· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Lapte praf.cat la 2 luni?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Lapte praf.cat la 2 luni?     
lulualexandra

Copii
Alexandra: 12 ani, 3 luni

09.02.2008 10:29     citat 

----------
goroba a scris:
http://pediatru.pulsmedia.ro/article--x-Referat-Conceptii_actuale_in_alimentatia_sugarului--5455.html
----------

foarte interesant

totusi cum e cu aditivii aia ca nu m-ai lamurit ochi peste cap

sus

Denunta
ema_e

Copii
: 15 ani, 5 luni

09.02.2008 11:42     citat 

In primul rand cum e cu aditivii din alimentatia mamei,ca pe mine asta ma nelamureste. deci aditivii ,colorantii,Eurile din ce infuleca mama trec au ba in lapte?

Sugarii alimentati arfificial prezinta riscul de boli coronariene,obezitate,etc. Ok,de aici sa deduc ca cei alaptati natural nu vor deveni in veci obezi,diabetici,bolnavi cu inima?mai sa fie...

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

09.02.2008 12:01     citat 

----------
ema_e a scris:
In primul rand cum e cu aditivii din alimentatia mamei,ca pe mine asta ma nelamureste. deci aditivii ,colorantii,Eurile din ce infuleca mama trec au ba in lapte?

Sugarii alimentati arfificial prezinta riscul de boli coronariene,obezitate,etc. Ok,de aici sa deduc ca cei alaptati natural nu vor deveni in veci obezi,diabetici,bolnavi cu inima?mai sa fie...
----------

la cei alaptati artificial (cu lapte formula) RISCUL ESTE MAI MARE.
cred ca nicaieri nu scrie si nimeni nu spune ca cei alaptati natural nu se vor imbolnavi de nimic niciodata.

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 4 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 5 luni
am nascut deja!

09.02.2008 2:05     citat 

sunt copii care nu-s alaptati si nu-s bolnaviciosi, si copii alaptati care se imbolnavesc, a mea este alaptata si a avut un episod urat de diaree cu voma si o raceala, deci 2 ture de antibiotic; fiul unei amice n-a fost alaptat deloc, are 1 an jumate, n-a fost niciodata bolnav
dar alaptarea e ceva foarte fericit

sus

Denunta
ema_e

Copii

09.02.2008 6:08     citat 

Dodo,citeste articolul dat de Goroba si o sa vezi ca asa zice acolo,ca ne-alaptatii prezinta riscul de a se imbolnavi de si de si de.....si nimic despre alaptati,deci un fel de minciunica prin omisiune.

Apropo de toate articolele astea(including alea pe tema diversificarii si nenorocirea sucului de portocala la doua luni samd....bai deci eu o sa le cred in momentul cand vor suna asa "Cercetatorii de la univeristatea X au facut un test pe un lot de y mii copii urmariti intre 0-15 ani din care a reiesit ca s% ,r%, samd" Studii serioase,cu date certe,verificabile,tot tacamul.

Pana una alta articolasele gen"cercetatorii au descoperit ca...." ma lasa rece,indiferent in ce domeniu sunt facute.

sus

Denunta
ema_e

Copii

09.02.2008 6:10     citat 

Dar hai,fetele care ati studiat mai mult treaba cu alaptarea(eu recunosc ca nu am prea facut-o) spuneti-mi...trec aditivii din cipsuri,branza topita etc in lapte?

sus

Denunta
lulualexandra

Copii

09.02.2008 8:13     citat 

----------
lulualexandra a scris:
----------
goroba a scris:
http://pediatru.pulsmedia.ro/article--x-Referat-Conceptii_actuale_in_alimentatia_sugarului--5455.html
----------

foarte interesant

totusi cum e cu aditivii aia ca nu m-ai lamurit ochi peste cap
----------

bai pe mine m-a scos din sarite dna mama goroba, a aruncat o afirmatie si cand am cerut si eu ca omu de rand lamuriri... se face ca ploua ochi peste cap
draga, pe mine chiar ma intereseaza, pt ca al meu copil e hranit cu formula, nu intreb ca sa ma aflu in treaba
chiar nu-mi place cand cineva scuipa niste chestii pe forum de genul asta fara explicatii

sus

Denunta
ema_e

Copii

09.02.2008 8:17     citat 

Ralu am explicat eu. chiar m-am interesat.nu exista aditivi in lapte praf, toata smecheria sta in procesul de dezhidratare pana ajunge laptele la starea de substanta uscata.plus inchiderea ermetica.

sus

Denunta
roxmaryn

10.02.2008 10:13     citat 

Neata.

As vrea sa-mi explice si mie "alaptatoarele" de meserie de aici de pe site cum trebuia sa procedez eu. cool
Am nascut un baietel de 4 kg, care in primele zile, la spital sugea 60 ml de formula. Am nascut prin cezariana si laptele a venit cam dupa 3-4 zile. Si am inceput alaptatul. Primele 10 zile dupa ce am venit acasa au trecut cum au trecut, era "mufat " la san mai tot timpul. A urmat primul control la pediatru. Luase 80 grame surprins . Mi s-a sugerat sa-l tin mai m mult la san, sa-mi imbogatesc dieta, sa iau si un fel de medicament. Galactogyl..un soi de ceai care costa 40 ron si faceam de 5-6 ori din el adica vreo 2 zile.Am bagat ceai la greu, ciorbe, chiar si bere fara alcool, am incercat tot ce stiam si nu stiam sau credeam ca ma poate ajuta. Dupa vreo 2 zile de la control s-au schimbat datele problemei. Grasul meu sugea vreo 20 minute dupa care incepea sa urle. Rau, tipa, se inneca. Am fost nevoita sa-i dau completare. Sugea si mai bea INCA 100 ml surprins La fiecare 3 ore maxim. Mi-am luat vreo 3 pompe de muls sa fie, care o fi mai buna, sa mulg tot , in disperarea sa tot stimulez. Dupa vreo inca o sapt. De foame, numai cand simtea sanul il apucau crizele de isterie. Daca vreuna dintr-e voi are vreo metoda sa opreasca un copil care URLA efectiv de foame si se inneaca de plins, altfel decat sa-i dea sa manance..sa ma anunte.
Asa ca m-am jelit de nenorocita si abandonata EU ce ma simteam si am zis asta e, ma mulg ca o vaca si-i dau cu biberonul. TOT ce am. Pai aveam maxim 350 ml pe zi in conditiile in care el manca peste 800ml la acel moment. De frica sa nu-mi pierd laptele, atat cat era, il mai puneam la san dupa ce manca asa cam jumatate de biberon, mai sugea un pic, sanul era gol ca tot ce aveam ma mulgeam si-i puneam in biberon. Dar am zis ca suptul sanului de bebe nu se compara cu nici o pompa. Au fost mult mai multe faze, frustrari, am plins, m-am chinuit, am cheltuit o gramada de bani pe ceaiuri si saracia aia de Galactogyl care la mine nu a functionat DELOC.
Pina pe la 3 luni s-a dus de tot si laptele meu, cu toate eforturile pe care le-am facut si ca parere de rau am renuntat la zbaterea mea de a mai alapta, sau macar de a incerca sa-i ofer 3-4 mese pe zi lapte de la mine.
Daca se simte vreuna din gardienele de pe site in stare sa-mi dea mie peste nas cu ceva..o invit cool
Sunt convinsa ca asa ca mine au fost O MULTIME de mamici de aici care au facut tot ce au putut/ stiut sa alapteze cat mai mult. Uneori pur si simplu nu se poate. Acceptati si aratati putina intelegere celor care dispera. Nu le mai dati in cap, ca unele sunt mai sensibile si le faceti sa se simta mizer, doar ca sa va simtiti voi eroine.
As fi dat oricand MUNCA mea la pompe, biberoane, masuratori, cantare, etc. pe statul in pat cu copilul la tzatza si sa ma uit pe pereti si sa ma simt Mama Dolores.
Va multumim pentru atentie, alaptare placuta in continuare!

P. S. Sora mea a nascut pe 6 un baietel mare si frumos, si e distrusa ca nu poate alapta, are Hepatita C. Plange cu sanii cat casa si baga biberoane trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
lulualexandra

Copii

10.02.2008 10:38     citat 

----------
ema_e a scris:
Ralu am explicat eu. chiar m-am interesat.nu exista aditivi in lapte praf, toata smecheria sta in procesul de dezhidratare pana ajunge laptele la starea de substanta uscata.plus inchiderea ermetica.
----------

stiu, am vazut, merci
pe mine ma interesau argumentele ei, ca ea a scuipat tampenii
ia sa arunce cineva o vorba de gen: mamele care alapteaza daca mananca gainat vor avea lapte mai mult; sa vezi tu ca juma de forum mananca gainat dupa aia rad rad rad

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

10.02.2008 5:55     citat 

----------
ema_e a scris:
Cercetatorii de la univeristatea X au facut un test pe un lot de y mii copii urmariti intre 0-15 ani din care a reiesit ca s% ,r%, samd" Studii serioase,cu date certe,verificabile,tot tacamul.
----------

Site-ul OMS-ului e plin de date, procente, studii efectuate pe populatii, in ani de zile.

----------
lulualexandra a scris:

ia sa arunce cineva o vorba de gen: mamele care alapteaza daca mananca gainat vor avea lapte mai mult; sa vezi tu ca juma de forum mananca gainat dupa aia rad rad rad
----------

aici am gasit ceva cu referire la aditivii din lapte praf:
http://www.formula-as.ro/2007/767/sanat...entari-793

dar cu un search pe google gasesti mai multe articole.

"Cand scrii un mesaj, te rog foloseste aceleasi reguli de politete pe care le folosesti si cand vorbesti fata in fata cu un om. Insultele si atacurile la persoana nu vor fi tolerate. Este bine sa dezaprobi opinii, idei si fapte, dar intotdeauna cu respect fata de ceilalti. Mintile luminate nu intotdeauna sunt de aceeasi parere si aici este si dezvoltarea. Orice mesaj care ataca demnitatea omeneasca, care contine insulte si/sau atacuri personale sau este rautacios va fi sters."
http://www.parinti.com/modules.php?name...ile=reguli

rox

sus

Denunta
ema_e

Copii

10.02.2008 9:38     citat 

Formula as ii aia care sustine ca vindeca boli incurabile cu tot felul de kestii(asta ca sa ma exprim finut)...Am avut noi o problema in familie si am ajuns la un vindecator supra-laudat in formula-as,toti s-au vindecat la el,dar tu il intrebai de cancer el te lua cu voiata sexuala...lasati naiba aberatiile gen formula-as

Pana una alta eu nu am vazut nici un E pe cutia de lapte praf. poate sunt chioara de felul meu,mai sti?

A,da...uitasem....toti ne mint sigur sunt pline de E-uri toate formulele,e clar.

Dar nu-i nimic,ori ca-i din lapte praf ori ca-i din laptele matern tot aia e...tot in burtika ajunge.

sus

Denunta
lulualexandra

Copii

11.02.2008 12:44     citat 

----------
roxanamirela a scris:
----------
ema_e a scris:
Cercetatorii de la univeristatea X au facut un test pe un lot de y mii copii urmariti intre 0-15 ani din care a reiesit ca s% ,r%, samd" Studii serioase,cu date certe,verificabile,tot tacamul.
----------

Site-ul OMS-ului e plin de date, procente, studii efectuate pe populatii, in ani de zile.

----------
lulualexandra a scris:

----------

aici am gasit ceva cu referire la aditivii din lapte praf:
http://www.formula-as.ro/2007/767/sanat...entari-793

dar cu un search pe google gasesti mai multe articole.

"Cand scrii un mesaj, te rog foloseste aceleasi reguli de politete pe care le folosesti si cand vorbesti fata in fata cu un om. Insultele si atacurile la persoana nu vor fi tolerate. Este bine sa dezaprobi opinii, idei si fapte, dar intotdeauna cu respect fata de ceilalti. Mintile luminate nu intotdeauna sunt de aceeasi parere si aici este si dezvoltarea. Orice mesaj care ataca demnitatea omeneasca, care contine insulte si/sau atacuri personale sau este rautacios va fi sters."
http://www.parinti.com/modules.php?name...ile=reguli

rox
----------

1. Multumesc pt link; acolo si in general cand dai cautare pe net este vorba despre lapte formula sau lapte praf alimentar? zambet Ca nu vad precizarea trag cu ochiul
Oricum din listele de pe net am gasit doar sulfat de cupru si imi pare rau dar nu mai stiu chimie destul incat sa pot intelege ce face aest sulfat de cupru impreuna cu celelalte ingrediente si toate amestecate in apa la o anumita temperatura ochi peste cap

2. Nu vad cu ce am insultat pe cineva sau demnitatea cui am atacat-o?? surprins
Ce atac la persoana??? Astept raspuns la o intrebare, mai exact argumente la o afirmatie cu care ea mi-a sarit in cap.
Stiu f bine regulile, am un avertisment pt ca nu suport analfabetismul ochi peste cap
3. Multumesc pt raspuns, dat sunt curioasa de ce ai sarit asa repede sa justifici afirmatiile ei si sa imi dai o palma virtuala si un sut catre regulile forumului? Ati citit impreuna formula AS si ia arunca informatia iar tu vii cu argumentele? Asa poate se explica si faptul ca nu mi-a raspuns la intrebare ea.

sus

Denunta
ema_e

Copii

11.02.2008 9:58     citat 

Mai...cred ca toata lumea e de acord cu faptul ca laptele de mama e alimentul ideal pentru sugari.Insa atitudinea unora pro alaptare lasa de dorit.stiti cum suna unele mesaje? hai sa exemplific:

Banui ca toata lumea stie ca femeia se naste cu un numar fix de ovule,care imbatranesc odata cu ea(la spermatozoizi sta altfel treaba,se reinnoieste rezerva o data la 5 ani). Si daca ovulele imbatranesc ,scade calitatea lor. Scade capacitatea ovulului de a se diviza normal si produsul de conceptie risca o gramada ,nu le enumar pe toate,dau doar un exemplu:Riscul de SD la o mama de 20 ani e de 1 la 4000,la o mama de 40 e de 1 la 100.SD e un exemplu dintr-o multitudine de probleme ce pot aparea in timpul sarcinii sau ulterior.

Deci pentru a-i oferi un start bun in viata(parca asta era light-motivul alaptarii) faceti dragelor copii la 20 ani....A, nu sunteti pregatite,nu aveti serviciul asigura,etc....asta e, va asumati consecintele .Eu m-am chinuit cu copil la 22 de ani,cu facultati si restul,vedeti se poate....-asta ca o paralele la celebrele replici"pai da,e mai usor sa-i bagi biberonul in gura si sa stai linistita"

Va suna bine? Nu va deranjaza?

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 4 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 5 luni
am nascut deja!

11.02.2008 10:21     citat 

D-ra mea de fam are 2 copii cu SD din mame de 20 respectiv 22 de ani
iar cu alaptatul eu m-am luat de cine a avut si a renuntat, nu de cine n-a avut/n-a vrut, probabil sunt femei care nu au, si de mine s-a luat lume pe forum dar eu fiind impacata m-a durut la basca foarte fericit
in viata reala, cele pe care le cunosc eu si n-au alaptat n-au facut niciun efort
asa ca cine a facut efort si n-a putut, tot respectul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: