· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > hidronefroza grad II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor hidronefroza grad II     
maryii

Copii
rares ionut: 11 ani, 9 luni

12.08.2008 1:40     citat 

asa ma gandeam si eu!dar am zis sa va intreb pe voi care aveti copii mai mari daca le ati dat!

sus

Denunta
Alinastoichiciu

Copii
Eric-Constantin: 14 ani, 1 luna

12.08.2008 1:49     citat 

cu placere....
da-i linistita,ca rau nu are de ce sa-i faca si oricum nu o sa manance prea mult acum....

sus

Denunta
danielle13

Copii
H: 13 ani, 11 luni
R: 12 ani, 4 luni

13.08.2008 12:34     citat 

fetele mele sunt certate cu fructele. trist
se spuneca berea si pepenele spala rinichii.
nu vad nimic rau in ai da pepene dar nu exagera.

sus

Denunta
maryii

Copii
rares ionut: 11 ani, 9 luni

13.08.2008 8:49     citat 

inca nu i am dat!astept pana cand face 7 luni numai e mult!Va multumesc ca mi ati raspus! zambet

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

14.08.2008 12:21     citat 

n-am cautat niciodata o dovada in sensul asta, ca sa-mi pot argumenta afirmatia, insa cred ca atunci cand mananci pepene, cantitatea de lichid filtrata de rinichi creste considerabil si intr-un timp scurt. Mie copil fiind pepenele imi provoca crize groaznice, forta prea mult lichid care ramanea in rinichi, de unde durerea. As da copilului pepene, dar as fi atenta la reactii dupa.

sus

Denunta
Alinastoichiciu

Copii
Eric-Constantin: 14 ani, 1 luna

25.05.2009 2:52     citat 

revin cu inf....tata a murit in iulie anul trecut..dar nu despre asta e vb...chestia e ca nu am ajuns la Buc pt investigatii si nici nu am mai ramas gravida....pt ca ne-am ferit....acum sunt in somaj si trebuie sa ma angajez iar ca sa pot ramane gravida sa iau indemnizatie...dar sa nu fiu off topic ma opresc aici..
Eric are 3 ani si 8 luni acum...hidronefroza de gr 1 la ambii rinichi si nu i-am facut nici o alta analiza in afara de uroculturi si ex urinare si ecografii la 4-5 luni...sa speram ca va fi bine toata viata si vom uita prin ce am trecut cand sa nascut....sanatate multa tuturor

sus

Denunta
vali79m

Copii
David Andrei: 8 ani, 2 luni

08.09.2011 11:21   Buna  citat 

Mary, cat de mare era dilatatia la rinichi?
Ce s-a mai intamplat de atunci?

sus

Denunta
vali79m

Copii

18.09.2011 9:43     citat 

de ce nu mai intrati cei care a-ti fost cu problema asta la bebe si acum dupa ce s-a rezolvat nu mai spune-ti nimic.
astept vesti si cu rezolvarile.

sus

Denunta
danielle13

Copii

18.09.2011 10:40     citat 

vali ce vrei sa stii?
mesajul tau este adresat doar lui mary

sus

Denunta
vali79m

Copii

18.09.2011 11:07   Cum s-a terminat  citat 

Buna Daniele, nu doar cu mary vroiam sa vorbesc. vroiam sa stiu din cei de aici de pe forum cum s-a rezolvat problema cu hidronefroza si care au fost rezolvarile.
thx

sus

Denunta
danielle13

Copii

18.09.2011 11:19     citat 

fetita mea a avut norocul ca s-a nascut in germania . aici problema se trateaza cu seriozitate nu ca in ro lasama sa te las.. acum la 4 ani se simte bine si dupa operatii a ramas cu gradul II si asa va avea toata viata..

baietelul tau are hidronefroza?

sus

Denunta
vali79m

Copii

20.09.2011 11:33     citat 

Are hidronefroza de gradul 2 si am fost la Grigore Alexandrescu la dr. Bisca si ne-a spus deocamdata, fiindca este prea mic sa ii mai facem lunar ecografii si sa vedem ce este de facut. Va trebui sa ii facem si o urografie, dar nu ne-a spus cand.
Ce m-a lasat masca a fost ca a spus ca nu exista tratament pentru hidronefroza, desi eu citisem pe net de ceva medicamente.
Cat a durat operatia? a ramas cu ceva cicatrice feita ta?

sus

Denunta
danielle13

Copii

20.09.2011 3:00     citat 

tratamentul este chirurgical dar incepand cu gradul 3.
da a ramas cu 2 linii fine prima operatie a durat 5 ore a doua 3 maxim .
din cate imi aduc aminte cred ca prima urografie a fost in prima saptamana de viata . au vazut ca are reflux si a luat antibiotic preventiv.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 11 ani, 10 luni
Victor Adrian: 9 ani, 5 luni

14.10.2011 11:23     citat 

vali..
ma bag si eu in discutie pt ca sunt trecuta prin asta. Si la mine cred ca a fost..finalul..cu voia lui DD.
Vali..unde este problema? Adica blocajul unde este? Are doar ureterul gatuit sau si reflux?
Deci..eu am rezolvat-o cu Prof Basca.
Sa zic repede.. fac un mic rezumat (poveste in mare o gasiti aici: http://www.parinti.com/modules.php?name...c&start=75 si http://www.parinti.com/modules.php?name...&start=105 )
Am aflat din timpul sarcinii, la 23 sapt. La 4 zile de la nastere eram cu el la Basca. M-a trimis acasa si sa revin dupa o luna. Am revenit, i-am facut echo, mi-a zis sa revin dupa 3-4 luni. Ei..eu pe la 3 luni si un pic ale lui Victor nu am mai avut rabdare..parca simteam ca nu e ok si m-am dus la el.
I-a facut echo apoi uro si in 2-3 zile parca eram in operatie. Victor avea 3 luni jumatate, operatia a durat aproape 3 ore. Nu a fost finala ..i-a pus sondite de drenaj. De nefrostomie..parca asa se numesc.
Rinichiul lui drept functiona dar ureterul era blocat chiar la jonctiunea cu bazinetul. Pt ca era si dilatat (megaureter) si mic nu au putut face operatia finala (adica sa taie partea blocata si apoi sa sutureze ureterul de rinichi)
Si i-au pus aceste sondite ca sa dreneze urina in afara organismului. Prin operatiunea asta rinichiul se dezvolta in continuare, ureterul revenea la forma lui nedilatata.
Apoi din 2 in 2 luni mergeam ca sa i se schimbe sonditele.
La fel, ne-a spus ca o sa il operam mai tarziu, dupa 6-7-8 luni sa fie mai mare.
A intrat prima oara in operatie la 3 luni jumatate ca ajunsese hidronefroza de gr 3. La nastere avea 2-3.
Si nu mai era de asteptat
In fine...
Si am stat asa pana cand s-au vazut rezultate. Adica..ureterul ce putea fi operat.
Operatia finala (prin care in sfarsit am scapat de sondite) a avut loc acum 3 saptamani.
Tot cu Basca.
Mie si acum nu imi vine sa cred ca a trecut 1 an, un an in care a avut sondite, a facut din pacate si 3 infectii urinare (mergeam cu urina la control in fiecare luna ca sa fiu sigura), ii faceam echo la fiecare 2 luni cand mergeam sa ii schimbe sonditele...
Operatia finala, cea de acum 3 saptamani a durat la fel, 3 ore, apoi 3 zile Victor a stat la terapie intensiva si apoi mi l-au adus in salon.
M-am internat marti si luni dupa aproape o saptamana eram acasa.
Acum operatia lui Victor este exact o dunga subtire, musculatura si-a revenit..pampersul este plin, tb sa il schimb la maxim 2 ore.
Semn ca rinichiul si respectiv ureterul functioneaza f bine..
Iar starea lui...este nemaipomenita. Era un copil vesel dar dupa operatie parca e si mai vesel.
O sa mai mergem la control in noiembrie cand o sa i facem echo si apoi in ianuarie sa ii facem urografie sa vedem exact ce s-a intamplat..cum a reactionat si reactioneaza in continuare organismul lui.
Va fi bine.
Asa ca...
eu sunt trecuta prin asta, tot cu Basca...
Asculta-l..dar nu neglija echografiile. Iti zice sa vii peste 3 luni, tu du-te peste 3..
Ca sa nu se agraveze ceva.
Eu cat am fost in spital am auzit de fff mlte cazuri si f grele. Si toate au fost cu reusite frumoase.
Daca ai alte intrebari..daca vrei sa te ajut..cu orice, ma poti suna/ scrie..ai mp oricum de la mine

sus

Denunta
ionelita

Copii
Cosmin : 9 ani, 7 luni
Calin: 5 ani, 3 luni
am nascut deja!

14.10.2011 12:10     citat 

simo,ma bucur din suflet ca sunteti bine sarut sarut il pupam pe Victoras cel curajos sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: