· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > ce facem cand copilul face crize,cum il linistim?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor ce facem cand copilul face crize,cum il linistim?     
ioanab81

Copii
Maia Alessia: 11 ani, 8 luni

24.08.2008 2:32     citat 

citesc cu uimire ceea ce scrieti si mi-e greu sa-mi imaginez ca micuta mea draga va face si ea la fel... desi probabil tot asa va fi! trist
ceea ce consider eu ca e foarte important in educatia copiilor este ca parintii sa se tina de cuvant..
daca anunta ca se intra in casa de la joaca...asa sa se faca...
sa nu se acorde importanta plansetelor...i se poate explica copilului ca nu ne putem intelege atunci cand el tipa, dar ca atunci cand se va opri veti putea vorbi despre ceea ce l-a suparat...
poate ca astea sunt vise de mamica incepatoare...dar eu asa voi incerca... sa fiu cat ma corecta, sa ma tin de cuvant, sa prezentam intotdeauna maiei aceeasi opinie (eu si tatal ei), sa nu facem rabat la intelegeri (daca azi trebuie sa adunam jucariile, si maine va trebui, daca nu, sa se aplice intotdeauna o pedeapsa), sa fiu atenta la nevoile ei, sa ma joc cu ea, si sa o iubesc...

sus

Denunta
margaritar

am nascut deja!

27.08.2008 7:04     citat 

Eu am avut sorti de izbanda ignorand aceste crize, care la noi... semanau cu cele ale animalelor din jungla... I-a dat si sangele o data la gingie din cauza ca a uitat sa-si scoata suzeta din gura la numarul datului cu capu'. Prima criza a durat aprox. 15 minute. Urmatoarele au scazut din ce in ce mai mult in intensitate si durata. Acum se mai intampla f. rar. De altfel aceste crize de furie, in general, sunt normale intre aprox. 2 si 3 ani, caci ei incep sa testeze cat de mult pot limitele impuse de parinti. Unii copii pur si simplu sunt mai linistiti din firea lor, insa crizele acestea nu-i fac cu nimic mai anormali pe ceilalti copii. Important este doar ce fac parintii, cum reactioneaza ei in aceste situatii. Daca de rusinea vecinilor, sau din orgoliu vor incerca sa-si potoleasca odrasla cu metode ineficiente sau vor tine morala (pe care de altfel copilul nu numai ca nu o intelege dar nici nu o aude in timpul crizei), sau se vor ruga cu cerul si cu pamantul de ei sa inceteze... nu vor reusi sa aiba succes decat eventual pe termen f f scurt.
Asta este experienta mea.

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 4 luni
V mic: 9 ani, 2 luni

27.08.2008 7:35     citat 

Si atunci solutia propusa de tine ar fi ca exact in momentul in care copilul are mai mare nevoie de atentie, sa-l ignoram? trist

sus

Denunta
margaritar

am nascut deja!

27.08.2008 9:46     citat 

:) In momentele acelea el nu are nevoie de atentie, in momentele respective el incearca sa atraga atentia asupra sa invatand in felul acesta sa manipuleze parintii prin stari de furie, nervi. De atentie are intr-adevar nevoie in alte situatii.
In plus, as vrea sa adaug ca aceasta nu e o slutie propusa de mine ci adoptata.
Parerea mea...

sus

Denunta
Cayia

Copii

28.08.2008 7:37     citat 

----------
margaritar a scris:
zambet In momentele acelea el nu are nevoie de atentie, in momentele respective el incearca sa atraga atentia asupra sa
----------

Buna remarca, intr-adevar rad

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 12 ani, 6 luni
Denis Gabriel: 10 ani, 3 luni

28.08.2008 1:03     citat 

----------
Gatula a scris:
Problema cu jucariile aruncate peste tot (si intentzionat) o avem si noi.Ma lasa sa le adun...chiar ma si ajuta, dar dupa ce sunt toate la locul lor,intoarce cosul si le imprastie iar prostit Faza e ca pe urma nu se joaca cu ele.O rog sa le adune si sa opreasca doar pe cele cu care vrea sa se joace.Nu vrea si-mi spune pe un ton raspicat ``tu sa le aduni``.Si daca nu vreau incepe sa se smiorcaie si-o tzine asa mult timp.
Intr-o zi m-a scos din sarite si-am dat in mintea copiilor foarte fericit jenat
I-am spus ca ea e mama si ca eu sunt Sofia.Si am inceput sa arunc cu jucarii pe jos...si ma smiorcaiam rad ..si-i ziceam ``mama strange jucariile``.Saracul copil s-a oprit din plins si se uita la mine mirata,dar eu continuam. ``Mama vreau caramele...vreau carameleeee``
Ea: nu am
Eu: sa-mi cumperi
Ea:nu am bani
Eu: dar eu vreau acum.
Si surpriza surprins Sofia a inceput sa ma mangaie si sa-mi explice ca nu are acum si ca atunci cind vom merge la cumparaturi o sa-mi cumpere.(bine nu asa detaliat dar asta era ideea).M-am prefacut ca am intzeles si-am uitat de caramele.Am inceput sa-i cer diferite jucarii si cind mi le aducea eu le aruncam si-i ziceam ca nu vreau asta vreau alta si tot asa. jenat De fiecare data imi explica ca nu e frumos dar eu nu pricepeam foarte fericit rad Pina s-a enervat si le-a adunat pe toate de pe jos....si m-a amenintzat ca le da altui copil surprins rad
Si tot circul asta a durat pina a venit tati de la munca si se uita la noi ca la masini tamponate....si mi-a zis ca traumatizez copilul rad rad Dar eu o tzineam pe-a mea...ca eu sunt copilul si ea e mama prostit Si faceam cam tot ce face ea cind e crizata.Ca sa ma imbuneze imi dadea chestii imaginare si-mi zicea ca e ceva dulce sau vreo jucarie.Si eu tot imaginar mancam dulciurile date de ea.
Si uite asa.....pina i s-a facut somn si ma ruga sa fiu eu mama si ea copilul prostit rad
Faza e ca de atunci nu mai face asa multe figuri si ma asculta....mai ales daca-i spun ca daca nu-i place sa fie ea mama si eu Sofia.Cind imi cere pe ton imperativ sa-i dau dulciuri sau mai stiu eu ce....merg intr-un coltz al camerei unde se presupune a fi magazinul si-i cumpar dulciuri imaginare foarte fericit Daca nu-i convine ai explic asa cum imi explica ea mie....si-i aduc aminte ca la fel facea si ea cind ne jucam de-a mama si copilul rad
Oricum.....mi se intampla sa dau de multe ori in mintea copiilor jenat Si ma joc impreuna cu ea......cu papusi,le hranim,le punem la nani,gatim(imaginar)..mergem la cumparaturi..facem cu randul care e vanzatoarea si care e cumparatoarea....mergem la scoala...si muuulte altele rad
Si de la joc,eu trec incet incet la treburile mele...adica ea calca hainele papusilor si eu hainele noastre.Ea curatza cartofi imaginari,in schimb eu gatesc real food rad Eu spal vase si ea spala pe-ale ei din plastic (fara apa).De cind ma implic in jocul ei,e mult mai ascultatoare ...nu se plictiseste si eu imi vad linistita de treaba fara sa ma zapaceasca.
Va pupacesc sarut
----------

foarte fain.....parca mi-o si imaginez.........super tare rad rad rad

sus

Denunta
Camy2007

Copii
Camelia - Frumusica foc...
12 ani, 7 luni

28.08.2008 3:08     citat 

Buna fetelor!!!!
Aceasta problema o avem si noi.... urla, se arunca de pamant,da cu capul unde prinde, daca nu primeste ceva ..nu stiu ce sa fac ,ce-l mai mult ma ingrijoreaza faptul ca da cu capul de perete de gresie in mine unde apuca ...de fiecare data cand da cu capul i se face un cucui sau o vanataie....
Voi ce ma sfatuiti sa fac?????
mutumesc anticipat....

sus

Denunta
margaritar

am nascut deja!

30.08.2008 9:08     citat 

Pai...exact ce am zis mai devreme. Asa facea si Mira la inceput si a continuat cat timp cedam si ii dadeam obiectl dorit. Cand am renuntat eu a renuntat si ea. In etapele explicate mai devreme; adica incetul cu incetul. In timpul crizei continui sa faci ce faceai (te uiti la tv, vorbsti cu cineva etc), iar la final ii spui ca o iubesti f mult sii ii explici pe scurt (fara morala) de ce nu e bine acel lucru.
Este important ca toti din casa sa va puneti de acord asupra a cel putin 3 obiecte care sa fie NU sub orice forma. Adica sa nu cedeze nimeni si sa i le dea.
Eu zic ca va fi bine.
E putin dificil sa nu ne induiosam la aceste crize dar ... se poate.
Doamen ajuta!

sus

Denunta
Cayia

Copii

30.08.2008 9:35     citat 

Dar tie ti-ar placea sa fi tratata asa?

sus

Denunta
ddadriana

31.08.2008 12:36     citat 

Cayia, crezi ca e mai interesant daca faci tu crize, sa se apuce toti din jurul tau sa sa faca crize?? Nu crezi ca e mai ok, cind faci crize sa te lase lumea in pace sa te linistesti si pe uram discutat???

si eu zic la fel ignorat, tras aer in piept, ca ei dupa cite-va crize pricep, ca nu tine.

sus

Denunta
Cayia

Copii

31.08.2008 4:21     citat 

Eu in general cand fac crize le fac din cauza ca-mi lipseste ceva, in general afectiunea si intelegerea partenerului de viata. In rest sunt ca o floare. Si stiu sigur ca un copil asa mic face criza exact cum zicea mai sus, ca sa atraga atentia, intrebarea e de ce vrea sa atraga atentia? Inseamna ca ceva ii lipseste. Si ce poate sa-i lipseasca la varsta asta?

sus

Denunta
ddadriana

31.08.2008 4:29     citat 

De exemplul: INTELEGEREA: Ca nu totul se invirte, in jurul lui!, ca nu toate se executa la comanda lui, sa accepte de celalant nu are timp, nu poate, sau nu vrea ca el.

sus

Denunta
Camy2007

Copii
Camelia - Frumusica foc...
12 ani, 7 luni

01.09.2008 1:10     citat 

Mersi fetelor de raspuns......
pupiciiiiiiiiiiiiii Muakssssssssssssss

sus

Denunta
margaritar

am nascut deja!

01.09.2008 3:27     citat 

Cayia, nu, nu mi-ar placea nici mie ... insa la aceasta varsta ne intelegem altfel si am invatat sa ne exprimam altfel decat prin manipularea celorlalti. Nu cred ca ne dorim sa facem din copiii nostri niste adulti isterici. Plansul acela isteric al copiilor nostri despre care unele dintre noi vorbim este o modalitate gresita de atragere a atentiei, pe care, de altfel, copiii o experimenteaza. Cu toate acestea, asa cum am zis, nu toti copiii reactioneaza asa. Poate ca tu nu te-ai intalnit cu astfel de crize. Nu in toate familiile lucrurile stau la fel.
Eu nu sunt nicidecum atotstiutoare. Eu mi-am intrebat pediatrul cum sa procedez in acest caz si mi-a explicat faptul ca probabil atunci cand era bebelus am fost langa ea la primul zgomot, planset...astfel incat acum ii vine mai greu sa accepte aceasta frustrare...caci este o mare frustrare pentru ei. Insa...noi, oamenii, nu ramanem vesnic bebelusi, si e necesar sa inteleaga ca apar schimbari in viata lor, a parintilor...pe care trebuie sa le accepte.
Si as mai adauga ceva...e important sa ne gandim totusi la viitorii adulti...caci copiii nostri pana la urma catre asta se indreapta, catre viata...unde desigur nu bat din palme si totul se intampla conform vointei lor. Si asta nu inseamna neaparat ca nu sunt iubiti!

sus

Denunta
gedana

Copii
Constantin: 13 ani, 4 luni

04.09.2008 4:24     citat 

Buna,mamici,bine v-am gasit!am lipsit mult de pe acets forum si inca ma mai confrunt cu probl crizelor la baieteleul meu.Adica se mai intampla din cand in cand si astept mom cand se vor termina,dupa 3 ani sau cand???? plang sau sunt foarte trist desigur probl mea este cautarea solutiei la aceste reactii ale copilului.Inteleg ca este vb despre frustrari,despre a verifica cat d emult pot intide copii nostri coarda,respectiv nervii parintilor....si sunt pt solutia:a-i lasa sa-si faca numarul,dupa ce ai incercat sa discuti cu el,sa-i explici ce si cum,sa-i distragi atentia....si chiar sa le facin in ordinea asta,iar daca nu ai sorti de izbanda...sa-i lasi sa urle.Asta e,pediatrul nostru zice sa sunt mofturi,ca am sarit in sus la fiecare scancet...inca de cand era copilul mic,iar el acum vrea sa faca numai ce vrea cu noi.Dar e f f f greu,chiar si sa accepti aceasta solutie ca fiind ultima.Deci noi facem crize la venitul de afara,desi asta ii trecuse,a revenit in forta de cateva zile....cand vrem cate ceva din ultimul raft....de oriunde,desi pus acolo pt a nu ajunge copilul la el....ca altfel nu ne-am mai descurca prin casa...cu toate insirate peste tot!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: