· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > Se vindeca STANGACIA????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Se vindeca STANGACIA????     
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

30.08.2009 10:21     citat 

----------
laucos a scris:
Medic nu vrea sa se faca in schimb vrea programator ...ca tine, nu ? foarte fericit
----------

Io nu mi-s programatoare ci informaticiana, ba dupa programat chiar nu ma omor foarte fericit, da' lasa ca e bine sa tasteze cu 10 degete la PC. trag cu ochiul

----------
laucos a scris:
Motto-ul domnului este "scriu tot, corect, se intelege ce scriu ...e suficient ...ca nu-s fata sa pictez jenat "
Deci ....na poftim sa ii mai spui ceva.
----------

Apoi no, in scoala generala aveam un coleg care chiar scria cu picioarele, de nu isi intelegea nici el scrisul. Tin minte si acum ca prin clasa a VII-a sau VIII-a a trebuit sa scriem ceva compunere, profa de romana a vrut sa i-o corecteze, dar nu a reusit, l-a pus pe el sa citeasca ce a scris si nici el n-a mai fost in stare. rad

----------
laucos a scris:
El pana acum nu a scris cu pix normal /creion deloc dar de anul urmator nu-i mai urmareste nimeni cu ce scriu.
----------

La noi se incepe cu creionul, abia in clasa a II-a se introduce stiloul, dar "caligrafie" nici aici nu exista.

Mona din pacate m-a mostenit, zic din pacate, pentru ca de ex. nici aici invatatorii nu-s pregatiti sa invete sa scrie si un copil stangaci, deci la scoala probabil nu va putea fi indrumata cum trebuie. Pe de alta parte, din fericire ma are pe mine ca mama foarte fericit, si eu stiu din proprie experienta multe lucruri si o pot indruma corespunzator. Plus ca am citit o gramada despre stangaci, deci cunosc si lucruri cu care nu m-as fi confruntat neaparat in viata de zi cu zi.

Ambidextrie nu exista, mai ziceam si asta undeva. Una din emisferele cerebrale domina mereu, daca exista ceva cazuri, atunci acestea sunt enorm de putine, in care emisferele cerebrale sunt perfect egale, in rest nu-s decat stangaci si dreptaci. Asta nu-i teoria mea, ci a altora mai destepti decat mine. trag cu ochiul Aici am gasit tocmai un articol in engleza: http://www.linkshaender-beratung.de/eng...xtrous.htm

A da, educatoarea Monei de la cresa, pe care o intrebasem prin martie-aprilie daca a remarcat ceva in legatura cu stangacia Monei, mi-a spus ca nu remarcase ca e stangace prostit (o avea pe educatoarea asta din august anul trecut, dar nici cealalta educatoare, pe care o avea de la bun inceput, adica din august 2007, nu remarcase pana acum nimic!), dar ca oricum la varsta ei e prea devreme sa ne pronuntam, ca multi copii inca mai experimenteaza cu ambele maini blabla. Apoi in iulie, dupa vacanta de vara, i-au sarbatorit ziua la cresa ulterior (ca ziua ei fusese in timpul vacantei), ma uit la poze: mancarea o mananca cu tacamul in mana stanga, prajitura o tine in mana stanga ... pana si foarfeca o tinuse in mana stanga. Am avut eu niscavai dubii sa nu ma fi copiat pe mine (stangacii de multe ori, daca sunt inconjurati de dreptaci, ii copiaza pe acestia, si Mona petrece mult timp cu mine, deci ar fi fost posibil si "invers", un dreptaci sa copieze un stangaci), insa eu folosesc foarfeca cu mana dreapta, deci asta sigur n-a vazut la mine (si nici la altcineva la cresa, educatoarele sunt dreptace). Plus ca am mai vorbit la telefon cu o tipa care si testeaza copiii (e prea devreme insa sa o testeze pe Mona, a spus ca la varsta ei inca nu "coopereaza" cum ar trebui copiii, pentru ca trebuie sa execute anumite comenzi care fac parte din test), si sunt multe chestii spontane (spre deosebire de cele invatate, ca de ex. spalatul pe dinti) pe care le face cu stanga/stangul, ca si la picior e stangace. Si la picior e evident cand da cu piciorul in minge, ca are mingea in fata piciorului drept si se repozitioneaza sa poata sa traga in ea cu stangul, de ex.

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

30.08.2009 10:43     citat 

La Bogdan a fost absolut evident, nu au existat dubii deoarece el de bebelus a folosit numai stanga.Isi repozitiona orice spontan in mana sau in fata piciorului stang. Daca il puneai sa se uite prin tub inca de pe la un an jumatate se uita cu ochiul stang. Deci chiar nu m-am indoit ca e stangaci 100%.
Nu stiu cum au sarit genele in familie deoarece noi parintii suntem dreptaci. Amandoi avem insa in familie si stangaci, eu mai apropiati: mama si fratele ei dar stangaci "reeducati", sotul meu un bunic.
ce m-a bucurat insa a fost ca atat la gradinita cat si la scoala am intalnit educatori/invatatoare care au tratat "stangacia" in mod civilizat, au cooperat si l-au ajutat in limita cunostintelor lor ( nu multe dar nu au refuzat informatii noi).
Nu l-au fortat, nu au sarit de posterior in sus ca de ce face/drege cu stanga, nu li s-a parut ceva iesit din comun .Din contra.El e singurul stangaci din clasa si a fost singurul si din grupa de la gradinita.
Cel mic , Andrei , foloseste momentan asa cum spui tu ambele maini/picioare cu preponderenta spre dreapta .Creionul il tine/foloseste foarte corect cu ambele maini insa spontan il apuca cu dreapta , la fotbal prefera dreptul, ochiul ar fi tot dreptul . Dar experimenteaza.
Chestiile astea cel mare nu le-a facut niciodata.
Singurul obiect la care a folosit mana dreapta a fost si inca este uneori mouse-ul. Atat .
Si la antrenamente Bogdan are uneori probleme cand procedeele incep pe partea dreapta insa acolo il ajuta sensei sa le execute desi spontan miscarea ar merge altfel. Dupa ce sunt exersate si memorate de corp si minte merg, insa initial se "impiedica" si incearca pe garda inversa.Vb lui sensei " in lupta libera derutezi adversarul si e foarte bine insa la examene trebuie sa imi demonstrezi ca le-ai invatat corect".

Lui Mona ii va fi mult mai usor deoarece tu ai experienta. Eu le-am prins pe unele din mers, altele mi-au scapat insa per total cred ca ne descurcam bine si nu exista greutati vizibile.

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

30.08.2009 10:49     citat 

Mi-am amintit acum unde am avut cele mai mari greutati foarte fericit
Nu o sa iti vina sa crezi dar m-am impotmolit grav la a il invata sa faca funda la siret jenat
Indiferent cum m-am asezat, indiferent cum faceam miscarea nu reuseam sa il fac sa ma imite. Deloc.
Nu a mers nici stand in oglinda, nici langa el....nimic.
Pana la urma a invatat copilul singur jenat
Si in momentul asta inca prefer sa ii cumpar incaltaminte fara siret , am dezvoltat fobie. jenat

sus

Denunta
Christa

Copii

30.08.2009 11:37     citat 

Eu cred ca legatul siretului se invata mai greu si de dreptaci si de stangaci. scot limba
Uite aici e un chestionar (in engleza) unde sunt insirate tot felul de activitati, de la foarte spontane pana la cele influentate de prezenta/absenta unui instrument adecvat, de ex. cutitul special pentru curatat cartofi, care in varianta obisnuita nu poate fi folosit decat de catre dreptaci.
http://www.linkshaender-beratung.de/eng...naire1.htm

In ceea ce priveste faptul ca voi doi (parintii) sunteti dreptaci, nici macar aia nu e sigur, multi nu isi pot aminti ca au fost invatati sa foloseasca dreapta. Tipa de care ziceam ca am vorbit cu ea la telefon mi-a spus asta, cand am pomenit ca eu sunt stangace si parintii mei amandoi dreptaci. Daca stau sa ma gandesc f. bine, e posibil ca mama sa fi fost stangace, dar acum la 75 ani chiar nu merita sa se testeze doar asa de dragul testatului. Insa sunt niste indicii care nu exclud faptul ca ea de fapt a fost stangace din nastere.

Asa cum scrii tu de Bogdan e si la Mona, eu de mult spusesem ca e stangace, mama si sora-mea ziceau ca visez, si "ai vrea tu" (de ce sa vreau? prostit). Acum cateva luni, asta ca sa vezi cat de atente erau educatoarele la cresa, vine o colega la mine, ca aveam ceva de lucru, dar era si Mona pe langa noi, colega dreptace si ma intreaba dupa vreo 10-15 minute daca Mona e stangace. surprins

Ce nu inteleg cu Bogdan e de ce "trebuie" sa inceapa ceva pe dreapta desi el e stangaci? Chiar lunea trecuta m-am luat de "antrenoarea" Monei (mergem la ceva gimnastica pentru copii), ca trebuia sa se catere pe o lada de gimnastica (cam ca asta: http://www.artimex.ro/images/lada_gimna...iele.jpg), si Mona chipurile incepea cu piciorul gresit. Dom'le, poate sa se catere sau nu? Atunci las-o sa se catere cu ce picior vrea! nervos Saraca Mona dupa ce plecase de langa ea antrenoarea s-a catarat in suspine, si cand a ajuns sus a inceput sa planga, ca Meike a zis ... plang sau sunt foarte trist I-am spus sa o lase in pace pe Meike, sa se urce cum poate ea. Alt exemplu e cand face tumbe, cateodata tine mainile prea departe de cap si atunci intervine Meike iar. Aia zic ca e ok sa ii spuna ca trebuie sa tina mainile (amandoua!) mai aproape de cap, ca altfel nu ii iese tumba, dar daca e chestie din asta ca incepe cu un picior sau cu celalalt intervin!

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

31.08.2009 9:04     citat 

Sunt procedee care incep pe stanga sau pe dreapta, nu pot sa explic ca la el deja sunt chestii grele, mai are 2 centuri si ajunge la cea neagra .
Dar asa cum dreptacii le invata pe cele la care stangacii le fac nativ e valabil si reciproca zambet
Deci sunt probleme pentru ambele "feluri" deoarece anumite procedee se invata pe ambele maini zambet indiferent de sunt stangaci sau dreptaci, idem si manuirea bastonului.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 5 luni
Teodora Maria: 14 ani, 5 luni

09.09.2009 11:04     citat 

Inainte de concediu am mai facut exercitii de scriere cu ea, speciale pentru stangaci (din cartea ceea nemteasca), dar date si de Christa: http://www.tabara.de/stangacia/exercitii.html . Ea mandra ca "scrie", aluat totul ca o placere, ca un joc. A fost nevoie de multe corectari ale mainii, faza e ca nici eu nu am vazut anumite greseli, noroc cu aparatul foto si cu ochiul Christei trag cu ochiul . Adica nu mi-am dat seama ca mijlociul nu sta corect, ci sta bine strans in pumn, apoi degetul mare statea cumva peste aratator. Ma rog, mai sunt. Incet incet se corecteaza, e tot mai bine. Au contat foarte mult si creioanele colorate (tot recomandare a Christei) - din acelea groase, jumbo si triunghiulare. Fiecare deget trebuie sa stea pe o latura a creionului. Asa a inteles si Diana cum trebuie sa-si aranjeze degetele.

Insa ieri (adica dupa concediu) am avut placuta surpriza sa ma intrebe din proprie initiativa si la colorat (deci nu numai la "scris") daca tine bine mana pe creionul colorat. Am mai corectat-o, normal. Ce-am remarcat insa!!!! Atunci cand coloreaza cu mana pusa corect pe creion, sensul de colorare e "normal", de la stanga la dreapta. Daca insa pozitia nu e corecta (mana facut mai carlig, degetele puse gresit pe creion, foaia orientata altfel decat inclinata cu coltul din dreapta jos sa fie cel mai jos), deseneaza de la dreapta la stanga. M-a frapat, in sensul ca colora deapta-stanga, o avertizam ce nu e bine, se corecta, dupa care continua cu coloratul in cealalta directie...

sus

Denunta
adelia

Copii

09.09.2009 11:17     citat 

A!! Si sa ma mai "laud" putin, ziceam ca inainte de a-i da foarfece de stangaci, refuza pur si simplu sa taie, sa decupeze.
Uitati ce-a facut, din proprie initiativa :

Ma rog, nu e o capodopera, desi e lipita deja pe peretele din camera ei zambet . Insa ea singura a luat foarfecele, a taiat acele forme pe hartie, cu indoit foaia, a luat scotchul acela special pentru lipit pe pereti la zugravit, si-a taiat bucatele, a lipit hartiile de la ciocolata , scoici si baloanele acelea dezumflate. Mi-a aratat doar rezultatul si mi-a spus ca e o felicitare. Pentru mine e o mare realizare, sa vad ca foloseste ceva ce pur si simplu nu-i placea inainte, iar acum a facut-o cu drag. zambet Chiar ea a lipit foaia pe perete zambet

sus

Denunta
arbebe

09.09.2009 5:32     citat 

Felicitari! Superba idee!

sus

Denunta
Safa

16.09.2009 11:46     citat 

Eu sunt stangace,dar cand eram mica mama ma certa ca vroiam sa scriu cu stanga si nu ma lasa deloc! Mare greseala a facut,ca nu conteaza daca esti stangaci sau dreptaci si stangacia nu e o boala.Tin minte si acum ca ma ascundeam sub masa ca sa scriu cu stanga ca aveam mai mult spor,iar daca ma vedea mama ma certa.Cam degeaba s-a tinut ea de mine,am reusit doar sa scriu cu dreapta(ca nici la scoala nu ma lasa invatatoarea sa scriu cu stanga),in rest,eu fac totul cu stanga,cos,curat legume,tai ,cand sterg praful sau spal prin baie tot cu stanga.Acum sunt si eu mamica unei fetite de 2 ani jumate si daca o sa vad ca va fi strangace nu o sa repet greseala facuta de mama mea.

sus

Denunta
cato

17.09.2009 12:31     citat 

Eu sunt stangaci de cand ma stiu. Inainte de 1989 chiar era o problema sa fii stangaci, pentru ca toata lumea trebuia sa fie la fel. Atunci erau 1, maxim 2 stangaci intr-o clasa. Am prins vremurile alea. In scoala generala eram singurul stangaci din clasa. Acum si cate un sfert din copiii dintr-o clasa sunt stangaci. Vremurile s-au schimbat, mentalitatile sunt altele. Mai gasiti cate ceva despre subiect si aici http://desprestangaci.blogspot.com

sus

Denunta
adelia

Copii

18.09.2009 3:13     citat 

Am avut dreptate. Cand degetele sunt puse corect pe creion, cand pozitia mainii e corecta, cand foaia e inclinata spre dreapta, directia scrisului e fireasca, fetita vede ce scrie, nu acopera cu mana. Sensul de scriere e natural, de la stanga la dreapta. Inclusiv semnele mai complicate le face ca si un dreptaci. Daca inainte patratul era desenat incepand cu coltul dreapta-jos -> dreapta sus -> stanga sus -> stanga jos, acum il face stanga sus -> stanga jos -> dreapta jos -> dreapta sus. La fel cercul, acum il face in sens invers acelor de ceasornic, inainte il facea in sensul acelor. Iar asta e extrem de important pentru pasul cel mare d ela scoala: scrierea de mana. Literele trebuie sa le faca exact ca un dreptaci, respectand acea directie.

Recunosc ca e destul a munca, munca pe care copilul trebuie sa o vada ca si joc. Incontinuu trebuie ceva de corectat la pozitie. Cum pozitia de scris a Dianei e formata si intrucatva automatizata, de cele mai multe ori nu se gandeste si-si reia obiceiurile.. Insa mai sunt 2 ani in fata zambet. Va fi bine.

Iar in grupa Dianei sunt 4 stangaci!!

sus

Denunta
a1

Copii
Andrei: 17 ani, 2 luni
Ana-Maria: 12 ani, 7 luni

24.09.2009 3:57     citat 

E tare interesant subiectul.Ma bucur ca am dat de el acum in ultimul an de gradinita al baiatului meu.Si noi avem destule probleme incepand de la scrisul in oglinda,legatul sireturilor,etc.Am comandat si eu cartea(si cu ocazia asta multumesc Adeliei)si am reusit sa citesc ceva din ea.E suuuuper.Asa am ajuns sa inteleg ceea ce acum 2 saptamani era de domeniul fantasticului pentru mine.Acum tot ce pot spera e sa dau de o invatatoare care e dispusa sa-l inteleaga si sa-l mai ajute.Oricum pana atunci mai avem un an in care putem exersa pozitia corecta si exercitiile din carte.

sus

Denunta
adelia

Copii

25.09.2009 8:12     citat 

Anca, ma bucur tare! Si eu am avut o revelatie citind cartile, asta chiar daca inainte mai povestisem cu Christa pe messenger.
Cumva e totul grupat. Iar acum inainte de a face ceva in care ma gandesc ca ar merge implicata si Diana, fac activitatea respectiva si cu stanga, incerc sa ma pun in locul ei.
In Germania nu vor fi probleme. Vorbeam si cu Ramonikade, Timeea a fost testata la gradinita si i s-au dat informatii inca de la inceperea gradinite (foarfece de stangaci, cum sa stea foaia, stilouri, iar la scoala va fi la fel)

Inclusiv la desen si la scris am facut-o; asa mi-am dat seama ca atunci cand coloreaza suprafete mari, ca sa respecte pozitia de scriere si sa nu fie frustrata, ar fi bine sa tina degetele pe creion corect, insa mai indepartate de varf. Cand e cazul de suprafete mici sa-si apropie degetele cam la 2 cm de varf. Apoi am vazut ca isi ridica incheietura de pe masa la colorat (la scris nu ar trebui). Am vazut apoi ca asa mi-o ridic si ei, chiar si cand folosesc dreapta.
Funda la sireturi e explicata prin imagini intr-una din cele 2 carti ale Barbarei Sattler mentionate in paginile anterioare (cred ca cea cu "Grundschule")

Sincer ar trebui sa multumim Christei, ca pana la urma ea a fost cea care mi-a "deschis" ochii zambet

sus

Denunta
Christa

Copii

25.09.2009 9:20     citat 

----------
adelia a scris:
In Germania nu vor fi probleme. Vorbeam si cu Ramonikade, Timeea a fost testata la gradinita si i s-au dat informatii inca de la inceperea gradinite (foarfece de stangaci, cum sa stea foaia, stilouri, iar la scoala va fi la fel)
----------

Mda, nu m-as culca pe urechea aia! ramonikade a avut noroc, pentru ca la noi la gradi nu s-a spus absolut nimic de stangacie, am intrebat eu candva daca au foarfece de stangaci, mi s-a spus ca da, si dupa vreo cateva saptamani m-a apucat paranoia si am cerut sa imi arate, asta dupa ce si adelia imi spusese candva mandra ca a cumparat foarfece de stangaci care s-a adeverit a fi de dreptaci, si dupa ce si pe net la magazine online am vazut foarfece "false" de stangaci ... Insa din fericire ei le au pe cele "adevarate".

Si cu scoala, tocmai ii povestisem azi adeliei. Ieri am dat o lucrare de control, din 24 elevi 4 stangaci, 3 baieti si o fata. Un baiat tinea pixul aproape corect, ceilalti 3 in pozitie "carlig". trist Si astia au 16-17 ani, deci o varsta cand aici in Germania deja de ceva vreme nu mai erau obligati sa scrie cu dreapta, insa se pare ca nici invatati sa scrie cu stanga. Asa ceva nu se invata la facultate. trist

----------
adelia a scris:
Sincer ar trebui sa multumim Christei, ca pana la urma ea a fost cea care mi-a "deschis" ochii zambet
----------

Statuie nu vreau! scot limba

sus

Denunta
a1

Copii
Andrei: 17 ani, 2 luni
Ana-Maria: 12 ani, 7 luni

25.09.2009 7:38     citat 

Atunci multumesc si Christei!
La gradinita lui Andrei ,educatoarea e pe stil vechi,incearca sa ii reeduce pe stangaci.Am vorbit de 100 de ori cu ea ,am ajuns chiar sa o si amenint,si abia dupa primul an de gradinita a reusit sa se abtina de a-l forta sa scrie si sa manance cu dreapta.Deci nu cred ca se pune problema de a-l invata pozitia corecta de scris,sau foarfece pentru stangaci,etc.Doamna educatoare a sugerat ca scrisul in oglinda nu ar veni de la faptul ca e stangaci ,ci ca ar avea legatura cu legastenia.I-am demonstrat ca nu e asta prin faptul ca Andrei a invatat foarte repede sa citeasca corect.La noi singura problema e la scris.(si se pare ca e destul de mare)
Nu cred ca e mai usor pentru el ca locuim aici.Oriunde ne ducem e obligat sa dea noroc cu dreapta,desi el intinde spontan stanga,sau se mai trezeste cineva sa zica ca nu tine corect creionul in mana si ii arata binevoitor cum se tine mai bine in dreapta si exemplele ar putea continua.
Ce am incercat sa facem pana acum ca sa-l ajutam putin cu orientarea au fost ceva ore speciale de Heileurythmie.Dupa ce am citit cartea recomandata de voi,nu mai sunt sigura ca asta e indicat,mai ales ca orele au fost recomandate de sistemul Waldorf,sistem care nici pana in ziua de astazi nu a renuntat la" reeducarea" stangacilor.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: