· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > La 4 luni plange la fiecare masa
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor La 4 luni plange la fiecare masa     
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 4 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 5 luni
am nascut deja!

04.01.2008 12:23     citat 

plus ca ceaiul dilueaza sucul gastric, si implicit diminueaza pofta de mancare

sus

Denunta
chifti

Copii
eugen: 18 ani, 4 luni
alexandru: 12 ani, 5 luni

04.01.2008 1:21     citat 

[quote="dyenuta"]1 portie = 30 ml de lapte asta am vrut sa spun!!!! :P[/quote]

30 ml = o masura, noi intelesesem cine stie ce.....

sus

Denunta
moniquehelene

Copii
Emma Annemarie

04.01.2008 8:47   La 4 luni plange la fiecare masa  citat 

Am schimbat laptele Humana 1 cu Milumil 1 cand am vazut ca nu mai vrea Humana. Apoi dupa 2 saptamani nu a mai vrut nici Milumil si am zis sa incerc si altceva. Acum ii dau Similac advance si l-am schimbat dintr-o data. De obicei mananca 130 ml la masa uneori simplu, dar de cele mai multe ori diluat cu 100 ml ceai. Ceaiul este Humana de fenicul cu chimen. Tetine folosim 3 pentru lapte si 2 pentru ceai. Nu cred ca este vorbe de tetine. Multumesc.

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 12 ani, 3 luni

04.01.2008 8:55   Re: La 4 luni plange la fiecare masa  citat 

----------
moniquehelene a scris:
ATetine folosim 3 pentru lapte si 2 pentru ceai. Nu cred ca este vorbe de tetine. Multumesc.
----------

cum 3 pt lapte si 2 pt ceai?

sus

Denunta
moniquehelene

Copii
Emma Annemarie

04.01.2008 11:36   Re: La 4 luni plange la fiecare masa  citat 

----------
lulualexandra a scris:
----------
moniquehelene a scris:
ATetine folosim 3 pentru lapte si 2 pentru ceai. Nu cred ca este vorbe de tetine. Multumesc.
----------

cum 3 pt lapte si 2 pt ceai?
----------

tetina avent cu 3 gaurele pentru lapte si cu doua gaurele pentru ceai. Mai are mici probleme cu kk pentru ca nu iese in fiecare zi si uneori ii bag supozitor. Nu stiu daca este bine sau nu.

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 12 ani, 11 luni

04.01.2008 11:39     citat 

nu , incearca sa nu mai folosesti supozitoare sau alte metode pentru a o "ajuta" sa iasa...nu e bine deloc

sus

Denunta
chifti

Copii
eugen: 18 ani, 4 luni
alexandru: 12 ani, 5 luni

04.01.2008 11:42     citat 

"....ii bag supozitor. Nu stiu daca este bine sau nu."

parerea mea este ca nu faci bine deloc, nu-i nici o problema daca nu iese in fiecare zi, poate sa stea si mai mult de o zi fara sa iasa, ii faci f mult rau punandu-i supozitor.

sus

Denunta
karma2007

Copii
Ana: 12 ani, 3 luni

06.01.2008 6:47     citat 

Si fetita mea manca putin dupa parerea mea la varsta respectiva, insa medicul pediatru m-a linistit ca atata timp cat creste constant in greutate nu trebuie sa ma ingrijorez. Fiecare copil are metabolism diferit: unul asimileaza dn putin totul, altul din mult foarte putin si restul il elimina.
Voi de ce nu diversificati deja? Eu am trecut pe mancare solida. acum asta e baza. lapte papa doar noaptea in somn si ziua inainte de culcare.

sus

Denunta
lulualexandra

Copii

06.01.2008 6:59     citat 

----------
karma2007 a scris:

Voi de ce nu diversificati deja? Eu am trecut pe mancare solida. acum asta e baza. lapte papa doar noaptea in somn si ziua inainte de culcare.
----------

baza tre sa fie LAPTELE, nu mancarea prostit
si pana la un an se da dimineata si seara tot lapte trag cu ochiul stie el bebe de ce prostit fie el alaptat sau alimentat cu lapte praf

----------
karma2007 a scris:
Dragi mamici, noi ne chinuim cu diversificarea de vreo 2 luni de zile. Fata mea mananca doar ce ii place si nu accepta acelasi meniu zile la rand. Ii place spanacul cu galbenus, mamaliga cu branza si smantana, gris in lapte si orez in lapte, cereale si supa de morcovi cu lapte. Restul le mananca doar cu multe insistente si povesti. O data pe zi sigur imi vomeaza la masa. Voi cum ati facut? Ce ati gatit si la ce varsta? poate imi dati si mie niste retete gustoase pt copil.
----------

asta ai scris la un subiect care a fost inchis
ti se pare ca a-i da sa manance asa ceva nu e motiv intemeiat sa vomite masa??? parerea mea e ca ai diversificat prea mult prea devreme si e posibil ca unele dintre alimente sa nu le tolereze, asta e explicatia pt voma si pt refuzuri
ciuteste forumul despre diversificare si ce nu-i place sau vomita, nu-i mai da, ca ii faci mai mult rau trist

sus

Denunta
karma2007

Copii

06.01.2008 8:01     citat 

ti se pare ca a-i da sa manance asa ceva nu e motiv intemeiat sa vomite masa??? parerea mea e ca ai diversificat prea mult prea devreme si e posibil ca unele dintre alimente sa nu le tolereze, asta e explicatia pt voma si pt refuzuri
ciuteste forumul despre diversificare si ce nu-i place sau vomita, nu-i mai da, ca ii faci mai mult rau trist[/quote]

eu citesc carti de specialitate si nu fac cum ma taie capul...

un raspuns la problema la care a fost deschis subiectul. Unele pareri difera in legatura cu beneficiile ceaiului. unii sustin ca doar ia pofta de mancare si umfla copilul fara vreun aport caloric, altii sunt de parere ca este absolut necesar. Eu am scazut cantitatea de ceai si am inlocuit-o cu suc de fructe. Macar asa mai ia si vitamine.

sus

Denunta
lulualexandra

Copii

06.01.2008 8:51     citat 

----------
karma2007 a scris:
ciuteste forumul despre diversificare si ce nu-i place sau vomita, nu-i mai da, ca ii faci mai mult rau trist
----------

eu citesc carti de specialitate si nu fac cum ma taie capul...

un raspuns la problema la care a fost deschis subiectul. Unele pareri difera in legatura cu beneficiile ceaiului. unii sustin ca doar ia pofta de mancare si umfla copilul fara vreun aport caloric, altii sunt de parere ca este absolut necesar. Eu am scazut cantitatea de ceai si am inlocuit-o cu suc de fructe. Macar asa mai ia si vitamine.[/quote]

si ce spun "cartile" despre cauzele meselor vomate? prostit
is chiar curioasa
nu te-am acuzat ca ai fi neinformata, speram doar sa fi fost foarte fericit in cazul asta

sus

Denunta
dyenuta

Copii
alissa: 12 ani, 1 luna

06.01.2008 8:53     citat 

spuneti-mi si mie cum ati preparat supa la inceputul diversificari si ce cantitate i-ati dat... zambet

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 4 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 5 luni
am nascut deja!

06.01.2008 8:59     citat 

mi-e rau plang sau sunt foarte trist
biata copila, i-ai rapit placerea suprema, a suptului, i-ai taiat instinctul, ca sa bagi mamaliga-n ea! cand n-o sa mai iasa, adulta, din cure de slabire, sa stii de ce!

sus

Denunta
karma2007

Copii

09.01.2008 5:09     citat 

Fetelor, nu mai faceti atac de cord degeaba! Fata mea suge in continuare laptic de mama. Asta e sanatate si nu as priva-o de asa ceva. Doar ca la varsta asta nu mai ia din laptic suficiente calorii. Vad ca i se face foame foarte repede.
Eu am stabilit acest mod de diversificare la sfaturile medicului meu pediatru. Plus am o carte cu retete pt copii. Si imi pare foarte bine ca am inceput devreme pt ca a durat cateva luni ca sa ajung unde sunt acum. Si se spune ca dupa 6 luni copii accepta mai greu mancarea consistenta decat inainte.

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 12 ani, 11 luni

09.01.2008 5:12     citat 

rad
noi incepuram exact pe la 6 luni si Elouan a acceptat foarte bine mincarea solida
cum poti crede ca inainte de 6 luni accepta mai usor?
dar e pregatit pentru diversificare?
banuiesc ca ai inceput-o pe la trei luni, nu? plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: