· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Etapele dezvoltarii > de la ce varsta v-ati pus copilul in premergator?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor de la ce varsta v-ati pus copilul in premergator?     
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

11.02.2008 9:27   de la ce varsta v-ati pus copilul in premergator?  citat 

stiu ca deja exista "n" discutii pro sau contra premergator si nu asta caut. pana la urma, fiecare decide cum considera mai bine. eu am alta intrebare: in cazul in care ati pus copilul in premergator, de la ce varsta ati inceput? stiu ca la inceput il pui cate 5 minute. am mai multe prietene care au pus bebele de la 5 luni...altele zic dupa 7 luni. eu pe a mea inca nu am pus-o ca mi se pare repede la 6 luni. voi cum ati procedat? repet, cele care ati folosit.

sus

Denunta
nike

Copii
M, 5 ANI SI CEVA

11.02.2008 9:52   Re: de la ce varsta v-ati pus copilul in premergator?  citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:
stiu ca deja exista "n" discutii pro sau contra premergator si nu asta caut. pana la urma, fiecare decide cum considera mai bine. eu am alta intrebare: in cazul in care ati pus copilul in premergator, de la ce varsta ati inceput? stiu ca la inceput il pui cate 5 minute. am mai multe prietene care au pus bebele de la 5 luni...altele zic dupa 7 luni. eu pe a mea inca nu am pus-o ca mi se pare repede la 6 luni. voi cum ati procedat? repet, cele care ati folosit.
----------

este cel putin lipsa de respect fata de ce-i ce-au mai scris.

sus

Denunta
dyenuta

Copii
alissa: 13 ani, 2 luni

11.02.2008 10:06     citat 

----------
citat:
este cel putin lipsa de respect fata de ce-i ce-au mai scris
----------

....nu inteleg....de unde lipsa de respect??? ma lauresti? confuz

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 5 luni
MAIA ESZTER: 11 ani, 6 luni
am nascut deja!

11.02.2008 10:16     citat 

noi n-am folosit, fiindca o ortopeda de copii (una dintre cei mai buni din tara) ne-a spus sa nu-l folosim foarte fericit

sus

Denunta
nike

Copii
M, 5 ANI SI CEVA

11.02.2008 10:18     citat 

desi stie ca s-a scris pe tema "premergatorului" ea nu are chef sa caute. asa ca sariti fetelor sa mai scrieti ce-ati scris.
si uite asa o sa se tot deschida topicuri cu aceelasi subiect pt ca "nu stau sa caut".
daca tie dyenuta iti e ok sa vina cineva sa-ti spuna "pt mine vreau raspunsuri separate ca nu stau sa caut ce s-a mai scris pe aceeasi tema" sa-ti fie de bine. din punctul meu de vedere e lipsa de respect.
lamutita dyenuta intrebare multumita intrebare

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

11.02.2008 10:20     citat 

nike, nu am vrut sa fie lipsit de respect mesajul meu! te rog sa ma scuzi si tu si ceilalti care s-au simtit jigniti sau ofensati. eu m-am referit la faptul ca nu vreau sa deschid un nou subiect pro sau contra premergator, fiindca deja exista multe discutii pe tema asta si nici nu vreau ca cineva sa imi raspunda prin faptul ca imi da linkuri spre discutiile repsective fiindca le-am citit pe majoritatea. tocmai de asta am subliniat ca ma adresez celor care au decis pro si am vrut sa stiu de la ce varsta au considerat ele ca e ok sa il folosesti. sau a sunat jignitor ca am scris "fiecare decide cum considera mai bine"?
poate tu si altii sunteti contra si va inteleg (repet, am citit discutiile) dar asta nu imi interzice sa lansez o intrebare catre cele care l-au folosit.
sunt convinsa ca daca intrebam cine e de acord si cine nu in privinta folosirii lui, multe mi-ar fi sarit in cap ca e o tema care a mai fost discutata de multe ori.

sus

Denunta
lumyelena

Copii
M A: 15 ani, 10 luni
A B: 13 ani, 8 luni

11.02.2008 10:20     citat 

dyenuta mie medicul ortoped (la ecografia de sold de al 4 luni) mi-a spus ca copilul se pune in premergator in momentul in care s-a ridicat singur pe patut in sus, dar nu mai devreme de 7-8 luni si trebuie ghetute inalte care sa tina glezna.

Eu nu prea sunt de acord cu el, dar am cumparat rorobil, il am in casa acuma pe post de jucarie, pe alexia am pus-o aproape de 8 luni(ea a fost mai lenesa) iar pe bogdan am incercat pe la 7 luni dar nu le-a placut DELOC (de la 5 luni merge in 4 labe si de 1 saptamana in picioare).

Am multi priteni care au pus copii in rotobil si nu au patit nimic, inclusiv nepotelul meu , care a fost pus inainte de 7 luni ca era fffff energic

sus

Denunta
ema_e

Copii
: 16 ani, 6 luni

11.02.2008 10:22     citat 

Mai fata intreaba pe cei care au pus copiii in premergator la cat au facut-o. ce-i asa grav in asta?

La 8 luni, cand statea destul de teapana in fundulet si se ridica bine bine pe marginea patutului.daca nu ai premergator inca si vrei sa iei unul,iti sugerez sa iei un premergator de calitate,in primul rand cu diametrul de sus mult mai mic decat cel de jos si neaparat unul in care copilul se poate aseza in fundulet cand oboseste,deci cu scaunelul acela din panza destul de confortabil.si nu-l utiliza decat pe suprafete perfect plane, nu lasa copilul nesupravegheat sau in zona pragurilor,scarilor.merge de minune afara,pe ciment de calitate,se zbenguie 20 minute si doarme stins apoi.

sus

Denunta
biancaiulia

Copii
erik: 14 ani, 2 luni

11.02.2008 10:26     citat 

----------
nike a scris:
desi stie ca s-a scris pe tema "premergatorului" ea nu are chef sa caute. asa ca sariti fetelor sa mai scrieti ce-ati scris.
si uite asa o sa se tot deschida topicuri cu aceelasi subiect pt ca "nu stau sa caut".
daca tie dyenuta iti e ok sa vina cineva sa-ti spuna "pt mine vreau raspunsuri separate ca nu stau sa caut ce s-a mai scris pe aceeasi tema" sa-ti fie de bine. din punctul meu de vedere e lipsa de respect.
lamutita dyenuta intrebare multumita intrebare
----------

pe ea nu o intereseaza daca e bine sau nu sa folosesti premergator, ceea ce stie ca s-a discutat in diverse randuri. pe ea o intereseaza strict sa stie, in cazul folosirii acestuia, de la ce varsta este indicat.
nu mi se pare lipsa de respect; mi se pare ca este strict o rugaminte de a nu se intra in polemici referitoare la "este bine" sau "nu este bine", asa cum s-a intamplat la alte discutii. si o rugaminte de a raspunde strict la intrebarea : "de la ce varsta", lucru care nu s-a prea discutat, tocmai din cauza "certurilor" de la subiectele respective.
ea s-a interesat deja, a vazut si acele topicuri, si a luat deja DECIZIA de a folosi premergatorul. acum vrea sa stie si cand il poate folosi. atat.

revenind on topic: imi pare rau ca nu te pot ajuta cu raspunsuri, pentru ca nu am folosit; dar cu siguranta eu as astepta sa stea bebe singur in fundulet. mai departe insa, chiar nu am idee.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

11.02.2008 10:27     citat 

multumesc ema_e de intelegere.
tocmai asta e, premergatorul l-am primit cadou inca de la botez, nu l-am cumparat eu. eu probabil nu as fi cumparat. cumnata mea, cea care l-a cumparat, ma tot intreaba cand il voi folosi.
oricum nu imi voi pune copilul toata ziua in el, dar in nici un caz nu vreau sa o pun pe micuta mai iute de 7-8 luni. am vrut sa va cer si voua parerea.

sus

Denunta
lumyelena

Copii
M A: 15 ani, 10 luni
A B: 13 ani, 8 luni

11.02.2008 10:31     citat 

fac si eu o rectificare.
Topicul a fost deschis de Kuray-Luci si ei vroiam sa ma adresez dar eu m-am adresat Dyenutei...........din greseala............de fapt am ramas in minte ca si Dyenuta a deschis nu demult un topic cu aceasta tema.
Sorry fetelor pt incurcatura

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 5 luni
MAIA ESZTER: 11 ani, 6 luni
am nascut deja!

11.02.2008 12:12     citat 

Kurai, si de ce nu-i spui cumnatei ca deja l-ai folosit si fetia adora sa stea in el? cand vine la tine cred ca n-o fi foc daca o pui 5 minute

sus

Denunta
ema_e

Copii
: 16 ani, 6 luni

11.02.2008 12:40     citat 

Lucy,eu am pus-o la 8 luni .il foloseam mai mult afara,in parcare .Gabriella e genul de copil extrem de energic.sa fac o comparatie, acum trebuie sa alerge(nu sa mearga,sa alerge) minim o ora ca sa nu devina agitata.

Mie mi-a fost indispensabil in perioada 8-11 luni pentru ca sincer nu puteam sa merg aplecata de sale cate o ora,cat voia dansa sa patruleze la o repriza de scos afara.In casa nu am praguri,nu am mobila multa,strictul necesar si spatiu cat cuprinde (85 mp).

Copilul a facut primii pai nesustinut la 11 luni si cateva zile. nu avem probleme ortopedice.

sus

Denunta
dyenuta

Copii
alissa: 13 ani, 2 luni

11.02.2008 12:44     citat 

----------
citat:
ea nu are chef sa caute
----------

si cei daca nu are chef sa caute....a pus o intrebare si care vrea sa-i dea un raspuns o sa-i dea si care nu, nu!!! mie nu mi se pare lipsa de respect!!! poate tu asa o vezi dar eu cred ca nu e...
si eu am deschis un subiect asemanator cu ceva timp in urma... si ar trebui sa mi se para lipsa de respect ca de ce nu a citit de acolo si de ce a mai deschis unul?...nu!!!
si da am inteles!!!

sus

Denunta
bebeKoS

Copii
Ana Sofia: 9 ani, 3 luni
Maria Anastasia: 13 ani

11.02.2008 1:22     citat 

nemora a scris:
noi n-am folosit, fiindca o ortopeda de copii (una dintre cei mai buni din tara) ne-a spus sa nu-l folosim

imi poti spune numele ei? si spitalul sau clinica unde lucreaza?
multumesc mult

scuze pt off topic

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: