asemenea), atunci da, copilului ii este mai bine cu tatal. Alte motive nu vad. Chiar daca e prostituata sau l-a inselat pe sot cu altcineva, asta nu inseamna ca nu este in stare sa-si creasca copilul, si inca frumos.
Sunt foarte multe de spus.... dar totul depinde de foarte multi factori.

sus

Denunta
Cora

02.10.2002 6:43     citat 

Catalin draga, eram sigura ca vei posta ceva despre acest subiect. Ma bucur ca ai facut-o, astfel vei putea stringe citeva opinii mai mult sau mai putin obiective.

Eu repet ce am spus: copilul trebuie sa ramina in custodia parintelui responsabil si integru, fie ca este mama ori tata. Chiar daca nu se drogeaza, nu bea, nu maltrateaza copilul, o mama poate sa nu fie alegerea perfecta pt. copil.
Imi pare rau insa ca in RO, justitia nu ia in considerare mai multe aspecte legate de casnicia a 2 soti, si ca nu-i pune pe treapta egala pe mama si pe tata.

Pacat insa ca nici parintii nu se gindesc mai mult la binele copilului si nu inteleg de multe ori ca poate celalalt intr-adevar este mai responsabil si in masura sa fie tutore.trist

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

02.10.2002 8:53     citat 

Cum a spus si Lidia intr-o casnicie destramata, adevarul trebuie sa fie undeva la mijloc. Cel putin daca cei doi parinti au fost responsabili. Adica, daca unul e alcoolic, se drogheaza sau mai stiu eu ce minunatii face nici nu se pune problema ca, copilul sa ramana cu el.
Eu nu stiu motivele pentru care ai divortat de sotia ta, daca despre cazul tau vorbesti, dar eu zic ca nici un tribunal din lume nu ii dadea copilul daca se droga, era alcoolica sau labila psihic.
Adevarul e ca fiecare parinte in aceste situatii ar trebui sa lase orgoliile la o parte si sa hotarasca de acord comun cu cine i-ar fi mai bine copilului. Oricum e o alegere dificila si sincer nici nu stiu ce sa mai spun...
Imi pare rau.

sus

Denunta
Catalin1

Copii

03.10.2002 8:22     citat 

Va multumesc tuturor pt.raspunsuri si as vrea sa va marturisesc ca nu sunt betiv nici scuzati-mi expresia curvar,nu lipsesc noaptea de acasa am doar o meserie care pana acum a implicat dese plecari in delegatie sunt Area Sales Manager si Project Manager in foarte multe conturi din tara si as vrea sa stiti ca lucrez in domeniul IT,un domeniu foarte solicitant in acest moment in RO,care te pune mult la lucru si care mie personal imi face mare placere dar nu atat de mult incat sa-mi pierd fetita pt. ca sotia mea si-a gasit pe altcineva.
Cu toate sunteti mamici si poate stiti ca si taticii sau o anumita categorie sunt in stare sa muste din carne vie pt.puisorii lor ,eu sunt unul dintre aceea si pt.simplul motiv ca-mi petrec f.mult timp cu printesa mea( o iau cu mine in delegatii daca acolo unde merg este munte sau mare)seara dupa terminarea programului hoinarim impreuna prin tot orasul,patinam impreuna ne plimbam cu bicicletele facem tot felul de nazdravanii ca mamica si sotia mea sa nu fie stresata si sa se poata odihni si uitati ce ne-a facut ea.

Eu va multumesc incaodata pt.raspunsuri si sincer am nevoie de sfaturile voastre chiar daca ele sunt cateodata crude pt.mine.
Ce ne-am fi facut noi barbatii fara voi si micile voastre rautati.
Sa fiti fericite.

sus

Denunta
Cora

03.10.2002 9:18     citat 

HO, HO! Nu da cu parul daca o femeie, din pacate cea mai importanta din viata ta, ti-a inselat asteptarile.
Chiar daca sintem femei nu inseamna ca-i luam ei apararea sau tie. Nici vorba. Voi stiti care-i adevarul si minciuna in casnicia voastra, noi doar ne-am spus parerea ca ai cerut-o.

Nimeni nu cred ca a insinuat ca vreunul dintre voi sa fie betiv, "umblaret" sau alte din astea. Cred ca toate am spus la modul general si daca recitesc cu atentie mesajele celorlalte fete, ideea este aceeasi: pentru binele copilului, custodia trebuie sa apartina celui responsabil.
Chiar daca mama sau tatal a "calcat strimb", asta nu umbreste cu nimic dragostea si grija pentru propriul copil. Problema este intre tine si sotia ta, iar copilul nu trebuie sa sufere pentru asta. Nu-i musai ca cel mai "sfint" sa-l aiba, ci acela, repet, mai responsabil.

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

03.10.2002 9:19     citat 

Catalin, chiar imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, de minunat nu ma minunez ca probabil sunt sute de cazuri ca ale voastre.trist
Sa stii ca si la noi in familie e cam la fel, mai putin partea cu gasitul pe altcineva.
Sotul meu e la doctorat, deci are foarte mult de lucru, merge la multe conferinte in diferite tari, are experimente, ce mai, tot tacamul. De multe ori m-am simtit fustrata si neglijata, dar de fiecare data am reusit sa trec peste toate gandindu-ma ca poate nici lui nu ii place ce face, dar face toate astea pentru bani, ca sa ne poata fi noua bine.
Si e atat de bun ca nu as putea sa il ranesc. De cate ori e mai liber o ia pe cea mica si pleaca la plimbare sa ma pot odihni eu, face de mancare, cica asta il relaxeaza, (oare pe mine de cu ma relaxeaza cand fac mancare:P), ma ajuta, ma alinta, etc.
Acum, facand putin haz de necaz, iti admir putin sotia ca a reusit sa isi gaseasca pe cineva, cand banuiesc ca iese la plimbare cu copilul. Eu nu cred ca as reusi performanta asta.cool
Of, s-a trezit asta mica si nu mai pot scrie, dar am sa revin eu cand mai am timp.
Ce vroiam eu sa zic, e clar ca sotia ta nu merita dragostea ta, cel putin eu sunt impotriva calcatului pe...alaturi, dar fiica ta sunt sigura ca are nevoie de tine. Chiar daca legea a fost aici nedreapta, tinand cont ca ea te-a inselat, incearca sa fii bun pentru copilul tau in continuare chiar daca o faci de la distanta.

sus

Denunta
mumulina

Copii
Alexandra-Ioana: 21 ani, 6 luni
Teodora-Paula: 17 ani, 1 luna

03.10.2002 9:33     citat 

Catalin, nu ma indoiesc ca iti adori fetita, mai ales ca intre o fetita si tatal ei se creeaza, cred eu, o legatura speciala. Dar macar un lucru m-a invatat si pe mine viata: o casnicie nu moare doar din vina unuia din parteneri (cu exceptiile enuntate mai sus: alcoolism, prostitutie, etc). Nu stiu ce s-a petrecut in casnicia voastra si nu vreau sa insinuez nimic, dar chiar crezi ca vina ii apartine doar ei (pentru ca e foarte comod sa dai vina pe alcineva)? Te-ai intrebat ce anume a facut-o sa se uite dupa un alt barbat? Ma indoiesc ca doar faptul ca lipseai mult de acasa a indemnat-o sa faca pasul asta. Ne-ai povestit ce tata bun esti ptr fiica ta, dar nu ne-ai spus si cat de bun sot ai fost, caci o femeie doreste mai mult de la un barbat decat sa fie un tata bun ptr copilul ei (nu ma intelege gresit, este foarte important acest aspect, dar nu suficient). eu cred ca ceva trebuie sa se intample intre doi oameni ca sa dispara sentimentele de dragoste care i-au unit si acest lucru nu poate fi facut doar de absentele de acasa ale unuia dintre soti. Vreau sa-ti spun ca fiica ta va fi fiica ta indiferent daca esti sau nu casatorit cu mama ei si ca ar fi bine sa fi cat mai prezent in viata ei, sa fi alaturi de ea in toate momentele importante ale vietii, sa fii prietenul ei. daca sotia ta este o mama buna, daca iti creste fiica asa cum trebuie, atunci locul copilului este langa ea. La final, as vrea sa stiu daca ai fi preferat sa nu divortati, sa fiti impreuna o familie nefericita stiind ca sotia ta nu te mai iubeste si sta cu tine doar de dragul copilului (iar faptul ca ea este nefericita isi pune amprenta asupra intregii vieti de familie si asupra dezvoltarii copilului care nu poate fi fericit intr-o familie nefericita, chiar daca ambii parinti sunt langa el)

sus

Denunta
Catalin1

Copii

03.10.2002 12:16     citat 

Mumulina,iti multumesc pentru raspuns. Nu am spus niciodata ca numai sotia mea este vinovata,eu in acest divort nu caut vinovatia sotiei mele eu inca o iubesc,dar cum bine ai spus nu putem traii nefericiti doar pt.copil si el va fi la fel.Eu pot sa o acuz doar de faptul ca nu a comunicat cu mine atunci cand avea o nemultumire,daca ea nu s-a exprimat eu am considerat ca fac lucrurile bine,cred ca aici s-a produs ruptura.In actiunea de divort a marturisit ca am sufocat-o cu dragostea mea si ca am iubit-o in felul meu nu si cum iar fi placut ei sa o fi iubit.Dar ma repet cand ai o obiectie trebuie sa o tratezi altfel acea obiectie va genera alte 100.....Ea lucreaza intr-un magazin de dimineata de la 08 la 20.00 ,de ce-si doreste copilul ?doar ca sa doarma cu el acasa?Nu o judec eu doar incerc sa aflu cum gandeste o doamna ca sa-mi dau seama cum gandeste sotia mea.Sunt un om energic,autodidact imi place sa invat si calatoresc mult,viata mi-a oferit aceasta sansa,am dorit intotdeauna sa lucreze alaturi de mine,o puteam ajuta ,este desteapta,nu a vrut,a preferat sa fie reprezentant de vanzari intr-un magazin unde lucreaza tot timpul chiar si de sarbatori pt.noi cei care dorim sa facem cumparaturi.Sunt patru ani de zile si respectiv 2 de cand pomul de craciun il fac doar eu si printesa mea,pregatirile parinti mei (Sotia mea nu mai are parinti) iar pe ea o avem doar ca musafir,dar am inteles-o ,asta este job-ul noi te sprijinim.Nu vreau sa arunc cu noroi in ea,o iubesc.

Multumesc

sus

Denunta
lilith1967

03.10.2002 2:42     citat 

Mai, baiete, mai....trist Tu spui ca esti foarte mult plecat de acasa. Ea lucreaza mult (acealsi lucru l-am facut si eu cand eram in tara: job de la 9 dimineata pana la cat cuprinde seara - tot IT si eu - uneori chiar pana la miezul noptii, dar niciodata nu am fost acasa mai devreme de 7:30 - cool. Incearca sa ma lamuresti si pe mine: cand aveati voi timp sa discutati problemele voastre? Vad ca fetita ta are in jur de 4 ani. Zici ca o luai cu tine in delegatie. Cine avea grija de ea cat tu aveai de rezolvat problemele de servici? Esti tu chiar sigur ca sotia ta nu ti-a trimis nici un "semnal" ca ceva nu este in ordine? In marea majoritate a cazurilor, o femeie "transmite" o avalansa de "semnale" cand ceva nu este in ordine inainte de a calca stramb. Zici ca nu a discutat cu tine? Ai avut timp sa stai sa o asculti? Nu ma intelege gresit, nu-i iau apararea sotiei tale, dar afptul ca lucreaza atat cat lucreaza nu inseamna ca-si neglijeaza familia si copilul. Te-ai intrebat cate procese de constiinta are ca nu isi petrece mai mult timp cu fetita? (stiu cate am eu....). Daca e femeie si are un copil, nu are dreptul la o cariera profesionala? De ce nu incerci sa o recastigi? De ce nu incerci sa o cuceresti din nou? De ce nu incerci sa vezi unde ai gresit tu, nu unde a gresit ea? Din nou, nu dau vina pe tine.... vinovati sunteti amandoi.
Ceea ce a spus ea la motivul de divort..... nu este motiv de divort. Este ruptura chiar atat de drastica? Chiar nu mai este loc de alta sansa pentru amandoi? nu pot sa cred ca o femeie divorteaza pentru ca a fost iubita prea mult. Cand a fost ultima oara cand i-ai dus un buchet de flori? Cand a fost ultima oara cand ai luat-o pe ea cu tine intr-o delegatie?
Gandeste-te la lucrurile astea.... eu cred ca fetita voastra merita sa incercati sa rezolvati problema pe alta cale, nu pe cea a divortului?

[Modificat la data: 3/10/2002 lilith1967]

sus

Denunta
Catalin1

Copii

03.10.2002 3:05     citat 

Sigur am gresit si eu daca citesti mai sus ai sa observi acest lucru,cand eram in delegatii cu fetita mea aveam doar de sustinut cate 15" o prezentare a solutiei dupa care aveam tot timpul de pe lume.Daca citesti in final am spus ca eu o intelegeam,cat despre cariera sunt adeptul acestui lucru nici nu a fost vorba sa o obstructionez(daca poate fi vorba intr-un magazin de cariera)cat despre menaj aveam o femeie angajata tocmai ca sa nu o mai framante si aceasta problema.Iar in ceea ce priveste semnalele ok,dar ce te faci daca omul este orb,dai cu masina peste el s-au il ei de mana si il treci strada?scuza-ma.Nu intelegi ca nu vreau sa dau vina pe ea ci doar sa inteleg cum ganditi voi sa-mi pot da seama defapt ce gandeste ea.

Multumesc

sus

Denunta
lilith1967

03.10.2002 3:55     citat 

Am inteles ca nu vrei sa dai vina pe ea, dar oarecum printre randuri razbate ideea ca ea este de vina, ceva la genul: ce mult m-am sacrificat eu ca ea sa fie fericita si uite ea ce face. Nu trebuie sa te enervezi.... Si eu am incercat doar sa te fac sa intelegi cum gandeste o femeie.
Eu personal cred ca o femeie iubita, fericita, implinita nu o "ia pe aratura". Ceva a lipsit acolo. Tot ceea ce citesc eu in mesajele tale este ca tu vrei copilul. Spui ca o iubesti dar nu spui absolut nimic de ceea ce ai face sa o convingi sa se intoarca la tine, la o familie implinita, unita, fericita.

sus

Denunta
Cora

03.10.2002 7:39     citat 

Am si eu o intrebare Catalin, la raspunsul careia te rog sa te gindesti foarte bine, si numai daca vrei sa-l scrii aici sa o faci. Raspunsul dati-l tie in primul rind.

Pe cine prefera fetita ta cel mai mult? pe tine sau pe sotia ta? Nu ma refer la momentele cind se rasfata, ci atunci cind se scoala noaptea dupa un cosmar, cind are febra si vrea in brate, cind este departe de voi si intreaba unde sinteti, la cine sare in brate prima data?

Eu am baiat de aceeasi virsta si stiu exact de ce ti-am pus aceste intrebari. Si sotul meu si eu (pina acum 4 luni) ne continuam studiile, cu nopti pierdute in laborator, cu teme si 3-4 ore de somn/noapte, cu impartit activitatile in casa, si nu in ultimul rind cu regret in suflet ca nu avem mai mult timp pt. copil. Acum nu mai e cazul meu caci sint acasa, dar sotul meu inca sufera ca-l vede doar in weeekend.
Dintotdeauna insa, desi stie ca tati nu tipa la el ca mami, nu-l loveste decit in joaca, m-a preferat pe mine. Si ma refer la ceea ce am specificat mai sus: mami este cea la care se cuibareste cind are cosmar, mami este cea care-i da noaptea apa, mami este cea care-l tine de putza noaptea la WC zambet, mami este cea care-l poate consola ca-i nacajit. Am probat si cu lipsa unuia dintre noi pt. putin timp. Ne-a dus dorul la amindoi, dar mai mult mie. Nu mai scapam de imbratisarile lui, pur si simplu. Noaptea cind veneam acasa se trezea si ma dragalea spunindu-mi: "mami tu vinit". Ii face asa si sotului, dar numai cind are el chef.
Chiar daca fetele sint ma atasate de tati, si baietii de mame, sa stii un singur lucru, care nu stiu sigur daca in cazul tau este o exceptie: mama ramine mama, ea este prima si ultima fiinta pe lumea asta de care copilul ramine legat intotdeauna. Este normal si firesc, caci intre mama si copil, inca din cele 9 luni de sarcina, se "naste" o legatura speciala, pe care oricit s-ar stradui taticii, nu o pot echivala. Exceptiile confirma regula, este adevarat. Dar din tot ce ai povestit tu, trag o singura concluzie: nu doar sotia ta este vinovata, iar vina pare sa va apartina, in egala masura, la amindoi. Si vina vi se datoreaza in primul rind pt. ca v-ati ferit de discutii "deschise" si pt. ca nici unul nu lupta pt. salvarea acestei casnicii.
E drept ca timp pare sa nu aveti niciunul, dar uitati ca la mijloc este si un copil si de ce nu, o relatie intre 2 oameni care cindva s-au iubit si au decis sa-si uneasca destinele. Nu exista scuze de genul: "nu am/are timp" sau "de ce nu a dat semnale?". Daca le folosesti, atunci, fara suparare, nu te intreba de ce ati ajuns la divort.:(

[Modificat la data: 3/10/2002 Cora]

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: