· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Nu mai stiu ce sa fac cu el...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Nu mai stiu ce sa fac cu el...     
lulualexandra

Copii
Alexandra: 13 ani, 2 luni

08.01.2008 1:27     citat 

----------
cruela a scris:

cand o dau jos din brate tre sa raman asa ca altfel ma doare ,e ca atunci cand stai mai mult timp cu o caciula pe cap si daca o dai jos incepe sa te doara parul asa ca mai bine o tii in continuare foarte fericit

.
----------

rad rad rad rad rad
nu-i de ras, pateam si eu in prima luna, mai ales cu cezariana e jale, apoi cand veneam de afar si o pusesem in marsupiu stateam asa ca statuia inca vreo 15 min ochi peste cap

sus

Denunta
sufletel4u

Copii
VICTOR - ANDREI - cel mai vioi!
13 ani, 1 luna

08.01.2008 2:13     citat 

fetelor, sunteti comice! rad rad pt ca eu am probleme la coloana vertebrala, dinainte de a avea sarcina, si tot il plimb foarte fericit

sus

Denunta
biuta

08.01.2008 2:40   Re: Nu mai stiu ce sa fac cu el...  citat 

----------
sanddy a scris:
Bebele meu a fost destul de cuminte pana acum vreo saptamana.Acum , ma termina, nu mai vrea nici in patut, nici in scaunul de luat masa, nicicum, numai in brate, plimbat de colo colo.Cat ii ziua de lunga tre sa-l car in brate si m-a terminat cu spatele.E bine hranit, hidratat, schimbat la timp dar nimic nu-l multumeste.Nicio jucarie nu-i capteaza atentia mai mult de 5 minute.Daca il las 1 min sa ma duc la baie sau sa mananc, urla de se ineaca si se invineteste tot.
Ieri l-am dus la dr si l-a consultat din cap pana in picioare, in urechi, la plamani, tot, tot, n-are nimic.
Ce sa ma mai fac?
----------
Parerea mea este ca are ceva.Dute cu el si fai un set de analize.Eu sunt patita,fata mea era la fel ca al tau,nu puteam nici pana la wc sa ma duc ca urla ca din gura de sarpe.Am fost cu ea la sp,i-am facut analize,i-a gasit o infectie urinara,pe care am tratat-o si acum este foarte cuminte,sta singurica si se joaca cu jucariile in patut cu orele,ceea ce nu visam eu sa stea asa.Eu spun ca,copilul nu plange degeaba si nu trebuie sa dam vina pe alint sau ca are nevoie de afectiune,in cazul de fata,cand nu poti nici macar sa iesi din camera.Sanatate maxima si tot binele din lume.

sus

Denunta
sanddy

Copii
David- Emilian: 13 ani, 2 luni

08.01.2008 2:41     citat 

Deci, nu numai eu sunt in situatia asta....Abia astept sa mai creasca putin, sa stea bine in fundulet, sa se ridice singur, poate atunci o sa reusesc sa mai sterg un praf de pe mobila ca acum e de 2 degete jenat , sa mai fac 2 feluri de mancare si poate chiar sa-mi vopsesc unghiile... prostit Multam oricum de incurajari!!! sarut

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 13 ani, 2 luni

08.01.2008 3:02   Re: Nu mai stiu ce sa fac cu el...  citat 

----------
biuta a scris:
----------
sanddy a scris:
Bebele meu a fost destul de cuminte pana acum vreo saptamana.Acum , ma termina, nu mai vrea nici in patut, nici in scaunul de luat masa, nicicum, numai in brate, plimbat de colo colo.Cat ii ziua de lunga tre sa-l car in brate si m-a terminat cu spatele.E bine hranit, hidratat, schimbat la timp dar nimic nu-l multumeste.Nicio jucarie nu-i capteaza atentia mai mult de 5 minute.Daca il las 1 min sa ma duc la baie sau sa mananc, urla de se ineaca si se invineteste tot.
Ieri l-am dus la dr si l-a consultat din cap pana in picioare, in urechi, la plamani, tot, tot, n-are nimic.
Ce sa ma mai fac?
----------
Parerea mea este ca are ceva.Dute cu el si fai un set de analize.Eu sunt patita,fata mea era la fel ca al tau,nu puteam nici pana la wc sa ma duc ca urla ca din gura de sarpe.Am fost cu ea la sp,i-am facut analize,i-a gasit o infectie urinara,pe care am tratat-o si acum este foarte cuminte,sta singurica si se joaca cu jucariile in patut cu orele,ceea ce nu visam eu sa stea asa.Eu spun ca,copilul nu plange degeaba si nu trebuie sa dam vina pe alint sau ca are nevoie de afectiune,in cazul de fata,cand nu poti nici macar sa iesi din camera.Sanatate maxima si tot binele din lume.
----------

pai de x la noi nu se intampla zilnic,, adica cam de 3 ori pe sapt reusesc sa o mai las cate 5 -10 min si sa mai fac cate ceva trag cu ochiul
daca ar plange non-stop da, ar fi cazul sa isi puna pb ca e ceva mai grav...

sus

Denunta
titoto

Copii
Ioana-Cristina: 15 ani, 2 luni

08.01.2008 3:35     citat 

Scuze Teodora jenat ...raspundeam de fapt la postarea ddadrianei care spunea de varsta la care a renuntat puiul la carut...am incurcat borcanele jenat

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani, 11 luni

08.01.2008 5:34     citat 

----------
sanddy a scris:
Deci, nu numai eu sunt in situatia asta....Abia astept sa mai creasca putin, sa stea bine in fundulet, sa se ridice singur, poate atunci o sa reusesc sa mai sterg un praf de pe mobila ca acum e de 2 degete jenat , sa mai fac 2 feluri de mancare si poate chiar sa-mi vopsesc unghiile... prostit Multam oricum de incurajari!!! sarut
----------

haha, si crezi ca atunci cind sta in fund si incepe sa se deplaseze singur ai mai mult timp??? rad
cre'deam si eu....dar numai putin
si de fapt de atunci timpulo s-a imputinat drastic, caci e meru pe cale sa faca cite o nazbitiie, trebuie sa-i fiu pe alaturi mai mereu, si asa era si la sapte luni (se ridica in picioare, desprindea miinile si se lasa in cadere libera pe spate...ca stia ca era mereu cineva sa-l prinda; se rostogolea pina in bucatarie, se agata de vreun scaun samd)

sus

Denunta
roxmaryn

08.01.2008 7:21     citat 

Sanddy...poate incep sa-i iasa dintisorii,si stiu ca inainte de alte semne vizibile se instaleaza indispozitia asta rea si simte nevoia de alinare mai mult ca oricand trist

sus

Denunta
sanddy

Copii

08.01.2008 8:40     citat 

Ah, dintisorii, cum de nu m-am gandit la asta? confuz Inca are gingiile moi, dar albe, cu siguranta si asta contribuie la starea de agitatie. sarut

sus

Denunta
ddadriana

08.01.2008 8:45     citat 

----------
sanddy a scris:
----------

saddy, iubit-o viseaza maica, mai departe. In momentul cind apuca pe picioare, atunci sa vezi tu apartament curat, si aranjat!!! rad rad Fat-o cind merge dupa fete in sat atuncia o sa ai timp de tine si de sters praful! E normal intr-o casa unde locuieste un copil sa fie degetute peste tot, sa fie lucrusoare aruncate. Daca arata ca la farmacie, vai si amar de bietul copil, este parerea mea. Alt sfat: lasa si tu numai prieteni in casa ca ptr aia nu trebuie sa stergi praful. Daca mai vrei sfaturi i-ti mai dau.

sus

Denunta
sanddy

Copii

08.01.2008 9:05     citat 

Merci, Adriana, esti draguta! sarut

sus

Denunta
natalya_2014

Copii
Robert Cristian: 13 ani, 3 luni

08.01.2008 9:51     citat 

si Robi face asa , toata ziua numai in brate la mine sa stea (la altcineva plange) acum 2 saptamani s-a imbolnavit si a trebuit sa-i fac tratament injectabil si eu l-am tinut iar tacsu il lua dupa si il alinta dupa prima injectie nu a mai vrut sa adoarma sau sa stea cu mine trist abia acum dupa 2 saptamani a inceput sa adoarma fara tati. Dar in acele momente in loc sa ma odihnesc , sau sa fac altceva mie imi parea rau ca nu mai vrea la mine ... si mandru imi alimenta trairile spunandu-mi ca Robi nu ma iubeste prostit . In prima zi i-au dat peritol sa-l tina adormit , a 2 zi cand am revenit la dr i-am spus sa nu-i mai dea ca mie imi place sa am un copil activ nu unu pe care il pun in pat si stea ca o leguma acolo ............ pt mine asta cu caratul in brate si faptul ca imi cere toata atentia e o dovada de a lui de iubire

sus

Denunta
MamiAly

Copii
David Stefan: 13 ani, 3 luni

08.01.2008 10:25     citat 

sanddy parca ai descris o zi de a noastra rad singura scapare a mea este scaunul de masa instalat in buc unde sta cat timp ii pregatesc masa si evident sa manance; dar daca plec din vizorul lui sa te tii jale..dar la noi sunt si dintisorii de vina; avem deja 4 zambet si ne mai dau 2
sfatul meu ..MULTA RABDARE

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani, 11 luni

08.01.2008 10:48     citat 

ah, si inca o chestie
chiar daca o sa va fac sa surideti sau sa rideti de-a binelea...
eu ma felicit acum pentru perioada in care am acceptat sa il port in brate cit era ziua de lunga....caci odata cu achizitiile motorii care ii dau libertate, s-a cam terminat cu tinutul in brate mereu
Elouan vine doar cind vrea el, cind cauta alinare (dupa vreo buba jenat ), cind are chef de un pupic (dar repedeeeee), si-lo mai prind la culcare si la trezire
atit
asa ca v-as spune....
desi copiii desigur sint diferiti, si vor mai fi si altii care vor prefera bratele mamei multa vreme, profitati din plin, acceptati aceasta nevoie a lor cu placere sarut

sus

Denunta
desiree

Copii
Mario David: 13 ani, 6 luni

09.01.2008 9:03     citat 

----------
Teodora29 a scris:
ah, si inca o chestie
chiar daca o sa va fac sa surideti sau sa rideti de-a binelea...
eu ma felicit acum pentru perioada in care am acceptat sa il port in brate cit era ziua de lunga....caci odata cu achizitiile motorii care ii dau libertate, s-a cam terminat cu tinutul in brate mereu
Elouan vine doar cind vrea el, cind cauta alinare (dupa vreo buba jenat ), cind are chef de un pupic (dar repedeeeee), si-lo mai prind la culcare si la trezire
atit
asa ca v-as spune....
desi copiii desigur sint diferiti, si vor mai fi si altii care vor prefera bratele mamei multa vreme, profitati din plin, acceptati aceasta nevoie a lor cu placere sarut
----------

Adevar ai grait Teodora.....la fel a fost si la noi...il caram cat era ziua de mare in brate, oriunde ma duceam.....iar daca nu era in brate eu tot trebuia sa stau langa el...cum dispaream cum se punea pe urlat....
Pentru o surta perioada a fost prieten cu leganul dar preferatele erau tot bratele lu mami si ale lu' tati.. rad
Acum m-am intors la serviciu dar cand ajung acasa vine taras ca soldatelu' la mine si ma trage de pantaloni sa-l iau in brate...si sa vezi dragoste mare....dar nu mai mult de 2 min ca se plictiseste si iar vrea pe jos si de cele mai multe roi vrea sa mearga in picioare si trebuie sustinut...asa ca iti amorteste spatele si el nu da nici un semn de oboseala....abia astept sa poata merge singurel.. sarut sarut
Doar atunci cand va putea sa se deplaseze singur unde vrea va fi mai usor pt spatele nostru (la noi si pt al bunicii rad )

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: