· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > Tatici care iubesc
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 15, 16, 17  »
subiect nou  raspunde
autor Tatici care iubesc     
Catalin1

Copii
Roberta: 22 ani, 6 luni

10.10.2002 8:36     citat 

netwalker,datorita voua si comunicari cu voi am reusit sa nu mai fiu "BOEM",o sansa pe linga cele 99 ale sotiei mele daca am voi incerca sa o fructific altfel nu-mi voi ierta acest lucru toata viata mea.Ma trezesc noaptea si ma uit la Roberta si in gand nu-mi vine altceva decat faptul ca se va putea intampla sa nu mai am aceasta sansa sa o privesc dormind noaptea si sa-i anticipez visurile dupa povestile pe care i le citesc la culcare.E groaznic,am inima seaca.Sunt foarte convins ca daca mi-ar fi mie incredintata Roberta va fi mult mai bine supravegheata pt.ca am parinti si Roberta are bunici,daca ea va castiga nu are pe nimeni in acest oras si cu siguranta il va da pe mana strainilor.

Va multumesc

sus

Denunta
SMOKY

10.10.2002 10:25     citat 

...unu si cu unu fac 2...n-am citit tot ca mi-e lene..nu scriu ca sa judec pe cineva ci doar ca sa-mi dau cu parerea..de obicei povestile astea triste sint la fel...ori mama e de vina ..ori tata....dupa parerea mea ar fi bine ca sa stati si voi parintii fata in fata si sa vedeti ce ati gresit,ce ati asteptat unul de la altul si nu ati primit si daca mai e timp de corectat..tu zici ca-ti mai iubesti sotia..normal..nu te poti opri iubind-o intr-o zi...afla ce simte ea pt tine....si in functie de asta mergeti mai departe...e usor sa mergi la divort...si cum zicea cineva mai sus..avocatii sint fara scrupule..prea putin le pasa de voi..le pasa sa-si ia banii vostri...sinteti oameni maturi,cu capul pe umeri..incetati sa va jucati de-a v-ati ascuns..ca duci fata in excursii ca o plimbi nu e de ajuns....trebuie sa te gindesti si in viitor...sinteti 2 oameni ocupati care nu aveti timp sa comunicati...si asta se va sparge in capul copilului vostru..deci fiti curajosi si aveti o discutie serioasa..puneti totul pe masa ,fara nervi,fara reprosuri...meditati la ce trebuie sa faceti de acum in colo..si vedeti fiecare ce poate da...lasati divorul ca ultima sansa....parerea mea asta e..poate gresesc...numai bine..niciodata nu e prea tirziu:(

sus

Denunta
SMOKY

10.10.2002 10:31     citat 

..ar fi trebui mai intii sa citesc pina la capat inainte sa-mi dau cu parerea...deci ati ajuns la divort..sorry pt asta...dar cum vroia sotia ta sa fie iubita altfel decit o iubeai tu....ti-a spus pina la urma sau a rams mister...?nu sint curioasa dar macar ai aflat raspunsul?..nu trebuie sa-mi raspunzi...vroiam sa stiu daca tu ai aflat raspunsul....

sus

Denunta
Catalin1

Copii

11.10.2002 7:50     citat 

Anda, nu am aflat nici macar eu raspunsul pt.ca ea sunt sigur se teme ca eu o voi putea iubi si asa cum doreste ea si atunci nu va mai avea ce sa-mi reproseze ,in schimb ea nu mai vrea sa stea cu mine,intelegi,ea vrea libertate, vrea sa fie singura si sa nu mai fie nevoita sa se consulte cu mine daca doreste ceva.Sunt convins ca va regreta aceasta decizie dar totul este compromis acum,am rugat-o de zeci de ori sa-si reconsidere decizia si nici macar nu a vrut sa se gandeasca ca ar putea sa o faca,eu ce as fi putut sa fac mai mult.A marturisit ca si-a dat seama ca nu ma iubit niciodata desi suntem impreuna de 12 ani,si ca ea nu si-a dorit copilul ci doar eu ea si la dorit doar din momentul in care a aparut.De ce-l vrea acum?4 ani nu a stiut ca are copil decat daca trebuia sa se laude cu el in rest fetita avea un tatic .Stiu ca nu este suficient sa o plimb prin diferite locuri din aceasta tara dar nu am facut numai asta.Copilului meu nu-i lipseste nimic are dragostea mea,caldura mea,grija mea,sprijinul meu si tot ce inseamna implicarea unui parinte.O mama suna sa intrebe daca a venit copilul bine de la gradinita,ea nu o face ,eu o fac si inca cu emotii,o mama suna sa vada daca copilul ei a mancat,ea nu o face,eu o fac nu din datorie ci din grija.

Va multumesc

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 19 ani, 8 luni
Imara Romina Luona: 15 ani
Amylyn: 20 ani, 10 luni

11.10.2002 8:57     citat 

buna

draga catalin dupa cite scrii iti iubesti tare copilul si nu uita ca asa sint si mame multe care face ce faci tu si din partea sotului nu aude niciodata ca a telefonat la scoala sa intrebe daca a ajuns bine ,sau daca a avut o zii buna,sint si soti care pur si simplu munceste vine acasa maninca se intinde pe banca la televizor si copii sint in seama mamei ci pur si simplu nu se simte sa mai dea atentie si la copil,sint si barbati deci care crede ca totul e de la sine ca femeia care e casnica sa aibe grija de copii si de casa si de mincare pe masa iar dinsii numa sa aduca banii etc.

poate ca la voi e invers si dupa cite scrii tu e intoarsa roata...............eu una spun sa nu fii egoist ,poate sotia sa enervat pe faptul ca tu ai mai multa atentie pt. copil decit pt. ea ,asa cum unii tatici sint gelosi pe copil ca i se acorda mai multa atentie decit lor asa poate si sotiei tale e la fel...........nu stiu si nu cunosc decit ceea ce spui tu aici ........cu cit ca cu noi poti discuta si sfaturi diferite vei primii tot nu iti putem rezolva tie problema ...........eu zic ca daca se ajunge la despartire sa fie si cum a spus smok ,stati de vorba si discutati ce si cum sa ajuns la asta fara sa va certati ,e greu sa spui pe fata ce crezi unul catre altul dar in asa fel vei afla si raspunsul concret..........cit pt. fetita sa aibe amindoi parintii ca tu tot asa trebuie sa lucrezi si nu numai plimbatul si jocul cu ea face un copil fericit ,ca nu numa asta dar trebuie sa fii tot timpul pt. ea ,la inceput va merge bine dar dupa un timp poate o sa iti fie greu ,chiar daca o va primii mama ei si tu doar sa o vizitezi sau sa o primesti doar in wekeend tot e bine .
ai spus deci ca de ce vrea ea acum sa se lupte sa primeasca copilul?tu ce crezi de ce?

comunicati acum cit se mai poate si va fii bine ,chiar daca se ajunge sa nu mai fiti impreuna barem sa ramineti prieteni ca acei 12 ani nu se pot uita cu una cu doua si nu cred ca e bine sai arunci in vint .

parerea mea si succes.

sus

Denunta
dani29

Copii
Diana-Maria: 19 ani, 1 luna

11.10.2002 9:51     citat 

Catalin,
Dupa ce am vorbit pe chat imi dau seama ca esti o persoana sensibila si cred din tot sufletul ca Roberta trebuie sa ramana la tine. Chiar daca pana acum credeam ca copiilor le este mai bine cu mama...
Sa lupti pana la capat, sa nu renunti, si sa fii ferm... Trebuie sa existe o cale de a reusi.

sus

Denunta
mumulina

Copii
Alexandra-Ioana: 22 ani, 10 luni
Teodora-Paula: 18 ani, 4 luni

11.10.2002 2:28     citat 

catalin, cel putin o cale de a reusi exista si ea se numeste BANUTUL. depinde ce metode esti dispus sa abordezi (adica vrei sa castigi, dar numai prin mijloace corecte), ptr ca in Romania cu bani obtii aproape orice.

sus

Denunta
vladosmina

Copii
vlad: 19 ani, 6 luni

11.10.2002 4:23     citat 

Buna!
Eu si cu sotul meu( un alt barbat care isi iubeste si sotia si copilul;) ) am hotarat de la inceput ca daca unul o "ia pe aratura" sa nu-l lasam sa are ogorul altuia. Noi am considerat necesar sa stabilim de la inceput ca , daca ne-am casatorit de bunavoie si nesiliti de nimeni, casatoriti sa ramanem pana in vecii vecilor.
Eu iti doresc sa rezolvi cu bine acest impas si poate reveniti amandoi cu picioarele pe pamant( ea pentru ca e greu sa fii mama singura si pentru ca nu va gasi usor un barbat care sa creasca copilul altuia; tu pentru ca, sunt convinsa, nu vezi unde ai gresit cu adevarat)!
Eu te sfatuiesc sa mergeti la un consilier marital si poate nu aruncati pe apa sambetei anii astia pe care i-ati petrecut impreuna.

sus

Denunta
Catalin1

Copii

11.10.2002 7:48     citat 

Vladosmina,iti multumesc frumos,asa gandeste orice om matur,e firesc dar la noi nu prea mai exista firescul.am incercat sa-i propun sa mergem sa ne consilieze cineva dar a refuzat,priveste precum calul,imi cer scuze de expresie.Am mai spus-o si ma repet,sunt convins ca si eu am gresit dar niciodata nu mi-a reprosat nimic asa incat in mintea mea am spus ca nu gresesc.Nu-i caut vinovatia,eu nu vreau sa divortez,dar dragoste cu sila nu se poate,ea spune ca si-a dat seama ca nu ma iubit niciodata.Au trecut 12 ani de la primul nostru sarut si acum ma obliga sa cred ca "am crescut caini ca sa ma muste".In conceptia ei acum dupa 12 ani sunt un mincinos,un gelos ,un betiv ,un curvar,nu sunt gospodar,nu contribui in casa si-mi invat copilul sa o urasca-asta sunt dupa 12 ani de convetuire,daca as fi fost asa de ce a stat cu mine 12 ani?aceste lucruri despre mine le-a marturisit in fata instantei,cum poate un om sa stea alaturi de o asemenea persoana cum ma descris ea atata timp,acel om ori este bolnav ori este nebun.

sus

Denunta
Ami

Copii
David Alexandru: 19 ani, 4 luni
Luca Gabriel: 12 ani, 1 luna
am nascut deja!

12.10.2002 4:56     citat 

Doamne Catalin,...trist...am citit cu inima stransa tot ce s-a scris aici legat de problema ta. Imi plange inima si ma gandesc cu groaza cate cazuri similare sunt. Ma intreb daca as stii ce sa fac daca as fi in locul tau. Noi ne iubim si ne ingrijim amandoi copilul, dar nu stiu ce as face daca mi-ar spune ca nu ma mai iubeste si ar pleca de acasa:(....partea a doua ar pune capac.
Parerea mea este ca iubirea nu dainuie la toti o viata intreaga. Eu sunt o fire sentimentala si lipicioasa, dar nu toata lumea e asa. Insa...normal este ca dupa atatia ani de casnicie sa existe inca multe alte sentimente...chiar daca iubirea s-a stins...sa mai existe respectul, intelegerea, de ce nu...pasiunea..sa fiti cei mai buni prieteni...oare cer prea multe de la viata?...Mai exista ceva din toate acestea intre voi? Daca da, poate mai aveti inca o sansa la care nici nu v-ati gandit...
Sanatate multa si numai ganduri bune!

sus

Denunta
mumulina

Copii

12.10.2002 9:01     citat 

pai, draga Ami, daca a spus asa ceva despre el in fata instantei, ce sansa ar mai putea avea? pe de alta parte, Catalin, are probe ca esti asa cum a spus ea, ca vorbele nu se pun, sunt martori care pot depune marturie ca nu erai gospoar si toate celelalte pe care le-ai spus? pe chat ai spus ca nu te mai intereseaza ea, ci doar copilul, si daca ati ajuns in instanta si ati ajuns sa va spuneti lucruri asa de grele, atunci ce sa mai vorbim de sanse de impacare? poate cand se va termina totul, se va vedea singura, adica fara tine isi va da seama ca a gresit si ce a pierdut. ce crezi?

sus

Denunta
Catalin1

Copii

12.10.2002 3:06     citat 

mumulina,descrierea ei in instanta este un tablou clasic de divort aceste lucruri nu se pot proba in logica mea,ca sa asemenea lucruri sa fie probe ar fi trebuit sa ma fi filmat 12 ani.Ce inseamna gospodar?cu mana pe biblie va jur ca ea nu a stiut ce inseamna sa spele pt.ca eu ani intregi am pus rufele in masina de spalat(asta nu inseamna ca eu am spalat)ea nu stie ce inseamna sa aspire si nici sa duca gunoiul pt.ca toate aceste lucruri eu le faceam si inca le fac,si asta pt.ca am mai mult timp decat ea,cat despre calcat si mancare aveam angajata o menajera.Acum ,de 5 luni incoace ,imi calc singur ,mananc la parinti mei si restaurant(la fel si Roberta,dimineata mananca la gradinita la prinz la parintii mei seara cumparam produse semipreparate)nu ne calca,acum mai pune din cand in cand masina de spalat dar de calcat ne intereseaza,doar Robertei ii mai netezeste cate ceva si asta daca nu-i prea obosita,ea isi ea hainele spalate in sacosa si spune ca si le calca la servici (daca vi se pare normal,ok!)dar numai pe ale ei.Cum ma mai pot gandi eu la impacare desi cu sinceritate va marturisesc ca parca as ierta-o,stiu suna a vinovatie din partea mea dar nu-i adevarat,sansele mele sa o am pe Roberta sunt mici doar o impacare cu sotia mea pt.moment mi-ar da sansa inca sa mai sper ca voi mai putea suferii dar alaturi fiind de Robi inca 4 ani si jumatate,daca nu si-ar reveni, Roberta ar avea dreptul sa apara in fata instantei si sa-si exprime dorinta,ar fi o sansa fenomenala pt.mine.Deabea atunci cu siguranta Roberta va fi a mea si ne vom putea cladi un alt viitor cu mult mai mult soare,ma intelegeti.

sus

Denunta
SMOKY

13.10.2002 9:33     citat 

..buna...sincer iti spun ca imi pare tare rau de situatia in care te afli...daca e asa cum zici tu meriti fata....dar asa cum ziceau unele fete aici ca si sotia poate s-o creasca...pacat ca legile nu prea dau copii tatilor...sint multe femei care prin maritis nu inteleg calcat spalt gatit..doar sex ,fun ,gifts....poate e una din acelea....asa ca orice ai face n-o s-o faci sa gateasca,spele etc..tot tacimul...ca daca acum nu vrea sa aiba grija de fata asta nu inseamna ca nici nu poate...daca are prietene nemaritate normal ca si ea vrea sa fie libera sa se distreze...probabil ca fuge deoacamdata de responsabilitate..femeile mai trec prin crize dintr-astea....de fapt toti avem momente...una peste alta... e avocata aia(daca mai traieste ca eu nu am mai auzit nimic de ea de cind am plecat,)care l-a aparat pe nicu ceausescu..se:o pare ca e desteapta si ca scoate omul basma curata...bafta:o

sus

Denunta
Catalin1

Copii

22.10.2002 8:18     citat 

Buna dimineata,am nevoie de ajutorul vostru urgent.
Sotia mea ma da afara din casa desi divortul este pe rol,CE SA FAC?

sus

Denunta
mumulina

Copii

22.10.2002 8:34     citat 

Cata, pai da-ne si niste detalii de genul: a cui este casa, ati cumparat-o impreuna in timpul casniciei sau a avut-o unul dintre voi inainte sa va casatoriti, de cati ani sunteti casatoriti, etc.
astept raspuns.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 15, 16, 17  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: