· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > hidronefroza grad II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor hidronefroza grad II     
anamaria83

20.10.2012 8:03     citat 

Buna Helenski, noi am fost la Bucuresti la d-na dr.Laura Topor, lucreaza la spitalul Grigore Alexandrescu, dar cel mai bine la inceput poate iti faci o programare la particular, se duce la Delta Hospital si la Regina Maria, da o cautare pe google si o gasesti.

sus

Denunta
anamaria83

20.10.2012 8:10     citat 

Si inca ceva, la inceput trebuie sa te duci cu o ecografie cat mai recenta, noi la facut la Dana Nedelcu care lucreaza tot la Delta si la Regina Maria, si ca sa nu mai facem doua drumuri de obicei ne duceam lunea mai intai la eco la Regina Maria si apoi la d-na dr.Topor la Delta Hospital pentru ca are acolo de la 6 program si ne incadram.Eu am mare incredere in ea pentru ca ce ne-a spus de la inceput asa a fost, si a facut toti pasii care erau de facut, am citit destul de mult pe net despre hidronefroza. Sincera sa fiu de la inceput ne-a spus ca se pune problema de operat , iar cand a vazut rezultatul la scintigrafie a spus ca momentan nu are de ce sa intervina.

sus

Denunta
bebegiu

24.10.2012 3:48     citat 

Buna,
Urmeaza ca saptamana viitoare sa mergem sa-i facem micutei scintigrafia renala,va rog care ati trecut prin asa ceva sa-mi explicati si mie cum se desfasoara acest procedeu.Fetita are 9 luni ,este ft activa si abia reusim sa o infasam si sa-i dam hainutele pe ea deoarece se misca si se intoarce intr-una(le da ceva sa-i linisteasca,ii adoarme sau parintii si cadrelele medicale se lupta cu ei...lucru care ii va marca ...)Multumesc.

sus

Denunta
anamaria83

24.10.2012 6:28     citat 

Buna bebegiu, fetita va primi un siropel care o va adormi, se dozeaza pe kg/corp (te intreaba greutate si inaltime) , o sa adoarma va sta asezata pe o masa langa un aparat (vei fi langa ea tot timpul) dureaza aproximativ 20-25min .Cel putin asa a fost la noi, am facut la Buc.la Sp.Carol Davila...apoi trebuie sa ii schimbi cum face pipi in pampers ca sa nu stea la fundulet cu substanta care se elimina. Procedura consta in introducerea unei substante (radiotrasor) prin branula , sa intrebi daca trebuie sa vii cu branula pusa sau iti pune acolo. Rezultatul iti arata cat la suta functioneaza rinichii (in mod normal este un raport de 50/50)
Succes

sus

Denunta
bebegiu

25.10.2012 9:28     citat 

Multumesc anamaria83.
Sper din suflet sa procedeze la fel si la Cluj la spitalul de pediatrie unde vom merge noi saptamana viitoare,altfel sincer nu stiu cum ar reusi sa faca fata micutza la investigatie.Este greu pentru ei ca si pacienti dar noua mamelor ni se rupe sufletul..... :( .Dzeu este mare si bun si ne va ajuta.O zi minunata tuturor.

sus

Denunta
danielle13

Copii
H: 13 ani, 11 luni
R: 12 ani, 5 luni

31.10.2012 11:19     citat 

copiii trec mai usor decat adultii. la pitica mea i-a bagat rectal un supozitor si au avut si pregatita o seringa sa ii faca intravenos ceva asta daca se trzeste in timpul testului. eu am stat cu mana pe burtica ei tot timpul testului. la noi sa incercat cu o punga colectoare de urina sa vada si cantitatea eliminata de urina asta pentru ca sa perfuzat totul si la viteza maxima. si pentru ca nu au reusit cu punga atunci au pus o sonda urinara. testul dureaza 30 max se face prima runda 20 de minute si dupaia un test repede de 10 minute. adica dupa 20 de minute a trebuit sa o tin in brate sa se scurga substanta si au mai puso inca 10 min la test . rezultatul nu l-am primit pe loc in schimb dr a spus ca este bine .

sus

Denunta
bebegiu

31.10.2012 3:35     citat 

Buna,am fost ieri la Cluj asa cum va spuneam saptamana trecuta.
Sunt ft ft fericita..... ......ca am ajuns la medic si prima data i-a facut ecografie fetitei....si ce sa va spun ca dupa aceea medicul ne-a spus sa-l asteptam pana termina toate ecografiile de facut si pe urma discutam.Au fost cele mai lungi 30-40 minute din viata mea,dar a meritat.Medicul ne-a spus sa venim acasa si sa lasam copilul in pace deoarece hidronefroza micutei este regresiva si ca rinichii arata mult mai bine.Pe scrisoarea medicala din iunie scrie hidronefroza grad I si respectiv III ,iar pe cea de ieri scrie ca pe dreptul e de gr I ,iar pe stangul ca e normal,cu recomandarea sa mergem la control cand va implini 1 an si 5 luni.
In acest caz a zis ca nu mai are rost sa iradiem copilul pt a-i face scintigrafie si am venit in aceeasi zi acasa,noi fiind pregatiti pt doua zile.Slava Cerului,Dzeu si Sfintii sai au savarsit o minune si vom multumi toata viata.Dragi mame care aveti copii cu probleme rugati-va Bunului Dzeu sa va ajute ca numai el poate ,daca vrea.
Nu vreau sa creada cineva ca fac parte din vreo secta sau ca eu toata ziua stau in genunchi si ma rog....sunt ortodoxa si spre rusinea mea petrec ft ft putin timp facand acest lucru ,dar va recomand cititi Acatistul Sf.Nectarie si canonul de pocainta pentru copilul bolnav(le gasiti si pe net),cititi cartile cu minunile Sf.Nectarie si a lui Ioan Rusu,duceti copii la biserica sa-i impartaseasca cat de des puteti,ungetii cu mir pe rinichiuti si pe frunte si in talpita si rugati-va cu credinta.Daca nu puteti,nu va permite timpul sau stiu eu... platiti slujbe la preot,la maslu,sau sa citeasca oricine,tati,bunici,matusi pentru ei.Spun asta deoarece cand micuta avea 4 luni ne-a spus acelasi medic de ieri ca din 100% copii nascuti cu acesta boala 50% se vindeca de la sine in primele 3-4 luni de la nastere si ca ea nu face parte din acei norocosi ,ca ea va trebui sa revenim ,sa-i facem cisto si scinti si uro si stiti voi .Poate si operatie.......Ieri ne-a spus ca dupa cum se vede ecografic e mult mai bine si sa lasam copilul in pace ca isi va reveni fara nimic altceva,doar sa mergem la control in cateva luni.Va multumesc tuturor carora mi-ati scris si va stau la dispozitie daca doriti sa ma intrebati ceva.
Dzeu sa va ajute si sa va daruiasca santate voua si micutilor vostri.

sus

Denunta
anamaria83

01.11.2012 11:33     citat 

Ma bucur mult bebegiu pentru tine si cea mica....asa sper si eu sa fie cazul nostru si anume ca pana in ianuarie cand cel mic va avea 8 luni sa dea inapoi gradul de hidronefroza de la rinichiul stang....pentru ca dupa cum a arata scintigrafia adica nu era nici un pic afectata functia renala, sper sa se reduca si gradul .....

sus

Denunta
bebegiu

01.11.2012 11:41     citat 

anamaria83 sper din tot sufletul sa fie si la voi la fel si la toata lumea.....ramai calma,optimista ,pozitiva si asa sa traiesti de fericita ca si cum stii deja ca totul este ok pt micutul tau.atitudinea pozitiva da nastere unor vibratii pozitive care pot sa vindece orice boala si sa rezolve orice problema.daca imi lasi o adresa de mail iti trimit un link cu un filmulet care te va ajuta(nu stiu daca te-ai mai intalnit sau daca esti preocupata defapt de ceva normal despre care se vb toata ziua la televizor si anume de ganduri si influenta lor asupra vietii noastre).o zi minunata.

sus

Denunta
florentina-natalia

19.12.2012 2:04     citat 

----------
Dana84 a scris:
Nu stim unde e buba... Eu sunt din Timisoara, aici am fost la dr, asteptam rez la urocultura sa vedem dc ne da tratament si dc continuam investigatiile!
----------

Ceau Dana. si eu sunt din Timisoara. Am o fetita de 7 saptamani si din timpul sarcinii am aflat ca are probleme la rinichi. avem hidronefroza de gr. 4 la cel drept si de 1/2 la cel stang. Am facut doar ecograf si ni s-a zis ca la 4 luni sa operam rinichiul drept cel mai afectat. Tu la ce medici ai mers si ce fel de analize te-au pus sa faci?
sanatate mul

sus

Denunta
Chris231

Copii
Filip

18.03.2013 7:55   Hidronefroza  citat 

Mai este cineva care isi trateaza copilasul la Iasi?

sus

Denunta
yzzzma

05.10.2013 11:00     citat 

buna ziua.urmeaza sa operam copilul de 1 an la un spital de stat...rugamintea mea este daca se poate sa imi spuna cineva care a trecut prin asta cam ce costurii presupune.daca nu se poate aici astept un mesaj pe privat.multumesc din suflet

sus

Denunta
davyd

13.10.2013 11:09   hidronefroza  citat 

Buna si eu urmeaza sa imi duc baietelul la Bucuresti la Grigore Alexandrescu pt intervenie chirurgicala.Daca vrei sa stam de vorba astept un mesaj,Daca imi poate spune cineva care a trecut prin aceasta experienta cat dureaza operatia aproximativ,daca apoi mi se permite sa stau la terapie intensiva alaturi de copil si cat dureaza perioada de refacere ?Sunt complet data peste cap si nu reusesc sa imi revin.

sus

Denunta
yzzzma

14.10.2013 12:47     citat 

ti am dat un mesaj privat cu id meu de messenger.din pacate hu mi a raspuns nimeni legat de costurii.tot la grogore alexandrescu merg si eu.

sus

Denunta
Elena19

13.02.2014 3:51   Re: Hidronefroza  citat 

[quote="Chris231"]Mai este cineva care isi trateaza copilasul la Iasi?[/quot

Buna ,eu am fost la Iasi cu baietelul meu mai inainte,are hidronefroza st gr III,la dr Aprodu.Ne-au apus ca tb operat.Daca imi puteti da ceva detalii v-as fi recunoscatoare.Nu stim ce sa facem,sa-l operam la Iasi sau la Bucuresti.La Bucuresti il stim pe dr Basca,am mai fost la dumnealui dar nu stim daca mai opereaza la Gr Alexandrescu.Daca si-a operat cineva copilul v-as ruga sa imi spuneti pasii,cat dureaza operatia,cat dureaza recuperarea,va mai pitea iesi la joaca sau tb stat in casa mult timp?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: