· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > exagerez sau nu?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor exagerez sau nu?     
cristali2010

Copii
Albert Patrick Andrei: 11 ani, 5 luni

01.06.2010 4:33   exagerez sau nu?  citat 

Pai cum sa incep...am 26 de ani, partenerul meu are 30, suntem impreuna de 3 ani si avem un baietel de 1 anisor...toate bune si frumoase pana aici. Ne-am cunoscut in ianurie 2007, si dupa o luna de cand eram impreuna eu am plecat din tara, in Irlanda, la o alta luna distanta a venit si el, inca incepeam sa ne cunoastem, suntem amandoi doua firi mai vulcanice, la inceput scotea tot ce-i mai frumos la iveala, apoi au cam inceput unele neintelegeri, eram acasa la niste prieteni si ce i s-a parut lui ca rad prea mult cu unul dintre ei care era mai mic ca mine, un copil, nu aveam cum sa am ceva cu el si mi-a zis de fata cu toata lumea ca poate ma calca-n picioare acolo, s-a facut liniste totala ... eu am tacut, l-am lasat in pace si cand am ajuns acasa i-am zis sa-si faca bagajele si sa plece daca nu e in stare sa-si spele lucrurile murdare in familie mai ales ca acei prieteni erau mai in varsta si erau prieteni cu tatal meu, la care venisem in Irlanda. Eu muncesc aici, el a avut mereu probleme in mentinerea locului de munca din cauza ca intarzia, mai punea si mana ( mai grav era ca lucra cu mine atunci ), in septembrie 2007 am zis ca e o idee buna daca vine si sora lui sa stea cu noi, sa munceasca ca nu ducea o viata prea buna in Ro, i-am zis ca e ok sa stea cu noi la inceput, dar dupa ce incepe munca, sa stea in alta parte cu prietenul ei...lucru care nu s-a intamplat ca mama lor l-a sunat si i-a zis sa nu lase fata singura, ca prietenul ei nu e de incredere ca nu munceste, etc. Normal ca nu s-au mai mutat, am fost de acord pana la urma, cu toate ca fata...mititica de ea, avea 21 de ani, parerea mea e ca daca se considera destul de matura sa aiba o relatie inseamna ca poate face si treburile casei...m-am inselat...pregateam masa de Revelion si i-am zis ei sa ma ajute sa tai puiul pentru salata de beuf...mi-a zis ca ea nu pune mana pe carne si a plecat... de atunci m-am trezit ca fac de mancare pentru 4 in loc de 2 dupa trezit dimineata la 4.30 si venit acasa la 3, plus curatenie si altele...i-am zis iubitului meu scump si drag si ca rasp am primit ca pe ea n-a invatat-o nimeni, si ca ce sa-i faca el s-o invat eu...am incercat si asa...a mers o perioada..apoi...pauza iar un an...dupa 6 luni muncite ea n-a mai avut de munca, prietenul ei a plecat in tara ( s-au despartit ), al meu a ramas si el fara munca si asa plateam eu chiria 850 euro pe luna si nu mai vaeam cum sa-i mai trimit bunicii mele care mi-a lasat o casa in Buc si care e bolnava si nici n-am mai putut sa mai strang sa renovez acea casa...pentru acest lucru am plecat din tara, s-a mai intamplat ca iubitul meu sa-mi mai arda si una, ce-i drept doar o data, dar am avut grija sa i-o dau inapoi...am trecut si peste asta...problema este ca s-au adunat foarte multe poate maruntisuri pentru altii, dar pentru mine lucruri majore, ca sa nu mai zic ca tandrete, imbratisari si alte lucruri normale intr-o relatie n-au mai fost de cand l-am cunoscut...sora lui pana la urma a plecat in tara dupa ce am nascut, vazand ca nu mai am cum s-o mai tin aici.. a hotarat ea, nu ca i-ar fi zis prietenul meu sa plece...oricum scopul si l-a atins...relatia mea a distrus-o cu el, bunica mea a fost in vizita 3 luni si cand a vazut ca ei nu munceau, se trezeau tarziu, nu faceau nimic prin casa si eu eram insarcinata in 6 luni veneam de la munca si incepeam sa fac curatenie, mancare spalat, calcat... nu i-a convenit mai ales ca ea m-a crescut de la 5 ani si m-a tinut numai in puf, mai ales ca ei se comportau cu ea ca si cum ar fi fost mobila in casa.Nici macar cei 7 ani de acasa nu au, dar sunt mandri ca au crescut cum ambii parinti langa ei, nu ca mine, dar pot sa spun ca bunica mea mi-a dat o educatie mai buna decat au primit ei vreodata. Imi doream foarte mult un copil si el la fel si poate din inconstienta sau din speranta ca lucrurile se vor schimba si ii va pasa mai mult de mine si ca tot ce spunea ca vrea o familie si ca ar face totul pentru acea familie se va transforma si-n fapte...dar n-a fost asa. Si uite asa au trecut 2 ani, iubire nu cred ca mai este, ieri mi-a bagat mana-n gat ( eram in bucatarie si baietelul nostru, Albert era in sufragerie) dupa o cearta foarte apriga, recunosc poate si eu l-am provocat, dar am vrut sa mai fac o incercare sa ajung la el, in capul lui, sa vad ce gandeste, ce are de gand, sa ma mai ajute si pe mine cu asta mic, cu treburile casei ca nu sunt caracatita sa le fac pe toate cu toate ca as vrea foarte mult, parca e absent, nu-l intereseaza nimik, cu banii suntem separat fiindca bunica mea nu se simte bine si eu sunt frustrata ca dupa 3 ani de zile n-am reusit nimic cu casa din cauza ca a trebuit mereu sa cumpar mancare ptr casa ( eu am 2 mese asigurate la munca )- el si sora lui- sa platesc lumina, gaz, chirie, internet, si sa schimbam masinile o data la 3 luni ca nu stiu ce masina a mai vazut, plus taxa de drum si asigurare ptr acea masina, simt ca n-am niciun fel de sprijin, suport din partea lui, parca e mortul-viu prin casa, tre' impins de la spate tot timpul, sa trag de el sa faca ceva sau sa incep sa urlu si sa fac ca isterica, plus ca nu mai e nici un fel de respect intre noi, ne facem ca la usa cortului. Ce sa fac...parca nu traiesc, parca m-a tras in lumea lui, parca sunt intr-o cusca...stiu ca trebuie sa plec, dar parca mi-a mancat toata urma de vointa care o mai aveam... nu vreau sa ma resemnez.

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 15 ani, 8 luni

01.06.2010 4:47     citat 

noi femeile asa avem un talent sa ne complicam viata...ceva de speriat ochi peste cap
daca te gandesti ca se va schimba, trezeste-te la realitate, nu o va face.
daca nu vrei sa te resemnezi, analizeaza mai bine daca nu cumva lupti pt o cauza pierduta.
probabil ca inca nu ti-a ajuns cutitul la os si inca mai poti rabda de nu i-ai infipt pana acum un spitz in dos.
parerea mea.

sus

Denunta
cristali2010

Copii

01.06.2010 5:18     citat 

Deja simt ca lupt pentru o cauza pierduta, stiu ca intotdeauna va fi baiatul mamei, ca nu da doi bani pe mine si poate nici pe copilul lui, cel putin asta imi arata, nu e genul de om care sa lupte pentru ceea ce vrea...lasa ca poate pica ceva din cer...problema mea e ca noi suntem in alta tara si poate mi-e frica de singuratate, i-am zis sa mergem aici la un avocat sa rezolvam cu custodia baietelului, cu toate ca nu suntem casatoriti, Albert e pe numele lui si pot sa vin cu el in Ro, dar nu mai pot sa ma intorc aici, imi tre' hartie de la el, si nu vreau sa stau tot timpul sa trag de el sa mergem la ambasada ptr asta, dar nu vrea sa mergem la avocat, a zis ca asta o vom rezolva cand ne vom duce definitiv in tara, dar daca eu vreau sa raman aici, sau ma hotarasc sa ma duc in tara peste 10 ani, asa stau 10 ani, alergand dupa el? I-am zis ca daca nu merge intre noi ok, ne despartim si gata, sunt tanara o sa vreau sa-mi gasesc pe altcineva, o sa vreau ca Albert sa aiba un exemplu bun de tata, ce-o sa fac? o sa ajung sa-l insel ( fiindca el asta considera) si sa ma omoare cu bataia cum zice el? Poate e si teama mea de a o lua de la capat si recunosc ca mi-e frica intr-un fel sa fiu mama singura, cu toate ca aici e ceva la moda si e o surpriza daca mama a ramas cu tatal copiilor sau tatii, de asta va cer sfatul vostru? Cum e sa fii o mama singura? ce sanse sunt ca el sa incerce sa-mi ia copilul, cu toate ca Doamne fereste daca ar reusi asta l-ar creste mama lui si Albert n-o sa manance in viata lui cartofi sau mancare gatita ci doar ciocolata, ciocolata calda. torturi de ciocolata si piept de pui.

sus

Denunta
gogolea

01.06.2010 5:29     citat 

ce-i asta e pe numele lui copilul.. dar ce l-ati cumparat?!
gandeste-te serios la toate aspectele si vei gasi solutii daca vrei sa scapi de el. de sot adica.. ochi peste cap

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 15 ani, 8 luni

01.06.2010 5:47     citat 

eu zic ca doar te amagesti singura si pierzi timpul aiurea. esti femeie tanara, pe picioarele tale, tu il intretii pe el si nu invers. daca vrei sa castigi tb sa fii fata desteapta si sa gandesti cu mintea nu cu inima.
eu iti inteleg situatia, stiu ca e greu si cat de mult te macina sa vezi ca omul in care ai investit timp si sentimente nu da doi bani pe tine. fii demna si ai curajul sa o iei de la capat chiar daca singura. singura o sa fii o perioada, pe urma, daca o sa deschizi bine ochii, o sa gasesti si omul potrivit pt tine, care sa fie si sot si tata si prieten.
succes si fruntea sus.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

01.06.2010 8:43     citat 

In care Irlanda esti? Stiu ca NI are RELATE, Eire are
http://www.mrcs.ie/site/

Ia legatura cu un solicitor si clarifica statutul copilului, nu mai stiu, nascuti in Eire devin automat cetateni sau nu, ideea e ca da, romanii nu te lasa sa iesi fara acordul tatalui.
Bafta.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 8 luni
Zuza: 11 ani, 4 luni

01.06.2010 8:55     citat 

Oxy din ce stiu eu au schimbat legea acum ceva vreme si nu mai primesc automat cetatenie copiii.

Si eu iti doresc bafta multa! cand vei fi hotarata ce vrei pt tine si copil vei sti cu siguranta ce ai de facut si vei gasi puterea sa o faci, dar cum zice Marina probabil mai pot indura...

sus

Denunta
cristali2010

Copii

01.06.2010 10:21     citat 

Multumesc Gogolea si Marinutza pentru rasp. Cand am zis ca-i pe numele lui m-am referit ca pe certificatul de nastere e trecut la numele de familie al lui Albert, numele tatalui si nu al meu si fiind nascut aici se aplica regulile de aici care sunt cam stupide unele dintre ele.
Azi, fiind Ziua Copilului am vrut sa mergem sa-i luam o jucarie sau ceva de incaltat lui Albert, normal ca a trebuit sa astept 3 ore pana a fost Printul gata, ca de, a muncit si el azi 4 ore jumate si a trebuit sa-si faca siesta de dupa-amiaza, am scos bani de la mine de pe card, ca vezi Doamne el n-are ( dar are sa-si cumpere cate ceva pentru masina sau mai stiu eu ce ) si normal ca pana am ajuns in alt orasel, magazinele erau inkise deja ( aici se inkid la 6 dupa-amiaza, adik 8 ora Ro ) si nu am mai apucat sa-i iau decat o orga in miniatura, stiu ca Albert e micutz si oricum el nici macar nu stie ca azi e Ziua Copilului, dar cat de relaxat, nepasator trebuie sa fii sa nu te intereseze si-mi mai zice mie ca sunt varza ca mama fiindca a trebuit sa ma intorc la munca la 3 luni dupa ce am nascut (cineva trebuia sa aduca bani in casa pe langa ce-mi dadea statul ca nu puteam sa traim din 170 euro care-i facea el pe sapt )si am chemat-o pe mama sa stea cu Albertutz.

sus

Denunta
cristali2010

Copii

01.06.2010 10:37     citat 

Sunt in Irlanda, copiii nu mai primesc cetatenie automat din 2005, Albertutz oricum are toate drepturile care se impun in aceasta tara, tatal meu e aici de 10 ani si are cetatenie, eu fiind ruda de gradul 1 am dreptul de munca, deci drepturi egale cu polonezii si irlandezii.
Tocmai asta ziceam ca nu vrea sa mergem la solicitor aici ( avem birou de solicitor la parter ), cred ca din cauza ca stie c-o sa piarda , vrea sa mergem in Ro, dar nu acum, cand are el chef, cand o sa vrea sa plece definitiv si eu fara el degeaba ma duc la solicitor ca imi trebuie semnatura de la el precum ca-i de acord sa-mi cedeze custodia ( cel putin asta mi-a spus o colega de la munca, si ea a trecut prin asta ) si asta n-o sa se intample niciodata. I-am zis ca nu am nevoie de absolut niciun banut de la el ( oricum n-are de unde), poate sa-l vada cand vrea, dar degeaba... imi tot spune: o sa mergem, e si o fire foarte complicata, nu comunica absolut deloc, nici macar cu familia lui cu toate ca e tot timpul dupa fusta mamei. Mama lui imi zicea acum cateva sapt ca si sora lui, tu si Albert sunteti familia lui acum, noi nu mai contam, dar acum cativa ani cand ii zicea ca unde se duce el s-o ia si pe sora lui, sa n-o lase singura, sau cand isi bagau coada asta nu mai conteaza...asta am urat cel mai mult : ipocrizia si mironositzele, vai mititca de ea, nu poate sa munceasca ca are probleme cu spatele, nu poate sa faca nimik ca e obosita ca a stat toata noaptea pe net sau pur si simplu a uitat sa faca ceva...ce vrei, e mica, ce sa-i fac s-o oblig? Nu, nu vreau asta, dar daca vezi ca-ti dauneaza vietii de familie, spune-i, nu ignora situatia. Timp de 3 ani am vb frumos, m-am rugat, am facut crize de nervi, am amenintat ca plec, acum...la fel. Imi merit soarta.

sus

Denunta
cristali2010

Copii

01.06.2010 10:39     citat 

Pardon, in Eire adik, Doamne fereste de Irlanda de Nord, n-as avea curaj sa stau acolo.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 2 luni
Pufarina: 10 ani

02.06.2010 7:18     citat 

daca tot ai biroul ala la parter de ce nu intri tu o data pe acolo, fara el, sa il intrebi pe nenea ala ce sa faci in cazul in care tu vrei sa te desparti si partenerul nu vrea? ce este legal sa faaci? daca te muti impreuna cu copilul se considera ca l-ai rapit? si cum ar trebui procedat? refuz a cred ca toate divortuile/despartirile intre parteneri se produc 'cu acordul partilor'.
aici de ex exista un formular pe care il descarci de pe net, pe care il completezi si il trimiti la autoritati. daca sunt ambii soti/parteneri de acord, semneaza amandoi, daca e numa unu, semneaza si trimite, si in decurs de vreo 2 luni sunt chemati amandoi la biroul respectiv pentru discutii. se fac obligatoriu (parca) 3 discutii, la finalul carora se semneaza un act cu privire la custodia copilului: unde are domiciliul, de cate ori il vede celalalt parinte, in ce conditii, cine ce plateste pt cresterea copilului etc. si apoi parintii se separa si isi vad de treaba. daca sunt casatoriti si vor sa divorteze pot divorta, daca nu vor, stau separati samd.

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani

02.06.2010 9:26     citat 

Eu am o prietena care trece printr-o despartire destul de urata aici in Romania. Ei nu sunt casatoriti, dar tatal doreste neaparat custodia copiilor pe motiv ca mama munceste prea mult si nu se ocupa de copii. El nu munceste deloc, in schimb, ca nu poate sa se tina de nimic.
S-au despartit si prietena mea a plecat la maica-sa cu copiii dupa ce a primit o bataie serioasa. Fata a avut destula minte sa-si scoata certificat medico-legal.

E destul de complicat procesul si destul de lung. Asa ca parerea mea este sa nu vii inapoi pentru asta decat ca ultima resursa.
Primul pas este un mini-proces pentru stabilirea penrsoanei care va avea in grija minorul pana la incheierea procesului de custodie.
Dupa care urmeaza procesul de custodie. Partea care pierde procesul poate sa depuna cel putin un recurs. Mai demult stiu ca putea sa depuna 3 recursuri, nu stiu cum este acum.
Toata chestia a inceput in toamna lui 2009 si o sa se termine probabil in toamna 2011 sau primavara 2012.

Intereseaza-te ce ai putea face acolo ca sa-l scoti din casa, daca asta vrei.

Ia-ti certificat medical daca te mai bate, dar nu da si tu. Cheama politia, striga dupa vecini etc, ia copilul si du-te la tatal tau sau la un adapost pentru femei batute ca acolo exista.
Si neaparat vorbeste cu un avocat bun ca sa stii sigur ce ai de facut in fiecare situatie care ar putea sa apara.

sus

Denunta
cristali2010

Copii

02.06.2010 10:12     citat 

Aici majoritatea cuplurilor sunt necasatorite si din cate am inteles daca unul dintre parteneri nu e de acord, celalalt trebuie il bage in Curte, il da in judecata, vine Asistenta Sociala acasa, etc, daca nu le convine cum iti cresti copilul ti-l ia pur si simplu, aici sunt niste reguli foarte stricte cand e vb de copii, in fine, despre asta o sa aflu mai multe azi cand o sa ma duc la avocat ... am amanat prea mult.
In tara nu voi face greseala sa ma duc sa rezolv asta ca stiu ce legi proaste sunt privind copiii si nu vreau sa risc, plus ca el e din Buzau si lui Albertutz i-am trecut domiciliul tot in Buzau ( parca am fost oarba ) in loc sa-l trec in Buc, la mine acasa si el in Buzau cam are cunostinte.
Si el ar putea sa foloseasca asta impotriva mea ( ca muncesc prea mult, 6 zile pe sapt muncesc cateodata de la 6-3 sau 2-10 ) dar e mama care vine sa stea cu Albert si sta cat e nevoie, pana termin cu asta...sprinjin din partea familiei am cat de cat... curajul mi-a lipsit...frica asta de singuratate...dar trebuie sa fac ceva ca sunt ceva de genul nici moarta, dar nici vie.
Flish, prietena ta nu are pe cineva care sa stea cu copiii cat e ea la munca? Cred ca are nevoie de martori sa spuna ce fel de persoana este tatal copiilor, daca copii au peste 10 ani isi pot exprima singuri dorinta de a sta cu unul dintre parinti, de ex,Albertutz are un anisor si nu prea vrea sa se duca la el nici macar sa-l tina in brate, asta fiindca nu sta destul cu el si nu se joaca cu el decat daca-i zic eu sa mai stea cu Albert.
Cand incepi o relatie e atat de frumos, zici ca ti-a pus D-zeu mana-n cap, ce noroc a dat peste tine, cand se mai invecheste relatia... e numai pelin.. nu in toate cazurile, dar parca in ziua de azi predomina relatiile abuzive si zbuciumate.
Nu cred c-o sa mai incerce sa ridice mana asupra mea ca stie ca nu prea sunt dusa la Biserica, dar oricum chiar daca ar mai face-o nu as putea sa stau si sa primesc.

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani

02.06.2010 10:52     citat 

Ti-am trimis un mesaj privat.

sus

Denunta
cristali2010

Copii

05.06.2010 1:57     citat 

Va multumesc celor ce mi-au raspuns si vreau sa va zic ca am avut curajul sa-i zic sa-si faca bagajelul si sa se mute si gata...s-a terminat cu comfortul si viata buna pe spinarea mea...am un copilas frumos pentru care merita sa lupt si sa nu-l dezamagesc avand langa el un tata care nu-l merita si care crede ca menirea femeii in viata e sa-i faca lui pe plac.
Va multumesc inca o data pentru sfaturile si sprijinul acordat.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: