· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > sa avem incredere in laboratoarele de analize medicale?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor sa avem incredere in laboratoarele de analize medicale?     
lupu78

Copii
BIANCA

30.01.2008 6:05   sa avem incredere in laboratoarele de analize medicale?  citat 

am sa incerc sa fiu scurta si la subiect.acum recent fetita mea de 1 an,Bianca facea febra...urma nurofen,dar la 5 ore urma iar febra...iar nurofen si tot asa 3 zile.A patra zi..fuga urgent la doctor.Am mers si am facut un sumar de urina dupa sfaturile doctorului(bianca nu era nici racita,nici nas infundat...nu avea nimic..doar febra)am mers la un laborator pe strada moara de foc(iasi)si am lasat urina pentru sumar.Cind ma intorc dupa rezultate doctorita ma intreaba daca avem cazuri in famile de diabet.Sa cada cerul pe mine nu alta.Iesise zaharina in urina!!!!!!m-am speriat ingrozitor tremuram toata.Sun doctorita de familie si-i spun ce s-a descoperit,.evident nu era a buna.La cum tremuram nici nu mai puteam sa gindesc normal....dar mi-am zis sa stau calma si sa merg sa fac repede glicemia fetitei.Desigur ca m-am dus la un alt laborator ,a intapat fetita-n deget ,a pus analiza sub un aparat si pe loc mi-a spus ca e in limitele normale glicemia.Ma mai linistisem parca.Sun doctorita fetei inapoi si-i spun ca glicemie e buna...cum se poate?>.dar femeia in loc sa ma calmeze-mi spune ca nu e valabila analiza aia de glicemie...ca-i valabila si reala numai daca-i ia singe din vena!!!Sa cad iar jos ,abia ma linistisem cit de cit.Totusi am zis sa nu intap fata si sa mai las urina pentru un sumar si la respectivul laborator....si surprizaaaa dupa ce am luat analizele totul era in regula....nu mai iesise zaharina in singeee(era o banala infectie urinara....gasise leucocite 75)
intrebarea care vreu s-o pun defapt
Sa avem incredere in laboratoarele astea sau sa mergem in spital pentru analize?
precizez ca laboratorul unde au iesit analizele la urina 1000dcl(un adult intra in coma la 600)se numeste labmed(moara de foc iasi),iar cel cu analizele corecte se numeste praxis(tg cucu iasi)
Am vazut si la tv ca cineva a dus in loc de urina ciai...si au iesit analizele perfecte

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 15 ani, 1 luna
Natalia: 12 ani, 11 luni

30.01.2008 6:18     citat 

Din lipsa de timp recunosc ca nu am citit decat intrebarea topicului, dar totusi raspund: jenat nu am nici cea mai mica incredere in laboratoarele medicale, fiindca am auzit n cazuri de rezultate date i lipsa probelor, inclusiv Alexiei i-au dat rezultat la un exudat nazal fara sa ii fi luat proba din nasuc, doar fiindca initial platisem, iar apoi m-am razgandit si mi-au dat banii inapoi.

sus

Denunta
lulu26

Copii
A: 12 ani, 3 luni
B: 12 ani, 3 luni

30.01.2008 7:10     citat 

no, daca tot s-a deschis subiectul, hai sa mai dau si eu in gat un laborator din iasi...se numeste bio's lab parca, e pe bd independetei inainte de "pizzeria diavolo"..sa va povestesc...eram insarcinata in luna a sasea si ma trimite doctorita mea cu un sumar de urina sa fac un examen de urocultura, fiind suspecta de infectie urinara...iau eu rezultatul...imi gasisera vreo 3 minuni de infectii cu o antibiograma de murea si omu' sanatos surprins
ei acu stau si ma gandesc daca nu era doctorita mea o profesionista si nu ma trimitea sa le repet...nu muream si copchii si io de suparare? eu de atunci analizele le execut numai la praxis si la med center..fara prea mare increde da ce sa-i faci...

sus

Denunta
lupu78

Copii
BIANCA

30.01.2008 7:47     citat 

Eu cred ca nu trebuie sa stam asa cu mainile-n sin si sa spunem Ce sa-i faci si sa ne ducem unde ne trimit doctorii de familie(unde au iei aranjamente sau farmacii).in spita cica sint cele mai sigure analize,dar,intrebarea e poti sa stai cu copilul internata in spital chiar si

pentru 1 zi pt ana

lize?iesi de acolo cu alte boli....voi ce credeti?

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 14 ani, 4 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 9 ani, 5 luni

31.01.2008 5:49     citat 

NU...am depistat acum la fata mea ca are oxiuri in urma unor crize neplacute de voma, diaree, febra, moleseala si altele ...mi s-a spus ca ai are de mai mult de 6 luni si i-ar fii dat tot organismul peste cap.
Nu are nici macar o luna de cand i-am luat rez de la cabinet care au iesit IMPECABILE, dupa spusele dr, desi copilul meu avea aproape 2 luni de cand manca sa fiu sincera doar sa nu moara de foame.
Cand m-am dus si i-am spus a ridicat din umeri si mi-a zis ca nu face ea analizele...i-am spus corect...dar dvs ati semnat acordul cu aceasta firma sa va faca analizele.
Mi-a zis ca aceste greseli sunt umane....concluzia este uman ce a patit fetita mea si ca va dura ceva vreeme pana organismul se va reface. nervos
Cred ca dc nu era socrul meu cu mine manca bataie in ziua aia!!!

sus

Denunta
LehaciDiana

Copii
Bogdan: 8 ani, 3 luni

01.09.2014 2:45   Buna tuturor  citat 

scurt si la obiect:
Dragi mamici din Iasi, daca aveti analize medicale de facut piticilor, va recomand cu caldura sa ocoliti Synlabul din Nicolina. Nici n-am spus ca nu-i bat astazi. Mi-au traumatizat copilul (de 3 ani jumate) atat de tare incat a facut pe el de durere la recoltat sange. sa le fie rusine! au pus oameni incapabili sa recolteze sange copiilor mici. experiente se fac pe cadavre, nu pe copii! lasa studenti nesupravegheati sa se joace cu meseria asta!
nici n-am spus ca nu-l bat pe tampitul care mi-a intepat copilul si a miscat acul in manuta lui de ne-am umplut de sange toti. acum are 2 vanatai la manute si nu ma lasa deloc sa ma uit acolo. imi tot repeta: " nu te uita, sunt cumite, mi-e fica mami"
eu cand am intrat, am facut un scurt control de rutina: adica toate instrumentele sa fie desigilate in fata mea, testele celelalte sa fie efectuate inaintea recoltarii de sange pt ca e traumatizanta, m-am prezentat pt ca asa mi se pare corect iar el a zis ca e "baiatul lui ...tata" si deja mi s-a aprins un bec si l-am intrebat ce experienta are cu copiii, cum era si firesc pana la urma, nu? raspunsul a fost pe masura studiilor sau a practicii, probabil: copiii cuminti nu plang iar cei obraznici plang. cand i-am zis ca nu conteaza cumintenia ci experienta lui, s-a uitat la mine de parca coborasem din OZN. iar la punctul culminant i-am racnit in ureche sa ia mana de pe copil ca il castrez direct. a venit si "taticul" cu o asistenta foarte draguta si a terminat operatiunea la cealalta manuta si m-a implorat sa nu-i fac reclamatie plodului....
(cine stie ce surprize am si la rezultate!!!)

sus

Denunta
anadaniela87

17.01.2019 7:37     citat 

Dragi mamici, familia mea se trateaza cu remedii homeopatice si recent am mers la domnul profesor Ovidiu Buciscanu pentru o analiza a intregului corp prin iridologie, care este un fel de RMN al intregului corp si iesi mult mai ieftin decat daca ai face atatea analize .Unde mai pui ca este si o tehnica non-invaziva, care nu dauneaza cu absolut deloc corpului. Ca sa va faceti o idee despre ce inseamna asta , puteti citi mai multe aici http://www.holimedclinic.ro Va recomand cu caldura sa mergeti la dumnealui pentru orice afectiune . Va las si nr de tel : 0722 362 773. Multa sanatate !

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: