· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > Betisoare de urechi
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Betisoare de urechi     
nails

Copii
Maya: 11 ani, 10 luni

29.12.2007 8:10   Betisoare de urechi  citat 

De la ce varsta se pot folosi betisoarele acelea speciale de bebelusi?as vrea sa o sterg sa nu ii intre apa in urechi si sa faca otita dupa aceea. trist

sus

Denunta
ddadriana

29.12.2007 9:32     citat 

De steres se sterge urechea, cu coltul prosopului. de saplat se spala doar suprafata care se vede a urechii. Nu ai voie sa-i introduci nimica pe canal. Betisoarele nu sint indicate sa se introduca in ureche, din cauza ca nu faci decit sa inpingi ceara innauntru, si sa se farmeze dopuri in ureche, sau sa ranesti membrana. Urechea e un organ care se curata singur.

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 4 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 5 luni
am nascut deja!

30.12.2007 11:09     citat 

da, curata numai ce se vede la exterior, nu baga batul in ureche

sus

Denunta
oana-vasilica

Copii
andrei-alexandru - 11luni si 3 saptamani

30.12.2007 11:30     citat 

eu am intrebat un medic orl si mi-a spus ca nu este voie sa se foloseasca betisoarele.urechea se sterge cu coltul de la prosop sau de la scutec.nici pt noi nu este bine sa le folosim pt ca da dependenta.

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 4 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 5 luni
am nascut deja!

30.12.2007 11:57     citat 

da, cred ca ar trebui sa ma las si eu de betigase rad

sus

Denunta
oana-vasilica

Copii

30.12.2007 1:10     citat 

si eu ar trebui dar tot le folosesc desi dr mi-a spus sa nu le mai folosesc.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

30.12.2007 8:58     citat 

----------
oana-vasilica a scris:
nici pt noi nu este bine sa le folosim pt ca da dependenta.
----------

Asta a spus doctorul? surprins

Motivul pentru care nu se recomanda nici la bebelusi, nici la adulti este cel mentionat de ddadriana, ca impingi ceara in interiorul ureche "ajutand" astfel sa se formeze dopurile, asta trecand peste pericolul de a rani urechea.

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 12 ani, 3 luni

30.12.2007 10:54     citat 

nu cred ca a vrut sa zica dependenta doctorul; poate s-a referit la faptul ca urechea produce ceara cu atat mai mult cu cat o cureti; ca si nasul cu mucutii; cu cat e mai rar, cu atat apar mai rar

sus

Denunta
oana-vasilica

Copii

31.12.2007 9:49     citat 

eu una m-am referit la urmatorul aspect:am o problema cu urechile,in sensul ca am o senzatie de mancarime si din aceasta cauza folosesc des betisoare,atunci dr care e si nasa de cununie mi-a zis ca nu ajuta si din acesta cauza le fol des dand astfel dependenta.(nu are legatura mancarimea cu boala de care sufar).oricum in general betisoarele nu sunt bune.

sus

Denunta
drpaulnistor

01.04.2008 12:06     citat 

sa inteleg de aici ca betisoarele de uerchi provoaca dependenta???

sus

Denunta
danyramy

Copii
Rares - Andrei: 10 ani, 2 luni

21.01.2011 12:44   bebe al meu de 1 an si 5 luni s-a lovit in seara asta  citat 

bebe al meu de 1 an si 5 luni s-a lovit in seara asta cu un betisor de ureche...a plans o groaza si nu suporta sa-l ating...betisorul cred ca intrase cam un sfert sau poate un pic mai mult...am fost prea speriata si grabita sa il scot si nu am fost f atenta sa vad cat a intrat.. .cert e ca nu a curs deloc sange, nici macar o picatura. i-am testat si auzul atat cat am reusit prin soapte punanadu-l sa imite pisica, catelul samd si se pare ca aude. A adormit f greu cred ca il mai durea, dar a fost capabil sa rada atunci cand l-am distras de la plans si chiar sa se joace. acum ma gandesc ca poate ramasese cu sperietura sau poate era si f obosit ca de obicei el adoarme pe la 21 si acum era ora 23.30 si odata ce l-a apucat plansul l-a tinut si dupa din cauza oboselii...nu stiu ce sa mai cred. ma duc maine la dr sa-l verific..dar pana maine mai e asa mult si cu birocratia asta cine stie daca reusesc maine.....voi ce spuneti...ce informatii aveti? putea oare sa perforeze timpanul?

sus

Denunta
danyramy

Copii

21.01.2011 12:50     citat 

am tot cautat pe net si zicea o dna dr. :" conductul auditiv extern-spre timpan are forma literei s ,este mai ingust la mijloc-masuri din nastere pt.autoprotectie - "dar e singura care m-a linistit cat de cat din toti care au scris pe net...in rest nu am gasit nimic concret, doar simptomele care apar atunci cand e timpanul spart, simptome care nu cred ca le-a prezentat...decat durerea fff mare care cred ca a avut-o la inceput...pt ca a plans tare si nu suporta sa il ating acolo

sus

Denunta
danyramy

Copii

21.01.2011 12:58     citat 

nu mai e nimeni pe forum?

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 14 ani, 7 luni
Carina-Patricia: 11 ani, 7 luni

21.01.2011 2:13     citat 

Da, putea sa-i perforeze timpanul. Trebuie obligatoriu sa-l duci la ORL. Poti sa-l duci la urgente ca sa scapi de birocratie.

sus

Denunta
danyramy

Copii

21.01.2011 10:33     citat 

----------
Arculetz a scris:
Da, putea sa-i perforeze timpanul. Trebuie obligatoriu sa-l duci la ORL. Poti sa-l duci la urgente ca sa scapi de birocratie.
----------

azi la 13.30 am programare cu el la un cabinet de specialitate....se prezinta bine azi...il apas acolo si nu spune nimic...ma aude chiar daca ii acopar cealalta ureche ...se comporta normal zic eu...nu mai am rabdare pana la 13.30 offf

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: