· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Etapele dezvoltarii > de la ce varsta v-ati pus copilul in premergator?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor de la ce varsta v-ati pus copilul in premergator?     
cruela

14.02.2008 10:45     citat 

...au dreptate si statisticile astea......

sus

Denunta
desiree

Copii
Mario David: 13 ani, 8 luni

14.02.2008 1:06     citat 

Eu credeam ca sunt o lady si ca nu vorbes vulgar, cu mici exceptii, acum constat ca vorbecs de'a dreptu licentios..ca sa nu zic porcos.. foarte fericit jenat

deci..ca sa nu mai vorbesc vulgar cum ar trebui sa spun la secreţia produsă de glandele nazale şi eliminată prin nări??? confuz

sus

Denunta
cruela

14.02.2008 1:16     citat 

secretii nazale , needucato ,licentiato rad rad rad rad
stai sa pun niste wink trag cu ochiul trag cu ochiul trag cu ochiul trag cu ochiul

stai sa pun si pt cei fara SU poate ma denuntza de pomana
AM GLUMAT foarte fericit

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 13 ani, 4 luni

14.02.2008 1:22     citat 

----------
desiree a scris:
Eu credeam ca sunt o lady si ca nu vorbes vulgar, cu mici exceptii, acum constat ca vorbecs de'a dreptu licentios..ca sa nu zic porcos.. foarte fericit jenat

deci..ca sa nu mai vorbesc vulgar cum ar trebui sa spun la secreţia produsă de glandele nazale şi eliminată prin nări??? confuz
----------

MUCI

sus

Denunta
miky_lory

Copii
MARCO: 13 ani, 7 luni

15.02.2008 1:33     citat 

Eu nu vad ce legatura au mucii cu premergatorul confuz

sus

Denunta
natalya_2014

Copii
Robert Cristian: 13 ani, 5 luni

15.02.2008 2:09     citat 

mie pediatra mi-a spus sa-l pun in premergator dupa ce se ridica singur in patut si isi mentine echilibrul bine ... dar eu nu-l pun deloc rad . oricum dupa ce sta bine in picioare si asta depinde de fiecare copil in parte (nu toti se dezvolta in acelasi ritm)

sus

Denunta
cruela

15.02.2008 9:44     citat 

al meu era prea inalt pt premergator.
era mai mult in genunchi decat in picioare ca sa nu vorbim de ...pe varfuri.
nu a stat decat citeva minute in total .
sunt impotriva premergatorului in gen.

sus

Denunta
ioiooo

Copii
Andreea: 13 ani, 1 luna

20.02.2008 2:12     citat 

eu sunt impotriva premergatorului pentru ca deformeaza mersul iar cine totusi vrea sa-l foloseasca atentie mare pentru ca are contraindicatii in cazul predispozitiei la displazie sau a displaziei de sold

sus

Denunta
iulia_marina

Copii
David Alexandru: 13 ani, 4 luni

21.02.2008 10:53     citat 

Super tare fazele cu "mucozitati" ca sa nu zic MUCI trag cu ochiul . M-au distrat teribil. Sunteti tare haioase fetelor !
Chiar am observat ca sunt cateva doamne, domnisoare mai sensibile pe acest forum, si mai ....cum sa zic...... le place sa socializeze mai putin...... gen ..... EU? Sunt beton! Restul....Apa de ploaie! foarte fericit

sus

Denunta
ella-tony

Copii
Antonia: 13 ani, 5 luni

24.02.2008 7:47     citat 

Eu stiu ca nu e bine sa il inveti in premergator. Pentru un mers frumos si sanatos nu ai nevoie de el. Sunt si argumente in acest sens, face mersul saltat si pe varfuri, daca ii da un impuls el merge singur pe rotite, se mai si loveste in parguri... eu n-o sa-l folosesc! :P

sus

Denunta
iepurasi

Copii
Bianca Dinu: 13 ani, 1 luna

30.04.2008 1:47     citat 

mamici eu nu stiu ce sa fac cu fetita mea de 3 zile am pus-o in premergator pentru ca plange toata ziua de se ineaca pentru ca vrea sa stea in picioare iar eu am probleme cu coloana si numai pot sa o tin am niste dureri de spate groaznice (nu stiu de unde s-a invatat ca eu am avut grija sa nu o rasfat in fine)si numai scap de gura si atunci o pun in premergator si il imping inainte si inapoi,de asemenea i-am pus o pernuta la spate ca sa stea cu spatele drept ca nu sta inca in fund,stiu ca e prea devreme eu nici nu am vrut initial sa o pun in premergator dar nu stiu ce sa fac altceva,de asemenea vreau sa va zic ca nu sta adunat mai multe de 30min pe zi.ms

sus

Denunta
celestina

30.04.2008 9:24     citat 

Mie mi-a zis medicul ortoped la care am fost in primele zile de dupa nastere (a lui bebe, nu ale mele rad ) pentru echografie de sold ca sa am foarte mare grija cu premergatorul. Eu am baiat. Mi-a zis ca trebuie pus dupa ce se ridica singur in picioare (9-10 luni, in mod normal), dar sa fiu atenta cu testiculele copilului. Chilotelul ala al premergatorului poate sa ii produca traumatisme testiculare mai ales daca se sprijina doar in chilotul ala atunci cind isi ridica picioarele de pe pamint. Si apoi, mi=a zis ca s-ar putea sa se "leneveasca" la mersul normal, vazind ca e atit de usor sa te deplasezi pe roti...Mie mi-a placut tare doctorul la care am fost atunci, mi-a spus multe lucruri pe care eu nu le=am intrebat initial dar s=-au dovedit utile mai tirziu. Si a zis ca nu are nici o legatura premergatorul cu luxatia de sold.

sus

Denunta
anizia

Copii
valentin

02.05.2008 12:40     citat 

*Chilotelul ala al premergatorului poate sa ii produca traumatisme testiculare mai ales daca se sprijina doar in chilotul ala *

Baietelul meu a fost suspect inca dela nastere de luxatie de sold iar medicii pe la care am umblat cu el miau recomandat purtarea in marsupiu si sa evit premergatorul. Inca nu am folosit nici marsupiu pentru ca nu mi sa parut ok. Eu nu pre am incredere nici in medici pentru ca la cati am fost fiecare a avut alta parere.[/list][/code][/quote]

sus

Denunta
liana76

Copii
Radu Stefan: 12 ani, 1 luna

02.05.2008 5:31     citat 

Anizia draga vezi ca ala nu e chilot, cauta repede un sinonim ca iar se scandalizeaza careva! zambet

sus

Denunta
anizia

Copii
valentin

02.05.2008 6:45     citat 

Era citat de la Celestina

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde