· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Etapele dezvoltarii > de la ce varsta v-ati pus copilul in premergator?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
autor de la ce varsta v-ati pus copilul in premergator?     
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

05.05.2008 7:14     citat 

iepurasi cred ca e prea repede sa pui copilul in premergator. din cate mi s-a zis si mie, trebuie neaparat sa il pui DUPA ce sta singur in funduletz. fata mea sede singura in funduletz de la 6 luni dar am pus-o in premergator aproape de 8 luni. si acum abia sta 30 min pe zi cu totul si nu o pun in fiecare zi. o pun fiindca la fel, vrea tot in picioare, si cand o tin de manute sa se ridice in fundulet ea se ridica direct in picioare, in carucior la fel, se ridica si se impinge pana la margine sa sara afara din carucior direct in picioare (bine ca e prinsa intotdeauna cu centuri de siguranta si nu poate sa sara nicaieri). stiu pe cineva care si-a pus copilul de la 5 luni in premergator si acum la 9 luni merge singur, tinut doar de manute, dar sincer nu mi s epare ok sa fortezi copilul, sa ii fortezi coloana. eu zic sa incerci sa gasesti alta solutie. si micuta mea vrea mereu in brate, vrea atentie, e plina de energie, dar evit sa o pun prea mult in premergator, o pun doar cand nu mai am alta optiune, dupa ce s-a saturat de stat in fundulet, dupa ce s-a saturat de carucior, dupa ce am plimbat-o in brate, iar am pus-o in pat, iar in carucior, si tot asa. dupa cum ai vazut multe mamici nu sunt de acord deloc cu premergatorul, si pe buna dreptate, dar daca tot vrei sa pui copilul, asteapta macar pana la 7-8 luni, si sa sada bebele singur fara probleme.,

sus

Denunta
karina1976

Copii
Paul: 18 ani, 6 luni
Patricia: 13 ani

06.05.2008 5:53     citat 

Noi astazi am fost la medicul ortoped pt o suspiciune de displazie de sold (cute inegale, una in plus pe piciorul stang), care s-a infirmat dupa radiografie.
Insa singura recomandare pe care ne-a subliniat-o a fost cea legata de premergator: fara.

Cum spuneam si in alta parte, nu intentionam sa ii cumpar insa acum m-am convins.

Fiecare face cum crede de cuviinta, insa eu as zice sa mai astepti macar pana spre 8 luni.

sus

Denunta
Tudor37

09.11.2012 11:15     citat 

premergatorul trebuie folosit doar dupa ce copilul este capabil sa stea singur in pozitie drepata. Mai exact cand incepe sa se ridice singur tinanduse de mobilier. Din clipa aceea poti fi sigura ca daca folosesti premergatorul in mod corect nu mai apar probleme cu spatele.
Totusi daca folosesti premergatoare trebuie sa ai mare grija la modul in care le foloseti, deoarece sunt niste accesorii foarte periculoase si folosite in mod necorespunzator pot avea consecinte grave.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

09.11.2012 11:45     citat 

Trecand peste nesimtirea cu care iti tot bagi reclamele ...
----------
Tudor37 a scris:
trebuie sa ai mare grija la modul in care le foloseti, deoarece sunt niste accesorii foarte periculoase si folosite in mod necorespunzator pot avea consecinte grave.
----------

... care-i sensul sa folosesti niste accesorii foarte periculoase cand poti trai foarte bine si fara ele?? prostit

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 16 ani
B: 14 ani, 1 luna
M: 8 ani, 7 luni

10.11.2012 1:52     citat 

asta-i tare

----------
citat:
Nu puneti copilul in premergator decat dupa ce acesta se poate ridica si sustine singur de gratiile patutului sau tarcului!
----------

rad

gratii-tarc-premergator

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: