· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Etapele dezvoltarii > La ce varsta se defineste culoarea ochilor?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor La ce varsta se defineste culoarea ochilor?     
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 3 luni
Ida Maria: 9 ani, 11 luni

10.01.2008 2:26     citat 

----------
Grasutza a scris:

Ma intreb, eu oi fi fost alaptata pana la 10 ani confuz prostit
Cred ca la ochii inchisi la culoare e mai usor de definitivat...nu as sti acum sa argumentez insa intuitia asa imi spune.
----------

Si mie tot la 10 ani mi s-a schimbat culoarea ochilor din albastrii in verzi. Si nu am fost alaptata pana la 10 ani...

Lui Horia de la vreo luna i s-au schimbat ochii si sunt mari si negrii ca ai lui tati.... desi toata sarcina m-am rugat de el sa aiba ochii mei.

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 15 ani, 1 luna

10.01.2008 2:28     citat 

DJ, as vrea sa te pot incuraja, insa chiar cred ca negri vor ramane scot limba Am mai zis, culorile inchise, odata stabilite greu se mai schimba.

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 13 ani, 4 luni

10.01.2008 2:49     citat 

----------
Grasutza a scris:
----------
lulualexandra a scris:
----------
roxana5 a scris:
Eu stiu ca in momentul in care nu-l mai alaptezi se definitiveaza.

----------

subscriu; a mea are de la 3 luni ochi caprui
----------

Ma intreb, eu oi fi fost alaptata pana la 10 ani confuz prostit

----------

rad rad rad

sus

Denunta
lumyelena

Copii
M A: 15 ani, 10 luni
A B: 13 ani, 8 luni

10.01.2008 3:03     citat 

eu stiu ca la 8 luni se definitiveaza culoarea ochilor.

sus

Denunta
ema_e

Copii
: 16 ani, 6 luni

10.01.2008 4:29     citat 

Cel mai probabil va avea ochii tai,caprui verzui adica. cica genetica spune ca n-are cum din caprui pe toata linia ,parinti si bunici sa iasa ochi de culoare deschisa. stiu o fetita care i-a avut verzi,un verde superb pana spre 1 ani si apoi i-au devenit caprui cu usoare tente verzi.

Intreab-o pe mama ta cum i-ai avut ca bebeu,cel mai probabil verzi.

la noi e alta dilema(am citit regulile geneticii la capitolul ochi). prin neam exista doar albastru si caprui deschis deschis si cupilul ii are negri,da' negri de la cateva luni.

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 3 luni
Ida Maria: 9 ani, 11 luni

10.01.2008 4:57     citat 

----------
Grasutza a scris:
DJ, as vrea sa te pot incuraja, insa chiar cred ca negri vor ramane scot limba Am mai zis, culorile inchise, odata stabilite greu se mai schimba.
----------

Nu-i nimic, sunt foarte frumosi si negrii!

Dar sper ca macar fata pe care o vrem peste doi ani sa ia ochii mei.

sus

Denunta
biuta

10.01.2008 4:59   Re: La ce varsta se defineste culoarea ochilor?  citat 

----------
mki a scris:
Micuta mea are ochisorii albastri, un albastru spre verde, o culoare deschisa! Noi avem ochii caprui (ai mei usor spre verde), bunicii asemenea! E posibil sa-i ramana ochii albastri sau verzi? Nu prea imi vine sa cred! La ce varsta s-a definitivat culoarea ochilor la copilasii vostri?
----------
Buna iubita!fetita mea s-a nascut cu ochii albastru inchis,in timp au inceput sa i se deschida si acum ii are albastru deschis.Cam in 2 luni i s-au definit.Este posibil ca micuta ta sa faca ochii verzi. trag cu ochiul Multi pupici si sanatate,sa va face-ti mari.

sus

Denunta
mki

Copii
Vlad: 23 ani, 2 luni
Eva Iarina: 13 ani, 1 luna

10.01.2008 5:17     citat 

Multumesc mamici, sunteti niste dragute! Am sa va mai spun peste cateva luni cum are fata mea ochii! Astazi plangea cu lacrimi, si erau verzi, verzi... :)

sus

Denunta
ralixod

Copii
alexia 11 luni

14.01.2008 11:50     citat 

Teoretic ochii se pot schimba pana in jurul varstei de 10 luni ,dar se stie ca practica este diferita de teorie ,deci e posibil la unii copii sa se schimbe si mai tarziu.Alexia are ochii albastri de la nastere si pana acum.Eu tot sper sa i ramana asa ,desi noi parintii ii avem caprui,bunicul ei ii are albastri,iar bunica verzi,poate ii mosteneste ea ,noi nu am avut noroc trist .

sus

Denunta
dyenuta

Copii
alissa: 13 ani, 2 luni

14.01.2008 3:51     citat 

la 6 luni...scrie in carte foarte fericit

sus

Denunta
elmi

Copii
David: 15 ani, 3 luni
Edina: 13 ani, 1 luna

25.02.2008 6:07     citat 

David pana la 1,6 ani a avut ochii albastrii, albastru deschis si clar, acum ii are ca mierea, nici verzi, nici caprui...poate , poate Edinutza scot limba

sus

Denunta
rozaroza

Copii
Alesia: 13 ani
Diana-Aurora: 7 ani, 9 luni

10.03.2008 6:27     citat 

----------
Grasutza a scris:
----------
rozaroza a scris:
si eu stiu ca in jur de 6 luni se stabileste culoarea, dar ma rog sa nu aiba ochii mei ca sunt miopi trist , in ce priveste culoarea, e buna oricare daca sunt sanatosi
----------

Si sotul meu are mari probleme cu ochii si speram sa nu-l mosteneasca pe el, insa am inteles ca asta vom afla numai peste cativa ani. Am observat insa ca a mostenit fotofobia de la sotul meu.
----------

o fi luat numai fotofobia de la el si in rest sa speram ca te mosteneste zambet

chiar voiam si eu sa imi intreb dr cand sa imi duc pitica la ofta la control daca nu observ nimic; mie miopia mi-a aparut pe la 14 ani

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 15 ani, 1 luna

10.03.2008 9:18     citat 

Eu vreau sa-l duc deja la oftalmolog.

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 13 ani, 4 luni
Denis Gabriel: 11 ani, 1 luna

20.03.2008 1:15     citat 

eu nu pot sa-mi dau seama ce culoare vor avea ochii fetitei mele....eu ii am caprui sotul verzi....mama sotului ii are verzi, mama mea tot verzi
Raisa ii are un verde fff inchis ......sotul meu zice ca se vor face caprui ca sunt destul de inchisi la culoare ...ea are deja 8 luni....oare sunt sanse sa se deschida acel verde sau se vor face caprui in final....voi ce ziceti? tare mi-as dori sa-i faca verzi ca ai sotului, desi ma indoiesc ca se vor deschide....sunt un verde fff inchis ....el are niste ochi superbi.....sunt un verde albastrui de te ia ameteala prostit prostit socrela la fel prostit

eu stiam ca daca ii are inchisi la culoare ...nu prea sunt sanse sa se deschida....ci sa se inchida....parul e ca al sotului meu saten si ondulat, sper sa ia si ochii tot de la el

sus

Denunta
mamagea

Copii
radu: 15 ani, 8 luni
maria ema: 12 ani, 10 luni

02.06.2008 11:56     citat 

baietelului meu i s-au schimbat ochii din albastri in verzi pe la 2 ani.ce-i drept l-am alaptat pana la 1an si 8luni.fetita avea ochii inchisi la culoare cand am nascut-o.treptat s-au deschis.acm ii are albastri.ma astept sa se faca verzi. zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: