· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > ce facem cand copilul face crize,cum il linistim?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor ce facem cand copilul face crize,cum il linistim?     
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani, 9 luni

27.01.2008 9:51     citat 

ah, ziceai ca arunca totul din mina "sa-si ocupe timpul"...hehe, e si asta o experienta, nu doar o ocupare a timpului, trebuie sa vada ce se petrece cind lasa sa cada/arunca un obiect
si la noi sint dese, dese, tot timpul, si toate sfirsesc intr-un mare ris
desigur, apoi am de le adunat de peste tot, dar il implic si pe el trag cu ochiul asa ca unele jucarii merg in cub, altele ici, altele colo...acum le stie si locul
si nu, nu am un copil ascultator, "cuminte" cum se zice; ci am un nazdravan de te miri ce-i mai trece prin cap ca prostie
si cu "palmuta"....fie ea si ocazionala, tot nu sint de acord
pentru ca e foarte usor sa o lasi sa iti scape, azi una, luna viitoare alta, si apoi se inmultesc
ma rog, fiecare "educa" cum vrea

sus

Denunta
Gatula

Copii
Sofia: 15 ani

28.01.2008 4:28     citat 

Problema cu jucariile aruncate peste tot (si intentzionat) o avem si noi.Ma lasa sa le adun...chiar ma si ajuta, dar dupa ce sunt toate la locul lor,intoarce cosul si le imprastie iar prostit Faza e ca pe urma nu se joaca cu ele.O rog sa le adune si sa opreasca doar pe cele cu care vrea sa se joace.Nu vrea si-mi spune pe un ton raspicat ``tu sa le aduni``.Si daca nu vreau incepe sa se smiorcaie si-o tzine asa mult timp.
Intr-o zi m-a scos din sarite si-am dat in mintea copiilor foarte fericit jenat
I-am spus ca ea e mama si ca eu sunt Sofia.Si am inceput sa arunc cu jucarii pe jos...si ma smiorcaiam rad ..si-i ziceam ``mama strange jucariile``.Saracul copil s-a oprit din plins si se uita la mine mirata,dar eu continuam. ``Mama vreau caramele...vreau carameleeee``
Ea: nu am
Eu: sa-mi cumperi
Ea:nu am bani
Eu: dar eu vreau acum.
Si surpriza surprins Sofia a inceput sa ma mangaie si sa-mi explice ca nu are acum si ca atunci cind vom merge la cumparaturi o sa-mi cumpere.(bine nu asa detaliat dar asta era ideea).M-am prefacut ca am intzeles si-am uitat de caramele.Am inceput sa-i cer diferite jucarii si cind mi le aducea eu le aruncam si-i ziceam ca nu vreau asta vreau alta si tot asa. jenat De fiecare data imi explica ca nu e frumos dar eu nu pricepeam foarte fericit rad Pina s-a enervat si le-a adunat pe toate de pe jos....si m-a amenintzat ca le da altui copil surprins rad
Si tot circul asta a durat pina a venit tati de la munca si se uita la noi ca la masini tamponate....si mi-a zis ca traumatizez copilul rad rad Dar eu o tzineam pe-a mea...ca eu sunt copilul si ea e mama prostit Si faceam cam tot ce face ea cind e crizata.Ca sa ma imbuneze imi dadea chestii imaginare si-mi zicea ca e ceva dulce sau vreo jucarie.Si eu tot imaginar mancam dulciurile date de ea.
Si uite asa.....pina i s-a facut somn si ma ruga sa fiu eu mama si ea copilul prostit rad
Faza e ca de atunci nu mai face asa multe figuri si ma asculta....mai ales daca-i spun ca daca nu-i place sa fie ea mama si eu Sofia.Cind imi cere pe ton imperativ sa-i dau dulciuri sau mai stiu eu ce....merg intr-un coltz al camerei unde se presupune a fi magazinul si-i cumpar dulciuri imaginare foarte fericit Daca nu-i convine ai explic asa cum imi explica ea mie....si-i aduc aminte ca la fel facea si ea cind ne jucam de-a mama si copilul rad
Oricum.....mi se intampla sa dau de multe ori in mintea copiilor jenat Si ma joc impreuna cu ea......cu papusi,le hranim,le punem la nani,gatim(imaginar)..mergem la cumparaturi..facem cu randul care e vanzatoarea si care e cumparatoarea....mergem la scoala...si muuulte altele rad
Si de la joc,eu trec incet incet la treburile mele...adica ea calca hainele papusilor si eu hainele noastre.Ea curatza cartofi imaginari,in schimb eu gatesc real food rad Eu spal vase si ea spala pe-ale ei din plastic (fara apa).De cind ma implic in jocul ei,e mult mai ascultatoare ...nu se plictiseste si eu imi vad linistita de treaba fara sa ma zapaceasca.
Va pupacesc sarut

sus

Denunta
gedana

Copii
Constantin: 13 ani, 10 luni

28.01.2008 6:57     citat 

f frumos,ce faceti tu si fetita,e laudabil moduil de-a o face sa inteleaga ce e bine si ce e rau in comportamentul ei.Doar ca fetita ta e mai mare,la 2 ani sper sa a pot intelege si eu cu al meu baietel,ca acum ....a mia dificil<ce ma surprinde e ca,majoritatea copiilor au cam acelesi obieceiuri....cu aruncatul jucariilor,dupa ce noi,mamele le strangem...O SA depasim si faza asta,cel putin asa sper,dar ,din cate vad...mai poate aparea si pe la 2 ani...dar daca n-ar fi copii,dupa cine am strange jucarii,cu cine ne-am contrazice toata ziua scot limba

sus

Denunta
gulia80

Copii
tony cristian - bucuria casei
13 ani, 11 luni

28.01.2008 7:07     citat 

Ce faceti gedana?au iesit dintisori,sa mai linistit?noi tot asa suntem acum avem un nou obicei urcam pe scaun mare si descidem dulapul in bucatarie si facem curat adica tot ce apuca arunca jos.a si daca atrag atentia imi zic ''tac'' adica taci scot limba foarte fericit

sus

Denunta
aditza_tl

Copii
Larisa-Iuliana
Cristian-Florin

25.05.2008 12:22     citat 

Ce sa fac in cazul unui baiat de 1an si 8 luni,care atunci cand nu este lasat sa faca ce vrea el ,devine foarte nervos ,se trage singur de urechi,arunca tot ce-i pica in mana,trage de par pe cine il ia in brate? foarte fericit

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani, 9 luni

26.05.2008 2:34     citat 

depinde ce anume ii interzici
caci cred ca sint interdictii care pot fi evitate, care nu sint necesare
uneori functioneaza bine si deturnarea atentiei de la obiectul rivnit spre un altul interesant
acest gen de comportament e dificil, desigur, dar sa nu uitam ca frustrarile lor sint tare mari si ii fac sa sufere mai mult decit ne inchipuim noi
nu sint mofturi, nu sint nervi
si depinde foarte mult de felul in care geram aceste "crize" zi de zi, clipa de clipa
tu de exemplu cum faci? cum a ajuns la aceste atitudini (banuiesc ca a existat undeva o progresie in timp)?

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 14 ani, 6 luni

26.05.2008 4:25     citat 

----------
aditza_tl a scris:
Ce sa fac in cazul unui baiat de 1an si 8 luni,care atunci cand nu este lasat sa faca ce vrea el ,devine foarte nervos ,se trage singur de urechi,arunca tot ce-i pica in mana,trage de par pe cine il ia in brate? rad
----------

ignora-l pur si simplu, aduni in liniste ce arunca de pe jos, fara sa-l privesti si pune-le undeva de unde sa nu le poata lua...cind se calmeaza, explica-i pe un ton cit mai egal ca nu va realiza nimic facind ca toate visele, ba dimpotriva se poate alege si cu cite o pedeapsa de genul "tu cu mine nu mai ai ce discuta" pentru o perioada scurta de timp daca sunteti acasa sau "imediat in casa" daca sunteti afara sau un eventual "colt" in cazul in care dupa o perioada tot nu va intelegeti

noi am reusit in lupta asta, istericalele s-au dus asa cum au inceput...dar a durat luni de zile, timp in care am avut nevoie de medicamente sa-mi revin dupa crizele de nervi, eu neavind o sanatate de invidiat

sus

Denunta
carlachican

Copii
Iannis: 15 ani, 10 luni

30.05.2008 5:26   nu stiu cum sa fac sa iasa bine!!!!!!!!!!  citat 

buna! ma numesc carla si am o problema cu fiul mue iannis care are 3 ani si 9 lui. este foarte incapatanat, nu ma sculta, vrea sa faca numai ce vrea el, sa i se dea numai ce vrea el, face crize........urla, plange rau, tipa, da cu usile, arunca cu ce are in mana, decat pe sotul meu il mai stie de frica dar exista cazuri ca si atunci sa faca urat si sa aiba nervi.la plimbare, in vizita, acasa oriune.el il mai atinge si in urma la asta se cearta si cu mine ca spune ca numai eu sunt vinovata, nu mai vb cu niciunul dintre noi si ameninta cu temir ce...nu mai stiu ce sa fac sa nu mai am plroblemele aste cu fiul meu si implicit cu sotul. cum sa imi fac copilul sa asculte si sa nu mai vb cu autoritate.....ajutati-ma daca puteti.

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 1 luna
Antonia: 9 ani, 7 luni

18.06.2008 10:56     citat 

Vad ca discutia este despre copii cu care va puteti intelege.
Dar cum sa reactionez eu cand fiul meu de nici un an, se tavaleste pe jos ca vrea sa iasa pe balcon iar eu i-am inchis usa?
A plans, s-a tavalit pe jos, cand l-am luat in brate m-a impins cu mainile si picioarele, cand i-am adus jucarii sa-i distrag atentia le-a aruncat cat colo.
Pur si simplu nu am stiut cum sa reactionez. I-am vorbit bland, l-am mangaiat, dar degeaba, mai tare plangea. L-am pus la san si m-a muscat, dar apoi nu i-a mai dat drumul si a adormit cu greu, in suspine.
Am gresit cu ceva? Ce ar fi trebuit sa fac?

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 10 luni
V mic: 9 ani, 9 luni

18.06.2008 11:46     citat 

Poate ca daca il mai lasai un pic pe balcon ar fi fost mai rezonabil. Un mic compromis as zice. Eu in situatii din astea ii propun sa mai stea un pic, un minut acolo unde vrea...de obicei i se pare corect, adica vede intelegere din partea mea si atunci imi raspunde cu intelegere. Dupa ce trece minutul il pot lua linistita, nu mai protesteaza.

sus

Denunta
zuzalina

Copii

18.06.2008 3:37     citat 

----------
ocrisu a scris:
Vad ca discutia este despre copii cu care va puteti intelege.
Dar cum sa reactionez eu cand fiul meu de nici un an, se tavaleste pe jos ca vrea sa iasa pe balcon iar eu i-am inchis usa?
A plans, s-a tavalit pe jos, cand l-am luat in brate m-a impins cu mainile si picioarele, cand i-am adus jucarii sa-i distrag atentia le-a aruncat cat colo.
Pur si simplu nu am stiut cum sa reactionez. I-am vorbit bland, l-am mangaiat, dar degeaba, mai tare plangea. L-am pus la san si m-a muscat, dar apoi nu i-a mai dat drumul si a adormit cu greu, in suspine.
Am gresit cu ceva? Ce ar fi trebuit sa fac?
----------

eu cred ca ai reactionat destul de bine...gindeste-te ca daca cedezi acum, nu va intelege de ce nu are voie sa o ia la fuga prin mijlocul strazii, in definitiv este tot o interdictie...nu stiu de ce i-ai inchis usa, dar banuiesc ca ai avut si un alt motiv in afara de "ca asa ai vrut tu"...nervi de otel si pe viitor trag cu ochiul

sus

Denunta
zuzalina

Copii

18.06.2008 3:51   Re: nu stiu cum sa fac sa iasa bine!!!!!!!!!!  citat 

----------
carlachican a scris:
buna! ma numesc carla si am o problema cu fiul mue iannis care are 3 ani si 9 lui. este foarte incapatanat, nu ma sculta, vrea sa faca numai ce vrea el, sa i se dea numai ce vrea el, face crize........urla, plange rau, tipa, da cu usile, arunca cu ce are in mana, decat pe sotul meu il mai stie de frica dar exista cazuri ca si atunci sa faca urat si sa aiba nervi.la plimbare, in vizita, acasa oriune.el il mai atinge si in urma la asta se cearta si cu mine ca spune ca numai eu sunt vinovata, nu mai vb cu niciunul dintre noi si ameninta cu temir ce...nu mai stiu ce sa fac sa nu mai am plroblemele aste cu fiul meu si implicit cu sotul. cum sa imi fac copilul sa asculte si sa nu mai vb cu autoritate.....ajutati-ma daca puteti.
----------

daca nu merge nici cu recompense, nici cu negociere (desi cu astea trebuie incercat mai intii), poate merge cu pedepse, dar nu corporale, ci pus la colt citeva minute, nu-i mai vorbesti si-i spui de ce, il dai afara din camera cind il apuca crizele (la noi merge binisor chestia tipi, iesi afara din camera, fara drept de apel...si evident ca plinge si se da de ceasul mortii, dar stie ca daca urla asta o asteapta), ii iei jucaria preferata pentru o scurta perioada de timp si-i spui de ce, si i-o inapoiezi atunci cind merita etc.
ai ramine uimita cite face un copil pentru ciocolata, daca ii conditionezi primirea acesteia de un anumit comportament...dar trebuie sa-i explici inainte ce vrei de la el...
poate ca ar trebui sa-l faci constient de faptul ca faptele lui, oricare ar fi ele, au urmari, bune sau rele, functie de comportament
iar tu nu esti responsabila pentru reactiile sotului tau...daca nu-i place cum i se comporta copilul, sa faca bine si sa se implice mai mult in educatia lui, si nu cu parul, ci cu rabdare...copilul trebuie sa va iubeasca si sa va respecte, nu sa-i fie frica de voi
succes...nu stiu daca am fost coerenta, sper ca se poate intelege ideea generala...

sus

Denunta
ocrisu

Copii

19.06.2008 9:09     citat 

Cayia, nu puteam sa-l las sa iasa pe balcon fiindca e in curs de amenajare si e inca murdar, dar am deschis usa sa aerisesc. Iar de explicat nu prea am ce sa-i explic pentru ca e prea mic si nu intelege. Vina a fost oarecum a mea ca i-am scos in fata ceva interesant de facut, sa iasa pe balcon, dar in acelasi timp l-am impiedicat sa o faca.
Zuzalina, multumsc de sfat. sarut

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 10 luni
V mic: 9 ani, 9 luni

19.06.2008 9:19     citat 

tu stii mai bine situatia reala, a voastra. Iar eu ti-am spus cum as fi facut eu. Intr-o situatie asemanatoare, eu as fi preferat sa schimb un rand de haine si sa spal niste manute decat sa urle. Pe mine ma termina crizele de plans asa ca prefer compromisurile. As fi stat cu ochii cat cepele sa nu bage mizeria in gura si cu asta basta, l-as fi lasat sa-si faca damblaua...Asa fac de obicei si am calculat, spalat, schimbat haine plus timpul cat il mai las undeva pentru ca mai vrea, dureaza mai putin decat o criza de plans iar nervii mei sunt infinit mai putin incercati.

sus

Denunta
ocrisu

Copii

19.06.2008 9:33     citat 

Cayia, ai dreptate, multumesc. zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: