· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > La cumparaturi >Prin magazine > Baby Drink nu e bun!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Baby Drink nu e bun!     
babyONboard

Copii
Marie-Selene: 11 ani, 11 luni
am nascut deja!

10.01.2008 12:18   Baby Drink nu e bun!  citat 

Fetelor am fost si eu in Romania de craciun si niste prietene bune de acolo ( cu copii deja peste un an) mi-au recomandat Baby Drink. Mi-au zis ca copii lor l-au baut cu placere si ca le-a trecut si setea si colicii si mai este si ptr probleme respiratorii .... etc.

Si i-am dat dar cind m-am intors m-am dus la farmacia noastra si cind i l-am aratat farmacistei a fost socata de-a dreptul . Cica ingredientele sunt ok ( si ne vor face ele amestecul daca vrem) insa ceaiul contine glucoza si surocoza? si astea le strica bebelusilor dintii cu radacina de tot de nu se mai scapa de probleme cu dintii toata viata plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist Bine ca i-am dat doar vreo 2 sapt .... . Si mi-a mai spus ca ceaiurile de genul asta au fost scoase imediat de pe piata dupa ce si-au dat seama de asta. ( Ca eu am intrebat daca este asa ceva si in Germania ca nu pot sa aduc en gros din Romania.

In concluzie , m-am gindit sa va scriu si voua daca cumva folositi Baby Drink. Este vorba de ala fabricat in egipt cu un bebe brunet pe cutie. Cutia e portocalie. Daca nu ajunge descrierea asta va fac o poza si o pun pe site dar tre sa-mi ziceti.

Va pup, Numa bine! si sanatate la bebei

sus

Denunta
mki

Copii
Vlad: 21 ani, 11 luni
Eva Iarina: 11 ani, 10 luni

10.01.2008 12:41     citat 

I-am cumparat si eu pt colici, pe la vreo doua luni. Cred ca instinctiv am simtit ca nu e bun si nu i-am dat! multumim de sfat!

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 2 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 3 luni
am nascut deja!

10.01.2008 1:19     citat 

da nu-i bun dara rad

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 9 luni
alaptat, purtat, rasfatat

10.01.2008 3:25     citat 

Au circulat pe forum poze cu carii la copii provocate de biberon si ceaiul Baby Drink!
Daca ar mai fi activat Christa pe aici ti-ar fi aratat pozele.Eu acu' nu am timp sa caut. trist
DIn pacate multe mame dau acest ceai bebeilor!

rox

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

10.01.2008 3:48     citat 

scuze de off-topic, roxana, de ce nu mai scrie Christa?

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 9 luni
alaptat, purtat, rasfatat

10.01.2008 4:03     citat 

uite aici:
http://www.parinti.com/modules.php?name...351#617351

rox

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

10.01.2008 4:07     citat 

no...pacat
avea stil zambet

sus

Denunta
ema_e

Copii
: 15 ani, 3 luni

10.01.2008 4:17     citat 

glucoza si sucroza mai exact. am citit eu ieri un prospect. partea proasta e ca si cerealele contin asa ceva.care aveti cutii de cereale uitati-va pe ele,eu nu mai retin ,dar sunt foarte curioasa.cred ca si laptele praf.baby drink se bea en gros pe la noi, ii cumparasem si eu o cutie,insa a mea l-a luat pe ala neindulcit asa ca...nu i-am servit decat un pliculet.nici acum nu-i servesc lichidele indulcite,am obisnuit-o asa.

Da,stiam si eu ca strica dintii.fetita vara-mii ii are cariati de tot,s-au macinat pur si simplu si doctorul i-a spus ca e din cauza lichidelor indulcite,suc,ceai,nu conteaza.mai mult ca ataca inclusiv smaltul dintilor neiesiti inca.si culmea,ii da si ceva...fluorvigantolet nu stiu cum se scrie da' cica e pentru dinti.si degeaba.

apropo...foarte multi copilasi mici,1-4 ani cu dintii facuti varza...

sus

Denunta
polin

Copii
Stefan: 11 ani, 10 luni
Emilia-Maria: 9 ani, 10 luni

11.01.2008 8:40     citat 

Baby multumim de sfat sarut

sus

Denunta
vioelena

11.01.2008 11:53     citat 

Stiam eu ca e ceva in neregula cu ceaiurile astea. Eu nu i-am dat decat apa lui Ed; o singura data i-am facut ceai (fara sa ii adaug zahar) si era atat de dulce...de atunci am zis gata, doar apa bea, ca e cea mai buna.
Vreau sa va spun ca eu aud tot mai des de mame care le dau ceai, plus ca mai adauga si cate o lingurita de zahar....offf...

sus

Denunta
RELA

Copii
VLAD CRISTIAN: 13 ani, 9 luni

11.01.2008 12:08     citat 

Baby drink nu am folosit si nici alte lichide indulcite cu zahar sau alti indulcitori si nici pe altfel de dulciuri nu a pus gura copilul meu pana aproape de doi ani. Mi-a fost frica sa nu aibe probleme cu dantura asa cum am si eu. Dar tot degeaba. Are carii de la un an si cateva luni. plang sau sunt foarte trist
Dar imi pare bine ca a tras cineva un semnal de alarma si asupra problemelor provocate de glucoza si sucroza.

sus

Denunta
Ay

Copii
Y: 11 ani, 8 luni

12.01.2008 1:13     citat 

Si noi l-am cumparat la recomandarea medicului de familie care e si pediatru..Am observat si eu cele scrise pe ambalaj si mi-am pus un semn de intrebare in treacat,dar cum mi-am propus sa ascult totusi sfatului medicului.....I-am dat,insa surpriza,nu-i prea place,cred,caci il refuza.
Ba mai mult i-am pus si niste picaturi de ferr haussman (nu stiu daca am scris corect) in acest ceai si a vomat (cu jet),oare sa fi avut vreo legatura?

Ce fel de ceaiuri folositi?

sus

Denunta
chifti

Copii
eugen: 18 ani, 2 luni
alexandru: 12 ani, 3 luni

12.01.2008 1:21     citat 

[quote="Ay"] Ba mai mult i-am pus si niste picaturi de ferr haussman (nu stiu daca am scris corect) in acest ceai si a vomat (cu jet),oare sa fi avut vreo legatura?

Ce fel de ceaiuri folositi?[/quote]

f hauss asa de mititel?
probabil a-ti facut ceva analize in prealabil de ii administrati fier, nu?
in leg cu ceaiul, daca sotia alapteaza nu are nevoie de nici un fel de ceai.
alex a inceput sa bea ceai, apica abia dupa ce am terminat cu alaptatul ( 6 luni juma'), pana atunci nici un strop de apa, ceai...nimic!
multa sanatate

sus

Denunta
Ay

Copii
Y: 11 ani, 8 luni

12.01.2008 1:47     citat 

Nu am facut nici un fel de analize. confuz Pur si simplu ni l-a prescris pediatra alaturi de calciu,vigantol,sab simplex la nevoie si....Baby Drink;care Baby Drink trebuia dat cu fierul respectiv..

Oricum,cred ca renuntam la Baby Drink,si asa face bulbuci cu el in incercarea de a-l refuza.

sus

Denunta
adialex

Copii
Alexia Maria: 13 ani, 7 luni

12.01.2008 9:20     citat 

bai, oameni buni, doctorii astia sunt tampiti? prescriu calciu, fier, flour, asa, fara nici o analiza , fara vreun semn ca ar avea nevoie copilul de asa ceva? surprins
cand avea alexia cateva luni, am facut niste analize, ptr ca avea ceva probleme, si ne-au iesit niste valori la calciu, de era sa mor, peste limita superioara; bineinteles ca eu administram calciu copilului de la 2 sapt, dupa recomandarea pediatrei din spital prostit
cu fierul , la fel; toata lumea imi spune sa-i dau fier, fara sa se intrebe nimeni daca chiar e nevoie; un singur medic mi-a recomandat analize ptr hemoglobina si sideremie, si de aici a rezultat ca are fier sa dea si la altii, aproape de limita superioara; pai daca ii dadeam eu fier, dupa mintile luminate ale multor doc?
scuze ca sunt offf topic rau de tot, dar nu m-am putut abtine nervos

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: