· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Noi, femeile > greseala mare???
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor greseala mare???     
singurica

19.01.2008 5:42   greseala mare???  citat 

buna,nu am mai intrat de mult,dar acum am o problema mai serioasa,si as avea nevoie de un sfat.sa incep cu povestea:iau Novinette de vreo 2 ani,iar acum vreo 2 zile,cred(nici nu stiu sigur cand a fost)am luat din greseala 2 medicamente in loc de 1 in aceeasi zi.(1 dimineat,si 1 seara) trist
nu stiu cum,dar acum nu sunt sigura ce s-ar putea intampla,mai ales ca acum mi se termina folia mai repede cu o zi.ce sa fac?
sa imi cumpar o folie si sa iau ultima pastiluta din noua folie in ultima zi?
in caz ca stiti vreo solutie,astept sfaturi.va multumesc exclamatie

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 1 luna
Pufarina: 9 ani, 11 luni

19.01.2008 6:06     citat 

singurica, ai citit cu atentie prospectul? tin minte ca in prospectul de la pastilele pe care le luam eu scria ce sa fac in caz ca ai omis o pastila, sau ai luat-o prea tarziu, sau ai inceput folia in alta zi....

eu (parere neavizata) as zice sa faci pauza aia dintre folii de 8 zile in loc de 7, sa incepi noua folie in ziua normala, si sa te protejezi si cu prezervativ in alea 8 zile + primele 7 din folia urmatoare.
stiu ca atunci cand incepi sa iei pastile, se recomanda ca primele 7 zile sa te protejezi in plus, fiindca ele actioneaza dupa o anumita perioada.
asa ca in cel mai rau caz, eu zic ca ai fi 'acoperita'.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

19.01.2008 7:47     citat 

ar trebui sa intrebi ginecologul, din pacate cazul asta nu l-am vazut prevazut in prospecte.

Daca faci pauza mai mare (8zile)trebuie neaparat sa te protejezi ca si cum ai fi sarit peste o pastila.

Eu as face pauza normala de 7 zile...

sus

Denunta
mamaluidoris

Copii
Doris: 30 ani, 5 luni

21.01.2008 9:28     citat 

citeste aici , la Administrare http://209.85.129.104/search?q=cache:J5...cd=1&gl=ro zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: