· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Lapte praf.cat la 2 luni?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Lapte praf.cat la 2 luni?     
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 4 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 5 luni
am nascut deja!

08.02.2008 2:34     citat 

am si eu o curiozitate: fetele care "nu au lapte suficient", de ce renuntati si la cat aveti? de ce renuntati si la un mililutru de lapte, daca exista?
fiindca va zic eu: copilului ii trebuie sa suga, ore-n sir, zile-n sir, si daca e lasat sa suga cat vrea, se face lapte destul!
putina lume insa are rabdarea necesara, sunt mai importante vasele, mancarea, rufele, curatenia...
cu lapte praf este mai usor decat cu san, ii faci sticla si gata, in 5 min ai terminat masa, copilul e satul se culca, esti independenta, pe cand cu san te suge toata ziua...
daca nici atat, mililitrul ala de lapte, nu aveti "dispozitia" sa i-l oferiti, atunci ce mai aveti dispozitia sa-i oferiti?
sper macar ca aveti niste regrete uriase in suflet pentru ca ascultati la mine, nu exista femeie care sa nu aiba lapte deloc (asta excluzand probleme medicale grave etc)

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 12 ani, 3 luni

08.02.2008 2:46     citat 

----------
nemora a scris:
am si eu o curiozitate: fetele care "nu au lapte suficient", de ce renuntati si la cat aveti? de ce renuntati si la un mililutru de lapte, daca exista?
fiindca va zic eu: copilului ii trebuie sa suga, ore-n sir, zile-n sir, si daca e lasat sa suga cat vrea, se face lapte destul!
putina lume insa are rabdarea necesara, sunt mai importante vasele, mancarea, rufele, curatenia...
cu lapte praf este mai usor decat cu san, ii faci sticla si gata, in 5 min ai terminat masa, copilul e satul se culca, esti independenta, pe cand cu san te suge toata ziua...
daca nici atat, mililitrul ala de lapte, nu aveti "dispozitia" sa i-l oferiti, atunci ce mai aveti dispozitia sa-i oferiti?
sper macar ca aveti niste regrete uriase in suflet pentru ca ascultati la mine, nu exista femeie care sa nu aiba lapte deloc (asta excluzand probleme medicale grave etc)
----------

eu nemora am fost nestiutoare in maternitate si proastele de asistente de la copii nu mi-au zis ca laptele nu pica din cer, tre sa il stimulezi; au indopat bine fata cu lapte praf si eu m-am zbatut acasa sa o alaptez; cand am ajuns la controlul de o luna fata luase 100 de grame in greutate, plangea non stop, dormea max 3 ore noaptea, ziua aproape deloc, eram terminata de oboseala, cu deces de 2 zile in familie- ultima bunica si alte suparari; iaca de asta mi s-a diminuam mie laptele si la insistentele pediarei am trecut la completare cu lapte praf; la inceput de masa ii dadeam san pana incepea sa urle ca se goleau si apoi completare; usor usor a inceput sa refuze sanul cu toate ca am folosit tetina cu gaura mica; am incercat sa ma mulg, sa ii dau cu bibe, ma mulgeam si pt ca auzisem ca va creste cantitatea; dupa 2 ore de chin ieseau max 60 ml...
asta e povestea... multumita ? eu nu... acum ii ies dintii si imi scoate tzatza de sub tricou si o molfaie si mi se rupe sufletul; crezi ca ma simt bine? crezi ca e usor sa faci biberoane??? nu, nemora, nu mai judeca daca nu ai trecut prin asta
numai bine zambet
ps: nu mi-a fost frica de colici, caci a avut, dar pe formula s-au ameliorat semnificativ si au trecut; o mama m-a acuzat cand am zis ca mai bine o alaptam si sa aiba colici decat sa ii dau formula rad prostit fiecare judeca... cum judecam si eu mamele ale caror copii au cazut din pat pana mi s-aa intamplat si mie rad rad rad

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

08.02.2008 3:00     citat 

ba am trecut prin niste chestii cu alaptatul
probabil ca intr-adevar sunt copii care odata ce dau de bibe nu mai vor titi...si eu am dat 2 luni si jumatate lapte praf, apoi n-a mai fost cazul; citeste daca ai rabdare ce trauma am avut si eu ca era sa-mi moara fetita, am pierdut laptele, dar a revenit cu eforturi
cert e ca si acum la noi un alaptat dureaza foarte mult, dar...
ma refeream la nails, chiar voiam sa scriu sa aiba grija sa nu renunte, of...

sus

Denunta
ema_e

Copii
: 15 ani, 5 luni

08.02.2008 4:36     citat 

Sunt situatii cand efectiv poti sa-l tii lipit de san toata ziua si nu creste deloc cantitatea de lapte.depinde mult si de felul cum "trage" copilul si mai ales de anatomia sanului.

sus

Denunta
ema_e

Copii

08.02.2008 4:45     citat 

Goroba hai sa te lamuresc.laptele praf este dezhidratat pana la punctul in care ramane doar substanta uscata. Ai impresi ca bunica la tara cand facea poame(fructe puse la uscat) le stropea cu aditivi ca sa reziste un an doi? si alea nici macar nu se dezhidrateaza total si nici nu sunt tinute in mediu steril.

O sa revin cu supele si de ce au ele nevoie de conservanti,desi daca stau bine sa ma gandesc au aparut mai nou si supe la plic fara conservanti.

sus

Denunta
ema_e

Copii

08.02.2008 5:34     citat 

----------
goroba a scris:
lulu
In prima luna, am stat aproape non-stop cu copilul la san... cu ragade si tot tacamul... ca s-o citez pe doamna dr. Culcer, alaptatul este pana la urma o chestie de instinct si de vointa...
----------

Pai si acum ies la iveala frustrarile ?Ok,te-ai chinuit ai apelat la "vointa" si te deranjaza ca nu toata lumea face la fel? Io-te ca nu-i toata lumea dispusa sa se jertfeasca pe altar ,avem limite diferite de suportabilitate si atunci nu-ti ramane decat sa spui raspicat "consecitele iti apartin" .si sa te tot chinui sa-ti bagi in cap ca aia nealaptati vor suferi dramatic tot restul vieti...ca doar de aia te-ai chinuit,ai suportat ragade si alte alea ca al tau sa nu sufere "consecintele".

Doamna Culcer are dreptate partial...instinctul....iar vointa in sensul de vreau sau nu vreau sa alaptez.Insa alaptatul trebuie sa fie o placere ,asa e in mod natural,hranirea copilului nu trebuie sa produca disconfort si sincer le admir pe mamicile pentru care alaptatul a fost placere cap coada.din fericire aceste mamici nu sunt atat de categorice,in schimb cele pentru care alaptatul a insemnat chin,lupta sunt .oare de ce?

Din pacate suntem o generatie crescuta la caldurica,prea putin obisnuita cu munca grea,prea putin calita,neinvatata cu nospti nedormite.Avem scutece,avem masini de spalat,stam doi ani acasa si majoritatea suntem extenuate in primul an de viata al copilului.si de acolo vine si intarcarea,in cele mai multe cazuri,oboseala ne face sa ne pierdem laptele,sa nu mai avem rabdare sa stam cu bebe agatat de san sa facem orice(inclusiv un biberon) pentru 4 ore de somn legate.

sus

Denunta
goroba

08.02.2008 8:08     citat 

ema, instinctul si vointa sunt descurajate ca sa se imbogateasca altii... in momentul de fata la nivel european 2 din 10 mamici nu alapteaza... daca s-ar schimba proportia iti dai seama ce pierderi ar fi...

daca mama sta cat mai mult cu copilul acasa nu mai consuma ca atunci cand era independenta...nici nu mai castiga la fel de mult...

ii dam inainte cu emanciparea si eliberarea femeilor doar ca sa-i imbuibam pe altii...

in momentul in care statul va putea asigura suficiente locuri in cresele si gradinitele de stat, se va renunta si la noi la plata indemnizatiei CIC... deocamdata le este mai ieftin asa...

PS. exista vreo natie de lapte praf fara acid citric (vit C) in compozitie?

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani

08.02.2008 8:15     citat 

----------
citat:
in momentul in care statul va putea asigura suficiente locuri in cresele si gradinitele de stat, se va renunta si la noi la plata indemnizatiei CIC... deocamdata le este mai ieftin asa...

----------

nu stiu daca o fi asta motivul
caci uite, la noi, locurile in cresa sint putine si se obtin foarte greu (eu am depus cerere in martie anul trecut si voi avea un loc in septembrie anul acesta)
asa ca lipsa asta creeaza alte locurti de munca: nounou, baby-sitter...infloresc agentiile !!
si asta nu ii impiedica sa fixeze concediul la 16 saptamini
desigur, ai posibilitatea de a sta doi ani, dar esti asa de prost platit ca nu iti vine
si oricum, din cite am inteles, va veni asta si in ro in viitorul apropiat, un concediu foarte redus trist
sintem total off topic
adica eu jenat

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

08.02.2008 8:43     citat 

alaptarea nu este o experienta "placuta" fiindca avem in minte un bebelus ideal, care suge 20 min si se culca pt a se trezi iar sa suga 20 min
well, nu e asa; din cate femei cunosc eu doar una a alaptat pana la 1 an , in rest maxim 4 luni, majoritatea insa n-au alaptat
si toate ma intreaba mirate "inca ii mai dai?!?" sau pe mama "da nora mai alapteaza?!?"
repet, femeile din africa alapteaza fiindca puradeii lor stau la san cat vor, or "femeia moderna" cred ca n-are chef de asa ceva, mai vine si cate o nenorocita de asistenta care le invata ca in 20 min copilu trebuie luat de la san

ideea mea e ca eu trebuia sa stiu ca am facut totul sa alaptez; si am facut!
acum avem o gramada de piedici in calea alaptatului, nu consiliaza nimeni calumea...

sus

Denunta
goroba

08.02.2008 9:23     citat 

----------
nemora a scris:

si toate ma intreaba mirate "inca ii mai dai?!?" sau pe mama "da nora mai alapteaza?!?"

----------

rad rad rad si eu o patesc... des inca...
ete: http://www.holdthatpic.com/albums/goroba/sarbatori/20

sus

Denunta
ema_e

Copii

08.02.2008 11:27     citat 

Te inseli Nemora...eu am alaptat primele luni de placere,o placere imensa nici nu stiu cum sa exprim in cuvinte si exact acea placere m-a incercat si dupa socul primului biberon. odata daca sugea pe zi era placere...ca un fluid care te patrunde si o stare imensa de liniste.

Durere si nervi si draci si neputiinta am avut doar in perioada cand am realizat ca ii trebuie completare,fix in zilele alea,

Si nu cred ca un fenomen atat de natural ca alaptarea poate fi enervant,neplacut,stresant ,chinuitor.inseamna ca ceva nu merge cum trebuie.

Experienta neplacuta adica iti provoaca disconfort si continui sa faci pe dr..'n patru ca sa alaptezi?Cu asta nu sunt de acord sub nici o forma,poate in cazuri extreme cum ar fi un bebeu care nu accepta nici un fel de lapte praf.

Vitamina C n-au dovedit niciunde ca ar fi periculoasa,au existat la un moment dat speculatii.acea vitamina C as paria ca exista si in laptele matern,dar nu sunt sigura.

sus

Denunta
ema_e

Copii

08.02.2008 11:37     citat 

----------
goroba a scris:
ema, instinctul si vointa sunt descurajate ca sa se imbogateasca altii... in momentul de fata la nivel european 2 din 10 mamici nu alapteaza... daca s-ar schimba proportia iti dai seama ce pierderi ar fi...

daca mama sta cat mai mult cu copilul acasa nu mai consuma ca atunci cand era independenta...nici nu mai castiga la fel de mult...

ii dam inainte cu emanciparea si eliberarea femeilor doar ca sa-i imbuibam pe altii...

PS. exista vreo natie de lapte praf fara acid citric (vit C) in compozitie?
----------

Eu discutam cu cineva din state si-mi spunea ca tocmai aceasta campanie agresiva pro-alaptat are la baza niste calcule vizand incurajarea mamicii sa stea casnica.din cauza de recesiune.

Da,exista o intreaga industrie a laptelui praf dar trebuie sa existe pentru ca lipsa laptelui praf inseamna moarte (aproape) sigura pt multi bebelusi...

Si da,societatea in care traim,ritmul de viata alert,stresant ,faptul ca nu suntem tocmai asi in a rezista pe baricade nesomnului,stresului duc la intarcare.

Noi si fomeile din Africa traim in societati diferite..

Sti ce mi-a spus doctorul cu care am nascut? n-o sa uit in veci...a intrat in salon nervos ca stateam ca proastele cu tatele umflate si nu stiam ce sa facem...cica "bai f....mama ei de treaba....numai voi astea cu facultati nu sunteti in stare sa alaptati alea micile de 16 ani de la tara se descurca din prima"

sus

Denunta
goroba

09.02.2008 12:03     citat 

ema, tie ti-a explicat cineva cum este cu puseurile de crestere? mie in cam in 3-4 zile mi se regleaza lactatia... si, ai sa razi dar fii-mea nu suge de alint... masa de 6 dimineatza, de 15.00 si de doua noaptea sunt mese normale, suge cand de la un san cand de la altul pana se satura!
Mai mananca la 9 la 12 la 17 si la 20 cam ce mancam noi plus ca are non stop fructe taiate pe o farfuriutza la indemana...

eu am avut noroc de Ligia, medicul de familie, si de Christa si Cora de aici de pe forum, care m-au "scuturat" de pospaiul de emancipare feminina... rad cool

sus

Denunta
goroba

09.02.2008 12:37     citat 

http://pediatru.pulsmedia.ro/article--x...-5455.html

sus

Denunta
ema_e

Copii

09.02.2008 10:13     citat 

Da,stiam. Si la mine toti de la mama la doctorul de familie si pediatru toti puneau placa cu alaptatul (mai putin asistentele din maternitate). Insa unde chiar nu-i,n-ai ce sa faci.Nu stiu ce puseuri de crestere o fi avut a mea,insa lapte deloc deloc. verificat si rasverificat cu proba suptului cu gramele luate intr-o saptamana, cu tot ce se putea. Si iar nu cred ca e ok sa ti copilul nemancat ,un copil care la primul biberon a papat 120 (atat i-am facut) si apoi urla de foame si inca 120 dupa care somn de 4 ore,inconditiile in care o saptamana intreaga nu dormea mai mult de 20 minute . sunt situatii si situatii. fi-mea din totdeauna a fost o mancacioasa, probabil la acel puseu de crestere(daca asta o fi fost) nevoile ei erau foarte mari.

A,si inca ceva...dupa 4 ore in care am dormit si eu neintoarsa aveam tatzele pline de lapte .Eu am mers pana la 9 luni(cand a refuzat definitiv sanul) pe 2 mese biberon zdravene si restul ,atat cat o fi fost,san.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: