· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > Ciudatenii de copil mic II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor Ciudatenii de copil mic II     
Melutza

Copii
Alexia Ioana: 13 ani, 6 luni
sebastian stefan: 9 ani, 6 luni
am nascut deja!

28.03.2008 2:28     citat 

pufanca a scris:''.dimineata stie ritualul...olita,apoi fuga la spalat dintii,fata,mainile...apoi pieptanat''
--bineinteles si asta daca nu o duc la baie imi arata dintii si si si da cu mana pe cap ca si cum s-ar pieptana.
acum cand s-a trezit a gasit o punga cu pufuleti ....din una in alta a ajuns cu ea in baie. eram constienta ca trebuia sa merg urgent dupa ea deoarece era liniste( si atunci este pericol).draguta de ea isi inmuiase toti pufuletii in toaleta si se intindea dupa ei sa-i manance inmuiati....acum nu ma mai enervez....ca nu mai pot

sus

Denunta
cosette

Copii
Luca Andrei - o comoara, o comoara!

08.01.2009 4:47   luca cu "pari rauuu"  citat 

da, dragutii de ei. sunt atat de simpatici si atat de inocenti in ciudateniile lor.
prima data cand am scris la acest subiect, Luca avea doar 6luni.
acum are 2 ani si trei luni si are un stol de ciudatenii pe putin.
nici nu stiu cu ce sa incep:
- nu doarme fara sosete in picioare,ma vede pe mine si s-a molipsit si el. daca ii cad sosetelele noaptea se agita prin somn, se framanta si tre sa-l incalt k numai somn nu e ala.
- de cand sta cu mama mea a invata sa manince singur. daca incerc sa-l hranesc striga la mine "sigurrrr,mai! sigur!"
-vrea sa spele vase si a si spalat intr-o zi. era foarte cuminte si satisfacut de ceea ce face.
- toata bucataria e lustruita cu buretele de vase,sterge peretii,aragazul, faianta si face toate astea incaltat cu bocancii mei sau cu ai lui taica-su.
- intr-o zi statea langa mine in bucatarie si se uita in oglinda lui lipita pe perete si apoi ma intreaba deodata (si credeti-ma k nu am vb niciodata despre asta): "unii flatiolu' meu?". era sa cad jos. l-am intrebat daca vrea surioara si mi-a zis :"flatiol". deci, daca voi face inca un copil tb musai sa fie "flatiol."
- daca se aude vreun zgomot prin casa, chiar si de la vecini intreaba mereu "ce se aude?" si tot el raspunde "ca-i de la vecini".
- daca taica-su face baie tb sa fie prezent neaparat in baie sa ia apa din cada cu o canita si sa toarne in chiuveta.
- vara a stat la tara,la mama si a vazut cum se mulge vaca. dupa episodul asta, cand il schimbam, si-si gasea putulica, tragea de ea si imita mulsul si zicea ca scoate lapte. degeaba i-am zis k putulica face doar pipi.
- daca ma vede dezbracata fuge dupa mine prin casa sa se uite la "pasaica" si sa imi faca "mai-mai" pe "titi. luca a baut laptic de la titi" si le pupa.
- vorbeste despre el la persoana a 3-a. daca face pipi urgent, fuge la baie si striga "fac pipiiii pi tiniii!". k io ii ziceam "sa nu faci pipi pe tine".
- reproduce orice prostie: "maca caca" e un fel de injuratura de-a lui. il cert, il amenint, el nimic o tine intr-una "ei, maca, caca".
- daca face o prostie si sunt suparata pe el vine la mnine sau la taica-su sa facem "impacare-impacare, fara nici o suparare".
- de cand a fost ziua lui la 2 ani, i-a placut enorm faza cu tortul lumanarea si cantatul "la multi ani", atit de mult incat eu cumpar in fiecare sapt. aproape cate un mini-tortulet, punem lumanrea pe el si canta toata familia "la multi ani" si aplaudam si el sufla si-i fericit.
- acum canta cate jumate de zi "mos caciun cu pete dalbine", dar la vara ce ma fac?
-cand face caca e foarte comic, tb neaparat sa-l tina cineva de mana, uneori de ambele maini si el zice "pai rau". adik ii pare rau. povestea e mai lunga. soacra mea i-a zis cand a stat la ea 2 sapt. k ii pare rau ca pe el il doare funduletul. si el a inregistrat asa de bine incat tot procesul e insotit de un continuu "paii rau!"
- daca iau vreo haina de-a lu taica-su sau invers tipa sa ma dezbrac k e a lu tati.
- are o mare pasiune pt motociclete, tractoare,camioane, tramvaie, cheia de masina care se baga in "cotact"
-aspiratorul este interzis la noi in casa, il tin ascuns k altfel copilul meu face curat non stop si nu numai curat ci vrea sa mergem sa-l alimentam cu "bezina" prostit
si doamne cate mai are.

sus

Denunta
Nobine

Copii
Matei: 12 ani, 8 luni
David: 10 ani, 10 luni

05.02.2009 10:09   Ciudateniile lui Matei  citat 

In fiecare zi, Matei se duce la sertarul meu de sosete, le scoate pe toate afara, dupa care le pune la loc. Este extraordinar de pedant, daca lasam scutecul prin casa, ne pune sa il aruncam la gunoi, da cu mopul prin casa, sterge praful.
reclama obositoare

sus

Denunta
alinagr31

Copii
razvan-mihai-catalin: 12 ani
roxana elena sorana: 8 ani, 10 luni

06.06.2009 12:05     citat 

Noi abia ce avem nitel peste 1 an,dar ne place mult sa plimbam o haina/un prosop/un tricou(sau pijama), sau orice gasim in pat.....de la stanga la dreapta si viceversa,chiar si 15 min.M-am uitat pe ceas si 15 min asta a facut,fara sa se plictiseasca rad

sus

Denunta
anca64

Copii
Codrin: 12 ani, 3 luni

25.06.2009 1:28     citat 

rad rad rad
Cosette, cate shotii face puisorul tau! La numai 2 ani si 3 luni! Cata personalitate intr-un pui atat de mic! sarut

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 9 luni
cea mica: 9 ani, 1 luna

30.06.2009 3:01     citat 

trebuie sa stau s ama gandesc putin, da are si fiica-mea ciudateniile ei, cel mai mult ma distreaza conversatiile cu ea

-Catalina, tu ce esti, fetita, copil, bebelus?-
-sunt Leoaica!(intradevar e zodia leu)

-Catalina de unde vine ploaia?
-din balta de unde beau pasaricile apa

ea:-Catalina e domnisoara!
-si tati ce e?
-shefu! (uneori zice tati e barbatzos -a adica barbos)
-si mami?
- mami e balerina!
si multe altele dar nu imi vin acum in cap..
-.cand ea e desculta ne cere tuturor sa ne dam jos papucii, iar cand o incalt pe ea ne aduce fiecaruia papucii sa ne incaltam
- si ea e harnica, strege ce apuca, incearca sa mature, sa impature haine si cam tot ce fac eu
- intr-o zi mi-a spus ca nu mai vrea par in cap, si vrea sa fie cheala ca moshu
-

sus

Denunta
lucatoni

Copii
luca: 11 ani, 10 luni

16.07.2009 7:43     citat 

Luca nu baga nici o jucarie in gurita oricat de mica ar fi si are abia 1 an.Se joaca cu ele si nici nu a vrut suzeta vreodata.II plac anumite melodii si sunt preferatele lui si le recunoaste si gesticuleaza si danseaza.

sus

Denunta
junioru

Copii
bogdan alexandru - 10 ani
daria andreea - 3 ani si 5 luni

20.07.2009 9:47     citat 

Daria a indragit o paturica si adoarme numai cu ea. Si acum pe caldurile astea trebuie sa se inveleasca cu paturica cand se culca (dupa ce adoarme o iau eu).Nu spun daca plecam pe undeva si ramanem peste noapte paturica ei este p[rimul lucru care se pune in bagaje.
Dimineata avem si noi ritualul de la baie unde ne spalam pe maini fata dar nai ales pe dinti (ii place f mult sa se spele pe di nti) apoi ca orice fata are atractie spre machiaj clame de prins parul si bineinteles incaltaminte cu toc.
De altfel e furnicuta casei face patul iar cu buretele de vase sterge toata casa
o ciudatenie de-a ei este aceea ca atunci cand are ceva de aruncat la cos (ambalaje hartiute)se duce la bucatarie si le pune in ghiveciul trandafirului,acolo este cosul de gunoi al ei. rad :

sus

Denunta
david_ionela2000

Copii
DAVID-ANDREI - UN INGERAS
12 ani, 6 luni

23.07.2009 11:59     citat 

Nu stiu ce sa mai fac sa imi pot invata copilul sa spuna inainte de a face treaba mare . :? Caci face apoi vine si imi spune dar dupa ce se joaca el putin cu el :oops:

sus

Denunta
junioru

Copii

23.07.2009 5:11     citat 

Acum de cateva zile are alta obsesie cum gaseste o foaie si ceva de scris vine sa o desenez pe mamaia calul vaca pui si tot ce mai are soacr-mea prin curte.M-a disperat fiindca eu nu prea am talent la desen si ies niste extraterestri dar ea este asa de amuzata. rad rad

sus

Denunta
doritza

Copii
florinel - no comment

02.09.2009 11:26     citat 

cred ca fiecare copil are ciudatenile lui dar intr-un fel sau altul toate sunt frumoase si cred ca peste ceva ani impreuna cu bbii nostri vom rade de ele...multa bafta tuturor mamicilor:)

sus

Denunta
Tania3

Copii
Claudia -Teodora: 11 ani, 11 luni
Matei-Daniel
Filip-Andrei: 8 ani, 1 luna

15.09.2009 2:02     citat 

Claudia are 1 an si aproape 4 luni si ii place sa stea sub masa din bucatarie.. :O nu stiu de ce ... se joaca e sociabila , rade, dar nu stiu ce o atrage asa de tare acolo sub masa , poate faptul ca ma joc eu cucu-bau din cand in cand cu ea.......... zambet?"! nu stiu , dar mi se pare ciudat!

sus

Denunta
junioru

Copii

15.09.2009 7:48     citat 

Dariuca mea are alt obicei acum,doarme incaltata cu papucii de casa foarte fericit foarte fericit nu-i da jos nici oclipa dupa ce adoarme profund o descalt peste noapte daca se trezeste isi cauta papucii sarut sarut

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

15.09.2009 9:08     citat 

Tania, poate simte nevoia sa aiba un coltisor al ei, sa-si traga sufletul undeva. Nu te-ai gandit sa-i cumperi un cortulet?

sus

Denunta
lilith1

Copii
Maria Carina: 13 ani, 2 luni

20.09.2009 3:25     citat 

Fiimea deseneaza de vreo cateva zile niste spirale superbe surprins cred ca nici eu nu le fac asa de faine daca ma grabesc
Si incercuieste literele din reviste si pliante de reclama sau face mormoloci in interiorul celor mai mari...In jumatate de ora face galaxii intregi ochi peste cap
Arata chiar fain si are rabdaaare
Credeam ca face prostii prima data cand nu se auzea nimic(eram in bucatarie)
Oare ne-am maturizat? ochi peste cap
In ce priveste papucii eu deja m-am obisnuit cu ideea ca nu ma lasa sa-i dau jos ei numai dupa un timp dupa ce am ajuns acasa-well...in general nu suntem pline de noroi sau chestii de genu...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: