· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > Se vindeca STANGACIA????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Se vindeca STANGACIA????     
Onush

14.03.2004 8:27     citat 

----------
andreeeea a scris:
Stiu ca nu asta e tema discutiei aici, dar nu cred ca e foarte bine sa il inveti sa deseneze tinind mina lui in a ta. [..] lasa-l sa faca singur aceasta transcriere
----------

Ami, Sunt de acord cu andreeea, desenul e o manifestare personala a fiecaruia, nu este caligrafie; dar si din perspectiva faptului ca de fapt nu stii cu certitudine cu care mana ar trebui sa deseneze. prostit
Pe de alta parte daca David semana cu Ruxandra mea nu cred ca te va lasa sa ii dirijezi tu mana. scot limba

sus

Denunta
Sofie

14.03.2004 9:27     citat 

Si eu sunt stingace ...
in clasa 1 nu-i interesa atit de mult ca nu stiam comunica in lb romana, ci faptul ca tineam stiloul in mina stinga ... asa ca draga de invatatoare la sugestia directoarei, profund oripilate de acest "handicap", au decis sa mi-o lege ... scrisul meu a fost o catastrofa, niciodata n-am reusit sa scriu frumos si uniform ...
ba invatatoarea si-a luat permisiunea sa faca ore suplimentare cu mine, e drept nu prea blinde, sa ma invetze sa maninc cu mina dreapta, sa tai, sa tin pensula samd ... si-a gasit cu cine ...
imi aduc aminte ca intr-o zi am fost asa de suparata si obosita, ca am inceput sa urlu la ea, si am iesit pe coridor strigind in gura mare ca eu in clasa vrajitoarei aleia nu mai intru ... norocul meu e ca m-a auzit un director adjunct, l-a pufnit risul si pina la urma am scapat de legatul miinii si de celelalte corvoade ...
ca rasplata, a trebuit sa promit ca voi incerca sa ma folosesc de mina dreapta si cind obosesc trec pe stinga ...
eu nu am avut problemele de care ziceti voi, cu inversarea comenzilor si alte cele ...
pur si simplu scriu cu dreapta de la stinga la dreapta, cind obosesc o dau cu stinga in aceeasi directie ...
lingura o tin cind cu stinga cind cu dreapta ...
de cusut pot sa cos cu ambele miini ...
la orele de sport nu m-a obligat nimeni sa-mi folosesc mina dreapta ... am jucat volei 8 ani si am "servit" numai cu mina stinga ...
nu pot sa tin cutitul sau foarfeca in mina dreapta, iar cind trebuie sa-mi fac manichiura singura, e chin pe capu meu scot limba ...
Regretul meu este ca in copilarie, au fost citeva persoane in jurul meu, care m-au facut sa ma simt oarecum asha jenat de faptul ca sunt stingace ... cu timpul m-am obisnuit si nu am mai bagat in seama ... atunci cind am realizat ca sunt mult mai inteligenta decit ei scot limba ...
glumesc ...
Smoky are dreptate ... aici, foarte multi sunt stingaci si nu este nimic iesit din comun si nimeni nu-si face probleme din cauza aceasta ... ma gindesc ca a mai evoluat lumea si in ro pe acest criteriu ...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

14.03.2004 10:22     citat 

----------
Sofie a scris:
Si eu sunt stingace ...
----------

ia uite cum apar stangacii ca ciupercile dupa ploaie. trag cu ochiul
----------
Sofie a scris:
Smoky are dreptate ... aici, foarte multi sunt stingaci si nu este nimic iesit din comun si nimeni nu-si face probleme din cauza aceasta
----------

Uite-aici unul din stângacii mai cunoscuti:

Am pus aici si cateva informatii online deja, desi nu sunt de folos decat celor care au copii mai mari (de la 5 ani in sus) care sunt stangaci: http://www.tabara.de/stangacia/stangacia.html

sus

Denunta
Sofie

14.03.2004 10:47     citat 

[quote="Christa"]----------
Sofie a scris:
Si eu sunt stingace ...
----------

ia uite cum apar stangacii ca ciupercile dupa ploaie. trag cu ochiul

Christa, mie imi plac ciupercile ... da' mai mult de atit imi place sa fie sare in mincare, si in glume mai ales trag cu ochiul ... nu le gust pe cele nesarate trag cu ochiul ...

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 18 ani, 5 luni
Hanna: 15 ani, 1 luna

14.03.2004 10:57     citat 

aici o alta ciuperca zambet
si voi ati auzit aia cu daca obligi copilul sa scrie cu dreapta va fi balbait?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

14.03.2004 11:00     citat 

----------
mamaluieric a scris:
aici o alta ciuperca zambet?
----------

Servus ciupercuto. sarut
----------
mamaluieric a scris:
si voi ati auzit aia cu daca obligi copilul sa scrie cu dreapta va fi balbait?
----------

Nu e musai (vezi cazul meu, am fost obligata sa scriu cu dreapta, dar nu sunt balbaita, slava Dlui!), insa in cartea pe care ti-o pomenisem scrie ca poate fi una din consecinte!

sus

Denunta
Sofie

14.03.2004 11:20     citat 

Cred ca depinde de caracterul copilului ... unii copii se inhiba daca sunt obligati sa faca ceva impotriva vointei lor, si atunci bineinteles ca sunt diferite urmari ... aici Gingirica ne poate da mai multe explicatiuni, ca ea pare-mi-se ca studiaza acu' psihologia copilului prescolar sarut ... Gingi, nu da, da' nu ma putui abtine scot limba ...

sus

Denunta
SMOKY

15.03.2004 12:00     citat 

..am si eu un ezemplu ..var'miu(anne nu ma spune lui ov pliiiz)..stingaci cu diploma...a fost legat de scaun(adica mina stinga legata de scaun)....a stat cu stinga sub fund..etc..timpisme din astea....un baiat foarte destept de fel...l-a trimis invatatoarea la psiholoaga si d-na psiholog dupa ce vara-miu i-a facut capul mare cu stiinta lui( a unui pusti de 7 ani_)..a zis sa se duca acasa si s-o trimita pe invatatoare la ea ca aia trebuie tratata de timpeala....dar sa nu va spun cum scrie varamiu..laba gistii...un scris cocosat..literele arata parca-s oropsite ..parca-s facut din betze cocosate....groaznic...de caligrafie nici nu se pune problema...ce mai poate sa faca acuma?nimic ...a ramas cu scrisul unui copil de clasa 1 la ora de betze si bastonashe...norocul lui ca-l duce capul....si o sa caut un site...link...despre copii care scriu cu stinga..il aveam pe undeva..hai pa...

sus

Denunta
andreeeea

Copii
Patrick: 16 ani, 1 luna

15.03.2004 12:16     citat 

nu stiu cum a fost in cazul vostru, dar problemele cu invatatoarea/directoarea se rezolva daca e cineva destul de hotarit sa le infrunte.

harry (sotul meu) e stingaci, asa a fost si asa a ramas, a venit acasa in a treia zi de scoala plingind ca i-a spus invatatoarea sa scrie cu "mina frumoasa" scot limba , a doua zi s-a instalat tatal lui la scoala, a maturat pe jos cu invatatoarea si problema s-a rezolvat..a avut voie sa scrie cu stinga.

a mers la olimpiada, a luat premiu si nu i s-a retras fiindca nu scria cu mina corespunzatoare...o faza mai draguta era cum cinta la chitara pe scena, 4 chitari intr-o directie si una invers rad (la "Cintarea Romaniei - faza Nationala" rad rad rad )

si asta se intimpla acum 25 de ani la o scoala de cartier....daca atunci s-a putut, puteti rezolva si voi acum astfel de probleme, nu cred ca e cazul sa va faceti griji din cauza asta nervos

lasati copii in pace sa dea randamentul maxim cu mina si jumatea de creier care simt ei ca merge mai bine trag cu ochiul

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 16 ani

15.03.2004 12:17   se poate vindeca stangacia?  citat 

Trebuie sa ii multumesc lui Onush pentru ajutor sarut . Ai inteles perfect ce vroiam sa spun. Ideea era ca nu trebuie sa privim stangacia ca pe un handicap, ci ca pe o particularitate.
Faptul ca jumatate din americani sunt stangaci poate fi si rezultat al incurajarii sau sustinerii educative. In sensul ca nimeni nu isi pune problema sa le contrarieze lateralitatea.
De asemenea, acelasi lucru(cu americanii si numarul lor mare de stangaci), nu transforma stangacia intr-o generalitate; intr-o lume a dreptacilor ea ramane o particularitate.

sus

Denunta
SMOKY

15.03.2004 12:21     citat 

http://search.yahoo.com/search?p=left+h...p=mss&tab=

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 17 ani, 10 luni

15.03.2004 1:35     citat 

Fratele meu este stangaci. La scoala i-a fost interzis sa foloseasca mana stanga, de catre invatatoare. Rezultat, poate scrie cu ambele maini dar foarte urat. In orice face, chiar daca stie folosi si mana dreapta, prefera mana stanga.
Surioara mea este stangace, dar numai de picior.
Cristina(2 ani) este dreptace, dar de multe ori observ ca apuca si cu mana stanga sau chiar tine lingurita ori creionul cu mana stanga. Cred ca asa ii vine la mana, pana va simti care parte ii este mai la indemana.

sus

Denunta
Ami

Copii
David Alexandru: 18 ani, 3 luni
Luca Gabriel: 11 ani
am nascut deja!

16.03.2004 10:17     citat 

Fetelor, aveti mare dreptate in ce spuneti. Desenul este o forma de exprimare si nu incerc sa fac copilul sa deseneze dupa cum imi place mie, numai ca vine la mine si se milogeste sa-l ajut sa deseneze o masinuta, de exemplu, asa cum ma vede pe mine...sau mai nou, il atrag literele si se tot chinuie sa-si scrie numele dupa ce m-a vazut pe mine de cateva ori. Sunt singurele momente in care intervin eu si-i mai ghidez manutza...deci la cererea lui. In rest, deseneaza sau mazgaleste dupa cum ii place.
Multumesc pentru sfaturi, Andreeeea. Ai avut dreptate cu ce ai spus si n-am sa depasesc acea limita. Cred ca s-a inteles de fapt ce am vrut sa scriu legat de acea "ghidare". zambet

sus

Denunta
diodora

Copii
MIRIAM LUANA: 13 ani, 4 luni

29.01.2008 3:15     citat 

Vreau sa resuscitez acest subiect.
De la ce varsta poti sa stabilesti daca e stangaci sau nu un copil ?! Eu am inteles ca numai dupa 3 ani, pana la 3 ani sunt ambidextri ! Sotul e ingrozit ca gonguta e stangace si o sa scrie urat! Ca un stangaci nu scrie caligrafic ! Ea acum tine creioanele foarte frumos si corect doar in mana stanga, in dreapta daca i le pun parca tine un par rad rad

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 15 ani, 7 luni
Horea: 13 ani, 9 luni

29.01.2008 3:48     citat 

Diodora eu iti pot sa-ti spun ce explicatie am primit eu de la un psiholog.
Da, e corecta virsta de 3 ani pentru ca atunci se poate face acel test numit de liniaritate (ochi, mina, picior). Il testeaza pe copil ce ochi, mina respectiv picior foloseste. Pina la virsta asta se presupune ca s-a definitivat, dar, exista si situatii in care este incert si atunci trebuie aprofundata problema.
Davidutul meu e dreptaci 100%, insa Horea pare sa fie stingaci, foloseste ochiul sting, mina dreapta-stinga dar preponderent stinga si piciorul sting. Dar mai are inca un an sa se "hotarasca".
Psihologul zicea ca e important sa se definitiveze aceea liniaritate, altfel pot aparea probleme de comportament.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: