· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >3-7 ani > D'ale progeniturilor IV
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor D'ale progeniturilor IV     
Inuca0212

Copii
yvonne: 16 ani, 6 luni

08.11.2007 10:46   D'ale progeniturilor IV  citat 

Anterior

http://www.parinti.com/Dale_progenituri...18927.html

http://www.parinti.com/modules.php?name...89&start=0

http://www.parinti.com/modules.php?name...39&start=0

fii-mea a fost cumintea grupei 2 luni. in care a stat si a observat si s-a preocupat intens sa invete germana bine, ca sa poata comunica.cum a devenit ea sigura pe puterile ei, cum a inceput ofensiva. din ciclul " Vovo reloaded".

mirare mare cand mi se povestea cum sta ea retrasa, cum asculta ea comenzile, cum nu se baga ea sa aiba idei, cum se lasa condusa de restul de copii...ma gandeam ca nu-i domle a mea! ca a mea e lider d-ala inascut de nu-.i treci prin fata de la 4 luni (v-am zis faza cand avea 4 luni si s-a ofticat pe taxo ca a lasat-o in carut sa urle, si cand a venit cu el acasa cand dadea cu ochii de el intorcea capu in partea cealalalta? si ca a tinut-o asa 2 zile?!). da ma rog, am zis ca gradinita, ca colectivitate, s-o fi schimbat brusc. da de unde.

dupa 2 luni de analiza, a creat o retea mafiota, compusa din 5 baieti si 2 fete. 4 nemti, un spaniol, doi italiani. ea conduce gasca, daca ea n-are chef sa iasa pe locul de joaca, nu ies nici aia. daca ea se ridica de la masa se ridica si aia. au pe locul de joaca un turn de alpinism pe care nu au voie sa se urce decat copiii de la 5 ani in sus. ea cu gasca ei atarna pe zidul ala ca oamenii paianjan, si educatoarele danseaza hoara unirii in jurul lor sa ii dea jos. pana nu schiteaza ea un gest sa coboare, nu coboara nici aia.

luni au inundat buda. cum? pai s-a dus fii-mea la buda si gasca dupa ea. s-au gandit sa umple buda de hartie igienica (nu de pe rola, servetele din alea groase de sters pe maini) si sa traga apa. si-au impartit WCurile, 3 la numar, le-au umplut, au tras apa. s-a umplut baia de apa, si Leon, spaniolu, a venit cu ideea sa puna si niste sapun lichid pe jos sa faca patinuar, ceea ce au si facut. cand a intrat educatoarea acolo era un highlife si un ras ceva de nedescris. le-a dat manusi, au scos hartia din buda, au sters pe jos cum au putut si ei. o intreb p-a mea "ma fata, da ce-ti veni?!" pai c-a vazut ea in Monster Inc. (desenle animate) cum monstru ala albastru a aruncat jucariile contaminate la WC si WC a dat pe afara si ratustele pluteau prin baie, si s-a gandit sa faca la fel. cand imi povestea Nicol faza asta, eu imi bagam unghiile in carne sa nu ma pufneasca rasul. da ma rog.

dupa aia se tine numa de coada educatoarei, si o pune sa-i explice tot. de ce fierbe apa pe foc? de ce se deschid geamurile si vertical dar si orizontal? de ce ploua? dar de la ce se fac nori? de ce ii lasa afara cand peste ei trec avioane si ii umplu de pipi de la oameni (ca ea stie ca in avion poti sa faci pipi si cumva deduce ca pipi-ul cade pe pamant), de ce s-a facut Tante (educatoare)? cand i-a zis ca pt ca imi plac copiii, ea a zis pai si de ce nu te-ai facut Mutter (mama) daca-ti plac copiii? ii zice ca are si ea un baietel, pai si de ce nu stai cu el...deci d-astea.

i-am schimbat programu, ca pana acu statea pana la 12. acu sta pana la 2 cu masa de pranz. comentarii de genul "ce mancare de 2 lei, mama nu-mi gateste asa!" bleah, bleah, n-are usturoi. bleah, ce supa chioara, bleah numa paste fara branza? bleah morcov fiert ca la iepuri...si trupa mafiota incepe si ea si nu mai mananca nici unu.

in schimb este de o incapatanare si o perseverenta rara, daca nu iese ca ea asa, iese ca ea altfel, si cauta solutii pana le gaseste. daca se supara pe ea educatoarele, si vede ca-i groasa rau, si ca o ignora, se duce si le ia de gat, le pupa si le zice ca ele sunt ingerii ei, sau ieri i-a desenat directoarei - care s-a luat de ea - o inimioara si i-a dus-o in birou si a zis "uite inimioara mea care bate pt tine" (Asa ii zic io), de a umplut-o pe aia de lacrimi... si azi imi zice directoarea, doamna, e prea desteapta, n-avem ce sa-i facem, facem ca ea ca doar saraca nu cere mult, hu� am crezut ca zapacesc. bai bine fraaatele meu, da va joaca pe degete un copil de 3 ani jumate, voi care vorba aia ati invatat carte special sa educati copiii? e, nu ne joaca pe degete, dar e atat de dulce! zau? pai bine domle, daca e dulce ca va inunda gradinita, dulce sa fie, na.

deci doamnelor, si-a revenit copilu!

sus

Denunta
ancutzica

Copii
junior: 18 ani, 3 luni
praslea: 14 ani, 7 luni

08.11.2007 11:34     citat 

superba fiica-ta sarut dar nu as vrea sa ii fiu educatoare rad

sus

Denunta
iulianaem

Copii
Sara: 15 ani, 8 luni
Daria: 13 ani, 7 luni

08.11.2007 11:49     citat 

Inuca pai ai in casa o mica/mare smecherie... rad rad rad Imi vine sa o mananc de drag.... sarut sarut

sus

Denunta
adriana_i_

Copii
Maya: 14 ani, 8 luni

08.11.2007 12:18     citat 

Inuca e adorabila Vovo rad sarut

sus

Denunta
Inuca0212

Copii

08.11.2007 12:38     citat 

zaaaaaaaaaaaaaaau? si io atunci de ce ma enervez?!

sus

Denunta
adriana_i_

Copii

08.11.2007 12:41     citat 

trag cu ochiul

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 18 ani
luca: 14 ani, 8 luni

08.11.2007 12:42     citat 

degeaba, ino, degeaba.....mai tre` sa treaca ceva apa pe la robinet ca sa nu te mai enervezi.....
draga, copila vrea atentie...si e foarte ingenioasa in gasirea modalitatilor de a o capta, adica pe ea, atentia....recunoaste ca-ti place mai mult de ea asa, decat schimbata ca acum o luna.....asta-i stilul ei, si pe undeva banuiesc ca si al tau.....

sus

Denunta
Inuca0212

Copii

08.11.2007 2:22     citat 

imi place ca-i nazdravana, da ma enerveaza ca-i capoasa.

sigur ca vrea atentie, dar eu incerc s-o dezvat de dorinta asta, si iaca-ta ca io-s ca martzoaga din Don Quijote, tot la trap, tot la galop, da tot degeaba.

sus

Denunta
iulianaem

Copii

08.11.2007 2:33     citat 

Inuca e taur cumva??? Ca si fetili mele sunt berbeci....vai de capul meu inca de acum!!! trag cu ochiul

sus

Denunta
Inuca0212

Copii

08.11.2007 2:42     citat 

taur 101%

sus

Denunta
iulianaem

Copii

08.11.2007 2:49     citat 

pai vezi.... trag cu ochiul Eu asa bine o sa ma inteleg cu fetele mele....ce drag imi e prostit .... Daria are doar 7 luni si e o incapatanata si jumatate...daca vreau sa ii curat nasucul, icepe sa dea din cap ca apucata, daca ii imobilizez capul ridica buza de sus si eu nu mai pot ajunge la nas...deci ma rog sa nu raceasca pana nu o invata sa sufle nasul prostit ...daca nu vrea sa manance tine limba scoasa afara si iar nu mai am ce-i face....Sara macar tinea gura inchisa si reuseam eu cumva sa o pacalesc...dar asta nuuu!!!

sus

Denunta
Inuca0212

Copii

08.11.2007 2:57     citat 

rad donshoarele personalitate! e, ele sa fie sanatoase!

sus

Denunta
adriana_i_

Copii

08.11.2007 3:50     citat 

a mea e peste si are deja o personalitate.... ma intreb ce se intampla de era taur, ca maica-sa si taica-sau foarte fericit

sus

Denunta
Inuca0212

Copii

08.11.2007 4:24     citat 

auelu adriano, si tu? si zi-mi, te-ai mai cumintit un pic cand te-ai facut mai mare? si daca da, cam cand asa? ca sa stiu si io.

sus

Denunta
adriana_i_

Copii

08.11.2007 4:38     citat 

----------
Inuca0212 a scris:
auelu adriano, si tu? si zi-mi, te-ai mai cumintit un pic cand te-ai facut mai mare? si daca da, cam cand asa? ca sa stiu si io.
----------

hm... nu as vrea sa te sperii, da' sambata mi-a spus sotzul: "esti incapatzanata ca un catar" foarte fericit trag cu ochiul

Asa ca astept si eu sa mai imi treaca din incapatzanare... poate cand oi fi bunica trag cu ochiul

Cam asa si in general la capitolul personalitate... Da' nu cre'ca o sa ma cumintzesc niciodata trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: