· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Am gasit aschii metalice in NAN!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor Am gasit aschii metalice in NAN!!!     
roxmaryn

14.01.2008 9:04   Am gasit aschii metalice in NAN!!!  citat 

Deci nu-mi vine sa cred.Aseara am vrut sa-i fac un biberon baiatului si dupa ce l-am amestecat am observat niste gunoaie am crezut eu in lapte. La o privire mai atenta am vazut foarte multe. Am inceput sa-i reprosez sotului ca nu a acoperit vasul in care-i incalzesc apa pe pentru lapte si m-am apucat sa-i fac altul. Stupoare ,si al doilea era la fel! M-am uitat in cutia de lapte. In lapte nu se vedea nimic, in schimb pe peretii cutiei o multime de chestii negre. Nu va spun ca am luat cu degetul ceva care arata ca o aschie de pilitura de fier, straluceau in lumina toate. iar cand am strans-o intr-e unghii va rog sa ma credeti ca mi-a zgariat adanc unghia surprins surprins surprins surprins . Pai daca-i ajungea aia in stomac copilului ???
deci nu stiu ce draci sa fie, pare ca se desprinde ceva de pe cutie. Si imbinarea metalului din care e facuta cutia e foarte taioasa pe interior!! Noroc ca am avut o alta cutie, am deschis-o si i-am facut asa din mijlocul cutiei. Ma ia cu groaza, nu cred ca am sa-i mai dau, ma gandesc ca poate i-am mai dat asa si in graba nu am observat. Va rog frumos, care folositi Nan si e cutia pe terminate sau macar la jumate, uitati-va pe peretii cutiei, si dati cu degetul. Va jur ca erau o multime, si erau METAL!!

sus

Denunta
laleauaneagra

Copii
Rares Sebastian: 15 ani, 6 luni

14.01.2008 9:31     citat 

Lui Rares inca ii mai fac trei biberoane de lapte pe zi, dar noi folosim Similac. Am observat si eu acel strat metalic, dar pediatrul, in care am foarte mare incredere m-a asigurat ca sunt minerale. Tocmai de aceea nu i-a mai prescris fierul preventiv.

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 14 ani

14.01.2008 9:35     citat 

----------
laleauaneagra a scris:
Lui Rares inca ii mai fac trei biberoane de lapte pe zi, dar noi folosim Similac. Am observat si eu acel strat metalic, dar pediatrul, in care am foarte mare incredere m-a asigurat ca sunt minerale. Tocmai de aceea nu i-a mai prescris fierul preventiv.
----------

confuz

sus

Denunta
roxmaryn

14.01.2008 9:41     citat 

Laleauneagra Puiul meu are 4 luni si folosim de la inceput Nan. EXCLUS sa se vada" mineralele" din lapte. Si eu vorbesc de bucati mici de metal, care zgarie!! Crezi ca asa ceva este normal sa existe in laptele unor sugari? Si ce are a face mineralele cu fierul confuz Daca ar fi dupa pediatrul tau ar trebui atunci sa le dam pilitura de fier , pe post de supliment alimentar.

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 12 ani, 3 luni

14.01.2008 10:04     citat 

nasol, mami, o fi un lot aiureal eu zic sa il reclami trist
noi nu mai avem pb asta, folosim lactogen, care e la punga trag cu ochiul

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii

14.01.2008 10:13     citat 

laleaua, Similac are si formula pentru 1-3 ani sau peste 3 ani? Io stiam ca nu are. Daca e asa, laptele pe care il dai copilului, e apa de ploaie, nu-i mai asigura necesarul de vitamine si minerale.

sus

Denunta
ema_e

Copii
: 15 ani, 5 luni

14.01.2008 10:17     citat 

Rox si eu i-am luat la 3 luni NAN. la a doua cutie(cumparata de la sensiblu chiar) am gasit la prima deschidere o GOANGA. neagra ,moarta in cutie. am refuzat sa-i mai dau ceva,vreodata de la nestle. daca nu ma insel, chiar aici pe forum,ca alt forum nu frunzaresc,deci asta tre sa fie scot limba am vazut niste poze cu viermi si tot in NAN parca erau...le caut.

plus ca acea cutie desfacuta am pastrat-o cred ca un an in dulap si nu s-a stricat deloc.

eu am trecut pe Humana,inca ii mai iau cate o humana de control ,asa,pt oaresice vitamine,minerale si n-am avut in veci probleme. plus ca e mai putin dulce decat NAN si nu umfla bebeul .

acusi nu intelege ca-i fac reclama la Humana,iti spun doar ce am patit eu cu Nan

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 12 ani, 3 luni

14.01.2008 10:21     citat 

a mea nu s-a umflat cu nan... ochi peste cap
parca vad ca din cauza acestui lot o sa vina tot felul de persoane care sa arunce cu gunoi in laptele asta doar ca sa fie in ton ochi peste cap
nu-s eu purtator de cuvant la ei, dar l-am folosit si a fost ok

e de ajuns o precautie in plus, chiar daca e vb de nan sau altceva

sus

Denunta
rene

Copii
Serban: 13 ani, 10 luni

14.01.2008 10:26     citat 

Eu tot NAN i-am dat si inca ii dau baiatului si niciodata n-am gasit nici un fel de aschii, laptele tre sa fie curat. Deci nu e normal sa gasesti asa ceva in cutia cu lapte. Suna-i si fa reclamatie.

Laleaua, in ce oras locuiesti? Ce doctor e ala care-ti spune asa ceva? Mineralele nu se vad in laptele NAN cel putin. Ma uimesti cu ce spui.. ii dai lapte cu aschii in el... femeie trezeste-te si documenteaza-te si ce-i mai important schimba-ti doctorul!

Iar dupa 3 ani nu cred ca mai exista lapte praf din cate stiu. Asa cum a zis Adriana, e apa de ploaie daca-i dai tot lapte praf. Cel putin pe NAN Junior scrie ca se da pana la varsta de 3 ani.
Pana in 3 ani sunt. Sau ma insel? Daca da scrie-mi ce scrie pe cutie. Daca scrie ca se da pana-n 3 ani da-i lapte de vaca normal.

Ultima modificare efectuata de catre rene la 14.01.2008 10:30, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii

14.01.2008 10:29     citat 

rene, nu vezi mai ca-i da Similac. Ala are formula 0-12 luni si copilu are 3 ani si ceva confuz Sau poate are laptele de atunci si il da acum si de-aia se vad mineralele in el confuz

sus

Denunta
rene

Copii

14.01.2008 10:31     citat 

Ce i-o da, tot nu e normal sa-i spuna doctoru ca e normal sa se vada aschii in el iar ea sa-l creada.

Saracu copil trist

sus

Denunta
roxmaryn

14.01.2008 10:33     citat 

Raluca, eu ce sa mai zic . Nici eu nu's purtator de cuvant dar acum cateva zile-i laudam pe un topic trist Am sa-i dau oricum tot ceva de la Nestle, mai mult ca sigur Lactogen.
Si inca o chestie, tot ce se gaseste LA NOI este de o mai proasta calitate decat cele produse in alte tari. Ca acolo- i ia mama dracu daca fac asa ceva. Nu si in Romania. Asta vad ca-i produs in Olanda si importat ochi peste cap

sus

Denunta
roxmaryn

14.01.2008 10:40     citat 

Deci ma tot uit la cutia asta de lapte si o intorc pe toate partile. Imbinarea tablei din care e facuta cutia, are un strat extrem de fin de plastic peste, mai bine zis avea . Daca dau cu unghiile mele taiate din carne, se ia metal de acolo. Mai mult ca sigur am atins-o cu masura de plastic si s-au desprins bucati mici din imbinarea aia de acolo surprins surprins Probabil ca era prea scump sa o acopere cu un strat mai gros de plastic ochi peste cap

sus

Denunta
ema_e

Copii
: 15 ani, 5 luni

14.01.2008 10:45     citat 

[quote="roxmaryn"
Si inca o chestie, tot ce se gaseste LA NOI este de o mai proasta calitate decat cele produse in alte tari. Ca acolo- i ia mama dracu daca fac asa ceva. Nu si in Romania:[/quote]

Si eu am observat asta. mai intai cu Danonino .al nostru parca simti amidonul in el,e mai fainos,cel din afara e cremos cremos. apoi recent cu Nesquic am primit acum o cutie nemteasca si e mult mai bun si ca textura si ca gust.eu evit sa-i dau ,dar stiu cum e al nostru ca a primit la gradi de mos si difera muult de ala nemtesc.

sus

Denunta
rene

Copii

14.01.2008 10:45     citat 

Roxmaryn, eu spun sa cauti ca tre sa fie un numar acolo si sa-i suni. Nu e normal. Macar sa retraga lotu ala de pe piata daca a mai ramas ceva din el.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: