· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > infectie urinara cu e-coli
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  »
subiect nou  raspunde
autor infectie urinara cu e-coli     
oana_r

Copii
matei: 16 ani, 2 luni
ania-dumitra: 12 ani, 2 luni

16.04.2008 2:55     citat 

BUNA
ce faceti fetelor?
stefanescu,i-au dat anei dintisorii?
albi,cum e cu urovaxomul?
eu i-am facu aniei urocultura si au iesit sub 10.000 si nu se considera infectie.
acum 3 saptamani iesise sterila.
sper sa nu mai apara,inca ii mai dau tratament homeopat.

sus

Denunta
stefanescu

Copii
Ana Maria: 12 ani, 2 luni

16.04.2008 7:12     citat 

Buna,
inca nu i-au dat dintisorii, desi de 2 saptamani este foarte maraita, nu stiu ce sa-i mai fac. Chiar astazi am luat rezultatul la urocultura, a iesit negativ, insa nu stiu ce sa ma mai fac cu Ana, nu vrea sa manace, nici macar lapte. Am fost luni la medic si mi-a spus ca nu are nimic, ca este sanatoasa, insa eu nu stiu ce sa mai cred, chiar nu inteleg de ce nu are pofta de mancare, mananca f. putin, cam 350-400ml lapte pe zi, masa de pranz este mai consistenta, cam 100gr legume plus 2-3 lingurite de carne de pasare, iar dimineata la 10 abia daca manaca 50 gr fructe cu 1 lingurita cereale. Poate ma ajutati cu niste sfaturi, spre exemplu i-am dat la ora 13.30 piureul de legume, si la 18 lapte, a baut doar 30 ml, am incercat si peste o ora si tot nu a vrut sa bea.
Multa sanatate!

sus

Denunta
elmi

Copii
David: 14 ani, 5 luni
Edina: 12 ani, 3 luni

16.04.2008 8:32     citat 

Pai...cam asa papa si fata mea exceptand carnita ...stiu ca este exasperant dar poate trebuie sa acceptam ideea ca avem niste bblusi sanatosi si slabuti.

sus

Denunta
stefanescu

Copii

17.04.2008 10:18     citat 

Ai dreptate! Medicul mi-a spus ca, copii inteligenti manaca putin, important este ca acel putin pe care-l manaca sa fie de calitate.
Cine stie poate vor sa se faca fotomodele. De cand manaca asa putin fetita ta Elmi? Dintotdeauna? sau a avut si perioade mai bune?

sus

Denunta
albi

Copii
ALEXANDRA GEORGIANA: 13 ani, 9 luni
LUCA MIHAI: 8 ani, 11 luni

17.04.2008 10:35     citat 

ii dau uro-vaxom de 2 saptamani, sapt viitoare ma duc cu ea la analize ca am fost racite, inca mai tuseste si ii mai curge nasul. va spun rezultatul. sanatate si pupici

sus

Denunta
oana_r

Copii

17.04.2008 2:42     citat 

stefanescu,noaptea mananca?
ania nu mai mananca noaptea si dimineata mananca cam 170-200 la ora 7.apoi la 10 mananca mar cu bana,ii place foarte mult banana,sa ii dau para cu 1 lingurita cereale,apoi pe la 12-13 mananca 110-150 lapte,la 14.00 are pire legume cu carnita,la 18.00 mananca 130-170 lapte si seara la 20-21 mananca 200 cereale si daca nu adoarme mai vrea pe la 22.00 100 ml cereale.deci,cam 700 ml cu tot cu cereale.

daca ii place piureul de legume,il poti face mai gros si zeama fa-i 60-90 cu lapte si amesteca cu piureul de legume
cauta cereale care-i plac.
aniei ii pla cele de la milumil cu morcov si mar si prietena mea are o fetita careia ii plac cele de la humana cu piersica si maracuia,i-am luat aniei si nu le mananca,

daca-i plac cerealele,dai ultimele 2 mece cu cereale.sau da-i lapte noaptea pen somn ,la vreo 6 ore de ultima masa.

sus

Denunta
oana_r

Copii

17.04.2008 2:52     citat 

albi,LA MULTI ANI ALEXANDREI!

Multa sanatate!

sus

Denunta
stefanescu

Copii

17.04.2008 8:48     citat 

Buna fetelor,
La multi ani! fetitei tale Albi.
Oana, Ana mananca laptele numai in somn, dar tot e putin. Spre exemplu manaca asa: la 22 sau 23 - 170ml lapte, pe la 4 sau 5 dimineata 170ml cu 2 lingurite de cereale, pt ca daca ii pun mai multe nu-l mai bea, dimineata cand se trezeste pe la 8 nici nu vrea sa vada laptele, asa ca pe la 9 ii dau mar ras cu putine cereale sau para sau piersica, inca nu i-am introdus banana, dar nu se omoara deloc cu fructele, mananca cam 50gr, la 13-14 piure de legume cu carnita de pui, asta-l manaca mai bine, cca 130 gr, la ora 18 nici sa nu vada laptele, si-i fac un terci din cereale, pe care intr-o zi il manaca in alta nu. Cereale am incercat mai multe feluri, vad ca cele de la humana cu mar ii plac cat de cat. I-a luat sotul meu tot de la humana cereale cu piersica si maracuia, cele de care mi-ai vorbit si tu, insa nu stiu daca sa-i dau pt ca au lapte inclus, iar Ana bea Nan nu Humana. Asa ca nu stiu cum s-o pacalesc sa pape mai mult lapte.... maine merg din nou la medic, la cel care a tratat-o in spital, sa vedem ce spune si el.
Sanatate multa!

sus

Denunta
stefanescu

Copii

17.04.2008 8:52     citat 

Inca o intrebare pt tine Oana: Ania nu s-a constipat de cand ai inceput diversificarea?, ca noi mai avem o problema, Ana este constipata, de 2 zile iese numai cu supozitor. Azi i-am luat de la humana milchzucher, care este pt constipatie, sa vad cum o pacalesc sa i-l dau.

sus

Denunta
oana_r

Copii

18.04.2008 2:35     citat 

stefanescu,ania de cand cu diversificarea face kk de 3 ori pe zi,ea era constipata inainte de la milumil.eu ii dau lapte Lactana ,dar cereale ii dau si de la milumil si de la humana,care sunt cu lapte.daca ania mananca la 4-5 dimineata nu mai mananca laptele la 8,mananca pe la 9 fructele si laptele la 12.00.
pentru costipatie da-i mar,para sau fructe la borcanele cu piersica.alea sunt dulci si s-ar putea sa-i placa.

sus

Denunta
albi

Copii
ALEXANDRA GEORGIANA: 13 ani, 9 luni
LUCA MIHAI: 8 ani, 11 luni

18.04.2008 5:32     citat 

va multumin ptr urare, ieri nu am intrat pe net, ne-am apucat de curatenie. azi am inceput serviciul, nu ptr mult timp ca o sa intru in somaj, asta e. va pupam.

sus

Denunta
stefanescu

Copii

18.04.2008 7:19     citat 

Ok, cre ca o sa-i dau si eu cerealele acelea de la humana. Am fost astazi la medic si mi-a spus ca-i sanatoasa, sa nu-mi fac griji ca manaca mai putin. Am incercat si fructe de la borcanele, nici macar nu vrea sa deschida gurita, incepe si bazaie, o sa mai incercam!

sus

Denunta
carmeni

25.12.2008 11:28     citat 

Buna fetelor,
este prima oara cand scriu aici pt.ca nu prea am timp dar va urmaresc si de multe ori sfaturile voastre mi-au fost de mare ajutor.In special acum 3 luni cand baietelului meu de 7 luni pe atunci i-am descoperit o infectie urinara cu e-coli si pioceanic.Tratamentul celui mai renumit nefrolog din Tm.a fost augumentin 10 zile.Apoi am tot repetat urocultura si apea o cant.de 50.000-100.000 de germeni pioceanic.Acelasi medic mi-a recomandat gentamicina.Nu am mai fost de acord inca odata cu antibiotice la asa o varsta mica si la recomandarea cocinelei ce scris la acest sub. despre bacteriofag am hotarat sa-i administrez si eu baietelului meu.Recunosc cu mari retineri pt.ca majoritatea(inclusiv nefrologul) erau impotriva administrarii unui medicament care nu se gasaste la noi in tara,etc.Cocinela insa m-a ajutat in urma unor schimburi de mesaje sa-mi alunge suspiciunile si ii multumesc din suflet!
Bacteriofagul a fost destul de costisitor, l-am procurat din R.Moldova si i-am administrat 10ml de trei ori pe zi oral timp de 14 zile.Dupa trat. am facut din nou analize si surpriza dupa aproape 2 luni de chin urina lui Maxi era sterila.Nu-mi venea sa cred asa ca am tot repetat-o si intot.a iesit o.k.Am scapat sper definitiv cu asta si recomand cu toata increderea celor care nu vor sa-si intoxice bebelasii cu antibiotice acest medicament!

sus

Denunta
mara13

20.02.2009 10:46     citat 

carmeni, da-mi te rog niste detalii referitoare la bacteriofag: sub ce denumire l-ai gasit in Republica Moldova, cat a costat, ai avut nevoie de reteta? In ce localitate l-ai gasit? Baietelul meu Matei a avut 3 episoade de infectie urinara cu ecoli. Am fost internati la Grigore Alexandrescu unde i-au facut toate investigatiile, inclusiv cistografie si se pare ca nu are nimic. M-am saturat de antibiotice...si as incerca altceva. Multumesc mult

sus

Denunta
cristicros

Copii
ALEXANDRU: 13 ani, 6 luni
S: 11 ani, 2 luni
am nascut deja!

21.02.2009 12:02     citat 

oana.r la ce medic homeopat ai mers. Si eu sunt din Bacau si fac infectii urinare f des si m-am saturat de luat antibiotice.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: