· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > Cojite pe cap
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Cojite pe cap     
Chaton

Copii
Radu Cosmin - Minunat!
18 ani, 6 luni

17.03.2004 12:37   Cojite pe cap  citat 

Puiul meu de aproape 3 luni are niste cojite galbui pe cap,par grasutze. ce sa ii fac,mi-e frica sa i le iau cu unghia sa nu se faca mai rau. Cu ce sa il dau? intrebare

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 19 ani, 6 luni

17.03.2004 1:21     citat 

Asa a fetita mea - se numeste dermatita seboreica si se pare ca e cauzata de o "incompatibilitate" hormonala intre mama si bebe.

Nu e necesar nici un tratament, trece in timp de la sine, ce poti sa faci - dupa baita sa ii faci masaj si pe capusor si frunte (Ilinca a pe frunte) cu ulei de bebe si sa pieptani puiul cu o perie fina si moale.
In nici un caz nu trage de cojite - vor cadea singure!
Ca idee - de pe frunte lu´Ilinca i-au trecut pe la 5 luni iar de tot (din cap) pe la 7 luni!

sus

Denunta
Chaton

Copii
Radu Cosmin - Minunat!
18 ani, 6 luni

17.03.2004 1:30     citat 

Mersi de raspuns. Am ulei johnson cu aloe vera ,gel tot de la johson cu musetel,cu care il dau pe corp si putin pe fata cateoidata cand mi se pare ca o are cam uscata,la noi in casa aerul e un pic uscat de la radiator(acum nu il mai tinem). Pot sa il dau si cu ulei de masline sau numai cu uleiul de bebe?de periat uite ca nu am facut-o niciodata,il mai masez pe capusor. Nu prea are perisor la 3 luni. e vreao prb? zambet

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 18 ani, 10 luni

17.03.2004 2:21     citat 

vezi ca a care s-au plans majoritatea mamicilor(daca bebelacului tau ii sunt bune ok). cat despre coji, si mandra a la sine. am lasat-o vreo trei luni si nimic...ni s-a vreo trei ori inainte de baitza si i-a-astea cu albinutza, mea, a femeia care a ea o saptamana - un fel de ajutor maternal, i le pieptana dupa baitza cu un pieptene mic de bebei, iti dai seama ca nici ea nu abunda de par...iar cu pielicica, a uscaciune...poti ori sa pui un vas cu apa pe radiator, in caz ca-l mai folosesti, si sa il ungi pe bebe cu ulei de corp, ala de masline nu stiu daca e indicat, habar n-am...si sa nu-i speli corpul in fiecare zi, ca nu asuda la camp... jenat da' sa il ungi zilnic, cica pe timpul verii nu mai e problema.
succes si pupam mult! zambet zambet

sus

Denunta
nightwish

Copii

17.03.2004 4:05     citat 

io cred ca uleiul de masline e cel mai bun. il fierbi inainte de folosire vreo 30 de minute la bain-marine. i-am facut masaj cu el, mandrei mele,inainte de fiecare baie si are pielea f faina(i-am dat si pe...sa-l numim par rad ).
mai, tot nu mi-am amintit cum se numeste chestia aia ptr coji prostit intrebare
parca-s tembela...oricum directivele de folosire sunt urmatoarele:inainte cu 20 de minute de baie ungi pielea capului pe unde are cojitze, dar feresti zona fontanelei. foloseste un pieptan cu dinti rotunjiti ca sa nu-l zgarii si incearca sa le "razui"...o sa vezi ca se elimina destul de repede.

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 32 ani, 9 luni
Cristiana: 16 ani, 6 luni

17.03.2004 4:08     citat 

Cojitele se mai fac si din cauza ca nu o clatesti bine pe cap dupa ce o speli cu sampon. Ar fi si asta o cauza.
Oricum sfaturile pe care le-ai primit sunt bune, da-o cu ulei si piaptan-o usor pe capsor.
Auzi fish-ule nu am inteles eu prea bine ,,sa nu ii speli corpul in fiecare zi".... la noi se spala bebelu in fiecare zi, pana pe al 4-5 luni, adica face baita, pe la voi e altcumva?

sus

Denunta
Chaton

Copii
Radu Cosmin - Minunat!
18 ani, 6 luni

17.03.2004 5:27     citat 

Hai intai sa va multumesc tuturor de raspuns. asaaaaa.Am sa aleg varianta cu uleiul de masline si sper sa ii treaca repede. de clatit il clatesc bine,ma gandesc sa nu fie chiar de la sampon acuma ca e johnson,dar pe corp il dau cu gel de aceeasi firma si il tolereaza,chiar si pe fata il mai dau cateodata. E baietel puiul meu,fratilor, nu e fetita:)))))hai sa traim cu toate si sa avem pui buni si sanatosi.

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
18 ani, 10 luni
VLAD DARIUS - voinicel
13 ani, 7 luni

17.03.2004 6:38     citat 

da fata, ai auzit bine...prima oara m-am strepezit si io toata...ca, cum asa, sa nu speli odoru'???
da' p-orma am realizat ca nu munceste la plug, hai sa-ti spui cum fac eu, dupa ce ii facui baie la caditza fro cateva luni si avea pielicica uscata, chit c-o ungeam ca pe friptura inainte s-o pui pe gratar, lucea...
o zi o pun in cadita cu apa si fie ulei de baie fie un fel de lotiune de baie hidrantanta, ziua urmatoare o spal doar pe fata si la pitulice cu o manusa si o clatesc si sterg bine, ziua urmatoare ii facem dus, apoi iar cu manusa, apoi iar baie la cadita.
intotdeauna dupa spalaturile astea o sterg bine si o ung, si deja nu mai e asa uscata...ajunsesem sa ma ingrijorez, da' mi s-a catre asistoanta de la biroul de consultatii ca apa e prea dura pentru pielea ei, si mai e si lotiunea de spalat, chiar daca spun ei ca e fara sapun, nu mai pun la socoteala faptul ca a am avut caloriferele deschise.
probabil ca in Ro nu e apa asa dura, de fapt si mama mi-a ne dadea cu ulei de floricica soarelui fiert in bain-marie la pitulici cand se iritau de la scutece, ca nu existau speciale pt copii, atat...pe corp nu ne-a cred ca nu a adapteaza la conditiile necesare in fiecare caz. capisci daco?! pupici!

sus

Denunta
Roxana_G

Copii
Alexandra Maria: 18 ani, 4 luni
Andrei Serban: 14 ani, 10 luni
am nascut deja!

17.03.2004 6:58     citat 

Eu o spal in fiecare zi -dimineata punctele esentiale si seara baita - insa madam doctoresa nu ne lasa sa folosim sapun pana nu scapa de pielea care se cojeste. Asa ca baia de seara este in apa fiarta si racita in care dizolvam un pic de amidon si clatirea cu ceai de galbenele, musetel si pelin. Asa am scapat noi de coji, inclusiv de cele de pe corp - ca arata saracul copil jupuit ca dupa zile bune de plaja (basca facuse mici eczeme pe zonele cojite).

sus

Denunta
Chaton

Copii
Radu Cosmin - Minunat!
18 ani, 6 luni

17.03.2004 7:24     citat 

Eu nu ii fac baita in fiecare seara cam la 2 zile si are pielea de pe corp foarte frumoasa.Problema e ca sunt si singura cu el acasa toata ziua si mi-e inca frica sa il spal ,dar trebuie sa o fac bineinteles.Inca ceva: dupa baie il gaseste pe pustiulica al meu un zbierat ca din gura de sarpe si ma gandesc ca nu are de ce: mancat este(1 ora inainte),ca e in stare de veghe,sa nu fie nici infometat nici plin sa regurgiteze in apa; cald in camera este(25 grade),cred ca nu ii place ca il masez cu gelul de corp sau ca il imbrac,ma gandesc sa nu fie si diferenta dintre temp apei si camera mai mare: apa e numai buna zic:36-37 cam asa...de tremurat nu tremura ca sa ii fie frig... de ce plange asa? dupa ce il imbrac si papa un pic,gata rade la mine pustiu' trag cu ochiul ce sa ii fac? nu suporta cand il imbrac? voi ce ziceti?

sus

Denunta
nightwish

Copii

17.03.2004 9:38     citat 

pai normal! la toti le place in funduletzu' gol!
pe a se relaxeaza si hlizeste instant! rad rad rad

sus

Denunta
Roxana_G

Copii
Alexandra Maria: 18 ani, 4 luni
Andrei Serban: 14 ani, 10 luni
am nascut deja!

18.03.2004 10:43     citat 

----------
nightwish a se relaxeaza si hlizeste instant! rad rad rad
----------

rad Idem! si a o luna, nu intelege prea multe. Dar la fundul gol e fericita foc!

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 32 ani, 9 luni
Cristiana: 16 ani, 6 luni

18.03.2004 12:56     citat 

Acum am inteles Fish-ule cum sta treaba cu baia. Ca pe aici prin Ro baia de seara este obligatorie la prunci. Cum spunea si mama ta, cand era Ana bebe foloseam ulei fiert si racit de floarea soarelui sa o ung prin locuri sensibile, iar in apa cum nu aveam uleiuri de bebei puneam ceai de musetel, sau un ceai pe floare de fan, sa aibe pielea fina fata; asa ne-a noua, iar sotul mieu zice ca sunt tare finuta la pielicica jenat
Statul in fundul gol le place la toti!
Da la baia ati avut probleme de urlete si plansete?
Nepotul meu are un an, si deja face baie in cada mare, din prima zi de baia asta a baitza, nu are de ce sa se bazaie, da' parca o face intotdeauna cu motiv??
albinei mele nu-i plac hainele trase peste cap si manecile...bine ca noi o si hranim dupa baie, asa ca ea asteapta probabil cu nerabdare bibi...
albinutza nu se smiorcaie de fiecare data.
poate e si obosit puiul tau...
dar cam astea sunt "motivele"...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: