· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Lapte praf.cat la 2 luni?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Lapte praf.cat la 2 luni?     
nails

Copii
Maya: 11 ani, 10 luni

06.02.2008 1:36   Lapte praf.cat la 2 luni?  citat 

De 1 sapt ii dau fetitei lapte praf si la inceput ii faceam 120 apa cu 4 masuri praf si iese cam 140(milupa1)si nu s-a saturat,i-am facut 150 cu 5 masuri praf si e ok,si are 5 mese in 24 ore dar va intreb dca nu e prea mult ca am citit ca la 2 luni trebuie sa pape 130-140 la 5 mese pe zi...eu cred ca conteaza sa fie ea satula,nu e regula la toti copii.

sus

Denunta
tic_tic

Copii
Parascheva-Ioana: 13 ani, 2 luni

06.02.2008 2:25     citat 

Da-i cat vrea ea...stie ea mai bine. Ai totusi si un tabel informativ pe cutie...vezi daca depaseste cantitatea zilnica prescrisa pentru varsta fetitei.. Ea papa tot de fiecare data? eu zic ca nue prea mult ,las-o in pace. O sa vina si perioade cand nu va mai papa asa .Pofta buna la laptic sarut

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 4 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 5 luni
am nascut deja!

06.02.2008 2:31     citat 

ai renuntat la alaptat? trist

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 12 ani, 3 luni

06.02.2008 3:25   Re: Lapte praf.cat la 2 luni?  citat 

----------
nails a scris:
De 1 sapt ii dau fetitei lapte praf si la inceput ii faceam 120 apa cu 4 masuri praf si iese cam 140(milupa1)si nu s-a saturat,i-am facut 150 cu 5 masuri praf si e ok,si are 5 mese in 24 ore dar va intreb dca nu e prea mult ca am citit ca la 2 luni trebuie sa pape 130-140 la 5 mese pe zi...eu cred ca conteaza sa fie ea satula,nu e regula la toti copii.
----------

ai renuntat la alptat de tot? trist

sus

Denunta
nails

Copii

06.02.2008 8:20     citat 

Rasp.pt tic-tic:da mananca tot si nu vomita niciodata mai rar cand ii mai vine putin lapte inapoi dupa ce da aerul afara.
Pt restul da,nu mai alaptez,am avut problemele despre care am tot scris,er laptele fff slab,nu se satura,plangea dupace manca fetita,cred ca o durea si burta de la lapte,ca avea crize de plans,si dr a zis sa ii dau doar completare,si a renuntat singura la san,parca lua foc cand dadea de el,se enerva si plangea,nu i-am mai dat,mananca milupa 1 si nu mai plange deloc,doarme si a luat si in greutate.am insistat,am suferit ca nu a mai vrut,nu vroiam sa cred,dar asta e... trist

sus

Denunta
chifti

Copii
eugen: 18 ani, 4 luni
alexandru: 12 ani, 5 luni

06.02.2008 9:26     citat 

[quote="nails"]Rasp.pt tic-tic:da mananca tot si nu vomita niciodata mai rar cand ii mai vine putin lapte inapoi dupa ce da aerul afara.
Pt restul da,nu mai alaptez,am avut problemele despre care am tot scris,er laptele fff slab,nu se satura,plangea dupace manca fetita,cred ca o durea si burta de la lapte,ca avea crize de plans,si dr a zis sa ii dau doar completare,si a renuntat singura la san,parca lua foc cand dadea de el,se enerva si plangea,nu i-am mai dat,mananca milupa 1 si nu mai plange deloc,doarme si a luat si in greutate.am insistat,am suferit ca nu a mai vrut,nu vroiam sa cred,dar asta e... :([/quote]

nu esti obligata sa te tot justifici......alegerea si motivele ti-au apartinut!
sanatate multa la bb

sus

Denunta
bubulina77

Copii
Thia: 12 ani, 2 luni
Patric: 10 ani

06.02.2008 10:33     citat 

Nails poate are un puseu de crestere, cere mai mult si noi am avut de multe ori , bine eu alapam si alaptez si acuma dar era de multe ori cand cerea mai des , este valabil si la copilasi care sunt hraniti cu formula.

sus

Denunta
goroba

06.02.2008 11:04     citat 

----------
chifti a scris:
----------
nails a scris:
Rasp.pt tic-tic:da mananca tot si nu vomita niciodata mai rar cand ii mai vine putin lapte inapoi dupa ce da aerul afara.
Pt restul da,nu mai alaptez,am avut problemele despre care am tot scris,er laptele fff slab,nu se satura,plangea dupace manca fetita,cred ca o durea si burta de la lapte,ca avea crize de plans,si dr a zis sa ii dau doar completare,si a renuntat singura la san,parca lua foc cand dadea de el,se enerva si plangea,nu i-am mai dat,mananca milupa 1 si nu mai plange deloc,doarme si a luat si in greutate.am insistat,am suferit ca nu a mai vrut,nu vroiam sa cred,dar asta e... trist
----------

nu esti obligata sa te tot justifici......alegerea si motivele ti-au apartinut!
sanatate multa la bb
----------

ca si consecintele...

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani

07.02.2008 1:29     citat 

in mod normal, trecerea de la sin la biberon, si mai ales la o virsta atit de mica, nu se face de pe o zi pe alta
dar Rox, toate subiectele deschise de nails mergeau in aceeasi directie, suprimarea mesei ne noapte, copilasul care "nu mai voia sa fie alaptat" etc....din pacate
si de fapt, nails, de ce ai deschis si acest subiect, cind raspunsul la intrebare ti-l dai (ca de obicei) singura
confuz
----------
citat:
eu cred ca conteaza sa fie ea satula,nu e regula la toti copii.
----------

sus

Denunta
chifti

Copii
eugen: 18 ani, 4 luni
alexandru: 12 ani, 5 luni

07.02.2008 1:38     citat 

mai fetelor, unele dintre voi sunt "dementiale" cand vine vb de alaptat. am urmarit o perioada cu mare atentie ce spuneti, aveti o metoda de a informa dezarmanta (doar unele...).
eu personal am alaptat pana aproape de 7 luni , dar nu arunc cu pietre gen "ca si consecintele..." asupra bietelor mamici care unele dintre ele nici nu au iesit din lauzie. pai de asta au ele nevoie? halal incurajare.......aveti un mod tare urat de a scoate ochii mamicilor care dintr-un motiv sau altul opresc alaptatul.
eu zic sa le luati mai usurel, fiti ceva mai blande in exprimare, caci usor nu trebuie sa le fie.......daca au ajuns sa posteze pe acest forum este clar ca au acces nelimitat la informatii, stiu exact ce tb sa faca ca sa aibe lapte sau sa le fie eliminate prostiile spuse de dct cum ca nu este bun laptele si lista poate continua.
ce nu inteleg eu este de ce se tot justifica in fata voastra cele care nu mai alapteaza.....
va doresc sanatate maxima la bb-ii

sus

Denunta
Teodora29

Copii

07.02.2008 1:42     citat 

chifti, pe nails am incercat sa o incurajam de cind incepouse cu asa zisele "probleme" cu alaptarea
i-am dat informatii, am incercat sa o indrept spre surse...
n-o fi usor, desigur
dar cu putina buna-vointa si dorinta de informare se poate
desigur, pina la urma fiecare face ce vrea si respect asta
ce nu imi place e cind cineva ridica o problema pentru care are deja solutia in mina si asteapta doar confirmare ("da, e bine, renunta la aia, fa aia etc"); iar atunci cind nu i se ofera acea confirmare, cauta sa se justifice, sa schimbe subiectul sau devine agresiva (noi nu intelegem situatia reala)

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

07.02.2008 1:44     citat 

Chifti au incurajat-o mamele la toate subiectele deschise de ea.Si iti garantez ca nu sunt putzine!

Teo, scuze, dar am sters mesajul pt ca mi-am dat seama ca imi bat gura degeaba.

Fiecare face cum il taie capul!

rox

sus

Denunta
Teodora29

Copii

07.02.2008 2:03     citat 

Rox, la aceeasi concluzie ajunsesem si eu
*aceleasi intrebari, incerci sa dai aceleasi raspunsuri si mai esti si luat la rost

deci, la subiect
da, si bebelusii alaptati artificial au pusee de crestere, deci poate fi si asta o explicatie a cantitatii mai mare de lapte pe care o cere

sus

Denunta
nails

Copii

07.02.2008 5:50     citat 

DECI:vreau sa clarific odata pt totdeauna!le rog pe doamnele teodora29,roxanamirela,goroba si genul,sa nu imi mai raspunda,sa ma ignore daca nu se pot abtine de la grosolaniile pe care mi le scriu.chiar nu am nevoie,daca au un raspuns care m-ar ajuta cu ceva e ok daca nu mai bine sa isi vada de treaba.nu toate suntem mame perfecte ca si ele,care ar merita o statuie in centrul capitalei trag cu ochiul imi permit si imi face placere sa fiu ironica ca deja mi-a ajuns,felul in care sunt caracterizata,categorisita si maruntita cu satarul!
Atat m avut de zis si sigur am cu cine sa mai scriu pe forum in afara de doamnele mai sus mentionate
Multumesc pt sustinere sau intelegere sau ce-o fi chifti!pusi! sarut

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

07.02.2008 6:13     citat 

----------
nails a scris:
DECI:vreau sa clarific odata pt totdeauna!le rog pe doamnele teodora29,roxanamirela,goroba si genul,sa nu imi mai raspunda,sa ma ignore daca nu se pot abtine de la grosolaniile pe care mi le scriu.chiar nu am nevoie,daca au un raspuns care m-ar ajuta cu ceva e ok daca nu mai bine sa isi vada de treaba.nu toate suntem mame perfecte ca si ele,care ar merita o statuie in centrul capitalei trag cu ochiul imi permit si imi face placere sa fiu ironica ca deja mi-a ajuns,felul in care sunt caracterizata,categorisita si maruntita cu satarul!
Atat m avut de zis si sigur am cu cine sa mai scriu pe forum in afara de doamnele mai sus mentionate
Multumesc pt sustinere sau intelegere sau ce-o fi chifti!pusi! sarut
----------

raspunsul perfect: daca nu te abroba sunt grosolanii. poti da exemplu de grosolanie care ti-a fost adresat de catre doamnele enumerate de tine? NU? de ce? pentru ca nu exista! cine zice ca tine e super !
prin acest mesaj ti-ai facut autocaracterizarea perfect. felicitari nails !

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: