· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > Mofturi la masa?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Mofturi la masa?     
mamim

Copii
DARIA: 20 ani, 10 luni
DAVID: 16 ani, 3 luni

12.09.2003 12:50   Mofturi la masa?  citat 

Stresul meu de zi cu zi se cheamă orele de masă. trist Dacă înainte de a bucătărie( cu care ii pasam mâncarea ) deoparte au început problemele....Iniţial refuza orice mîncare cu bucăţele mai mari. Acum,după 6 luni, mănâncă ciorbe şi măncăruri mai moi, dar foarte greu un piure cu carnită. si cea mai mare durere nu mai vrea deloc fructe! surprins Sub nici o formă: compot, piure , bucăţele. Vara trecută mânca din toate, iar acum ,când le simte gustul, pur şi simplu le scuipă.
Din păcate s-a la verişorii mai mari cu dulciuri cumpărate, oricât am ferit-o eu...Mi-e cu adevărat ciudă când văd alţi copii cum muşcă cu poftă dintr-un fruct! Cum s-o învăţ şi pe ea să le aprecieze?
a la fete isteţe!

sus

Denunta
cortago

Copii
Alexandru: 20 ani, 3 luni

12.09.2003 2:55     citat 

Problema cu bucatile mai mari in mancare nu stiu cum s-o rezolv pt ca si al meu cum simte ceva mai consistent in piureuri scuipa sau isi baga degetele in gurita sa scoata bucatica cu pricina. Dar eu insist mereu si poate intr-o zi se va rezolva.
Cu fructele in schimb am rezolvat-o usor: le fac piure si le bag in cereale.
Piersici, mar, banane, pepene galben, insclusiv morcov dat pe razatoarea de biscuiti. Oroce leguma cruda si orice fel de fructe.
Asta fac de ceva timp si acum mai accepta din cand in cand si cate o bucatica de mar sau un pic de banana ...... s-o manance el singurel rad
Bafta!

sus

Denunta
Cora

12.09.2003 6:30     citat 

Bine ai venit! printre noi mamim, asta in primul rind. zambet

Iar de problema cu care te confrunti, nu dispera, ca au avut-o si altii, poate prea multi chiar. Sint copii care nu apreciaza fructele si nu ai ce sa le faci. Imi amintesc ca aveam cunostinte ai caror copii mincau cu pofta si 1 kg de fructe pe zi, iar Alex al meu abia daca minca o amarita de banana zdrobita sau un mar dat prin razatoare. Orice incercam nu vroia sa muste din ele efectiv, sau daca o facea le scuipa. Desi el mi-a la 5 luni, pe la 15 luni il apucase damblaua (cred ca datorita caninilor si maselutelor) si pina la 20 de luni a totul maruntit. Dar a de atunci musca cu pofta si din mere, pere, banane si alte fructe.

Poate unii au vazut pe aici la day-care cum le dau astia sa pape fructe, mult mai usor zic eu decit o facem noi, iar cu aceasta metoda Alex, cel putin, s-a sa le ceara.
Portocala nu este decojita, ci se taie in 3 parti (de-a la cap spre coada) si apoi fiecare pe 1/2. Practic copilul tine in miini o barcuta mica din care musca si ii ramine in mina doar coaja. Se poate taia portocala si ca o floare, cu tot cu coaja si tot ca o barcuta e felia din care puiul poate musca usor. La fel, tip floare (exista si un cutit special) sint taiate merele, necojite, si de multe ori copilul maninca doar pina la coaja, deci nu risca sa se inece cu ea cind este mai mic.
Incearca si tu mamim metoda, poate o incinta barcutele. si evita dulciurile, cel putin pina la 2 ani, opteaza doar pentru prajiturile facute de tine.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 20 ani, 5 luni

12.09.2003 8:28     citat 

Cred ca trebuie sa ai un pic de rabdare si sa nu cedezi. Nu vorbesc doar de dragul de a eu prin asta nu demult. Chiar ma plangeam si eu pe aici ca Lexi nu vrea sa manance decat pasat, iar daca gasea o bucata un pic mai... nemaruntita, gata, nu mai manca. Scuipa si refuza sa manance. Nu am vrut sa ma intorc la blender, drept pentru care, cu rabdare, i-am pasat mancarea cu furculita. Stadiu in care suntem si acum. Dar, si-a ea cu manuta si mananca singura.
si, de la un timp, a eu eram disperata, dar am incercat sa am rabdare si... sa fiu perseverenta (ca sa nu spun insistenta).
si, incet-incet dar sigur zambet , rezultatele nu au intarziat sa apara.
Iti doresc mult succes si multa rabdare.

sus

Denunta
SMOKY

12.09.2003 9:42     citat 

..incearca sa o lasi sa pape singura...poate isi ia singura fructele..pune-o la masa si da-i o bucata de banana fara coaja si las-o singura sa faca ce vrea cu ea...poate o tenteaza....indeamn-o sa dea papa la o papusa si invat-o ca o bucatica sa o ia ea si apoi sa dea si la papusa..la noi mai merge asta cind fimea nu are chef de papa...sau mincam amindoua..ii dau o lingurita in mina si ii zic da-i tu lui mami si apoi hai ca-ti da mami tie...si e un tambalau la noi la masa si o mizerie dar maninca ...sau...eu o asez pe scaunul ei si are o tavita care se prinde de scaun..ii pun mincarea direct acolo..ii dau un cubulet de brinza..ii tai marunt rosii,alta data ii pun un biscuite ,un covrigel,o juma de banana,o juma de alta fructa curatata..si o las pe ea sa aleaga,...ii dau mai multe poate o tenteaza ceva...vezi si tu ce alege si restul pui de-o parte...la noi mama linge totul de aia e grasa cit o muuuuu....de multe ori ajung toate la un loc...si ciuguleste din toate....dar ..pofta vine mincind....

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 21 ani, 2 luni
Adelina: 12 ani, 11 luni

12.09.2003 9:53     citat 

eu am probleme cu mancarea de cand ma stiu... rar sa manance si ea ca un copil normal (mananca foarte putin dupa parerea mea... de ex la o masa cam 10 lingurite de mancarica... asa disperata sunt ca ii numar imbucaturile!)... e totusi destul de grasuta, asa ca doctorita a mancat mananca bucatele... cu fructele in schimb... mare problema... de ceva timp vad ca accepta sa manance cateva bucatele de mar, mai ales cand ii vede si pe ceilalti copii in parc... sau piersica... totusi, am reusit sa o pacalesc cu banana si cu portocala... portocala i-o storc si ii dau sa bea sucul, iar banana i-o storcosesc bine si i-o pun intr-un biberon cu putin lapte... si asta in fiecare zi...

sus

Denunta
cara

Copii
Timeea: 21 ani, 8 luni

13.09.2003 12:50     citat 

si la mine e un stres la masa, cred ca pt. amandoua, de pe la 2 ani(de vreo 5 luni).La varsta de 8 luni avea deja 10 kg, pediatra imi spunea ca am ingrasat-o prea tare(numai lapte consuma 1-1,5 ).Dar manca tot ce-i dadeam: ciorbite, cereale, piureuri, ou, carnita, legume, sucuri.Numai ca de la 1 an n-a galben, cateodata struguri si mar, o data la cam o saptamana 1-2 banane odata.Mor de ciuda ca nu vrea fructe nici sub forma de suc, in schimb ma scoate din sarite ca cere mereu cola, pepsi, fanta(mai primeste cate un pahar pe saptamana- nu-s bune bauturile acidulate cica pana la 4 ani).Pediatra mi-a aceea, ii dau cate o lingurita de multivitamine zilnic.Cica e de preferat ca mesele sa fie luate impreuna cu familia, intr-un cadru placut, cu masa aranjata frumos(la mine nici in wekend nu ne intalnim la masa), sa aiba castronele, farfurii atragatoare, cu bucatele taiate in diverse forme, cum au spus si fetele, cu servetele colorate etc.Sa i se puna la indemana, tot cum au spus fetele, bucatele de branza, fructe, si atunci cand doreste sa se serveasca singur copilul.Eu n-am vrut s-o sperii cu nimic, dar in ultimul timp sta o doctorita in fata blocului si pe cei ce nu mananca(copii si parinti) ii ia sa le o faca o injectie ca sa nu-i doara burtica pt. ca n-au mancat.Eu am epuizat strategiile, stiu ca nu trebuie sa manance de frica.Nu are copii de varsta ei, dar am observat ca atunci cand mergem in vizita la altul, mananca amandoi foarte bine, le place impreuna.Pe de alta parte cica cei care-s fortati sa manance, peste cativa ani chiar vor manca f. mult si au sanse sa devina supraponderali.Cica chiar de mananca mai putin, dar sunt vioi, se joaca, sunt in forma, inseamna ca e suficient.Vorbesc cam mult, sper sa ajut si eu cu ceva, totusi!

sus

Denunta
mamim

Copii

15.09.2003 8:53     citat 

În primul rând mulţumesc tuturor celor care şi-au făcut timp să-mi răspundă pentru că am învăţat că atunci când ai cel puţin un kinder timpul este o resursă foarte scumpă. zambet Multe din sfaturi sunt cu adevărat practice şi o să le încerc chiar de azi( după ce scap de la servici, bineînţeles rad ) În plus m-am simţit mai bine să aflu că au trecut şi alţii prin ce am trecut eu, treaba cu capra vecinului scot limba SIC! Dacă o să am succes în "războiul" fructelor o să vă anunţ prin ce metodă am reuşit.

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 20 ani, 10 luni

15.09.2003 1:32     citat 

si noi avem probleme cu bucatelele mai mari din ciorbe sau supe, le scuipa afara. Totul ii dam pasat cu furculita, iar carnita taiata bucatele mici. Fructele i le dau pasate cu furculita-cele moi, iar cele tari-prin razatoare, in amestec cu cereale sau branza de vaci, sau iaurt. Marul il mai tine in manuta si musca cate un pic din el. Dar alte fructe, numai le atinge un pic cu gurita si atat. trist

sus

Denunta
mamim

Copii

16.09.2003 9:35     citat 

Nina, dragă, pot sa-ti spun ca tu esti o norocoasa. Eu dacă îi dau un mar ,curăţat bineînţeles de coajă, în mână îl transformă pe loc în minge. trist .a poantă... foarte fericit .În schimb mai bea suc de fructe, dar nici ăla cu poftă, numai dacă nu are ceai la îndemână. Apropo, voi până la ce vârstă a fructe, foarte parfumate şi pline de vitamine, tonice exclamatie

sus

Denunta
lumi12a

Copii

16.09.2003 10:20     citat 

Eu ii dau si acum ceai de tei, de mustel, de galbenele si... cand e cazul scot limba , de menta. Pe toate le bea cu placere. si apa bea de ma mir unde incape atata. Eu zic ca e bine, ca se hidrateaza. Isi ia singura sticluta cu apa.
Cat despre ceaiuri, eu am preferat sa ii dau numai facute de mine din plante, vreau sa spun nu din cele la pliculet. Le cumpar de la Plafar (plantele).

sus

Denunta
mamim

Copii

16.09.2003 11:16     citat 

Mă refeream la ceaiuri din fructe uscate, nu chimicale instant. zambet Mie mi-a tei decât dacă e un copil hiperactiv, cică în timp "prosteşte".a Cristina, ajunge de arunca marul pe jos, pana la urma. Mie imi plac foarte mult merele si vazandu-ma ca tot manac mar, a ea. Asa a incerc sa-i fac pofta, nu vrea sa manance direct din ea. Trebuie sa i-o pasez cu furculita.
Cristinuca bea ceai din sticluta, inca, amestec de plante(musetel, tei, chimen, anason, coriandru, fenicul). Apa bea din canita, dar cand nu-i mai trebuie, ajunge sa se joace cu ea. La fel face si cu ceaiul din canita.
Mamim, este o scumpete, Daria ta. Avem fetitele de aceeasi varsta. Sa ne traiasca ! sarut

sus

Denunta
lumi12a

Copii

16.09.2003 12:10     citat 

Mamim, daca era sa fie adevarata chesti cu prostitul, la cat ceai de tei am baut eu cand eram mica, acum ar fi trebuit sa fiu retardata rau rad rad . Ceaiul de tei si painea cu unt si cu gem sunt cele mai dragi amintiri ale copilariei. si nu detaliez. Oare tanti aia doctor nu a ea despre cercetari legate de aceste "controverse"? Eu chiar am acasa, dar trebuie sa imi fac timp sa gasesc materialele respective din diverse reviste medicale (legate de consumul ceaiurilor, nu numai de tei si efectele pozitive sau nu ale acestora-ceaiul de tei ocupa un loc important) si apoi sa le scriu aici.

si imi cer scuze legat de ceaiurile cu chimicale, dar nici tu nu precizasei trag cu ochiul ca e vorba de ceai din fructe uscate. Yami!

sus

Denunta
mamim

Copii

16.09.2003 12:21     citat 

Să şti că materialele respective ar fi interesante, pe bune, nu numai pentru mine, cred...Dacă o să-ţi faci timp ,să mă luminezi şi pe mine, că eu am luat-o de bună pe tanti doctoriţa ciocolată,care e bună taaare, zice fiica mea, dar nu am obţinut decât nervi, că ea vrea doar ciocolata! Iarde ameninţat nu am de gând. La cât e de încâpăţânată, are cui semăna, risc să nu mai mănânce fructe niciodată.
Perseverez, oricum, că nu am ce face. zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: